Yamaha XT1200Z Super Tenere (2011)

Vlastník Uncelsam
Vloženo 12.7.2022
Aktualizováno 12.7.2022

Motorka pro každodenní život. Jak na projížďku kolem komína tak na trip do všech koutů světa!

Triumph Tiger 1200: důvod neuveden

První dojmy - První jízda byla zážitek. Po TDM 900 bylo všechno trochu výš, větší a hlavně robustní! Motor měl větší zátah takže hned byl úsměv na tváři. A nemluvě o podvozku a také sedlu, které je naprosto pohodlné i pro dlouhé cesty. Navíc když se člověk protáhne jízdou ve stoje nemusí se hrbit vše je akorát. Ovládání je řekl bych standartní a jde o zvyk asi jako u každé motorky.

Motorku bych doporučil pro - Tenerku bych doporučil všem kdo chtějí cestovat a mít pohodlnou motorku s možností vyjet i trochu mimo silnici. Ale i pro každodenní běžné ježdění. Tenerka si poradí se vším co jí přijde do cesty!

Doplňky na motorce - Dokoupil jsem padáky Kappa to je taková samozřejmost. Boční kufry Givy už měla a dokoupil jsem top case Kappa. Gumové nálepky na výkroj nádrže mi přišli také jako hezký a funkční doplněk.

Na Tenerku jsem kápnul řekl bych náhodou tuhle motorku moc člověk nepotká a ani není úplně profláknutá řekl bych. Ale když jsem jí viděl bylo skoro hned hotovo. Po TDM 900 jsem chtěl něco trochu většího silnějšího pohodlnějšího. A Tenerka je jasný nástupce. Koukal jsem i po motorce co by měla kardan a hlavně dvouválec. BMW GS už je trapný!! Jezdí na tom kde kdo!! Když jsem si přečetl pár recenzí a viděl jen chválu na pořádný kus poctivé motorky bylo jasno. Jak jsem někde četl Tenerka je motorka pro chlapa kolem 40, který má 2 děti a hypotéku.

S Tenerkou jsem spokojený! Podle mě je to motorka pro normálního běžného chlapa, který se rád sveze ať už kolem komína nebo občas rád vyjede někam dál. Nezahučíte do ní na servise a ani ve spotřebě. Servis jsem zatím dělal běžný, oleje, gumy, destičky, kapaliny. Raději jsem udělal i rozvody a napínák po 50 tis., ale to jen pro klid v duši. To je asi jediný větší náklad (napínák 8 tis). Ale zase teď mám klid na desítky tisíc kilometrů. Spotřeba je kolem 5,5 litru ať jedeš sebevíc nad 6 jsem se nedostal. Poslední větší cesta z Itálie průměr 5,1 l na 100. Což je parádní. Jediný co mě trochu trápilo byl větrný štítek, kdy mi šel vzduch pořád do helmy a mlelo mi to hlavou což jsem u tak vysokého štítku nečekal, měřím 186cm. Koupil jsem deflektor a po pár polohách vychytal tu správnou .
Jízda s Tenerokou je za mě super! Jasný že to není žádný závoďák nebo trhač asfaltu. Ale podvozek je jistý a umí krásně žehlit nerovnosti. A i v zatáčkách si to s Tenerokou užijete. Sice se asi nepřeklápí tak snadno jako ty motorky z kinder vejce co všude vidím, ale na svou váhu a velikost je to velmi slušné!
Každý kdo si vyhlídnul Tenerku má myslím si jasno co chce a co od této motorky očekává a nemyslím si že to jsou odřený slidery o asfalt. Jsem rád, že Tenerku člověk moc nepotká protože když ano je to taková malá radost, že vidíte podobnýho blázna jako jste vy!!

sfv
sfv napsal 13.07.22 v 17:16 10b.

Ať slouží ,má ji kamarád a velká spokojenost.

_pat_
_pat_ napsal 13.07.22 v 13:07 10b.

Pěkná! ...užívej si
ad. tvoje poznámka níže:
XT1200ZE se stále vyrábí a v USA je v nabídce ročník 2022.
V Evropě se neprodává kvůli euro 4. :(

jiřus69
jiřus69 napsal 13.07.22 v 10:30 10b.

Moc krásná a pěkné fotky z Itálie

Uncelsam
Uncelsam napsal 12.07.22 v 17:23

Yamaha určitě zase časem vyjede s velkým cestovním endurem. Přijde mi že je to trend poslední doby. Tak nezbývá než se těšit. Problém je že nové motorky jsou plné elektroniky a takové poctivé železo jako je Tenerka už asi nebude k mání?

Slávek-TDM
Slávek-TDM napsal 12.07.22 v 14:41 10b.

SuperTenérka je dříč a všeuměl, určitě spolehlivější a daleko méně náročná na servis než R1200GS. Proto taky asi skoro zmizely z nabídky ojetin. Limitem je jen velká hmotnost a měkká zadní pružina. Nedávno jsem jí měnil - mám to v deníku. Škoda, že už se nevyrábí a nástupce se u Yamahy zatím nechystá...