Pleven patřil Hermunenovi, Kejmar třikrát bodoval

Třetí závod mistrovství světa supermoto se jel o uplynulém víkendu v bulharském Plevenu a stal se kořistí Fina Mauno Hermunena na TM, který dvě jízdy vyhrál a v té poslední skončil třetí. Čech Pavel Kejmar (KTM) zabojoval ve všech rozjížďkách a domů si veze 29 bodů. Nejlépe dojel osmý hned v úvodním závodě.

Bulharský Pleven se svými 1720 metry délky (1204 metrů asfaltu, 516 metrů terénu) je považovaný za nejtechničtější trať celého šampionátu. Leží asi 200 kilometrů od Sofie a mistrovství světa se zde jezdí už od roku 2007. Tréninku vévodil stejně jako naposledy v sicilském Palermu Fin Mauno Hermunen (TM SHR) časem 1:22.798 min. V obrovském vedru, kdy teploty dosahovaly až 40 stupňů, se nenechal zahanbit ani jediný český závodník v seriálu mistrovství světa Pavel Kejmar, který na své KTM v barvách německého týmu Mottorad Bauerschmidt dosáhl na šestý nejrychlejí čas 1:24,101 min.
Nedělní závody se odjely za teplého (26 stupňů), ale proměnlivého počasí. Start do první jízdy se nejlépe podařil Hermunenovi, kterého následoval Ital Ivan Lazzarini (HM Honda Racing) a Brit Mattthew Winstanley (TM SHR). Až za ně se seřadili francouzští bratři, lídr šampionátu Thomas Chareyre (TM Factory Racing) a jeho bratr a obhájce titulu Adrien Chareyre (Aprilia Fast Wheels). Hermunen jel jako z praku, ale svého stínu Lazzariniho se nemohl zbavit až do konce závodu na dvanáct kol. Na podium se ještě dostal Thomas Chareyre, za ním skončil překvapivě Slovinec Uros Nastran (Suzuki Lux Performance), který tak byl odměněn za parádní stíhací jízdu. Adrien Chareyre pořád ztrácel a nakonec skončil až jako desátý. Pavel Kejmar (KTM) projel cílem prvního kola jako devátý, propadem Adriena Chareyra získal jednu příčku a v cíli se mohl radovat z parádního osmého místa s nepatrným odstupem na na Itala Christiana Ravagliu (KTM).
Druhou jízdu nejlépe začal Thomas Chareyre, ale Mauno Hermunen byl k neudržení a brzy se dostal do čela. Thomase nakonec předjeli i Adrien Chareyre (Aprilia Fast Wheels), Ivan Lazzarini (HM Honda Racing). Hermunen vedl až pod šachovnicový prapor, druhou pozici uhájil Adrien Chareyre, který si tak spravil chuť po nevydačené první jízdě. Rozdíl prvních dvou jezdců v cíli byl nepatrných 0,288 sekundy. Třetí dojel Thomas Chareyre, který si dokázal poradit s dotítajícm Lazzarinim. Pavel Kejmar odstartoval ještě lépe než v první jízdě, po prvním kole byl šestý, ale během druhého kola se propadl až na 14. příčku. Ačkoli se několikrát objevil v průběhu závodu na pozici třinácté, nakonec bral body za umístění o jedno místo horší.
V závěrečné jízdě opět zopakoval bleskový start Thomas Chareyre (TM Factory Racing) a ujal se vedení před svým bratrem Adrienem, Slovincem Nastranem a překvapením této jízdy, domácím Bulharem Angelem Karanjotovem (Honda). Hermunen poněkud zaspal a dopředu se musel probíjet z horších pozic. Nakonec to stihl akorát na třetí pozici, francouzští bratři si udržel místa vybojovaná po startu. Hermunenovi to stačilo k celkovému vítězství v bulharské Grand Prix, Thomas Chareyre skončil druhý a nadále vede šampionát s náskokem 22 bodů právě na Fina. Pouhé čtyři bodíky za ním je ale v průběžné klasifikaci Lazzarini. Pavel Kejmar zakončil své vystoupení v Plevenu horším startem, po prvním kole byl patnáctý, ale časem se probil na příčku dvanáctou. Stejnou pozici obsadil se 29 získanými body v hodnocení celého závodu, celkově je jedenáctý se ztrátou pouhých dvou bodů na loňského mistra Evropy Tea Monticelliho.  O průběhu závodu mistrovství Evropy, kde v Plevenu opět řádil Petr Vorlíček, budeme informovat příště.

12 71 Kejmar, Pavel CZE ACCR KTM 17:32.498

Pořadí GP: 1. Mauno Hermunen (FIN-TM) 70; 2. Thomas Chareyre (FRA-TM) 65; 3. Adrien Chareyre (FRA-Aprilia) 55; 4. Ivan Lazzarini (ITA-Honda) 55; 5. Uros Nastran (SLO-Suzuki) 52; 6. Angel Karanyotov (BUL-Honda) 44; 7. Christian Ravaglia (ITA-KTM) 41; 8. Teo Monticelli (ITA-Honda) 35; 9. Max Verderosa (ITA-Honda) 32; 10. Matthew Winstanley (GBR-TM) 31, 12 71 Kejmar, Pavel CZE ACCR KTM 13 7 9 29

Pořadí MS: 1. Thomas Chareyre (FRA-TM) 197; 2. Mauno Hermunen (FIN-TM) 175; 3. Ivan Lazzarini (ITA-Honda) 171; 4. Adrien Chareyre (FRA-Aprilia) 163; 5. Christian Ravaglia (ITA-KTM) 144; 6. Matthew Winstanley (GBR-TM) 103; 7. Elia Sammartin (ITA-Suzuki) 98; 8. Max Verderosa (ITA-Honda) 89; 9. Uros Nastran (SLO-Suzuki) 88; 10. Teo Monticelli (ITA-Honda) 75, 11 71 Kejmar, Pavel CZE 73