Honda CB 750 F2 Bol d´ Or (1979)

Vlastník Lajnator
Vloženo 19.10.2022
Aktualizováno 23.10.2022

Užasný retro naháč, který je jízdními vlastnostmi srovnatelný s motorkami o mnoho mladšimi

První dojmy - Velice mě překvapil dostatečný výkon stroje, ve srovnání se podobnými motorkami ze stejné doby. Pohodlné sedlo i na cestování 100km+, i když do chorvatska bych na ní asi nevyrazil;-) Jediná výtka zatím brzdy, které nejsou na dnešní dobu nic moc!

Motorku bych doporučil pro - Pro lidi, kteří mají rádi klasické poctivé japonské stroje s charakterem, na kterém se dá jezdit každý den.

Vždycky se mi líbily původní japonské motorky z druhé půlky 70 let, typu předchozí dvou výfukové generace CB 750F K, nicméně nakonec sem narazil na tento téměř muzejní kousek, který stál skoro 15 let v jakési soukromé sbírce v německu.

Když to zkrátím, bylo potřeba vše komplet zkontrolovat a hlavně oživit. Komplet sežrané karbeci s přírubami, repase předních vidlí, pneu, řetězovka, repase předních i zadních brzd, všechny náplně, rozvody včetně vodítek a napínáku, které byly za ty léta již bohužel popraskané a jak se nakonec ukázalo, tak bylo nezbytné udělat i dosedací sedla ventilů s komplet hlavou.

Na motorce mám zatím najeto nějakých 500 km spíše v klidovém režimu. Za studena je dobré chvíli počkat, než se motor alespoň trochu zahřeje a určitě nestartovat s plynem. Spotřeba v uvedeném mírnějším režimu je zatím cca 5-6 litrů.

Dle dostupné literatury se jedná o prvo model, ve své době nové generace dvouvačkových motorů Honda, které se díky své spolehlivosti používali s malými obměnami, až do poloviny 90 let. Byť se jedná o více jak 40 let starý stroj, dá se na ní bez nadsázky jezdit každý den. Dle servisu, který celou repasi realizoval, je to i doporučováno. Každopádně pro kohokoli, kdo bude tuto motorku zvažovat, určitě doporučuji provést důkladnou repasi tlumičů a hlavně brzd, které hlavně s originál destičkami nejsou nic moc.

Motor má krásný lineární a kultivovaný chod a to i ve spodních otáčkách, kdy se bez problémově sbírá i na vyšší kvalty, klidně ze dvou tisíc otáček, žádné cukání apod. V návaznosti na kratších kvalty, lze pětku řadit již kolem 50kmh, kdy krásně jede až k horní hranici otáčkoměru, nicméně rychlosti nad 160 už nejsou pro jezdce příliš komfortní, byť má moto dostatečný výkon na rychlosti za hranicí 180 kmh...ale jak říkám, není to už nic příjemného Ideální cestovní rychlost je 100-120, kdy se otáčky pohybují v rozmezí 5-6 tisíc. Při 80 cca 4000 ot. Šestku by tento motor zasloužil určitě, jinak převodovka řadí překvapivě čistě i tiše, žádné rány jak u jawy 350 ze stejné doby . Jinak mimo jiné, motorky tuzemského výrobce, ze stejné i pozdější doby by tomuto CB nemohly držet ani kafe a to po všech stránkách

Když bych měl shrnou dosavadní vypozorovaná negativa, tak se určitě nejedná o žádné tintítko, které by postavila na centrální stojan každá křepelka. Chce to určitý grif, jinak jak jsem už psal, kvalty jsou relativně krátké, takže pokud chce člověk valit 130 a více, bude se muset zvukově srovnat s motorem ve vyšším otáčkovém spektru, které se dozajista projeví i na spotřebě. Šestka by jí prostě seděla jako prdel na hrnec! Podvozek o na dnešní dobu ok, zase pokud by s ní chtěl člověk lítat po okruhu, tak určitě vyměnit, hlavně zadní tlumiče.

Pokud mohu hodnotit, tak alespoň za mě parádní kompromis pro někoho, kdo chce klasický spolehlivý retro bike, z počátku 80 let, pod kterým není potřeba každý den ležet a lze s ním v zásadě jezdit jako daily bike, v mnoha ohledech se totiž vyrovná motorkám o mnoho let mladších, ale hlavně se jedná ještě o poctivou kovařinu s charakterem.

ondrais
ondrais napsal 26.07.23 v 22:22 10b.

Dobrý počtení! jen jsem se zarazil nad tím, proč by jsi na ní nevyrazil do chorvatska. Vždyť snad nic pohodlnějšího na sezení ani není...?_? Já teď jednu takovou dostavuju a na cestu do chorvatska se právě moc těším. Ale jezdím nalehko, zázemí mám tam. Krásnej stroj , s takovým bych vrazil na nějakou projížďku, mám taky takovou červenou Díky za popis, hezky se to čte.

Kozička750
Kozička750 napsal 26.10.22 v 09:19

Nádherná Hondička, která udělá 100x větší radost než předražený, chrchlavý Jawky …

tomcruise77
tomcruise77 napsal 26.10.22 v 06:16 10b.

smoula_mrzout
smoula_mrzout napsal 23.10.22 v 19:45 10b.

Krasavice inteligentní! Fakt pěkná, tak ať vydrží dalším generacím!

Čadil
Čadil napsal 23.10.22 v 16:07 10b.

nádhera