Royal Enfield Meteor 350 (2021)

Vlastník Hyacint
Vloženo 3.1.2022
Aktualizováno 3.1.2022

Co zbylo po našich prvních podnikatelích

Vloženo: 30.06.2023, Uskutečněno: 11.06.2023, Zhlédnuto: 30x

Takže téma vyjížďky je dané a teď něco zajímavého najít. První zastávka byla v Jaroměřicích, kde si Eduard Rovner v roce 1880 založil parní uzenářství. Firma mu rychle rostla, měla filiálky v Brně, Olomouci i Prostějově. Po roce 1948 firmu převzala Jednota a tím historie Rovnerova velkouzenářství končí. Aby vyjížďka nebyla tak monotématická, tak jsem se v Unerázce zastavil u památníku pozemkové reformy z roku 1924.
V Postřelmově na mě již čekala renesanční hrobka Bukůvků z Bukůvky z roku 1592. Bukůvkové patřili po celá staletí k úřednické a vojenské šlechtě.
Rod vymřel v 60.letech 20.stol.
V Bludově je Habermannova vila z roku 1920, která byla rodinným sídlem tohoto sudetoněmeckého mlynáře. Nyní je zde penzion s restaurací.
V Šumperku na městském hřbitově, tak tam na mě čekaly úplné hrobkové orgie.
Hrobky zde mají význačné podnikatelské rodiny, které podnikaly především v textilním průmyslu, který se zde v 19.stol. prudce rozvíjel.
Podobu Šumperskému hřbitovu dal architekt a výtvarník Karl Seidl. Byl i autorem rodinné hrobky Seidlů.
Ve Vikýřovicích jsem se podíval na Viereckovu vilu Erna z roku 1882. Nyní slouží jako školka.
V Sobotíně po rodině Kleinů zůstala hrobka v historizujícím slohu. Rodina Kleinů byla v 19.stol. jednou z nejvýznamějších v rakouské monarchii. Zbohatli hlavně díky výstavbě železnic. Kleinové se chtěli svému okolí ukázat i sídlem svých mrtvých, tak aby odráželo společenské postavení, které rod nabyl. Stavba hrobky byla realizována v letech 1881-1885.
Na zpáteční cestě jsem se v Novém Malíně zastavil u památníku obětí 1.svět.války z roku 1922 a u brány do selské usedlosti z roku 1863.
V Uničově jsem si prohlédl pravoslavný chrám sv. Vzkříšení v areálu hřbitova.
Příště zvolím raději cestu bez hrobek.

Pupi04 (42) napsal 01.07.2023 v 09:39

Zajímavá místa a dobrá inspirace

• Vyhlídka u Třemošice

Tentokrát jsem vyjížďku nezahájil tradičně u nějaké sokolovny, ale u Orlovny v Hlinsku. Byla postavena v roce 1931 (za 5 měsíců!) Za celou éru její existence se v ní vystřídalo více činností: cvičení, divadlo, bály apod.

Vloženo: 23.05.2024
    Uskutečněno: 14.05.2024
  • Fort v Olomouci

Kolem Olomouce byl dle návrhu plk.Wumba z roku 1850 budován fortový věnec. Jako cíl vyjížďky jsem si zvolil Fort XIII v Nové ulici, který byl stavebně dokončen v roce 1854. V roce 1866, v době prusko rakouské války, by

Vloženo: 16.05.2024
    Uskutečněno: 12.05.2024
  • Pár církevních památek

V předpovědi počasí hrozili přeháňkami a bouřkami a tak jsem se vydal jen na krátký výlet podívat se po nějakých církevních památkách. První navštívenou památkou byla novogotická kaple z roku 1901 ve Zbraslavci. V Kunš

Vloženo: 07.05.2024
    Uskutečněno: 04.05.2024