BMW R 1200 GS Adventure (2018)

Vlastník Hapedah
Vloženo 30.8.2018
Aktualizováno 27.2.2020

Na místě těžká moto z které jde respekt, ale po rozjezdu se ovládá jako kolo

Motorka koupena od FIRMA:BMW Invelt (Praha 5-Stodůlky)

První dojmy - Úžasnej podvozek, v modu Auto se sám nastaví podle váhy. Motor má plynulý chod, výborný zátah po celém spectru, od 6 tis zátah přímo ohromující.

Motorku bych doporučil pro - Vyšší postavy.

Doplňky na motorce - Tank a knee pad, schránka od Touratech, kufry orig BMW, rozšíření stojánku Touratech, Navigator VI, tašky Wunderlich, polštářky Airhawk.

Mám najeto asi 2,5 tis km. Zdá se, že už jinou moto chtít nikdy nebudu. Super Tenerka xt 1200 byla taky fajn, ale i když jsem tomu nikdy nevěřil, tak BMW Advík je jiná liga. Brzdy Brembo - zadní utáhne v pohodě normální přibržďování před zatáčkama, ruční duální je dost jedovatá, ale moto se při brždění neponořuje na přední tlumiče, takže opět super. Motor od 6 tis ožívá jako kdyby se do něj stříkal kerosin - je to zážitek. Jezdím hl po silnici, takže zkušenost z terénu nemám, ale na to jsou jiné motorky. Tahle by leccos taky zvládla ale určená na to není. S kuframa a spolujezdcem se musí na místě dávat pozor, aby se nepřevážila. Když se dostane za určitý bod, nic ji už od pádu nezastaví. V jednom ji postavit na kola je dost vopruz.
Kdo má rád delší vyjíždky, je to asi ideální stroj. Negativa jsou drahé doplňky a ne vždy se dá dopátrat u prodejce, jak mají věci fungovat - viz konectivita. Nikdo není schopen říci, co (helma, telefon, navigace...) a v jakém pořadí se má připojit aby to vzájemně komunikovalo jak má. Takže výsledek je, že to nekomunikuje, nebo jen občas, ale na příčiny se přijít nedá. Navíc v celém Inveltu není ani jeden člověk, který by na to byl proškolen - to mi sdělili při servisu v 1000 km.
Aktuálně mám najeto 11 tis. Jediné, co se chlapcům v BMW vůbec nepovedlo je vadná serie disků, kdy se mi začaly v 7 tis uvolňovat dráty až jeden i zmizel. Zafungovalo zavolání na servisní linku, i v neděli přijel odtah, odvezl do Inveltu a v pondělí jsem měl oba disky vyměněné (vše zdarma) s tím, že se jednalo o vadnou serii a že o tom vědí. Že by majitele obeslali na svolávačku je možná napadlo, ale bylo by to drahý a tak lépe riskovat, že si někdo pořádně nabije, BMW se dle mě ještě nepovedlo standardní obouvání na Michelin Anakee 3. Dost divně se sjíždějí a od určité hranice mají tendenci podjíždět. Nově jsme obul Metzeler Tourance a jízda na nich vypadá o dost líp. Taky jsem dokoupil od Wunderlichu tašku mezi řídítka a tašky na padací rám. Je to pěkně udělané, ale cena je masakr. Na druhou stranu to vydrží dýl než rok a tak to nemá cenu řešit. Co je super jsou polštářky od Airhawk. Cena je taky masakroidní, ale jak se dřív ozýval zadek po každých cca 100 km tak teď se interval o dost prodloužil Jen to nesmí člověk nafukovat moc a dát na rady zkušenějších. Nafouknout, sednout si a odpustit aby se zadek téměř dotýkal sedla. Pak je funkčnost zaručená, vzduch se přelívá mezi pyramidkami a rozkládá rovnoměrně zatížení pozadí. Žena si též libuje a už chce stavět jen na WC .
Tak můj oblíbený Bagsi už není můj. Na začátku prázdnin jsme se nabourali. Paní se v autě nepodívala že ji předjíždíme a odbočila doleva. Moto na odpis, 14 dní v nemocnici, celé prázdniny obě ruce v sádře.
Co dodat, na jaře musím zase něco pořídit, podzim už nestihnu.
Tak jsem hodil všechny starosti za hlavu a právě si pořídil za nesmyslnou cenu R1250GSA - už se těším jak malej kluk.

Lama_cz
Lama_cz napsal 28.01.19 v 16:41

já Konektivitu řešil tak, že mám připojenou helmu (SCHUBERTH C4 + Interkom SC1) a telefon. Na konektu pak přes chytrý kolečko řeším případné volání (dokonce se objeví i fotka u kontaktu) a hudbu. Navigace zvuk neřeším, nepotřebuji aby se mě navigace vykecávala...

Hapedah
Hapedah napsal 06.09.18 v 12:31

Kamarádům níže dík za tip, jak propojit telefon atd. Konektivita přes moto nefunguje, ale vše jak píšete vyřešila navigace Navigator VI. Podmínkou je, aby nebyla ani helma ani tel připojeny přes moto, ale jen připojeny k navigaci a ne vzájemně propojeny. Pak se dá využít media player i telefon a světe div se - funguje to. Jen je divný, že konectivita přímo v moto je u BMW za příplatek 12 tis a nefunguje nic

Mig_35
Mig_35 napsal 04.09.18 v 14:57

děkuju za odpověď. já šel z Advíka do GS Rally kvůli hmotnosti, naloženou Adventuru jsem z kopce dolů odloženou už sám nezvednul. i když bych to asi dokázal, několikrát za den už to byl problém. Jinak GSA nemá žádnou přední brzdu, brzdí buď oběma, nebo jen zadní /nožní/. Když vezmeš za ruční brzdu, brzdí obě dvě. A zaplaťpánbůh, stačí jedním prstem.
Tenerka se mi líbila jako Wordcrosser edition...

Hapedah
Hapedah napsal 04.09.18 v 12:45

Tenerku jsem volil ze tří důvodů - cena, spolehlivost, kardan. Nějak jsem v té době neměl odvahu koupit si moto v ceně, za které se prodává GS. Do starší jsem jít nechtěl, protože nikdo bez znalosti konkrétní motorky neví, co má která za sebou. Myslím, že z cendur je Tenerka hned za GS i když je neprávem opomíjená (V Strom je levnější, Multistrada zase na silnici svítí designem...). Nikdy jsem s ní neměl žádný problém, na Sport režim jela suprově, tak i stesky na nedostatek výkonu od některých kluků jsem nikdy nechápal. Ročně jsem najel cca 13 tis km, a nikdy žádný problém, za mě ji mohu jen doporučit. Ale není to alespoň u mě moto o emocích, možná je to tak že jsem chtěl vždycky GS a kdykoliv jsem nějaké míjel, nebo jel s kamarádama, tak si stále opakoval proč já si to sakra nekoupil hned když to nakonec stejně dopadne tak, že pro GS půjdu.No a pak přišel jeden kamarád, jestli bych mu Tenerku neprodal a bylo rozhodnuto.

Mig_35
Mig_35 napsal 04.09.18 v 12:28 10b.

hmh tak to jsem si vážně popletl, ten rozdíl není tak strašný.
a s tou Tenerkou jsi jezdil více let? prý je to velmi spolehlivý stroj, jaké jsou tvoje zkušenosti?