Několik zajímavostí z britských superbiků

Na okruhu Brands Hatch Indy začíná tímto víkendem 26. šampionát britských superbiků.

Jak probíhal premiérový úvod šampionátu BSB 2012 na trati Brands Hatch Indy vloni? Pole position si vybojoval Joshua Brookes (Tyco Suzuki by TAS – Suzuki GSX-R 1000) časem 52.877 sec. a za ním se umístili Jon Kirkham (Samsung Honda – Honda CBR 1000RR) + 0.278, Shane Byrne (Rapid Solicitors Kawasaki – Kawasaki ZX-10R) + 0.484 a Tristan Palmer (GBmoto Racing – Honda CBR 1000RR) + 0.708 - což bylo složení první řady startovního roštu, když Freddy Foray (Quattro Plant Kawasaki – Kawasaki ZX-10R) pak dokompletoval Top-5 v kvalifikaci. Z velkých favoritů se vůbec nedařilo obhájci titulu Tommymu Hillovi (Swan Yamaha) a spolufavoritovi Michaelu Lavertymu (Samsung Honda). Zatímco Hill poškodil při pádu svou Yamahu tak silně, že už v kvalifikaci nemohl pokračovat a umístil se až 29., tak Michael Laverty zase dlouho čekal a na trať vyjel až v okamžiku, kdy začalo mrholit, což znamenalo 21. pozici.

Premiérový závod loňské sezóny vyhrál John Kirkham před Alastairem Seeleym a Michaelem Rutter. Do závodu na 30 kol nejlépe odstartoval ze třetí pozice na roštu Shane Byrne, a za ním se seřadili Jon Kirkham, Joshua Brookes a Michael Rutter. Hned v prvním kole spadli Graeme Gowland, Florian Marino, Michael Laverty a Patric Muff, kvůli technickému defektu vzdal hned na začátku Stuart Easton. A když havarovali vzápětí i Luca Scassa a Dan Linfoot, tak byl na trať poslán Safety-Car.

Po re-startu se do čela závodu dostal Alastair Seeley před Rutterem a Kirkhamem. Poleman  Joshua Brookes musel po jezdecké chybě vyjet na trávu a propadl se až na 10. místo. Tommy Hill se sice statečně prokousával startovním polem, ovšem doplatil na své hrdinství 2 kola před cílem závodu pádem.

Seeley si udržoval první pozici až do posledního úseku v závěrečném kole, ale nezvládl jet se svou Suzuki v ideální stopě, čehož využil Kirkham a vyhrál o 0,136 sekundy před Seeleym. Rutter vybojoval třetí místo a za ním dojeli Ian Lowry, Gary Mason, Tommy Bridewell, Shane Byrne, James Westmoreland a Rookie BSB Freddy Foray. Poleman Josh Brookes pak dokompletoval Top-10.

Druhý loňský superbikový závod byl zrušen pro nesjízdnou trať, když v předchozím závodě "British Supersport" spadlo naráz celkem osm jezdců a jelikož kombinace vody s olejem na trati je opravdu smrtelná, tak se už dále z důvodů bezpečnosti nepokračovalo. Vše začalo pádem Pauliho  Pekkanena, jehož motocykl na začátku cílové rovinky ztratil benzín. Závod byl zastaven vyvěšením červeného praporku. Po dlouhém čištění byl restartován, ovšem hned v prvním kole na stejném úseku spadlo už zmiňpvaných osm jezdců. Následovalo dlouhé čištění a potom dodatečný osmiminutový trénink, aby jezdci zjistili stav tratě. Superbikoví piloti se ale jednohlasně rozhodli, že závodit za stávajících podmínek by bylo velmi nebezpečné. Závod tak byl odřeknut a dojížděl se 6. května jako třetí závod během závodního víkendu v Oulton Parku.