Michelin Endurance Cup – Druhý event sezóny 2017

Autodrom Most (Česká republika) - Již v úterý 6. června 2017 se na Autodrom Most začali sjíždět příznivci jízdy a závodění na dvou kolech z České republiky a Slovenska. Okruhová agentura WildMotors.cz zde pořádala druhý závodní víkend sezóny 2017, jehož vrcholem byl čtvrteční vytrvalostní 4h závod týmů.

Předpověď počasí nebyla příliš příznivá, ale organizátoři zřejmě opět dobře objednali a tak po celou dobu konání akce bylo teplo, svítilo sluníčko a kromě nárazového větru bylo počasí ideální pro okruhové ježdění. Po večerních registracích jezdců, přípravě strojů a rozbalení propriet vše směřovalo k následujícím dvěma dnům, které měly být a také byly plné adrenalinu a zábavy.

Středa 7.6.2017- Race day

Ve středu dopoledne byly na programu kvalifikace na odpolední závody jednotlivců, které jsou vždy rozděleny do kategorií podle objemu motocyklů – Superbike a Supersport, dále potom kategorie Open pro jezdce, kteří se nekvalifikovali do hlavních závodů a letos nově také kategorie „Zweitakt“(2T) pro dvoudobé motorky. Tradičně se také koná závod pro ženy a dívky – Ladies Trophy, který se jede společně s kategorií 2T.

Kvalifikace byly velmi vyrovnané a do hlavních závodů se na rošt dostalo vždy 25 nejrychlejších jezdců z každé kategorie. Ale pojďme již k závodu SSP – v první řadě na gridu stáli Karek Pešek, Michal Prášek, Richard Čáp a Lukáš Trčka. Jak je vidět konkurence v závodě do 600ccm byla více než slušná! Závod byl vypsán na 10 kol ale hned v první zatáčce po startu došlo k pádu jednoho z jezdců a závod zastavily červené vlajky. Po úklidu trati došlo ke zkrácení závodu na 7 kol a po zkrácené startovní proceduře vyrazili závodníci do prvních kol.

3 – Karel Brandtner

Dalším závodem byl závod kategorie Superbike. I zde byl plný rošt a závod byl vypsán také na 10 kol. První řada startovního roštu byla ve složení – Dominik Jůda, Petr Bičiště, Tomáš Borovka, Martin Kříž. Také celkem známá jména, která slibovala kvalitní podívanou. Menší drama se odehrálo těsně před samotným startem, kdy po dokončení zahřívacího kola začalo na cílové rovince lehce poprchávat a bylo dilema zda jezdce vůbec pustit do závodu. Naštěstí to byla jen několika vteřinová přeháňka a tak se vedení závodu rozhodlo jezdce pustit do závodu.

3 – Petr Bičiště

Následoval závod -2T- a Ladies Trophy, tedy závod čistě dvoutaktních motocyklů s nejrychlejšími dívkami a ženami. Tento závod se jel na 7 kol a hned po startu došlo k velkému překvapení, když největší favoritka a vítězka kvalifikace Petra Hlavsová musela ještě před první zatáčkou odstoupit pro technickou poruchu na svém stroji.

3 – David Polák – 2:13,051

Posledním závodem středečního odpoledne byl závod Open pro jezdce, kteří se nekvalifikovali do elitních závodů SSP a SBK. I zde byl plný rošt kvalitních závodníků – první řada byla ve složení – Petr Gomola, Pavel Tesárek, Ondřej Jelínek a Česlav Jeleň. Souboje na trati byly opravdu těsné, poleman závodu opět odstoupil pro technickou závadu a tak se nakonec radovala ekipa z Karviné!

Čtvrtek 8.6.2017 – Endurance day

A před námi byl druhý den tohoto eventu a na pořadu dne hlavní závod – 4h vytrvalostní závod týmů – MICHELIN Endurance CUP! Od rána se jednotlivé týmy registrovaly a v dopoledních kvalifikacích se snažily získat co nejlepší postavení na startovním roštu.

Celkem se na start postavilo 29 týmů a po nezbytné předstartovní proceduře byly 14h připraveny všechny stroje na starovní čáře. Startovalo se, jak je u vytrvalostních závodů dobrým zvykem stylem „Le Mans“, tzn. s motocykly postavenými na cílové rovince u boxové zdi s vypnutými motory a jezdci připravenými k běhu na druhé straně trati. Na pokyn startéra končí magická chvilka absolutního ticha a jezdci startují své motocykly a vyráží vstříc 4 hodinovému dobrodružství! Celý závod probíhal za vydařeného počasí při letních teplotách převyšujících 20°C. V průběhu závodu byl jednou povolán na trať safety car a to po pádu dvou jezdců ve vracáku. Naštěstí se tato i ostatní nehody v průběhu celého závodu obešly bez vážnějších zranění! Po 4h závodění byla tentokrát situace v bojích o první místa celkem jasná a odstupy nebyly dramaticky těsné.

Průběžné pořadí všech kategorií naleznete - ZDE

Další event – MICHELIN Endurance Cupu – bude závod 7h Le Slovakiaring, který se koná v termínu 30.6.-2.7.2017!