Aprilia Atlantic 250 (2004)

Vlastník THeBaNDiT
Vloženo 12.10.2008
Aktualizováno 28.3.2014

Aprilia Atlantic 250 je maxiscooter talianskej produkcie s krásnym dizajnom, pohodlným posedom a výkonom viac než postačujúcim na cestovanie po okreskách.

První dojmy - Veľmi pohodlný posed, človek si sedí ako v kresle pred telkou, prakticky vôbec naňho nefúka. Nohy dopredu. Veľmi dobrý výhľad. Ochotný motor. Veľmi dobrá manévrovateľnosť. Hmotnosť sa po rozbehu stratí. Výhľad v zrkadlách výborný.

Tento maxiscooter je mojim prvým veľkým jednostopým presúvadlom (kúpil som ho z druhej ruky s najazdenými a zdokladovanými 9000 kilometrami, scooter vzhľadovo i funkčne ako nový). Predtým som sa dve sezóny (12tisic km) vozil na menšom číňanovi (Keeway Matrix 50). Prechod na Atlantica nebol vôbec komplikovaný, práve naopak. Ak pominiem vyššiu hmotnosť pri manipulovaní na mieste, ktorá sa ihneď po pohnutí stratí, ponúka Atlantic oproti padíku už len samé výhody. Má aj zopár mušiek, ale s tými som sa zmieril. Poďme si to vymenovať:

výhody:

+ veľmi pohodlný posed (ako do kresla pred televízor, som vysoký 190cm a nie je problém)

+ veľmi obratný v mestskej premávke (nie je ani príliš veľký, ani nepohodlne malý)

+ pod sedadlo sa vojdú dve JETky prilby, alebo 1 JETka a 1 bežná integrálka

+ autozásuvka a osvetlenie pod sedadlom

+ uzamykateľná skrinka pred kolenami (s dvoma priehradkami, pre osobné veci)

+ prehľadná prístrojová doska s veľkými kontrolkami

+ ukazovateľ paliva mimoriadne presný

+ ukazovateľ rýchlosti, na ktorý sa dá spoľahnúť, ukazuje vždy približne o 5km/h viac, než je real

+ spotreba od 3.6 do 4.1 podľa štýlu jazdy (rozpíšem nižšie)

+ kvalitné svetlomety, svetelná húkačka

+ dobrý výhľad v zrkadlách

+ pohodlné zvezenie aj pre vysokého spolujazdca

+ dobré filtrovanie nerovností na ceste

+ pevné vedenie stopy a solídne náklony (ešte som nič neškrtol)

+ cestovná rýchlosť 110km/h aj vo dvojici

+ zvuk päťstovky

+ živý motor do 110km/h veľmi ochotný

+ maximálna papierova rýchlosť 130km/h, reálna 126km/h s turistickým plexištítom

+ duálny brzdový systém

+ bočný stojan s blokovaním chodu motora

nevýhody:

- kvoli mojej výške (190cm) potrebné vymeniť originálny plexištít za turistický GIVI plexištít (model D242ST, vyšší o 19cm a s aero-ochranou na ruky), nižšie sa rozpíšem

- plasty okolo prístrojovky sa už trožku rozchádzajú - optická nevýhoda

- vzadu iba jeden tlmič - zdĺhavé nastavovanie (treba ním veľa točiť, keďže je tam závit a nie prednastavené polohy)

- iba 13-tky kolesá, navyše pomerne úzke

- menej stabilný hlavný stojan na jednu stranu, treba si dávať pozor na sklon vozovky

- zadná časť sa nemusí páčiť každému

Poďme si prebrať zopár bodov z výhod/nevýhod podrobnejšie:

Pohodlie
Pri mojich 190cm nie je najmenší problém posadiť sa za riadidlá, nohy majú dostatok miesta, dajú sa položiť buď na plošinky (veľmi pohodlné) alebo klasický scooter-style (v prípade dlhej cesty na občasné nabúranie stereotypu).

Motor
Vzhľadom na svoje rozmery je 170kg vážiaci scooter dosť obratný v mestskej premávke (proste nie je to veľká krava, s ktorou musíte v zápche stáť). Jednovalcový 23-koňový motor o objeme 244ccm (ročník 2004 má karburátor) má veľmi kultivovaný chod, do 100-110km/h ponúka dostatok výkonu na svižnú jazdu, od 110km/h už je potrebný dlhší úsek na dosiahnutie maximálky... tým sa dostávam k plexištítu:

Ochrana pred vetrom
Sériový plexištít bol pre moju výšku (opakujem, 190cm) nevhodný, vietor smeroval priamo na prilbu (integrálka), čím som trpel pri rýchlostiach nad 80km/h veľkým aerodynamickým hlukom (nepočul som ani motor) a mušky nachádzali smrť priamo na plexi mojej prilby. Po zakúpení turistického plexištítu GIVI určeného pre Apriliu Atlantic 250 sa situácia dramaticky zmenila (najmä k lepšiemu), vietor už líže prilbu iba zvrchu, možem bez problémov jazdiť s úplne otvoreným plexi a netrpím vetrom v očiach. Mušky ostávajú na plexištíte motorky. S turistickým plexištítom sa však viaže aj jeden menší neduh - vzniká solídna turbulencia (najmä ak mám nahodený aj kufor), vietor sa vracia od chrbáta dopredu, treba si na to zvyknúť, nič dramatické... za to zvýšené pohodlie spredu mi to isto stojí. Plexištít taktiež ponúka ochranu na ruky, nefúka ani neprší na ne, takisto mušky nemajú čancu. A aby som to nezabudol spomenúť, maximálna rýchlosť vplyvom vačšieho aerodynamického odporu klesla o nejakých 5km/h, taktiež trvá scootru dlhší čas, než maximálku dosiahne, do 100km/h je však dynamika bezozmeny.

Prístrojovka
Po skúsenosti s čínskym scootrom veľmi pozitívne hodnotím ukazovateľ rýchlosti, ktorý ukazuje stabilne o cca 5km/h viac, než je skutočná rýchlosť vozidla... Ukazovateľ paliva je taktiež veľmi presný, mohol by som podľa neho počítať kilometre... čím sa dostávam k spotrebe:

Spotreba
Spotreba závisí od štýlu jazdy - pri agresívnom spôsobe jazdy (tempo 110-120, obiehanie, plyn-brzda) som dosiahol maximálnu spotrebu 4.11 litrov na 100km. Pri klasickom spôsobe jazdy (90-110) sa spotreba pohybuje v rozmedzí 3.8-4.0, pri pohodovom jazdení a dbaní na spotrebu sa dá jazdiť za 3.5-3.6 a pri výlete s 50tkami v skupine (40-60km/h) som dosiahol už aj spotrebu 3.00 presne. Pri rýchlej jazde vo dvojici (spolu 160kg) v chladnejšom počasí rýchlosťami 90-110 som dosiahol spotrebu 4.25 na 100. Nádrž má objem 9.5L, z toho 1.5L je rezerva (oznámená kontrolkou). Dojazd pri priemernej spotrebe trebárs 4L/100 činí cca 230km, výhodou prístrojovej dosky je denné počítadlo.

Brzdy
Atlantic má duálny brzdový systém, vpredu trojpiestikovú brzdu, vzadu jeden piestik. Pri brzdení pravou páčkou brzdy brzdia 2 piestiky prednej brzdy. Pri brzdeni ľavou páčkou brzdí zadná brzda a jeden piestik prednej brzdy. Brzdný účinok je vzhľadom na hmotnosť maxiscootra veľmi dobrý, a to aj vo dvojici.

Svetlá a smerovky
K predným svetlometom - svietia viac než postačujúco, scooter nemá tlačidlo zapnutia/vypnutia svetiel, tie svietia ihneď po otočení kľúčika do polohy zapnutého zapaľovania, nevýhoda - zvýšený odber prúdu počas štartovania, výhoda - nezabudnete ich pred jazdou zasvietiť. Vždy svieti jeden svetlomet, buď stretávací, alebo diaľkový, už ma zopár okoloidúcich ľudí upozorňovalo, že mi nesvieti jedno svetlo... Ináč, neaktívny svetlomet je nasvietený štýlom "angel eye" od BMW - parkovacie svetlo, v noci veľmi efektné.

U smeroviek sa musím zmieniť o fakte, že blikanie nesprevádza žiaden zvuk, treba si teda najmä z počiatku dávať pozor, aby ste ich nezabúdali vypínať. Časom to prejde úplne do krvi.

K nevýhodám
Čo sa týka nevýhod, spomenul som jeden tlmič vzadu - je postačujúci, ale jeho nastavovanie je dosť zdĺhave a unavujúce, aj keď jednoduché. Len sa človek proste okrúti (rukou). A kolesá by mohli byť väčšie a najmä širšie, hlavne to vzadu pôsobí trošku stratene pri pohľade zozadu.

Spolujazdec
Ešte som si spomenul - spolujazdec, sedí sa mu pohodlne, nefúka na neho nijako špeciálne, má dobrý výhľad vďaka vyššiemu posedu, opierka jazdca drží spolujadzca pri brzdení na mieste, k dispozícii má dobre tvarované rukoväte.

ZÁVER
Maxiscooter Aprilia Atlantic 250 je podľa mojho názoru vhodný ako do mesta, tak aj na výlety nielen po okolí, a to aj vo dvojici, ak vám nebude vadiť od toho závisiaca menšia pružnosť a vyššia spotreba. Cestovná rýchosť aj vo dvojici v pohode 110km/h, pričom motor sa netrápi. Svojim dizajnom Atlantic na ceste isto zaujme, pôsobí najmä spredu ako cestovateľ, podľa mňa budí rešpekt. Kilometre za jeho riadidlami ubiehajú pomerne rýchlo, pričom únava sa nedostavuje vďaka príjemnému posedu. Spotreba je príjemna, agilita motora takisto, zvuk vás bude tešiť a žiadne voľné slnečné popoludnie neostane nevyužité. Všetkým majiteľom tohto stroja (ale aj ostatným) prajem veľa šťastných kilometrov, tento scooter ma za tých 5000km pod mojou taktovkou (spolu má 14tisic km) nikdy nenechal v štychu, ani nezaváhal (a podľa skúseností predchádzajúceho majiteľa ani jeho).

UDATE po dosiahnutí 30-tisíc km, z toho 21-tisíc mojich:

Aj po 3 sezónach som s mojim Atlanticom spokojný a nemám dôvod meniť. Par aktualít za ten čas:

Pri 19-tisíc km ma postretla prvá (a zatiaľ jediná) vážna porucha - praskla mi podtlaková pumpa, benzín začal vytekať von. Svojpomocne som ju vymontoval (žiaden väčší problém ani pre ľavorukých), a zohnal som si jej neznačkovú (ale úplne rovnakú a rovnako funkčnú) náhradu za nejakých 800Sk, ak dobre pamätám.

Remeň, valčeky a vodítka vo variátore som menil po 24-tisíc km. Remeň i vodítka boli vo výbornom stave, bez známok opotrebenia, no vzhľadom na to, že remeň sa má podľa manuálu meniť po 12-tisíc km, pre istotu som ho vymenil (za Malossi Kevlar). Valčeky mali len minimálne plôšky, no keďže už boli vonku, tak som ich vymenil, a spolu s nimi aj vodítka.

Zadnú pneu som menil po dosiahnutí 20-tisíc km (vtedy prišlo už na kontrolne body), a pre maximálnu spokojnosť som ju nahradil rovnakou pneu.

Predná pneumatika je stále ešte pôvodná (30-tisíc km! ) a ku kontrolným bodom jej stále ešte pár milimetrov chýba, no už mám kúpenú novú (vzhľadom na spokojnosť opäť rovnakú) a čaká na svoj čas.

Minulý rok som riešil problém prehrievajúceho sa motora, pri jazdách po meste rýchlosťou cca 50km/h mi šla teplota mierne hore a pri státí na červenej šla teplota pravidelne až úplne hore, kde sa zapol ventilátor. Ten to vždy uchladil, ale v prvej sezóne mi to nerobilo. V servise sme preto vymenili chladiacu kvapalinu a vyfúkali chladič - bol zanesený muškami a iným sajrajtom - a zlepšilo sa to do tej miery, že už pri rýchlosti 40km/h teplota klesá k normálu... zanesené rebrovanie chladiču proste vadí.

Čo sa týka ďalších zmien, minulý rok som sa odhodlal ísť do variátora Malossi Multivar, prišiel mi v sade s 14g (200ccm) a 15g (250ccm) valčekmi, tak som ho vzhľadom na výsledky jedného nemenovaného zahraničného testu variátorov na rovnakom motore osadil 14g valčekmi (ktoré sú podľa testu vraj i tak priťažké, oni odporúčali 12.5g), no mám pocit, že výkon ani nešiel nejako znateľne hore, zato spotreba kvôli vyšším pracovným otáčkam áno, som na hodnote 3,9. Tak minulý týždeň šli do variátora 15g valčeky, otáčky išli dole, výkon ešte nemôžem posúdiť, ale po prvej jazde som nepostrehol jeho pokles, možno naopak.

Mimochodom, momentálne jazdím bez ozdobného krytu výfuku, pretože spomínaný kryt mi začal rezonovať. Na výfuk je uchytený pomocou troch skrutiek, no problémom sú gumené vložky, ktorých účelom je zamedziť vibráciám celého krytu. Tie sa po toľkých rokoch prerezali/rozpadli, a tak mi začal kryt pri istých otáčkach hlasito vibrovať. Kým nezoženiem rozumnú náhradu tých gumených medzivložiek, tak jazdím bez ozdobného krytu a je ticho.

Ináč len tankujem, mením prevádzkové kvapaliny a vozím sa k svojej veľkej spokojnosti. Už po prvej sezóne by som si vedel predstaviť pod zadkom aj 500ccm Atlantica, no keďže postihy za prekračovanie MPR sú vysoké, stávajúca Talianka mi s prehľadom stačí...

fatman
fatman napsal 17.02.13 v 20:37 10b.

Krásný!!! Taky se přidám.Díky tvé a JohnnyBee-ho recenzi jsem skoro před rokem koupil taky AA250.Díky tvé,Nedoryho a JohnnyhoBee-ho pomoc jsem si provedl údržbu Děkuji!Taky max.spokojenost(jen ty naše silnice ).

THeBaNDiT
THeBaNDiT napsal 20.06.11 v 20:55

tak som na to prisiel a doplnil som tieto informacie do hlavneho clanku...

THeBaNDiT
THeBaNDiT napsal 18.06.11 v 15:35

doplnil by som to do hlavného článku, ale neprišiel som na to, ako ho editovať, tak píšem formou komentára:

UDATE po dosiahnutí 30-tisíc km, z toho 21-tisíc mojich:

Minulý rok som riešil problém prehrievajúceho sa motora, pri jazdách po meste rýchlosťou cca 50km/h mi šla teplota mierne hore a pri státí na červenej šla teplota pravidelne až úplne hore, kde sa zapol ventilátor. Ten to vždy uchladí, ale v prvej sezóne mi to nerobilo. V servise sme preto vymenili chladiacu kvapalinu a vyfúkali chladič - bol zanesený muškami a iným sajrajtom - a zlepšilo sa to do tej miery, že už pri rýchlosti 40km/h teplota klesá k normálu... zanesené rebrovanie chladiču proste vadí.

Ináč, momentálne jazdím bez ozdobnej krytky výfuku, pretože tá mi začala rezonovať. Na výfuk je uchytená pomocou troch skrutiek, no problémom sú gumené vložky, ktorých účelom je zamedziť vibráciám celého krytu. Tie sa po toľkých rokoch prerezali/rozpadli, a tak mi začal ten kryt pri istých otáčkach hlasito vibrovať. Kým nezoženiem rozumnú náhradu tých gumených medzivložiek, tak jazdím bez ozdobného krytu a je ticho.

Ináč len tankujem, mením prevádzkové kvapaliny a vozím sa k svojej veľkej spokojnosti. Za ten čas by som si už vedel predstaviť pod zadkom aj 500ccm Atlantica, no keďže postihy za prekračovanie MPR sú vysoké, stávajúca Talianka mi s prehľadom stačí...

zehlo
zehlo napsal 14.02.11 v 08:07

pekne si to napisal, rozmyslam nad nim

YBR
YBR napsal 07.11.09 v 12:50

moc pekna recenze diky za ni