Royal Enfield Meteor 350 (2021)

Vlastník Hyacint
Vloženo 3.1.2022
Aktualizováno 3.1.2022

Pár zajímavostí z Počátek a Jindřichova Hradce

Vloženo: 25.05.2023, Uskutečněno: 21.05.2023, Zhlédnuto: 21x

První zastávkou byl letohrádek sv.Vojtěcha u Počátek. Původně zde stál mlýn a v roce 1880 došlo k přestavbě na sídlo, pilu a továrnu na pletené zboží pro podnikatele V.J.Smrčky. Po II.světové válce byla firma Viléma Smrčky zkonfiskována. Od roku 2008 jsou budovy postupně rekonstruovány. V provozu je zde nyní hotel a restaurace.
V Počátkách lze nalézt pár staveb, které navrhoval architekt Bohumil Hübschmann. Je to secesní vila u Novotných z r.1908 na ulici Horní č.p.49 a a dům na ulici Lázeňské č.p.340 z roku 1915. Hotel u Modré hvězdy, který si zahrál ve filmu Postřižiny navrhl arch.Antonín Hübschmann. Hotel byl postaven v roce 1912 místním stavitelem Novotným.
Na Palackého náměstí se dochovalo několik historických měšťanských domů. Dochovala se také budova staré i nové radnice a budova bývalého městského ůřadu s aliančním znakem pánů z Hradce.
V Jindřichově Hradci mé první kroky zamířili kam jinam, než k hrobkám. Na zrušeném hřbitově u kostela Nejsvětější trojice jsou rovnou dvě. Hrobka rodiny Landfrasů - majitelů místní tiskárny a hrobka rodiny Wachtelovy - rodiny jindřicho hradeckých lesníků.
Další zajímavou stavbou je vila právníka a spisovatele Eduarda Lederera. Byla postavena v roce 1905 dle návrhu arch.Otakara Novotného. Za II.sv.války sloužila jako ubytovna pro Hitlerjugend.
Na ulici Husova je budova gymnázia, která byla postavena v letech 1921-1923 dle projektu arch. Bedřicha Bendelmayera.
Na ulici Klášterské č.p.82 je pěkný historický měšťanský dům.
U rybníka Malý Vajgar je bývalý kostel sv.Alžběty z roku 1415. V roce 1828 byl upraven na kovárnu a byty.
A jak jsem v Jindřichově Hradci hrobkou začínal, tak i hrobkou skončím. Na Starém hřbitově u kostela sv.Václava je hrobka Karla Merta - bývalého jindřichohradeckého starosty. Hrobku nechala zbudovat jeho manželka v roce
1936.
Poslední zastávkou byla obec Dobrá Voda u Mrákotína. Mají zde kapli se zvoničkou, která byla postavena v roce 1936 z mrákotínské žuly.

elvis78 (136) napsal 28.05.2023 v 08:03

ty jo, pěkný
Vila Eduarda Lederera je velmi velmi zajímavá stavba

Maršal_Malinovskij (12) napsal 27.05.2023 v 23:26

Pěkný výlet i stavby

Milan1963 (275) napsal 25.05.2023 v 20:27

Tak to koukám...jel jsi naším krajem, i přes naší obec. Na kafe jsi mohl zajet, tak příště. A já vidím, že kraj kde bydlím, neznám. Na gymnasium v J. Hradci jsem chodil, ale kdo ho postavil a kdy jsem nevěděl. To samé u dalších pamětihodností.
Pěkný výlet jsi si udělal !

• Fort v Olomouci

Kolem Olomouce byl dle návrhu plk.Wumba z roku 1850 budován fortový věnec. Jako cíl vyjížďky jsem si zvolil Fort XIII v Nové ulici, který byl stavebně dokončen v roce 1854. V roce 1866, v době prusko rakouské války, by

Vloženo: 16.05.2024
    Uskutečněno: 12.05.2024
  • Pár církevních památek

V předpovědi počasí hrozili přeháňkami a bouřkami a tak jsem se vydal jen na krátký výlet podívat se po nějakých církevních památkách. První navštívenou památkou byla novogotická kaple z roku 1901 ve Zbraslavci. V Kunš

Vloženo: 07.05.2024
    Uskutečněno: 04.05.2024
  • Most přes Labe ve Valech

Již dlouho jsem se chtěl podívat na provizorní most přes Labe typu Bailey Brigde, který zde byl postaven po 2.svět. válce. Než jsem stačil cestu uskutečnit, tak most zbourali a v roce 2020 postavili most nový. Tak jsem v

Vloženo: 02.05.2024
    Uskutečněno: 28.04.2024