Cagiva Canyon 600 (1999)

Vlastník AvoG
Vloženo 27.11.2017
Aktualizováno 1.12.2017

Vloženo: 19.12.2017, Uskutečněno: 18.12.2017, Stav tachometru: 29000 km, Zhlédnuto: 46x

Pomaly ale isto sa prehrýzam údržbou Giny, ktorá sa mi za to hádam na jar odmení . Tentokrát som sa mrkol na zadnú brzdu. V podstate nič nové pod slnkom, konštrukcia zadnej brzdy sa až tak od tej prednej nelíši. Jediným rozdielom je, že na zadnej brzde je nutné demontovať časť kapotáže, aby som sa dostal ku všetkým častiam brzdového vedenia. Pripojenie hadičky k rezervoáru, je totiž ukryté za stupačkou spolujazdca, čo je zrejmé z obr. 1. Väčšia časť kapotáže na Gine drží za pomoci šróbikov s torxovou hlavicou a konkrétne som použil veľkosť T20 na demontáž plastového blatníka (zelená farba na obr 1) a T40 na demontáž stupačky spolujazdca (červená na obr 1). Už rutinne je prvým krokom vypustenie brzdovej kvapaliny, a hurá do ďalšej demontáže. Povoľovanie strmeňov brzdových doštičiek sa zvládlo s imbusovým kľúčom - 5 mm - viď obr. 2. Tak a teraz moje najvačšie zdržanie. Na obr 3 si môžete povšimnúť, že skrutky (14) ktoré držia brzdu na ráme sú dosť nešťastne umiestnené. Bežným kľúčom sa k nim človek nedostane a to sú zlé správy najmä pre človeka, ktorý disponuje nástrčnými kľúčami nevalnej kvality (skôr hliníkovými trubkami v tvare šesťhranu). Tento človek som bol ja a takmer sa mi podarilo strhnúť závit na dobre utiahnutej skrutke. Umiestnenie skrutiek je zrejmé z obr. 3. Situáciu zachránil hobbymarket, kde som si zadovážil kvalitný orech aj s pákou - obr. 4. Na obr. 5 sa verejne priznávam k poškodenej hlavici skrutky - poučenie do budúcnosti, používať kvalitné náradie. Na obrázkoch 6 až 8 môžete vidieť brzdičku hneď po demontáži. Miestom, kde som musel improvizovať bolo vyťahovanie brzdových piestov. Prípravok pre extrakciu nemám, preto som skombinoval odizolovacie kliešte so sikovkami, ktoré mi poskytli dostatočné trenie, aby som piest z obloženia vytiahol. Odizolovacie kliešte som v pieste rozovrel za pomoci sikoviek (pre lepšiu páku) a miernym ťahom nahor piest pomaly vytiahol. Na obr. 9 môžete toto šialenstvo vidieť. A tým sa všetko zaujimavé skončilo. Nezáživné čistenie prebehlo bez problémov (čistenie mám ale rád! Čo je čisté to je funkčné!) a jeho dokumentáciu môžete vidieť na obr. 10 - 21. Odvzdušnenie brzdy po skúsenostiah z prednej bolo hotové doslova za 10 minút a brzda je hotová. V skutočnosti mi celý proces zabral tak málo času (menej ako hodinu a pól), že som si ešte vyčistil a namazal reťaz. Pri čistení reťaze som narazil na vec, ktorá by mohla kohosi zaskočiť. Kryt predného reťazového kolieska drží na troch skrutkách, z ktorých jedna je relatívne hlboko zapustená v karosérii, čo by mohlo zaskočiť mechanika bez nástrčného kľúča, alebo s príliš širokým orechom. Táto skrutka je zobrazená červenou na obr. 22. Ďalšií obrázok je už iba záber z údržby reťaze. Hotovo. , obr 24 - testovacia jazda (teplota vzduchu, -5°C).

• Gina dýcha čistý vzduch

Dnes bola na pláne iba ľahká údržba. Od listopadu, kedy som motorku kúpil som sa ešte ani nepozrel na stav vzduchového filtra. Preto som sa rozhodol pre preventívnu výmenu. Filter som si objednal poštou a výmena spočíval

Typ: Údržba
    Vloženo: 12.06.2018
    Uskutečněno: 12.06.2018
  • Krok druhý = bezpečnosť (?)

V priebehu dnešného dňa som sa veru nedostal k sľubovanej reťazi, ale zato mi padla do oka predná brzda. Kedy bola menená brzdová kvapalina? Kedy boli vymenené alebo odmastené brdzové doštičky? A komu sa dopekla páčia či

Typ: Údržba
    Vloženo: 01.12.2017
    Uskutečněno: 30.11.2017
  • Prvý krok ku kráse a funkčnosti = bočný stojan

Takže dnes bol prvý deň kedy som sa začal Gine (meno pomáha vybudovať si vzťah a odpustiť nedostatky) venovať. Prvý problém ktorý som si zaumienil vyriešiť bol ohnutý bočný stojan! Tento problém znemožňoval motocykel jed

Typ: Oprava
    Vloženo: 28.11.2017