Suzuki GSX-R 750 (2011)

Vlastník Maršal_Malinovskij
Vloženo 20.4.2020
Aktualizováno 6.2.2024

Vloženo: 18.05.2023, Uskutečněno: 13.05.2023, Zhlédnuto: 20x

Sobotní den měl přinést stabilnější počasí než neděle a tak bylo o výletu rozhodnuto. Tři rozhledny, vlastně dvě nové a jednu starou, na kterou jsem už úplně zapomněl a jeden hrad, bylo příslibem krásně stráveného sobotního odpoledne. Cca. 220 km po našich luzích a hájích.

Prvním bodem na trase byla rozhledna Milohlídka v Jičíně. Dojedete až pod kopeček, na kterém stojí, takže nahoru musíte po svých. Ale nejedná se o žádný sportovní výkon.
Na patě kopce najdete tři pomníky. Pomník Josefa Bohuslava Foerstera, pomník padlým Rudoarmějcům a pomník Antonína Štraucha. A následně šplháte k rozhledně, která stojí na kopci Čeřovka.

Rozhledna Milohlídka
Rozhlednu Milohlídku dal v roce 1843 postavit jičínský hejtman Hansgirg, jedná se o nejstarší rozhlednu v Českém ráji. Dvoupatrová hranolová věž stojí na okraji čedičového lomu a lepšímu výhledu už bohužel brání vyšší stromy.
Vstup: volný

Z Jičína vyrážím směrem k druhé rozhledně, kterou už jsem v minulosti navštívil, jenže jsem na to už zapomněl . Cestou míjím zámek Humprecht, taky krásná stavba. I ten už mám za sebou, i když jen zvenku. Vstup dovnitř znemožnil tenkrát Covid.
Rozhledna Čížovka je ta kterou jsem zazdil. Foto je z roku 2019.

Rozhledna Čížovka
Téměř 40 metrů vysoká rozhledna ve tvaru jehlanu nabízí turistům úžasné pohledy do okolí Českého ráje. Rozhledna Čížovka je držitelem titulu „Rozhledna roku“ a titulu „Stavba, která nejlépe rozvíjí kulturní hodnoty krajiny nebo okolní zástavby“.
Vstup: zpoplatněný
Takže, jen se otočím a pádím k hradu Valdštejn.

Nad Turnovem, směrem na sever se řádně zatáhlo a na parkoviště k hradu přijíždím již s hledím zkrápěným deštěm. Chvíli se schovávám v přístřešku parkoviště a když déšť trochu ustal, vyrážím k dobytí dalšího hradu.
Cesta příjemná, lesem a opět se nejedná o žádný sportovní výkon, takže i v motohadrech lze v klidu zvládnout. Nákup suvenýru je nutností a tak krásný plecháček končí v mé helmě, která slouží jako košík.

Hrad Valdštejn
Na okraji pískovcového skalního města, na třech skalních blocích, vznikl kolem roku 1260 hrad, jehož tři části spojily dřevěné mosty. Stavitelé využili jako materiálu i samotnou skálu, do které vyhloubili několik místností.
Hrad byl trvale obydlen do poloviny 16. století, kdy vyhořel. Později jej získal do vlastnictví Albrecht z Valdštejna. V 18. století byl přistavěn barokní kostelík a dva kamenné mosty, jeden z nich zdobí sochy světců. V 19. století změnily tvář hradu částečné novogotické úpravy.
V prostorách středověkého sklepení pak naleznete expozici věnovanou pískovcům. Z hradeb je také pěkný výhled do okolí.

Při odjezdu z Valdštejna se počasí trochu umoudřilo a aspoň přestalo pršet. Takže na poslední cíl rozhlednu Dubecko už jedu bez vody.
Cesta k rozhledně je hodně zvláštní, rozbitá a místy i hodně úzká. Parkuju na volném plácku a jdu vyfasovat klíč od rozhledny. Zakoupena vstupenka a samo i suvenýr v podobě magnetky. K rozhledně je to cca. 250 m po rovině, takže pohoda. Nahoru už se člověk trochu zadýchá. Ovšem výhled stojí zato

Nyní mě už jen čeká návrat domů, který opět vezmu přes Hořice, kde už je vše nachystáno na 300. zatáček a Lázně Bohdaneč.
Celkově přes 220 km s malým zmoknutím, jinak pohoda a klid na cestách.

BIG-daddy (29) napsal 22.05.2023 v 07:27

SUPER NÁŘEZ jako vždy díkec ta hudba a výklad je boží Už se těším na další.....PS Humprecht mám za sebou i zevnitř....má skvělou akustiku Tak bych to asi neřezal ty zatáčky....to bych si musel půjčit tu tvoju krásku a k temu ješče plínky haha

1 reakce

Maršal_Malinovskij
Maršal_Malinovskij 24.05.2023 v 21:58

Díky. Tak snad se na Humprecht taky někdy dostanu. Teď ho prý snad opravují. Ale kdež, jezdím tužku . Ta kamera hodně klame.

Hyacint (42) napsal 18.05.2023 v 23:08

Parádní výlet.

1 reakce

Maršal_Malinovskij
Maršal_Malinovskij 24.05.2023 v 21:55

Díky.

• Mototrip #21 - Zřícenina hradu Chlum, střed ČR, dvě pří

Protože sobotu jsem věnoval zajíždění nových kol na mé silniční střele z přelomu století/tisíciletí :-$, rozuměj, nový ráfky na silniční kolo , tak na moto výlet připadla neděle. Tentokrát se přidala kamarádka Martin

Vloženo: 10.05.2024
    Uskutečněno: 28.04.2024
  • Mototrip #20 - První výlet roku 2024. Sochy, lom, pomní

Rok 2024 začínám kratším kolečkem směrem na sever, k Hořícím. Vyjíždím dříve, abych se stihnul vrátit na boj českých holek o bronzovou medaili na MS v hokeji žen v americké Utice. I když to nedopadlo, holky skončily po n

Vloženo: 17.04.2024
    Uskutečněno: 14.04.2024
  • Mototrip #18 - Nová motorka, cesta do Telče na pizzu a

Předposlední výlet v sezóně 2023. Výlet do Telče na pizzu a prohlídka zámku, která opět nevyšla, protože jsme přijeli později a v mimosezónní době, stejně tak jako zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou. A jak již bylo naznač

Vloženo: 02.01.2024
    Uskutečněno: 13.10.2023