GP Katalánska – Espargaró nejrychlejší s novým rekordem, Salač sedmý v Moto2™

Pátek byl prvním dnem příprav na Velkou cenu Katalánska, jejímž domovem je Circuit de Barcelona-Catalunya v Montmeló. V třídě Moto3™ padl rekord zásluhou Davida Alonsa (CFMOTO), Jorge Navarro (Forward), jezdec na divokou kartu, překonal v prvním tréninku rekord třídy Moto2™. Čech Filip Salač (Kalex) je v třídě Moto2™ sedmý nejrychlejší a má velmi dobrou výchozí pozici pro druhý trénink, který se jede v sobotu dopoledne. V MotoGP™ jezdi odpoledne bojovali o přímý postup pro sobotní druhou kvalifikaci. Nejrychleji v pátek zajel Aleix Espargaró (Aprilia Racing), jemuž se odpoledne podařilo překonat platný rekord. V sobotu jsou na programu poslední tréninky, kvalifikace a první závod MotoGP™, který se jede jako sprint na poloviční vzdálenost. Součástí šestého závodního víkendu sezony je šampionát FIM Enel MotoE™ World Championship.

Moto3™ - volný trénink

V polovině volného tréninku měl nejrychlejší kolo 1’47,921 sekundy David Alonso (CFMOTO Aspar Team), který byl o čtyři desetiny rychlejší než druhý v pořadí Ivan Ortola (MT Helmets - MSI). Těsně za Španělem byl Nizozemec Collin Veijer (Liqui Moly Husqvarna Intact GP), přes půl sekundy ztrácel čtvrtý David Muňoz (BOE Motorsports) a pětici nejrychlejších uzavíral José Antonio Rueda (Red Bull KTM Ajo). V páté zatáčce havarovali v samostatných incidentech Noah Dettwiler (CIP Green Power) a Angel Piqueras (Leopard Racing).

Trénink vyhrál David Alonso časem 1’46,838 sekundy, což je zároveň nový rekord v Barceloně. Dodnes to byl Gabriel Rodrigo, kdo v roce 2021 zajel rekord 1’47,597 sekundy. S třemi desetinami ztráty je druhý Ivan Ortola, třetí José Antonio Rueda byl o půl sekundy pomalejší. Posledním v jedné sekundě na prvního je Ryusei Yamanaka (MT Helmets - MSI). Top5 uzavřel se ztrátou 1,056 sekundy Collin Veijer.