AMA Superbike: Konečně druhý závod!

Po závodní přestávce trvající dva a půl měsíce pokračuje o nadcházejícím víkendu konečně šampionát AMA-Superbike v Elkhart Lake.

Kvůli "organizačním problémům" je letošní kalendář US-Superbike AMA vydaný promotérem šampionátu Pro Road Racing hodně diskutabilní. Především dlouhá přestávka mezi premiérovým závodem v Daytoně - v polovině března - a druhým závodem začátkem června v Elkhart Lake/Road America, vyvolal hodně kritických hlasů.

Od 31. května do 2. června se tedy konečně pokračuje dále. Těsně před druhým závodem prezentoval promotér AMA Pro Road Racing nový kalendář a jeho změny. A i ten má hodně diskutabilní termín, když v rámci MotoGP-Grand-Prix v Indianapolisu se pojedou dokonce dva závody AMA-Superbike.

Dalšími highlighty termínového kalendáře AMA-Superbike jsou závody v rámci Red Bull USA-Grand-Prix (19. až 21. července) na Mazda Raceway v Laguna Sece a od 26. - 28. září v rámci MS-Superbike rovněž na okruhu v Laguna Sece. Obě dvě jízdy na okruhu Miller Motorsports Park (2. až 4. srpna) budou letos uspořádány jako samostatné závody a nikoliv jako v minulosti jako rámcové závody seriálu MS-Superbike.

Od prvního kola v Daytoně už uplynula dlouhá doba, tak se vraťme k jejímu průběhu

Pole-position si vyjel 37-letý Hayes s náskokem 0,7 sec, když zajel čas čas 1.37.096. Druhý skončil Herrin - oba na Yamahách (1.37.826), třetí Roger Lee Hayden se Suzuki (1.38.135), čtvrtý favorizovaný Martin Cardenas na Suzuki (1.38.501) a Top-5 dompletoval jeho značkový kolega Danny Eslick (1.38.511).

Daytona - 1. jízda: Ovšem hned úvod letošní sezóny Hayesovi vůbec nevyšel. Poleman sice vyhrál start, ovšem po 6 kolech začala stávkovat jeho Yamaha - porouchaná spojka - a tak se otevřela šance pro ostatní. Už první kolo znamenalo konec pro Rogera Lee Haydena z týmu Superstar Michael Jordan, který zahodil svou Suzuki. Tím zůstal na trati pro startovní číslo 2 Joshe Herrina pouze jeden soupeř, Martin Cardenas z týmu Yoshimura Suzuki. Kolumbijec byl nakonec se ztrátou 0,135 sec za 22-letým Herrinem odmávnut jako druhý, Larry Pegram (Pegram Yamaha) si zajistil poslední místo na stupních, když ztratil víc jak 7 sec.

Daytona - 2. jízda: Hayes, Herrin a Cardenas si během prvního kola udrželi své pozice, které si vybojovali v kvalifikaci pro postavení na startovním roštu. Pouze oni tři dokázali jezdit časy kolem 1:37 min. a tak čtvrtý v pořadí Larry Pegram (Yamaha) už ztrácel po čtyřech kolech 2,5 sec., pátý Hayden dokonce 6,7 sec. V 6. kole zajel Cardenas nejrychlejší kolo časem 1:36,835 min. a to mu pomohlo, že se tak v 8. kole dostal před oba piloty týmu Yamaha Energy Graves. Boj o první místo byl hodně dramatický, první obětí tohoto souboje byl Harrin a vyjel mimo dráhu, čímž se připravil o šanci na vítězný double. Díky dostatečnému náskoku se ale stačil vítěz první jízdy zařadit na místo třetí. Vedoucí Hayes se stále snažil zvyšovat tempo, což se mu ale vůbec nevyplatilo. Ve 12. kole se z jeho Yamahy zakouřilo a tak v tu dobu druhý Martin Cardenas na Suzuki bez problémů kontroloval své tempo a dojel si pro suverenní vítězství.

19- Cory West – Team RSRacecraft EBR – EBR 1190RS – 3
Tradiční závod 200 mil v Daytoně se stal kořistí Camerona Beaubiera na Yamaze, který vyhrál suverénně o 22.254 sec. před svým týmovým kolegou Garettem Gerloffem a o 38.143 sec. před dalším pilotem s motocyklem Yamaha Bobby Fongem. Obhájce titulu Joey Pascarella skončil daleko v poli poražených.

20- Daniel Ortega – DanOrtegaRacing.com – Yamaha YZF R6 – 1

Supersporty AMA: První závod supersportové kubatury na legendárním okruhu Daytona International Speedway se stal kořistí Stefana Mesy s bikem Yamaha YZF-R6, který 10 kol ujel za 19:06.503 min. Druhý skončil David Sadowski, Jr.; se ztrátou 0.026 sec., a podiové stupně doplnil Hayden Gillim, jenž zaostal o 0.123 sec. Čtvrtý se umístil Matthew Sadowski (+0.124), pátý Tomas Puerta (+0.128) a ještě šestý v cíli Sebastiao Ferreira - všichni jmenovaní pilotovali motocykly Yamaha YZF-R6 - ztratil na vítězného Mesu pouhých 0.274 sec.

Dramatický druhý závod supersportů - prvních 12 jezdců v cíli se vešlo do rozdílu necelých 3 sekund - vyhrál Tomas Puerta s motocyklem Yamaha YZF-R6, jenž 10 kol zvládl za 19:06.732 min. Druhý skončil Charles Weaver, rovněž na Yamaze, se ztrátou 1.030 sec., a třetí v cíli byl odmávnut Corey Alexander se Suzuki GSX-R600 (+1.133 sec.). Top-5 pak dokompletovali Jeffrey Tigert na Yamaze (+1.189) a Travis Wyman se Suzuki GSX-R600 (+1.211).