Royal Enfield Meteor 350 (2021)

Vlastník Hyacint
Vloženo 3.1.2022
Aktualizováno 3.1.2022

Putování za největším knoflíkem.

Vloženo: 25.10.2023, Uskutečněno: 01.10.2023, Zhlédnuto: 58x

Cestou za knoflíkem jsem se nejprve podíval v Batelově na opravené náměstí s kostelem sv.Petra a Pavla a s kašnou. Další zastávka byla v Jihlávce, která je zajímavá tím, že má dvě zvonice - jednu evangelickou a druhou katolickou. Akorát nevím jestli dodrželi dávné nařízení, že evangelická věž musí být vždy nižší než katolická.
V Počátkách mě zaujala u bývalé nemocnice její nemocniční kaple z roku 1873.
Potom už jsem dojel do cíle své cesty, k podniku Knoflíkářský průmysl Žirovnice kde je před vrátnicí ten největší knoflík Zakladatelem knoflíkařství v Žirovnici byl Josef Žampach, který se sem v roce 1863 přestěhoval z Vídně a začal se živit výrobou perleťových knoflíků. Ale různých zajímavostí jsem v Žirovnici objevil více. Např. sokolovna z roku 1926, od 50. let do 80. let sloužila i jako sídlo MěstNV. Dominantou města je zámek Žirovnice - původně gotický hrad, který byl od roku 1564 přestavován na renesanční zámek. U zámku je také zámecký pivovar z roku 1544 a v provozu byl do roku 1865. V Zámeckém mlýně byla od roku 1930 v provozu Francisova turbína. Na ulici Tovární byla v roce 1875 započata výstavba továrny fy Leopold Brdlík a synové - továrna na sukna a vlněné látky. Výroba zde běžela do roku 2004. Z celé továrny jsem našel jsem už jen zbytek trafostanice.
Na náměstí je budova bývalé radnice z roku 1887. V roce 1910 se úřad přestěhoval na zámek a budova potom sloužila jako knihovna a později jako pošta. Také mě zde zaujal dům obchodníka a dlouholetého člena Loveckého spolku Karla F.Tábora.
Vyfotil jsem si také pěknou budovu školy z roku 1905. Takže výsledkem je, že i v malém městě se dá najít hodně zajímavého .

Maršal_Malinovskij (12) napsal 07.11.2023 v 11:38

Super výlet , knoflík a kostel parádní

elvis78 (136) napsal 26.10.2023 v 13:48

pěkné pěkné, u trafačky pěkná stodvacítka
jo to je Milanova-krasavice !

Milan1963 (275) napsal 26.10.2023 v 13:24

Tak jsi navštívil moje bydliště. No, mohl jsi zajít na kafe. Ta Š 120 u té trafačky je moje a já bydlím v domku naproti.
K datům - Brdlíkova továrna existuje ( existovala ) od roku 1858, ten mlýn není mlýn, ale "mlýnec na slad" , který mlel slad pro pivovar. Žádný zámecký mlýn neexistuje ani neexistoval...Ono ale těch nepřesností je víc, bohužel i průvodci na zámku je lidem vykládají a internet ? Vše co je na něm je pravdou...
Ale jinak krásná cesta .

2 reakce

Hyacint
Hyacint 27.10.2023 v 09:53

Další informace o Žirovnici jsem čerpal ze Žirovnických ohlasů - budova radnice a obchodník K.F.Tábor a z Památkového katalogu.

Radek2107 (55) napsal 26.10.2023 v 10:57

U té bývalé trafačky je fotka s "užovkou" stylová.

• Fort v Olomouci

Kolem Olomouce byl dle návrhu plk.Wumba z roku 1850 budován fortový věnec. Jako cíl vyjížďky jsem si zvolil Fort XIII v Nové ulici, který byl stavebně dokončen v roce 1854. V roce 1866, v době prusko rakouské války, by

Vloženo: 16.05.2024
    Uskutečněno: 12.05.2024
  • Pár církevních památek

V předpovědi počasí hrozili přeháňkami a bouřkami a tak jsem se vydal jen na krátký výlet podívat se po nějakých církevních památkách. První navštívenou památkou byla novogotická kaple z roku 1901 ve Zbraslavci. V Kunš

Vloženo: 07.05.2024
    Uskutečněno: 04.05.2024
  • Most přes Labe ve Valech

Již dlouho jsem se chtěl podívat na provizorní most přes Labe typu Bailey Brigde, který zde byl postaven po 2.svět. válce. Než jsem stačil cestu uskutečnit, tak most zbourali a v roce 2020 postavili most nový. Tak jsem v

Vloženo: 02.05.2024
    Uskutečněno: 28.04.2024