globalmoto_kveten





Téma: Vytápění starého baráku automatický kotel vs tepelné čerpadlo vzduch -...
 
1.6.2016 v 11:12
Vím, že tady témata na tepelná čerpadla už byla (funkci hledat jsem použil), ale neřešila zcela moji situaci protože se jednalo o zateplené novostavby s podlahovkou a podobně.
A protože největší koncentrace odborníků na topení je samo zde, tak se tedy zeptám i tady.

Jde mi o vytápění starého baráku se smíšeným zdivem (tloušťka cca 0,5m), špaletovými okny a jediné co je tak nějak zateplené je cca 10 let stará střecha. Z tohoto důvodu a dle mého názoru nemá ani tak cenu řešit zateplení objektu jako spíš levný způsob vytápění, který je v tuto chvíli na přímotopy
Má představa byla vybudování kotelny s automatickým kotlem (např. Benekov C27 Premium - možnost topit hnědým uhlím i peletami) a standardní ústřední vytápění radiátory (s větší plochou abych se dostal na nějakou rozumnou teplotu vody). K tomu do budoucna příprava na krbovou vložku s výměníkem.
Tuhle představu teď narušil topenář, co mi kdysi dělal k mé plné spokojenosti topení v novém baráku, a bude nespíš realizovat topení i v tomto objektu. Přemlouvá mě do tepelka vzduch voda. Nejde mi o pořizovací náklady, které budou +/- porovnatelné, ale o následný provoz.
To tepelko mi na tenhle typ objektu prostě nesedí i když do toho budu počítat 20h nízkou sazbu elektriky na kterou pojedou i další spotřebiče celý rok.
Má někdo zkušenosti s podobným typem objektu a vytápěním automatickým kotlem nebo tepelkem?
Předchozí
1 2 3
Následující

(reakce na) Vytápění starého baráku automatický kotel vs tepelné čerpadl...

9.1.2017 v 08:09 | Nahoru | #61
Sonicek> A viděl jsi někdy ten bordel v těch kanálech po X letech. Super věc třeba na alergii na prach a roztoče.

E: A byla to spíš info pro ty kteří tohle řeší aby věděli že se můžou s čímkoliv dotázat ... Já těch info s něčí osobní zkušeností moc neměl a nevím co bych z tuhle možnost tenkrát dal...

Naposledy editováno 09.01.2017 08:25:02

(reakce na) Vytápění starého baráku automatický kotel vs tepelné čerpadl...

9.1.2017 v 08:21 | Nahoru | #62

charlie.vtx1800 píše: Tak hoď víc info: Jsou či nejsou akumulačky? Nakolik to nakonec vyšlo? Na to hnědý uhlí to je automat? A celková spokojenost s obsluhou a cenou topení?



Pořizovací náklady na kotel a kompletní sadu pro zapojení cca 140 tisíc včetně práce a DPH. Sada obsahuje směšovací ventily, ekvitermní regulaci, 35L expanzní nádobu, 3 čerpadla a další nějaké kokotiny. Pokud budou dotace tak se víc než půlka nákladů vrátí. Záruka na komplet 5 let.
Umí to topit na hnědé uhlí a pelety.
Díky dotaci na hnědé uhlí a pro zatím neexistující sklad uhlí jedu na pytlované hnědé uhlí, ořech 2. Se současnou spotřebou, kdy ještě nemám doizolované trubky a barák byl vymrzlý mi to vychází na cca 20 tisíc za rok (cca 5t uhlí), což mi přijde vzhledem k velikosti a typu baráku super. Pokud přejdu na normální volně ložené tak to bude ještě tak o cca 2-4 tisíce méně.
Nutná obsluha je jednou za tři dny. To znamená nasypat zásobník uhlí a vysypat popel. Vcelku čistá práce díky pytlovanému uhlí. Práce na 5-10 minut. Jednou za měsíc pak vyčistit kotel. To je už na cca 15 až 20 minut a nebudu nikomu nalhávat že je to práce jak pro kominíka. Tohle tedy už moc čistá práce není. Při tom čištění se ten kotel nemusí ani znovu zapalovat. Rozjede se sám. Takže v podstatě se zatápí jen na podzim.
Jinak to natápí bojler, 11 radiátorů, 1 žebřík a bude ještě cca 20m2 podlahovky. S tím že ten kotel je teď nastavený na 20 kW a lze přenastavit na 25kW. Výstupní teplota vody kotle 70 stupňů do radiátorů a 50 stupňů pro bojler.
Takže suma sumárum spokojenost až na to čištění. Ale myslím, že když to člověk dostane do ruky tak ani to nebude taková "pakárna".

PS: Soused jede na automat i v létě kdy natápí jen bojler. Obsluha jednou za cca 7-10 dnů.

Naposledy editováno 09.01.2017 08:30:58

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Vytápění starého baráku automatický kotel vs tepelné čerpadl...

9.1.2017 v 08:30 | Nahoru | #63
V_i_c_i> Nepostřehl jsem, jak je ten barák velkej resp. jak velký jsou prostory, který chceš vytápět, jestli je to podsklepený, nebo zčásti zakopaný...? A asi by neškodilo, kdyby ti někdo aspoň od oka spočítal, jaký tepelný ztráty tam máš. Půlmetrový zdi už budou izolovat docela slušně, tak by to tepelný čerpadlo s 1-2" rozvodem a litinovýma radiátorama nemuselo být na menší plochu úplně k zahození. Kór jestli tam máš v plánu dožít a na starý kolena nechceš tahat pytle s uhlím.
Co se týče účinnosti, tak záleží, kde to máš a jaký tam jsou obvykle teploty. Jasně, že na Kvildě na šumavě to bude naprd, ale někde v Berouně u řeky moc mrazy nebudou.
A hlučnost taky není problém - vnější jednotka jen nesmí být pověšená na konzolách na zdi proti ložnici, ale samostatně na zabetonovaných patkách...

Naposledy editováno 09.01.2017 08:32:10

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Vytápění starého baráku automatický kotel vs tepelné čerpadl...

9.1.2017 v 08:37 | Nahoru | #64

karf píše: V_i_c_i> Nepostřehl jsem, jak je ten barák velkej resp. jak velký jsou prostory, který chceš vytápět, jestli je to podsklepený, nebo zčásti zakopaný...? A asi by neškodilo, kdyby ti někdo aspoň od oka spočítal, jaký tepelný ztráty tam máš. Půlmetrový zdi už budou izolovat docela slušně, tak by to tepelný čerpadlo s 1-2" rozvodem a litinovýma radiátorama nemuselo být na menší plochu úplně k zahození. Kór jestli tam máš v plánu dožít a na starý kolena nechceš tahat pytle s uhlím.
Co se týče účinnosti, tak záleží, kde to máš a jaký tam jsou obvykle teploty. Jasně, že na Kvildě na šumavě to bude naprd, ale někde v Berouně u řeky moc mrazy nebudou.
A hlučnost taky není problém - vnější jednotka jen nesmí být pověšená na konzolách na zdi proti ložnici, ale samostatně na zabetonovaných patkách...



Podsklepený to není a zdi jsou skoro metrový (jsem to nějak původně neodhadl) Jinak trvale vytápěno cca 90m2 přízemí a 90m2 patro. Příležitostně ještě 50m2 pivnice.
Jinak je to u Benešova a teď mám pocit že to je na horách. pořád jen odhrnuji sníh.
Beru že to tepelko by bylo určitě pohodlnější ale myslím že v nákladech mnohem dražší a na provoz taky. A do důchodu daleko, to na něj třeba našetřím.
A hlučnost jsem myslel spíš ve vztahu k sousedům. Ty metrové zdi a špaletová okna hlukově izolují lépe než jsem čekal.

Naposledy editováno 09.01.2017 08:39:05

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Vytápění starého baráku automatický kotel vs tepelné čerpadl...

9.1.2017 v 08:55 | Nahoru | #65
V_i_c_i> Hmm. Tak to je fakt barák to bys musel mít aspoň 20-30kW, nebo dvě menší a to by stálo fakt ranec. To bude ten automat na uhlí lepší akorát si pořeš, abys nemusel uhlí vozit na kolci od brány 200m k baráku, pak nosit předsíní přes koberec a pak chodbou na druhej konec baráku jako to často bývá ideálně mít okno/dveře do kotelny přístupný autem.

(reakce na) Vytápění starého baráku automatický kotel vs tepelné čerpadl...

9.1.2017 v 09:05 | Nahoru | #66

karf píše: V_i_c_i> Hmm. Tak to je fakt barák to bys musel mít aspoň 20-30kW, nebo dvě menší a to by stálo fakt ranec. To bude ten automat na uhlí lepší akorát si pořeš, abys nemusel uhlí vozit na kolci od brány 200m k baráku, pak nosit předsíní přes koberec a pak chodbou na druhej konec baráku jako to často bývá ideálně mít okno/dveře do kotelny přístupný autem.



Tak kotelna je bohužel celkem malá. Je to prostor, který dříve sloužil jako skladiště zahradního nářadí. Vstup klasika dveřmi přímo z venku. Zatím mi palety stojí před tímto sklípkokotelnou.
Jenže hned vedle je stodola a je přístup na strop tohoto sklípkokotelny z této stodoly. Sklad uhlí je jen cca 5km daleko a není tedy problém zavážet klidně po 2t. Má představa do budoucna je taková, že pořeším staticky tenhle strop a uhlí budu skladovat nad kotelnou. V podlaze bude něco jako poklop, šoupě apod. a z nějakého hliníkového plechu trychtýř do násypky do kotle. Takže pak jen půjde o to hodit pár lopat do této násypky a hotovo. Nahoru ho dostanu dopravníkem už při závozu. Jen budu muset vždy vyjet s veškerou technikou (pár motorek a zahradní traktůrek) aby tam mohlo zajet auto s uhlím. Tedy do budoucna náročnost přikládání minimální. Ale to až příští nebo přespříští rok. Teď je tam spousty jiné práce.

Naposledy editováno 09.01.2017 09:06:59

1 reakcí na tento příspěvek Vytápění starého baráku automatický kotel vs tepelné čerpadl...

9.1.2017 v 09:24 | Nahoru | #67
Ale ještě jedna technická otázka. Má cenu dodatečně izolovat bojler nějakou kaučukovou izolací když je v místnosti kde je odhadem třeba 5-10 stupňů? Čekal jsem, že ten kotel vytvoří v té místnosti větší teplo. Ale i na kouřovodu lze bezproblémově udržet ruku.

2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Vytápění starého baráku automatický kotel vs tepelné čerpadl...

9.1.2017 v 09:44 | Nahoru | #68
V_i_c_i> a při čistění musíš něco vyndavat ven z kotle? Mě právě udivuje, že ti udrží žhavý, takže nemusíš zatápět. Tzn. že čistíš hned po zastavení kotle, resp. do pár desítek minut?
Takle - mám dlouholetý zkušenosti s velkým Benekovem 50Kw, obsluhuju to už 10 let u nás ve školce. Když to čistím, tak musím vyndat šamotovou vyzdívku kolem retorty. Ta tvoří komplet obložení stěn, i strop nad retortou, teprve nad tim stropem jsou topný kanály. Jenže ty šamoty vážeji snad 50 kilo, a jsou tak rozpálený, že je musím nechat min. 12 hodin chladnout ve vyhaslým kotli, než je vytáhnu. Jinak se na to nedá sáhnout ani v pracovních koženejch rukavicích. Takže po každým čistění musím zatápět. A bez vyndavání to nejde, protože se prostě na spodek kanálů nedostanu štětkou zeshora. Žhavý udrží nejvejš 1,5 hodiny a pak vyhasne. Taky topím ořechem II.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Vytápění starého baráku automatický kotel vs tepelné čerpadl...

9.1.2017 v 10:03 | Nahoru | #69

V_i_c_i píše: Ale ještě jedna technická otázka. Má cenu dodatečně izolovat bojler nějakou kaučukovou izolací když je v místnosti kde je odhadem třeba 5-10 stupňů? Čekal jsem, že ten kotel vytvoří v té místnosti větší teplo. Ale i na kouřovodu lze bezproblémově udržet ruku.


Když máš možnost a nevadí ti estetika, tak dodatečná izolace se určitě vyplatí. Ona stačí nějaká minerální izolace a tenká hliníková fólie (takovej jako silnější alobal). Ty izolace z výroby jsou pochopitelně stažený na únosný minimum, aby to nějak přiměřeně izolovalo a bylo to co nejlevnější, a kalkulovaný to bude na pokojovou teplotu - kolem těch 20 C. Těch 5 C je fakt poměrně málo a ty ztráty nebudou zanedbatelný. Je vhodný i zaizolovat ten kouřovod, obzvlášť jestli je delší - ať jdou co nejteplejší spaliny do komína. I tak hrozí, že ti začne kondenzovat vlhkost buď přímo v tom kouřovodu, nebo v komíně - ten by měl proto být vyvložkovaný, buď nerezem, nebo šamotem - pokud teda máš komín starý klasicky z cihel. Pokud je nový tak nic. Ale tu kondenzaci si kontroluj. Na ty kouřovody se dá použít potrubní pouzdro z minerální izolace (čedičovka - třeba Rockwool), dělají se i o pr. 150 a víc mm). Jo, dneska ty kotle kolem sebe moc netopí, to není jako dřív kdy díky nezaizolovanýmu litiňáku byla kotelna nejteplejší místo baráku se saunovým mikroklimatem. Chce to mít někde u podlahy nasávací otvor spalovacího vzduchu třeba 15x15 a zbytek zavřenej. Hlavně ne žádnej trvale otevřenej otvor někde vysoko u stropu typu přiotevřený okýnko, to se i ten zbytek tepla vyvětrá.

1 reakcí na tento příspěvek Vytápění starého baráku automatický kotel vs tepelné čerpadl...

9.1.2017 v 10:33 | Nahoru | #70
kotel vypnu 2 hod před čištěním, aby šamotky se dali chytnou rukou, jednou jsem to zkoušel vyčistit ihned po vypnutí a už nikdy více, čištění i s krbovým vysavačem a uvedením opět do provozu max 30 min a to je dané tím, že mám malou kotelnu a je tam problém s místem, proto ten delší čas, udělal jsem si i kratší "pohrabáče" na čištění a pohoda

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Vytápění starého baráku automatický kotel vs tepelné čerpadl...

9.1.2017 v 10:40 | Nahoru | #71

Yura píše: V_i_c_i> a při čistění musíš něco vyndavat ven z kotle? Mě právě udivuje, že ti udrží žhavý, takže nemusíš zatápět. Tzn. že čistíš hned po zastavení kotle, resp. do pár desítek minut?
Takle - mám dlouholetý zkušenosti s velkým Benekovem 50Kw, obsluhuju to už 10 let u nás ve školce. Když to čistím, tak musím vyndat šamotovou vyzdívku kolem retorty. Ta tvoří komplet obložení stěn, i strop nad retortou, teprve nad tim stropem jsou topný kanály. Jenže ty šamoty vážeji snad 50 kilo, a jsou tak rozpálený, že je musím nechat min. 12 hodin chladnout ve vyhaslým kotli, než je vytáhnu. Jinak se na to nedá sáhnout ani v pracovních koženejch rukavicích. Takže po každým čistění musím zatápět. A bez vyndavání to nejde, protože se prostě na spodek kanálů nedostanu štětkou zeshora. Žhavý udrží nejvejš 1,5 hodiny a pak vyhasne. Taky topím ořechem II.



Při čištění odstavím kotel do režimu útlum. Dám tomu tak 15 minut a můžu čistit. Sundám horní plechové víko kotle, které drží jen pomocí takových čepů a pérek. Pak odšroubuji jeden šroub a otevřu už litinové víko kotle, odkud vytáhnu "žebřík".
Pak v podstatě jen vyčistím tenhle žebřík, oškrábu stěny a pak vyndám dvě šamotové vložky, které by šli vyčistit i uvnitř ale venku se to dělá mnohem líp. Nemám žádný problém s jejich teplotou. Možná je to dáno tím že je to "jen" 26kW kotel a než se na ty vložky dostanu tak uteče těch cca 30 minut od odstavení.
Pak to dole vše zametu, vše zavřu, zapnu kotel do provozu a tím je hotovo. Celé je to otázka těch cca 40 minut a za tu dobu nevyhasne.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Vytápění starého baráku automatický kotel vs tepelné čerpadl...

9.1.2017 v 10:42 | Nahoru | #72
Yura> my máme taky v baráku automatickej kotel na uhlí a přímo topeniště se nečistí, to si zvesela doutná, čistí se až komínová část a tam je to studený. No a proto se tam znova nezatápí jen to pustíš a nazdar.

(reakce na) Vytápění starého baráku automatický kotel vs tepelné čerpadl...

9.1.2017 v 10:47 | Nahoru | #73

JardelT píše: kotel vypnu 2 hod před čištěním, aby šamotky se dali chytnou rukou, jednou jsem to zkoušel vyčistit ihned po vypnutí a už nikdy více, čištění i s krbovým vysavačem a uvedením opět do provozu max 30 min a to je dané tím, že mám malou kotelnu a je tam problém s místem, proto ten delší čas, udělal jsem si i kratší "pohrabáče" na čištění a pohoda



Ty kratší pohrabáče jsem řešil taky.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Vytápění starého baráku automatický kotel vs tepelné čerpadl...

9.1.2017 v 10:55 | Nahoru | #74

charlie.vtx1800 píše: Když máš možnost a nevadí ti estetika, tak dodatečná izolace se určitě vyplatí. Ona stačí nějaká minerální izolace a tenká hliníková fólie (takovej jako silnější alobal). Ty izolace z výroby jsou pochopitelně stažený na únosný minimum, aby to nějak přiměřeně izolovalo a bylo to co nejlevnější, a kalkulovaný to bude na pokojovou teplotu - kolem těch 20 C. Těch 5 C je fakt poměrně málo a ty ztráty nebudou zanedbatelný. Je vhodný i zaizolovat ten kouřovod, obzvlášť jestli je delší - ať jdou co nejteplejší spaliny do komína. I tak hrozí, že ti začne kondenzovat vlhkost buď přímo v tom kouřovodu, nebo v komíně - ten by měl proto být vyvložkovaný, buď nerezem, nebo šamotem - pokud teda máš komín starý klasicky z cihel. Pokud je nový tak nic. Ale tu kondenzaci si kontroluj. Na ty kouřovody se dá použít potrubní pouzdro z minerální izolace (čedičovka - třeba Rockwool), dělají se i o pr. 150 a víc mm). Jo, dneska ty kotle kolem sebe moc netopí, to není jako dřív kdy díky nezaizolovanýmu litiňáku byla kotelna nejteplejší místo baráku se saunovým mikroklimatem. Chce to mít někde u podlahy nasávací otvor spalovacího vzduchu třeba 15x15 a zbytek zavřenej. Hlavně ne žádnej trvale otevřenej otvor někde vysoko u stropu typu přiotevřený okýnko, to se i ten zbytek tepla vyvětrá.



Tak vzhledem k tomu, že se na tohle používá kaučuková izolace, která se velmi dobře slepuje dohromady, můžu si vybrat tloušťku jakou chci a mám na ni 60 procent slevu tak bych asi nic jiného nehledal. Spíš mi šlo o to, jestli se vyplatí s tím drbat nebo jsou ty dnešní bojlery natolik izolačně dobré, že je to jedno.
Kouřovod má cca 0,5m a je teplý. Odhadem tak 50 stupňů. To mi přijde dobrý. Samo ho doizolovat není problém, ale má to cenu? Raději ať to topí u kotle než v komínu ne? Navíc komín je nový, stavebnice s keramickými vložkami. Ten umím taky dobře. A jak jsem psal, dřív to byl sklad nářadí. Takže tam nebyl ani komín, elektrika nebo voda. To je tam vše nové.

(reakce na) Vytápění starého baráku automatický kotel vs tepelné čerpadl...

9.1.2017 v 11:12 | Nahoru | #75
V_i_c_i> jj, rozumím. Tak to je trošku jinej systém. Já musim ty šamoty vyndat, protože je třeba očistit i spodní stranu ("podlahu") žeber mezi topnejma kanálama, ta se pokrývá spečeným popílkem, a musím to odrbat ručně kartáčem a špachtlí. Kdyby to byly jen saze, tak to asi půjde, tam hrábnout bez vyndavání. Jenže saze jsou právě jen nahoře v kanálech. Dole je tenhle sajrajt. I na stěnách kolem šamotů. Ty jsou samozřejmě taky topná plocha, takže to musím odrápat rovněž. Ten náš kotel má celklem 8 šamotových součástí. Jednou sem zkuošel to vytáhnout hodinu po odstavení (za chodu jsou šamoty rozpálený do oranžova), právě abych nemusel zatápět. A bylo to tak žhavý, že mi začaly kouřit rukavice a spálil sem si prsty. Fakt to musí stát cca 4-5 hodin bez ohně, aby se na to dalo hrábnout, a po 5 hodinách to má odhadem ještě 70°C. Uhlí v retortě už je za tu dobu pochopitelně totálně vyhaslý, takže to nerozfouká a musím zatápět. Řeším to tak, že to odstavím večír a ráno jdu čistit. To uběhne +- těch 12 hodin, a pak už je všechno vychladlý.
čisticí interval nám přímo technik od benekovu doporučil na 6-8 tejdnů, a já to dodržuju. Většinu čistění dělám po 6 tejdnech.

2 reakcí na tento příspěvek Vytápění starého baráku automatický kotel vs tepelné čerpadl...

9.1.2017 v 11:25 | Nahoru | #76
Se tak hloupe zeptam, do tehle automatickejch kotlu, co maji tu 5. emisni tridu asi uz nejde nic rucne prilozit ze (byt neoficialne) ? Slysel jsem ze nektere maji jakoby cistici dvirka a tim se da na "tajnacku" prilozit drevo...

Ja mam normalne Dakon Dor 24. A to je druha emisni trida, takze za 5 let uz se nebude smet pouzivat. Za rok uz si clovek nekoupi ani Dor F s III. tridou a od 2020 ani 4. tridu. A zbydnou nejake dementni zplynovaci a automaty. Blby je, kdyz jsi na vesnici a pokacis si par stromu na zahrade, tak to pak budes palit na ohni ? Rodice maji samozrejme stejny problem...

Naposledy editováno 09.01.2017 11:27:59

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Vytápění starého baráku automatický kotel vs tepelné čerpadl...

9.1.2017 v 11:27 | Nahoru | #77

Skalik píše: Yura> my máme taky v baráku automatickej kotel na uhlí a přímo topeniště se nečistí, to si zvesela doutná, čistí se až komínová část a tam je to studený. No a proto se tam znova nezatápí jen to pustíš a nazdar.



no, já právě musim pucovat i topeniště, který je komplet obloženo šamotovejma deskama. Jak sem říkal - chytá se tam všude tvrdá vrstva popílku, kterej musím odstranit a nad tou šamotovou střechou je i vrstva prachu. A mezi tou stříškou a spodkem topnejch kanálů (žeber) je to strašně úzký. Já na to mám takový tenký hrablo, a při provozu občas jen operativně vyhrábnu usazenej prach a saze, ale opravdu vypucovat se to s tim nedá. Na to to musím rozebrat a všechno vyndat ven.

(reakce na) Vytápění starého baráku automatický kotel vs tepelné čerpadl...

9.1.2017 v 11:36 | Nahoru | #78

SVSkritek píše: Se tak hloupe zeptam, do tehle automatickejch kotlu, co maji tu 5. emisni tridu asi uz nejde nic rucne prilozit ze (byt neoficialne) ? Slysel jsem ze nektere maji jakoby cistici dvirka a tim se da na "tajnacku" prilozit drevo...

Ja mam normalne Dakon Dor 24. A to je druha emisni trida, takze za 5 let uz se nebude smet pouzivat. Za rok uz si clovek nekoupi ani Dor F s III. tridou a od 2020 ani 4. tridu. A zbydnou nejake dementni zplynovaci a automaty. Blby je, kdyz jsi na vesnici a pokacis si par stromu na zahrade, tak to pak budes palit na ohni ? Rodice maji samozrejme stejny problem...



Teoreticky by to možná šlo mít vypnutý šnek a jet v režimu zátop, ale nedovedu si představit jak na tom ohništi topím dřevem... To ho raději hodím do krbu v baráku nebo v létě pod prase.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Vytápění starého baráku automatický kotel vs tepelné čerpadl...

9.1.2017 v 11:38 | Nahoru | #79

Yura píše: no, já právě musim pucovat i topeniště, který je komplet obloženo šamotovejma deskama. Jak sem říkal - chytá se tam všude tvrdá vrstva popílku, kterej musím odstranit a nad tou šamotovou střechou je i vrstva prachu. A mezi tou stříškou a spodkem topnejch kanálů (žeber) je to strašně úzký. Já na to mám takový tenký hrablo, a při provozu občas jen operativně vyhrábnu usazenej prach a saze, ale opravdu vypucovat se to s tim nedá. Na to to musím rozebrat a všechno vyndat ven.



Tak já zatím musím zatím zaklepat, že to moc drhnout nemusím. V podstatě stačí přejet pohrabáčem a jde to samo. Pak to dole zametu. Nevím tedy jestli na to má vliv i to nízko sirnaté pytlované uhlí nebo je to u tohoto kotle normální. Jinak je to tedy samo V emisní třída.

(reakce na) Vytápění starého baráku automatický kotel vs tepelné čerpadl...

9.1.2017 v 11:40 | Nahoru | #80
V_i_c_i> No tak pokud máš zdroj na izolaci, tak je to jasný. Jestli chceš vyzkoušet jak moc je dobrá izolace, tak když budeš třeba den pryč, kdy nebude odběr teplý vody, tak vypni ohřev bojleru a uvidíš o kolik to vychladne - odpustíš vodu před odstávkou a po ní, protože na ten měřák na bojleru se moc spolehnout nedá. Ale při okolních 5 st. C by zaizolování nejspíš smysl mělo.
To zaizolování kouřovodu má určitě cenu - když nejde kotel naplno, tak při těhlech teplotách to bude kondenzovat v kouřovodu a komínu a to zaizolování kouřovodu tomu dost pomůže. Dneska už maj ty kotle takovou účinnost, že ty spaliny jsou hodně studený a už to ani v tom komínu moc netopí a studený spaliny jsou vždycky problém.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Vytápění starého baráku automatický kotel vs tepelné čerpadl...

9.1.2017 v 12:51 | Nahoru | #81
SVSkritek> Já tohle chci řešit krbovkama. S dřívím do klasického kotle je bohužel konec

2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Vytápění starého baráku automatický kotel vs tepelné čerpadl...

9.1.2017 v 12:55 | Nahoru | #82
Skalik> Ja krbovky mam taky, ale delal je predchozi majitel a jsou "trochu" doprasene, tak premyslim, jestli je zlivkidovat, nebo zachovat prave pro topeni drevem.

Lidi si to jeste neuvedomujou, ale az se jim propali stary kotel a najednou zjistej, ze uz si normalni novej nekoupej, tak to bude zajimave. Nejlepsi to bude za tech pet let ke konci roku 2021. To bude toco 10x vetsi, nez kdyz ted lidi zjistujou, ze by meli mit na kotel revizi, coz je ovsem formalita na 15 minut. Predelani kotelny uz moc ne...

Naposledy editováno 09.01.2017 12:59:07

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Vytápění starého baráku automatický kotel vs tepelné čerpadl...

9.1.2017 v 12:58 | Nahoru | #83
SVSkritek> Je to pakárna co si budeme povídat, zakazovat topit dřevem. Osobně tomu nerozumím. Já se chystám stavět, takže se tomu bez problému přizpůsobím, ale ty co syslují dřevo se možná budou divit.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Vytápění starého baráku automatický kotel vs tepelné čerpadl...

9.1.2017 v 13:09 | Nahoru | #84

Skalik píše: SVSkritek> Je to pakárna co si budeme povídat, zakazovat topit dřevem. Osobně tomu nerozumím. Já se chystám stavět, takže se tomu bez problému přizpůsobím, ale ty co syslují dřevo se možná budou divit.


Tak zplyňovací dřevokotle na pyrolýzu by snad měli vyhovovat i nadále, ne?

(reakce na) Vytápění starého baráku automatický kotel vs tepelné čerpadl...

9.1.2017 v 13:21 | Nahoru | #85

charlie.vtx1800 píše: Tak zplyňovací dřevokotle na pyrolýzu by snad měli vyhovovat i nadále, ne?


Budou vyhovovat, ale co jsem na to tak rychle koukal, tak to vypadalo jako pekna blbost.
Vetsinou zvlast "ohniste" pro uhli a drevo nad sebou a prikladalo se tam do toho jak do krbu, zacoudi ti to pul kotelny.

Treba to nekdo vyvrati, ale me to teda nezaujalo, spis mi to proste prislo konstruovane aby to splnilo ekoblbosti, nez aby se s tim dobre topilo...

Naposledy editováno 09.01.2017 13:22:33

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Vytápění starého baráku automatický kotel vs tepelné čerpadl...

9.1.2017 v 13:51 | Nahoru | #86

SVSkritek píše: Skalik> Ja krbovky mam taky, ale delal je predchozi majitel a jsou "trochu" doprasene, tak premyslim, jestli je zlivkidovat, nebo zachovat prave pro topeni drevem.

Lidi si to jeste neuvedomujou, ale az se jim propali stary kotel a najednou zjistej, ze uz si normalni novej nekoupej, tak to bude zajimave. Nejlepsi to bude za tech pet let ke konci roku 2021. To bude toco 10x vetsi, nez kdyz ted lidi zjistujou, ze by meli mit na kotel revizi, coz je ovsem formalita na 15 minut. Predelani kotelny uz moc ne...



ono to nebude tak horký s tím.Hele, takle mi to říkal před vánocema revizák, když tu byl u mě: Na konci 2021 se musej odstavit nejnižší emisní třídy (což jsou naše Dakony, protože já ho mam taky, ten samej jako ty - DOR 24), ale ty vyšší třídy (už nevím jestli 2, ale určitě 3 a 4) se můžou nechat ject dál, až do skončení životnosti. Tam není časový omezení.

Myslím, že těch už je většina dneska (co jedou v kotelnách). Ty naše starý dědečky, co se musej vyhodit, už moc lidí nemá. Já znám v okolí 4, a nejmladšímu je deset let. Tomu mýmu je 14. Právě sem díky tomuhle zákonu odsunul rekonstrukci topení, protože kolem r. 2O21 Dakon určitě doslouží (možná dřív) tak se to pak vezme z jedný vody na čisto - komplet rozvody s radiátorama + novej automat.

(reakce na) Vytápění starého baráku automatický kotel vs tepelné čerpadl...

9.1.2017 v 14:02 | Nahoru | #87

V_i_c_i píše: Tak já zatím musím zatím zaklepat, že to moc drhnout nemusím. V podstatě stačí přejet pohrabáčem a jde to samo. Pak to dole zametu. Nevím tedy jestli na to má vliv i to nízko sirnaté pytlované uhlí nebo je to u tohoto kotle normální. Jinak je to tedy samo V emisní třída.



z mojí zkušenosti musím říct, že ten benekov ukáže vždycky spolehlivě, jaký uhlí přivezli. Bereme samozřejmě od jedinýho dodavatele celou dobu, ale jsou roky, kdy je kotel zasranej po měsíci, a jiný léta je to v pohodě, že by stačilo vypucovat 3 x za sezonu. To samý prach - někdy je ta šamotová stříška nad hořákem zasypaná za 5 dní, jindy se tam úsada neudělá ani po 4 nedělích. Ale to si myslím že během let poznáš taky.

Vytápění starého baráku automatický kotel vs tepelné čerpadl...

9.1.2017 v 14:27 | Nahoru | #88
Já osobně zplynovací kotel na dřevo, vytápím dvě bytové jednotky + dílnu 10x6m a nemohu si stěžovat.

(reakce na) Vytápění starého baráku automatický kotel vs tepelné čerpadl...

9.1.2017 v 14:31 | Nahoru | #89

Yura píše: ono to nebude tak horký s tím.Hele, takle mi to říkal před vánocema revizák, když tu byl u mě: Na konci 2021 se musej odstavit nejnižší emisní třídy (což jsou naše Dakony, protože já ho mam taky, ten samej jako ty - DOR 24), ale ty vyšší třídy (už nevím jestli 2, ale určitě 3 a 4) se můžou nechat ject dál, až do skončení životnosti. Tam není časový omezení.

Myslím, že těch už je většina dneska (co jedou v kotelnách). Ty naše starý dědečky, co se musej vyhodit, už moc lidí nemá. Já znám v okolí 4, a nejmladšímu je deset let. Tomu mýmu je 14. Právě sem díky tomuhle zákonu odsunul rekonstrukci topení, protože kolem r. 2O21 Dakon určitě doslouží (možná dřív) tak se to pak vezme z jedný vody na čisto - komplet rozvody s radiátorama + novej automat.


Odstavit se musi ta nase dvojka. Ale ono na ni neni nic spatneho (ze by byla dedecek), prodavala se jeste pred par lety (muj 2008) a dakon dor F (III. trida) je skoro stejna, jen kosmeticke zmeny a jiny stitek. Takze takova past na penezenky lidi. Proste odhorivaci kotel, na tom toho uz moc nevymyslis. Ta zatim nema omezeni provozu, ale pristi rok uz si ji nekoupis, to je ten problem. Takze kdyz ti pak odejde, tak ho jednoduse nevymenis za stejny. No uvidime s cim prijde letos Dakon...

Taky pak planuju automat, ale neni to jen tak no....

Naposledy editováno 09.01.2017 14:41:58
Předchozí
1 2 3
Následující
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.


TOPlist