SWM Silver Vase 440 (2016)

Vlastník SV-DR
Vloženo 17.11.2019
Aktualizováno 6.1.2024

Štýlový jednoválcový scrambler aký som dlho chcel .

Motorka koupena od Styx Vráble - Všetko v pohode ; na čo som ukázal vymenili - prednú pneumatiku, brzdové doštičky vzadu, vymenili mi aj olej , filter a vybavili papiere, špz, a doviezli až domov, všetko bolo v cene .
To som ešte nezažil :-)

První dojmy - SWM Silver Vase nie je žiadne tintítko, je to kus veľkej mašiny na ktorú treba vedieť vyliezť a terénne gumy jej pridávajú na vážnosti . Je ľahko ovládateľná, bez náplní váži len 148kg , má dobrý zvuk aj zo sériovými výfukmi až sa čudujem že spĺňa dnešné normy .

Motorku bych doporučil pro - Tento stroj je pre starších vyjazdených, ktorí chcú zmenu štýlu , aj pre mladých ktorí sa ešte nedokážu krotiť . Silver Vase je pohodlný, výletový stroj na kochanie sa krajinou a túlanie sa po zapadlých dedinkách, kde asfalt nie je veľmi kvalitný .

Doplňky na motorce - Na motorke je pripevnená praktická taška v ktorej mám lekárničku a náradie , možno časom kúpim nejakú štýlovejšiu koženú
Tak máme skoro jar 2021 a vymenil som tašku za koženú brašňu a namontoval aj plexištít Puig

Na tento stroj som dozrel po 30tich rokoch jazdenia chcel som spomaliť a viac sa kochať krajinou . V bazári medzi stovkou oplastovaných superšportov , moderných dizajnov klasická SWM zďaleka svietila chrómom a ihneď ma chytila za srdce. Tak som predal svoje staré dobré SVéčko ...
SWM 440 Silver Vase je kríženec klasickej motorky a endura, vyzerá byť kvalitne urobený až čoprovo pekne metalízou nalakovaný a pochrómovaný, všetko je železné a z plechu (!) , bola to láska na prvý pohľad .
SWM má o 48cm3 väčší motor a vyšší výkon ako jeho základ Shinerai/Honda CB400SS .
Válec je väčší a iné sú aj kryty motora ,Taliani ho do Varese dovážajú po častiach a montujú dohromady (bývalá továreň Husqvarna) , dôležité diely sú vraj domácej výroby . Tento motor je nielen posilnený výkonom , ale v čiernej farbe s leštenými rebrami aj pekný.
Moje obavy sa rozplynuli po prvej skúšobnej jazde ; po kubatúrach 650 a 750 ccm som sa bál príliš nízkeho výkonu a vibrácií , ale je to úplne normálna motorka ,ktorá pekne zrýchľuje , mohutne duní a praská do výfukov
Na SWM si 445cm jednoválec žiada 1.stupeň rozbehnúť na 30km/h ,až potom radiť dvojku , ináč bude nepríjemne sekať do reťaze. Na charakter jednoválca si treba zvyknúť , nie je to ako u pružného štvorválca kde sa časom začnete nudiť.
Motor hladko zaberá až od 3000 otáčok , piaty stupeň vyžaduje najmenej 3500 otáčok cca niečo nad 70km/h . Pri 4000 otáčkach začína ožívať ,motor má pekne silný stred a berie vám volant z rúk , športová jazda znamená točenie na 7 až 8000 otáčok .
Zrýchlenie z 0 na 100 odhadujem na 7 až 8 sekúnd , na jednotke sa ľahko stavia na zadné. Silver Vase má kratšie prevody ako SWM Gran Milano
Na prvý prevodový stupeň dosahuje 60 ,na druhý 80 a na tretí cez 100km/h , v technickom preukaze mám udanú maximálku 155 km/h.
Do kopcov ťahá pekne ,serpentíny dáva aj na 5ke svižnou stovkou , stačí ju len preklápať do zákrut , takže si zajazdíte aj v partii silnejších strojov

Samozrejme cítiť ,že pod vami pulzuje jednoválec ,ale nie je to vibrátor ktorý by vám kazil zážitok z jazdy .

Motorka je vo vyšších rýchlostiach pomerne stabilná -nato aký klasický trubkový rám má ; len je citlivá na bočný vietor , je to ľahučká motorečka a chce potom pevnejšiu ruku.

Najhladší chod má nad 5000 otáčkami čo pri 5.rýchlostnom stupni je okolo 95 km/h , po pridaní plynu motorka slušne a hladko zrýchľuje na 120 až 130km/h a cestovanie ,či predbiehanie áut v premávke nie je problém .
Predtým som uvažoval aj o kubatúre 250 ,páčil sa mi aj klasický Brixton Glanville, ale teraz som rád ,že mám tento objem .
Motor vyzerá na 500 kubíkov a je z chladičom oleja , v lete sa neprehrieva , moderné vstrekovanie paliva a dobré spaľovanie využije každú kvapku benzínu, konečne sa nebabrem s karburátorom Neexistuje že by nechytil.
Vadí mi len to, že pri štarte musím mať zaklopený stojan ...
Štart je trocha váhavý ,pretáča pomaly ; akoby potrebovala väčšiu baterku(alebo dekompresor) , keď stojí dlho nejazdená trocha ju dobijem .
V zime keď je potreba dlhšie zahrievanie motora dávam do konektora od spínača stojana klému.
Teší ma , že u tejto starej koncepcie si môžem základný servis robiť sám v garáži, nastavenie ventilov bude zrejme jednoduché skrutkami, a nebudem musieť laborovať s podložkami .
Z testu SWM440 z Nemeckého Roadster magazínu vychádzajú dokonca lepšie parametre ako uvádza výrobca -
Leistung: 32 PS bei 6400/min
Drehmoment: 39 Nm bei 5500/min ,
Durchzug im 4. Gang 5.Gang
60 bis 100 km/h: 5,4 s 8,3 s
100 bis 120 km/h: 6,1 s 5,5 s
Kolesá vzadu 17 a vpredu 19 palcové , SWM polňačky zvláda a šotolinu miluje - pozor na väčšie kamene , predok hodí do boku ;
vôbec nie je problém opustiť asfalt a skrátiť si cestu domov cez lúku a poľné cesty. Dokonca sa dá jazdiť v stoji ako na endure , mám rád pneumatiky s dobrým zákusom aby sa nešmýkali na tráve a menšom blate .
Na kamenitý terén je dobré spustiť tlak v pneumatikách aj na 1MPa , potom je to úplná pohoda. Predsa len scrambler nemá také zdvihy ako enduro , ale mnohé cestné endurá nesú oproti SWM o 30 kg váhy viac. S pomerne nízkym posedom a nízkou hmotnosťou stroja máte v teréne dosť odvahy pustiť sa na prieskum krajinou.
Mašina má celkom dobrý reid dá sa otočiť na malom priestore, železné madlo vzadu tiež pomáha dobrej manipulácii z motorkou
Posed je oproti cestným motorkám vyšší, aj pri náklone v zatáčkach to cítiť ,ale motorka je v zákrutách stabilná .

Predná vidlica je nastaviteľná v +/- 8 stupňoch, zadné pruženie 5 stupňov na pružinách . Používam štvrtý stupeň , ten je na moju váhu asi najlepší , na nižších stupňoch je to už mäkké .
Riadítka sú scramblerovsky vyššie, pekne široké akurát do ruky, prepínače by mohli byť kvalitnejšie, fungujú dobre ale ošucháva sa farba z piktogramov.
Stupačky v strede s gumou sú umiestnené vpredu a kolená nie sú zalomené v ostrom uhle , sedíte pohodlne ako na stoličke pri stole.
Klasická nádrž veľkého objemu (22litrov!) je ale širšia trocha rozťahuje nohy- dá sa kúpiť aj iná menšia ,ale mne sa táto páči
Čo som zistil, tak sedadlo je pekne široké aj pri nádrži a trocha kratšie. Dizajnovo motorke krásne pasuje ,ukazuje zadný pochrómovaný blatník a nerezové kanóny, ale objemnejší spolujazdec bude nalepený na vás.
Nočná jazda je v pohode , predný veľký svetlomet dostatočne osvetľuje cestu ,svetelný lúč je dobre rozložený , len osvetlenie prístrojov mi trocha presvecuje niektoré kontrolky .
Cez deň za slnka horšie (či celkom zle) vidno svietiacu kontrolku rezervy.
Brzdy proti cestným či SS mašinám nie sú extra silné - hlavná predná jednokotúčová potrebuje silnejší prítlak . Časom to už ani nevnímam , už som si zvykol , bežne do zatáčiek dobrzdím motorom a prednou brzdou a v kombinácii so zadnou je to už paráda .

Tak 17.6.2020 som nastavil ventily , ktoré sa klasicky nastavujú kľúčmi, žiadne podložky meniť netreba . Sacie boli na 0,15 a výfukové tiež , takže tie som našteľoval na 0,20 mm ako majú byť .

Je júl mám za sebou pár dlhších výletov aj ľahší offroad ... cca 2000 bezproblémových km , nič sa nepovoľuje , všetko funguje -len tankujem a mažem reťaz , SWM si stále viac získava moju dôveru

Je február 2021 , prvý štart SWM po zimnej odstávke na druhý ťuk štartéra ... , druhej motorke DR 125 sa nejak nechce , musím pozrieť trysky karburátora.

Jar 2022 plexisklo som dal dole... , fúkalo mi viac do tváre a robilo to väčší hluk. Motorka šlape ako hodinky ,chrómy svietia ako nové , len sa vozím
Ešte ma napadá, že SWM by mohla mať bezdušové kolesá , je to väčšia istota pri dlhých cestách.
A kúpil som si nové klasické topánky v štýle kanady ; musel som prestaviť -zdvihnúť rýchlostnú páčku ; a už neviem zaradiť neutrál tak ľahko ako predtým :D
A aj vibrácie v týchto kožených tvrdších botách cítim viac ako v cestovných mäkkých čižmách.
No nič ; je to návrat ku koreňom ,chvíľu kým sa dobre nezohreje akoby som šiel na starej Jawe

SV-DR
SV-DR napsal 10.04.22 v 09:31

Som rád že ti to pomohlo Six Days 500 je to isté len má navyše ABS , môj starší ročník 2016 to ešte nemal.

kukal
kukal napsal 10.04.22 v 08:50 10b.

kukal
kukal napsal 10.04.22 v 08:49

Dekuju za tuhle recenzi, nikde jsem se o téhle motorce nedozvěděl víc, než od tebe koukám po té novější, ale hádám, že Six Days 500 se moc od té tvé lišit nebude, výkon papírově stejný. Každopádně to od mojí xvs950 bude lehčí a obratnější . Stejně jak Jawa 350/634 kterou mám v garáži, ale tu se mi moc nechce trápit po polních cestách tu mám na kochačku a potěšení ze starých časů. Tak doufám, že brzy zaparkuju tuhle swm do party a pokud ano, tak určitě i díky tvé zkušenosti s touhle kráskou.

KAWAHAB
KAWAHAB napsal 30.11.21 v 21:11 10b.

Výstižně popsaný charakter stroje (není to můj šálek) .. Za recenzi

PoldaAles
PoldaAles napsal 17.06.21 v 16:54

Gratuluji a mohu z vlastní zkušenosti potvrdit vše co uvádíš.