Jawa 90 Roadster (1969)

Vlastník Radek156
Vloženo 24.3.2014
Aktualizováno 23.10.2018

Vloženo: 06.09.2016, Uskutečněno: 06.09.2016, Stav tachometru: 3 km, Zhlédnuto: 84x

Měsíc se s měsícem sešel a pomalu se chystám na úředničinu v podobě přihlášení STK a přepisu. Mám to už docela vyladěné, vyřešil jsem elektriku (dobíji baterku, chytá spolehlivě, svítí všechno co má ačkoliv 50W do světlometu se mi nacpat nepodařilo ). Párkrát jsem porajtoval po ulici, tak se zdá vše OK. Ještě mi zbývá vyměnit provizorní těsnění pod vikem spojky, doseřídit předstih zapalováni a dobrý. Svíčka ven a zkušební tyčka dovnitř - hledám horní úvrať a ... to se mi snad zdá - co je to za divné klap -klap - klapání? Několikrát projedu HÚ a musím konstatovat něco, z čeho mi není zrovna volno. No prostě vůle jako prase. Chvíli vydýchávám, jdu sundat hlavu a no jo, na pístu to jde snad i vidět. Se mi nějak zdálo, že to v chodu docela zvoní, ale vlastně si jiný zvuk ani nepamatuju... Pro jistotu válec dolů, ať můžu ošahat kliku a ... má ji tam! Když jde v HÚ cítit v ruce vůle nahoru a dolů proti ojnici asi není moc fajn.
Tak mě dohonila minulost - klikovka jako jediná spolu s výbrusem vypadala plně funkční a v posvátné úctě jsem ji zamontoval tak jak byla. No jo, chybama se člověk učí a blbec hlavně těma svýma.
Není čas ztrácet čas. Během 2 dní zkontaktovaná firma ve Zlíně zabývající se renovacemi, klika venku čekající převoz na JIP.
Pokračování příště, dobrou noc děti.
8.9.2016 klikovka předána na repasi firmičce která chápe, ze motorky mají své Ph... Tak čau a sejdeme se v příštím životě 🙂.

Zima 2016-2017 klikovka po repasi předána s novým pístním čepem, jeho ložisky a opraveným uložením ložisek (cementováno, přebroušeno) za lidových 1850,- Kč.

Jaro 2017 Zpětná instalace proběhla bez potíží, jen jsem se více zaměřil na spasování převodovky, neboť jak zasvědcení vědí, není s ní radno laškovat - na rozdíl od jiných strojů zemědělského typu. Abych nezapoměl, moc mi pomohla kniha o (Jawě) 90 od konstruktéra, který pracoval dlouhá léta v Povážských strojírnách. (Proč jsem dal "Jawa" do závorek a jiné smutné věci se dozvíte v knize, zajímavé a poučné čtení.)
Pro zlepšení chodu spojky jsem vyzkoušel ještě jeden vlstní nápad. Mezi vnější talíř spojky a přítlačkou tyčku se vejde malé ložisko, tudíž jsem mu vyrobil oporu a šup tam s ním - více na fotkách.

Toliko kapitola "O klikové hřídeli".

• 3. projížďka

Vyjížďka za kamarádem Pepou. Počasí dušičkové, 13 stupňů Celsia, mraky plné vody nad hlavou, já bez rukavic, ale Povážský zázrak frčí a já si to užil. Najeto cca 55 km. https://www.motorkari.cz/profil/?uid=181443&act=t

Vloženo: 20.10.2018
    Uskutečněno: 20.10.2018
  • Druhá projížďka

Krátký výlet za kamarádem, celkem cca 33 km. Motor šlape, řazení v pohodě. Na 4. rychlost to po rovině vytáhne asi na 70 km/h, 5. je spíš jen udržovací, zrychluje jen s větrem v zádech nebo z kopce. Přesto předčila moje

Vloženo: 17.10.2018
    Uskutečněno: 17.10.2018
  • První projížďka

Po nezbytných domácích povinostech dnes odpoledne první projížďka! Motor šlape pěkně, jen se mi zdál dřív trochu silnější, ale pravda, to bylo před 20 lety a 20 kg... Nejde příliš do otáček a po kontrole svíčka OK, tak

Vloženo: 16.10.2018
    Uskutečněno: 16.10.2018