Derbi GPR 125 (2011)

Vlastník mada204
Vloženo 24.7.2016
Aktualizováno 4.2.2018

Jednoznačne motorka, ktorú nenájdete na každom rohu. Zaujme svojim originálnym a charakteristickým vzhľadom prednej masky. Pri pohľade na ňu by človek povedal, že má viac ako 125cm3.

Yamaha YZF-R125: Rovnaké ročníky ako Derbi boli moc drahé, vzhladom sa mi viac páči španielka.
Honda CBR 125R: Myslím model 2010+, Asi preto, že je to CBR.

První dojmy - Po tom, ako som predal Apriliu RS 125, som chcel niečo aspoň o kus pohodlnejšie a hlavne menej nákladné. Ako som na ňu sadol, hneď som pozoroval zmenu v posede. Motorka má síce športový vzhľad a bezpochýb sa tak aj správa, ale posed je dostatočne pohodlný a dá sa s ňou aj skvelo cestovať. Na testovaciu jazdu som vybehol iba v kraťasoch a tričku. Bývalý majitel mi poradil cestu, ktorou mám ísť. Bola to kľukatá cesta do kopca. Začiatok cesty som si zvykal na to, že je to 4takt a že to ide pomalšie ale bola to otázka asi 5 kilometrov. Keď som prišiel k zatáčkam, zistil som, kam patrí táto motorka. Do zatáčky ide sama, má skvelé brzdy, ešte lepší podvozok ktorý v zatáčke drží a vyjde aj do kopca. Po mojej testovacej jazde mi už nič iné nebehalo po rozume, ako to, že ju chcem hneď.

Motorku bych doporučil pro - Derbinu by som doporučil niekomu, kto vie, čo chce. Nie je to motorka pre každého. Odporúčam ju niekomu, kto si chce svoju motorku užiť naplno, dá jej to čo potrebuje a má k motorkám určitý vzťah! :-D

Doplňky na motorce - Kratší držiak ŠPZ,
Čierne plexisklo double bouble,
Tankvak Oxford FirstTime 18L,
Chránič brzdovej páčky

Po tom ako som predal Apriliu som mal celkom slušný rozpočet na dobrú motorku. Našiel som túto mašinu, ktorá síce je po menšej nehode (iba prasknutá predná maska) a má nejaké kozmetické vady, ale kvôli týmto vadám som si ju mohol dovoliť. Rozhodol som sa pre ňu kvôli jej vzhľadu, motoru a tomu, že je to motorka ktorú nemá každý.

Cesta domov zo Zvolena (160km)

Na motorke sa mi ihneď zapáčilo to, že výbavou je veľmi podobná asi najvyspelejšej 125ke - Aprilii RS. Má podobný rám a kyvnú vidlicu, veľký kotúč a štvorpiestikový brzdič.

Jazda na motorke
Jazda na motorke je niečo úplne ine, ako na čo som bol zvyknutý. Motorka vás nenúti ísť rýchlo, zrejme je to aj tým zvukom. Dá sa na nej ísť 90-100 km/h a jazdu si užívate. Sériové gumy držali skvelo, no teraz som sa rozhodol pre dvojzmesovky (Diablo Rosso II). Na motorke mám skvelý pocit, je stabilná, dokáže aj predbehnúť a aj včas zastaviť.

Za dva dni 250 kilometrov.

Motor
Motor bol to, čoho som sa trochu obával. Z 21kW znovu na niečo, čo je slabé. Po pár kilometroch som si ale zvykol. Nemusel som ju toľko vytáčať, 90km/h zvláda úplne bez problémov a motor šlape ako hodinky. Najviac som na nej išiel 134km/h ale ešte som moc možností nemal. Pravdaže, maximálka nebude dosahovať nejaké ohromujúce hodnoty ale o to tu nejde. Je to jeden z novších motorov, už 4 ventil a ide naozaj pekne, plynulo. Oproti Aprilii RS4 125 je toto ale motor s karburátorom, nie vstrekovaním.

Brzdy
Na RSke som bol zvyknutý na veľmi ostré a účinné brzdy. Chalan, ktorý moto predával mi povedal, že brzda je mäkká. Zozačiatku tak pôsobí, avšak keď sa kotúč a platničky zohrejú, brzda stvrdne a brzdí nadštandardne. Nie je problém ísť po prednom.

Podvozok
Podvozkovo je motorka dobre vybavená. Necítite na nej každý hrbol, takže pomerne lepšie ako RSka a zároveň veľmi dobre drží v zatáčkach. Neodskakuje a pekne drží stopu.

Spolujazdec a úložný priestor
Tieto dve veci nie sú velké plus tejto motorky. Sedlo spolujazdca je malé a dosť nepohodlné, pohodlne sa tam zmestí akurát nejaké drobné dievča/žena alebo dieťa. S väčšími jedincami je jazda menej pohodlná pre obidvoch ľudí. Úložný priestor tu nie je. Je tam miesto na sadu náradia a moto-lekárničku.

Spotreba, náklady a servis
Na motorke som zatiaľ nenajazdil vela. Spotreba mi vychádza do štyroch litrov na 100 kilometrov čo je skvelé (a to nejazdím na pol plynu). Náklady sú minimálne - občas vymeniť olej a filter, dofúkať gumy , napnúť a namazať reťaz.

V noci jej to fakt sluší :3

Elektronika a vybavenie
Začnem tým najdôležitejším. Svetlá - sú halogénové, svietia veľmi dobre, sú dobre nastavitelné. Jediné čo ma prekvapilo je spôsob menenia žiarovky. Nemení sa iba žiarovka ale komplet žiarovka+konektor. Avšak nie je problém to zohnať, v prvých autodieloch ktoré som navštívil ju mali. Zadné svetlo je síce menšie ale je dobre viditeľné. Je LEDkové. Páči sa mi aj malé denné svietenie v strede masky. Budíky sú veľmi pekné, prehladné - majú niekoľko módov ako stopky, trip, čas, napätie baterky, otáčkomer, maximálnu rýchlosť... Smerovky sú klasické žiarovkové, to mi ale nevadí pretože je ich veľmi dobre vidno. Ovládanie na volante Ovládanie svetiel, smeroviek, klaksonu, štartovania ... je podobné ako na Aprilii RS 125. Všetko sa veľmi dobre ovláda aj v rukaviciach a nie je tam nič zložité, všetko sa dá dobre zapamätať. Čidlá Čidlo teploty, mazania a spotreby fungujú dobre.

Zápory tejto motorky
1 Ako všetky ostatné Derbiny s týmto motorom, aj táto má veľmi hlúpy sytič. Ešte ani raz nenaskočila na prvý krát (za studena), ak naskočí tak otáčky vyletia veľmi vysoko a nevie kedy sa má vypnúť. Za jazdy sa vypol veľmi neskoro, dovtedy išla motorka horko ťažko. Po zohriatí už funguje normálne.
2 Budíky sú síce veľmi pekné, moderné a štýlové. Čo mi však vadí je červené svetlo, ktoré ukazuje, kedy je ideálne zaradiť. Toto svetlo začne blikať pri 8000rpm. Vtedy má motor ešte velkú rezervu a obmedzovač je až niekde pri 11500rpm. Dúfam že sa to dá nejako vyriešiť cez počítač.
EDIT: toto červené svetlo sa dá nastaviť priamo na motorke. (hranice 8000rpm bola zadaná výrobcom kvôli zábehu motorky, kedy sa tento limit nesmel prekročiť.)
3 Výfuk je veľmi tichý. Hoci nemám rád hlučné motorky, túto nepočuť vôbec. Ja ju počujem dobre ale ostatní nie. Ladený výfuk ale riešiť nebudem - je to veľa peňazí a tento má pekný vzhlad.

Oddych

Celkové hodnotenie
Dovolím si napísať, že je najlepšia z tých, ktoré som mal. Mal som dva dvoj-takty, s ktorými som mal viac starostí ako zábavy. Na tejto motorke som najazdil za prvé tri dni 400 skvelých kilometrov za málo peňazí, nikde ma nenechala a bolo s ňou veľmi veľa zábavy. Hodí sa na dlhé trasy, na horské cesty, vyjde aj do kopca, dolu kopcom to zas dobrzdí. V zatáčkach si je veľmi istá a ak sa ocitnete na zemi, bude to zrejme vaša chyba.

Po 900km
Pridávam ďalšie moje zážitky s Derbinou. Po 900km s ňou nebol žiadny problém. Zvláda kratšie aj dlhšie trasy, väčšiu aj menšiu váhu, dá sa na ňu aj celkom dobre nabaliť. Spotrebu som stále nemal nad 4 litre a moja cestovná rýchlosť je asi 95 až 105 km/h. 113km/h zvládne aj bez toho, aby som sa prikrčil. Na 120km/h sa už musím schovať za plexi sklo. Nedávno som bol v Bratislave - asi 90km cesty, za deň som s ňou spravil 213 kilometrov a myslím, že by zvládla minimálne raz toľko a jazdec by sa stále cítil vcelku pohodlne - až na strpnutú pravú nohu a zápestie. Inak zvláda aj veľmi lahký terén, väčšie teploty (ventilátor na chladiči funguje správne ) a je celkom ľahká na otočenie (keď ju chcem potiahnuť a pod.)

Výlet do Blavy

Derbina oslávila 10000 kilometrov
Tak som sa bol voziť a po odstavení do garáže má moto 10050 kilometrov, z toho asi 1000 mojich. Za dva týždne to nie je zlé, zatiaľ s ňou mám iba samé dobré zážitky a nikde ma nenechala :)

Na Derbine som najazdil 2000km
Za týchto 2000km s ňou neboli žiadne vážne problémy, jedine tie, ktoré boli spôsobené predošlým majitelom.

Ďalšia sezóna na Derbi
V sezóne 2017 som ku dňu 7.8 najazdil približne 7100km. Začal som jazdiť až v apríli pretože som čakal na to, kým prídu plasty z lakovania. Zvyčajne s ňou najazdím približne 300-400 kilometrov za deň (nie každodenne pravdaže ). Priemerná spotreba sa vyšplhala približne na 4l/100km. Čo na motorku s karburátorom pri teplotách okolo 35°C nie je zlé. Viackrát som ju zobral na nejaké zaujímavé cesty plné zatáčiek a minule som si s ňou dokonca dal koleno (obrovská radosť! :D). Avšak bolo také skôr na silu, keďže vzhľadom na výkon a posed tejto motorky je to celkom obtiažnejšie a to hlavne do kopca. To nič nemení na tom, že som zatiaľ ťažko našiel 125ku, ktorá by ju predbehla. Túto sezónu si zatiaľ užívam bez závady a s veľkou radosťou! Derbi má teraz najazdené niečo cez 18000km.

10 000km/sezóna
S touto sezónou som ceľkom spokojný, Derbi momentálne chýba zhruba 250km k 10000km za sezónu. Moc možností jazdiť už nebude (pre mňa). S Derbi si veľmi dobre rozumieme a už sa celá nedočkavá teší na zimnú údržbu.

Stvorená na cesty krútiaceho sa charakteru

Esty
Esty napsal 05.10.16 v 17:42 10b.

Super čítanie

mada204
mada204 napsal 01.08.16 v 21:14

Ďakujem všetkým KarelZBR už som pozrel tvoj profil dávnejšie

KarelZBR
KarelZBR napsal 01.08.16 v 16:29 10b.

Taky jsem o ní přemýšlel Tak ať slouží Když budeš mít čas koukni na mojí

mada204
mada204 napsal 27.07.16 v 23:00

Romanet ano, ten sytič to je Kamarát s tým má tiež problém, mne ale vždy pomôže ak na pár sekúnd manuálne zvýšim otáčky a ona už potom nezdochne

Romanet
Romanet napsal 27.07.16 v 21:45

Ještě ke startu, pokud DERBI nechce startovat, viníkem bude automatický sytič, který neotevře naplno a pomůže jedině výměna.