Aprilia Mojito 125 (2011)

Vlastník bRejk
Vloženo 27.3.2015
Aktualizováno 23.1.2016

Netradiční, pohodlná se spolehlivým a nenáročným motorem Piaggio.

První dojmy - Dříve jsem jezdil pouze na mopedu Piaggio Ciao, takže výkon pro mě super. Posed velmi pohodlný. Řídítka velmi široká a dobře padnou do ruky. Obecně je posed netradiční oproti klasickým skútrům. S nadsázkou lze říct, že si někdy člověk připadá jako na chopper mašině - ne, že bych byl nadšenec do těchto strojů.

Motorku bych doporučil pro - Spíše pro lidi menšího vzrůstu. Mojito má snad nejníže položené sedlo v kategorii - alespoň to psali.

Doplňky na motorce - Žádné.

Jak jsem se dostal zrovna k tomuto stroji? Nabídka zánovního skútru (najeto cca 400km) za 1/3 cenu - nebylo o čem přemýšlet. Na vysněnou Vespu nebylo a dlouho nebude. Jízda je velmi pohodlná (super velké a měkké sedlo). Výkon plně dostačující - alespoň pro mne. Motor: 4-taktní jednoválec vzduchem chlazený.
Výkon: 7,2kW/8250 ot./min. a 9,0 Nm/7250 ot./min. Ostatně mi přijde Mojito spíše na kochačku. Piaggio motor je spolehlivý a nenáročný pracant (doufám v to, jelikož Mojito mám teprve rok). Podvozek je tvrdšího naladění. Přední kolo 12' a zadní 10'. Tvrdší podvozek poznáte na hodně nekvalitních cestách. Tam jízda vyloženě není pohodlná, rány od podvozku jsou značné. Jinak jak jsem se již zmínil, motor je pro mě výkonově dostačující. Ano, chtěl bych mít 11kw a krouťák 12Nm, ale nemám a nevadí. Motor dobře táhne do 70km/hod, pak zvolňuje. Maximum papírově je 90km/hod (100km/hod tacho). Jezdil jsem relativně často i dálnice a párkrát jsem předjel i kamión. Při dobrých povětrnostních podmínkách jsem jel dálnici i 110km/hod (tacho) přičemž rekord z mírného kopce byl cca 120km/hod dle tacho. Obecně se dá říct, že Mojito si dokáže držet cestovní rychlost v průměru 80km/hod (velkou roli hraje profil cesty). Brzdy brzdí dobře, ale zázrak to není (vpředu kotouč "brembo", vzadu buben). I s těmi širokými řídítky se dá velmi dobře proplítat městem, kde se cítí Mojito jako doma. Akcelerace do 50km/hod je super (nemůžu porovnat s jinou 125). Ovšem já si užíval i delší výlety. Vždy cca 150km. Ale ochrana téměř žádná - nemám plexi a na kolena fouká. Co už, když je léto, tak nevadí. Nejvíce mi však vadí ty kolena (já 176cm). Spolujezdec se uveze, ale to mě ani nebaví, takže jezdím 99% sám. Úložný prostor jen na malou helmu typu kakáč a na pár drobností. Další prostor je pod řídítky a to na mobil, klíče, rukavice, cigarety, ...prostě jen drobnosti. Háček na tašku nechybí. Když se vrátím k cestování, tak osobně si dokážu představit dlouhou cestu. Nemám zatím ještě zkušenosti, ale chci to podniknout. Určitě je maxi skútr a spousta jiných lepší na dlouhé cestování, ale každý to chce zkusit na tom svém a především mi jde o dobrodružství než o rychlé krájení kilometrů. Cestovní rychlost 80km/hod je přece v pohodě. Jediná nevýhoda je u mne ochrana před větrem a deštěm a držení téměř pořád plného plynu. Ale myslím, že tento motor to dá.

bRejk napsal 30.03.15 v 20:59

jirka34
jirka34 napsal 30.03.15 v 10:56

Hezčí než Vespa...

bRejk napsal 28.03.15 v 07:30

Díky PauliniEnrico za pochvalu. Vespa to sice není, ale šmrnc má