Royal Enfield Meteor 350 (2021)

Vlastník Hyacint
Vloženo 3.1.2022
Aktualizováno 3.1.2022

Jak dopadli sedláci u Chlumce.

Vloženo: 09.07.2023, Uskutečněno: 25.06.2023, Zhlédnuto: 24x

Ve dnech 24 a 25.3.1775 došlo u Chlumce nad Cidlinou ke střetnutí vzbouřených sedláků, kteří táhli vyplenit zámek Karlova koruna, s císařským vojskem, které skončilo porážkou sedláků. Na rozdíl od vítězů, na které se zcela zapomnělo, tak sedláci žijí v paměti stále dál, ať již rčením, že někdo dopadl jak sedláci u Chlumce, tak pomníkem, který jim byl v roce 1937 postaven.
Takže Chlumec nad Cidlinou byl hlavním cílem výletu.
Ale nepředbíhejme - ještě předtím jsem se zastavil v Lázních Bohdaneč, kde zanechal svoji stopu architekt Josef Gočár. Podle jeho návrhu zde byl v roce 1911 postaven vodojem, který sloužil až do roku 1980. V lázeňském areálu byl v roce 1913 otevřen pavilon jenž nese jmého svého tvůrce .- Gočárův pavilon. Patří mezi vrcholná díla kubistické architektury.
Na Masarykově nám. je budova radnice pocházející z roku 1530. Je zde také zajímavá Tillerova vila, kterou si nechal v roce 1922 postavit plukovník Karel Tiller. Od roku 1952 v ní bylo zdravotní středisko. V roce 2006 byla vila rekonstruována a zahájen provoz penzionu "Tillerova vila"
A teď ten Chlumec : -) v předměstí jsem se podíval na vilu Malá koruna, která byla postavena v roce1890 jako reprezentační objekt chlumeckého cukrovaru. Další dvě novorenesanční vily jsou v centru Chlumce a to Kozelkova vila z roku 1894, kterou si nechal postavit dlouholetý starosta Chlumce Zikmund Kozelka a Vlachova vila z roku 1900. Další novorenesanční stavbou je budova školy z roku 1899. Na bývalém hřbitově stojí empírová hrobka chlumeckého poštmistra Aloise Zubatého tzv. Zubatovská kaple. Hrobka byla dokončena v roce 1842.
Na Klicperově ulici je kostel sv.Voršily z r.1543. Věž byla přistavěna v pol.16.stol.
Protože Chlumec býval i okresním městem, byl pro potřeby okresního úřadu a záložny postaven v roce 1905 okresní dům. Neznámější stavbou v Chlumci je zámek Karlova koruna, který byl postaven v roce 1723 v barokním slohu dle návrhu Jana Blažeje Santiniho-Aichela. V Chlumci jsou i modernější stavby. Budova spořitelny byla postavena v roce 1928 dle návrhu arch.Oldřicha Líska a budova sokolovny, která byla postavena také roku 1928. Architektury už bylo dost a tak jsem se vydal na cestu zpátky.
V Řečanech nad Labem jsem se zastavil u mostu přes Labe z roku 1926. Nyní je v havarijním stavu a roce 2022 se mělo začít s výstavbou nového mostu.
V Havlíčkově Brodě jsem si ještě vyfotil starou radnici pocházející z 15.století.

SLAY (861) napsal 10.07.2023 v 20:51

Opět dobrý a zazivne Chlumec už jsem. projel X krát ale nikdy jsem nastavil vypadá to zajímavě.

Milan1963 (278) napsal 10.07.2023 v 13:40

Hezká cesta, musím pochválit.

Pupi04 (42) napsal 09.07.2023 v 21:48

• Vyhlídka u Třemošice

Tentokrát jsem vyjížďku nezahájil tradičně u nějaké sokolovny, ale u Orlovny v Hlinsku. Byla postavena v roce 1931 (za 5 měsíců!) Za celou éru její existence se v ní vystřídalo více činností: cvičení, divadlo, bály apod.

Vloženo: 23.05.2024
    Uskutečněno: 14.05.2024
  • Fort v Olomouci

Kolem Olomouce byl dle návrhu plk.Wumba z roku 1850 budován fortový věnec. Jako cíl vyjížďky jsem si zvolil Fort XIII v Nové ulici, který byl stavebně dokončen v roce 1854. V roce 1866, v době prusko rakouské války, by

Vloženo: 16.05.2024
    Uskutečněno: 12.05.2024
  • Pár církevních památek

V předpovědi počasí hrozili přeháňkami a bouřkami a tak jsem se vydal jen na krátký výlet podívat se po nějakých církevních památkách. První navštívenou památkou byla novogotická kaple z roku 1901 ve Zbraslavci. V Kunš

Vloženo: 07.05.2024
    Uskutečněno: 04.05.2024