Tomac a Kawasaki se vrátili na vrchol

Hned v úterý v noci se jel v Houstonu (Texas) další závod superkrosového šampionátu USA a světa. Jelo se na stejném stadionu jako v sobotu, ale pořadatelé přidali pasáž s hlubokým pískem, která se ukázala pro některé jezdce jako zrádná past a ukončila jejich naděje. Po sobotním fiasku (až 13.) do finálové jízdy 450 výborně odstartoval obhájce titulu Eli Tomac, po pár kolech předjel svého týmového kolegu Cianciarulu a po pádu vedoucího Sextona se dostal do čela, které už nepustil. (na fotografii Musquin, Anderson, Sexton, Webb a Stewart)

Sexton zazářil, ale jen krátce
Dvojnásobný superkrosový mistr 250 Východ a nováček hlavní kategorie Chase Sexton měl v sobotu špatný start, dostal kolo a dojel na 14. místě. V úterý to chtěl napravit a za
al skvěle – nejprve vyhrál rozjížďku a pak výborně odstartoval i do finále a šest kol jezdil na čele. Pak však nezvládl výjezd s pískového lože a šel přes hrazdu. Bylo pro něj po závodě a když se ploužil z trati, držel si zápěstí. Od té chvíle jízdě kraloval Eli Tomac.

Není vždy posvícení
Oba sobotní protagonisté, vítěz Justin Barcia a druhý Ken Roczen, byli po startu zavřeni v jezdeckém poli, sice opět bojovali spolu, ale jen o deváté místo. Němec se víc snažil a propracoval se alespoň na páté místo v cíli, Barcia ale působil bez šťávy, na Roczena ztratil patnáct sekund a skončil až devátý. Ani třetímu ze sobotní bedny Marvinu Musquinovi se příliš nedařilo, také si v písku ustlal a dojel šestý.

Nováček i veterán
Skvěle si vedl jeho krajan Dylan Ferrandis, trojnásobný mistr 250 a nováček třídy 450. Sice odstartoval jen nepatrně lépe než v sobotu, kdy dojel sedmý, ale postupně se probíjel z 10. místa kupředu a když tři kola před koncem spadl na druhém místě jedoucí Zach Osborne, bylo z toho parádní druhé místo. Do svého pádu jel Osborne výborný závod, držel se Tomaca na dohled… Cesta na bednu se tak otevřela pro veterána Justina Braytona (36 let), který se dostal na stupně vítězů po třech letech a dokázal, že ani tak rychlý sport jako je superkros není jen pro mladé.

Nikdo bodově neutekl
Jelikož se nikomu z jezdců nepodařilo prosadit se dvakrát, je tabulka průběžného pořadí zatím velice vyrovnaná, prvních šest jezdců dělí jen čtyři body. V Houstonu se pojede ještě v sobotu do třetice všeho dobrého, než se karavana závodníků přesune do slavného Indianapolisu ve státě Indiana, což je nějakých 1700 km více na sever. A třetí Houston snad naznačí, kdo se vydá na dlouhou cestu s největším bodovým ziskem. Budou to ti sobotní vítězové? Nebo spíš ti úterní?

250 Východ kořistí 17letého Australana
Čtvrtlitry jsou tak trochu juniorkou sledovanější třídy mistrovství světa. Ale i tady jezdí skvělí jezdci. Australan Jett Lawrence se už blýskl loni jako šestnáctiletý, letos je v téhle třídě dokonce továrním jezdcem Hondy. V sobotu začal jako třetí, ale dojel až šestý. V úterý už tomu bylo jinak – Jett vedl od startu do cíle a vytvořil si až 14sekundový náskok. Vyhrál před duem Yamahy, které zůstává na čele průběžného pořadí, Lawrence je třetí. Za Hondu jezdí i jeho o čtyři roky starší bratr Hunter, měl by jezdit šampionát 250 Západ.