Daytona: V bahně kraloval Stewart

Afro-Američan James Stewart na Yamaze si na trati Day­to­na In­ter­na­tio­nal Speed­way v Day­to­ně Be­ach na Flo­ri­dě připsal své druhé letošní vítězství v seriálu Mons­ter En­er­gy AMA Su­per­cross Cham­pi­ons­hip 2012, když vyhrál v pořadí už desátý podnik letošního seriálu, který se jel za neuvěřitelně těžkých podmínek.

Bez zraněného továrního jezdce KTM Ryana Dun­geyho se musel obejít včerejší závod na trati  Day­to­na In­ter­na­tio­nal Speed­way Sunshi­ne Sta­te Flo­ri­da šampionátu AMA Su­per­cross Cham­pi­ons­hip 2012. Dungey se zranil při přípravě na minulý závod v St. Louis, kde i přes zranění skončil druhý, ovšem při následné lékařské prohlídce byla u něho konstatována zlomenina klíční kosti a byl tak v úterý operován.

Před několika týdny musel být legendární závod NAS­CAR Sprint Cup „Day­to­na 500“ kvůli dešti dokonce odložen a i včera se proudy deště spustily na trať Day­to­na In­ter­na­tio­nal Speed­way, kterou postavil „The GOAT“ Ri­cky Car­mi­cha­el. Jezdci tak museli bojovat s bahnem a s vodou, když trénink se konal ještě za normálních podmínek.
Finálový závod hlavní kubatury Premium byl kvůli velmi těžké trati zkrácen na pouhých 16 kol a nejlépe do něho odstartoval Ste­wartův týmový kolega Da­vid Mill­saps, na jehož zadní kolo se zavěsil "Bub­ba“, který v tréninku jezdil z legrace se svým starým startovním číslem "259"...
Obhájce titulu Ryan Vil­lo­po­to byl už v rozjíždce "až" druhý, a ve finále jel hned ze začátku pátý, aby se vzápětí nechal vytlačit mimo trať a jelikož při návratu na trať pustil příliš brzy spojku, tak musel svou Mons­ter En­er­gy Ka­wa­sa­ki nejdříve dohonit...To už ho ale minulo kompletní startovní pole. A tak zatímco Ryan Vil­lo­po­to zachraňoval zezadu co se dalo, tak Ste­wart po dvou kolech na trojitém skoku přeskočil vedoucího Mill­sapse a dostal se do čela závodu a svůj náskok začal postupně velmi pravidelně zvyšovat až na 8 sekund v cíli před svým týmovým kolegou Da­videm Mill­sapsem a Ke­vinem Wind­hamem na Hondě, který tak doplnil podiová umístění. Ve svém teprve druhém závodě v Premium kubatuře dojel čtvrtý Mar­vin Mus­quin na tovární ​KTM a Top-5 dokompletoval Ryan Vil­lo­po­to, který dvě kola před cílem předjel týmového kolegu Ja­keho Wei­mera.
V průběžném pořadí se v daytonském bahně vůbec nic nezměnilo, Vil­lo­po­to pro­fi­toval z neúčasti zraněného Ryana Dun­geyho, a tak pouze celkově třetí Ja­mes Ste­wart se svým druhým letošním vítězstvím přiblížil o 25 bodů druhému místu. Ke­vin Wind­ham a Ja­ke Wei­mer kom­plet­ují Top-5 a z 8. na 6. místo se posunul Da­vid Mill­saps.
Ve finále kubatury SX-​Li­tes byl obhájce titulu Jus­tin Bar­cia se svým motocyklem GEI­CO-​Hon­da jednoznačně králem na trati závodu, který byl kvůli bahnu zkrácen na 12 kol. Barcia vystartoval nejlépe a závod s náskokem 3 sekund vyhrál před Blakeem Baggettem. Třetí dojel Bag­gettův týmový kolega Dar­ryn Dur­ham, zatímco Ken Roc­zen dojel čtvrtý, když se mu podařilo předjet v závěru závodu Whar­tona.
V šampionátu SX-​Li­tes Východního pobřeží vyhrál Jus­tin Bar­cia už počtvrté za sebou a zvýšil tak svůj náskok na Dar­ryna Dur­hama na 24 bodů. Za ním je pak o jeden bod zpět Ken Roc­zen, když Bla­ke Whar­ton a Bla­ke Bag­gett kompletují Top-5.
Daytona - AMA Supercross - kubatura 450 ccm:1. Ja­mes Ste­wart (Ya­ma­ha), 16 kol za 24:46.540 min.; 2. Da­vid Mill­saps (Ya­ma­ha), +7.573; 3. Ke­vin Wind­ham (Hon­da), +19.499;
4. Mar­vin Mus­quin (KTM), +35.855; 5. Ryan Vil­lo­po­to (Ka­wa­sa­ki), +44.230; 6. Mi­ke Ales­si (Su­zu­ki), +1:04.726; 7. Ja­ke Wei­mer (Ka­wa­sa­ki), +1:09.664; 8. Broc Tick­le (Ka­wa­sa­ki), +1:10.781; 9. Matthew Go­er­ke (Su­zu­ki), +1:18.567; 10. Brett Met­cal­fe (Su­zu­ki), +1:30.472; 11. Ni­cho­las Wey (Ka­wa­sa­ki), +1 kolo; 12. Ky­le Chis­holm (Ka­wa­sa­ki); 13. Ky­le Re­gal (Hon­da); 14. Ga­vin Faith (Hon­da); 15. Jus­tin Si­pes (Ka­wa­sa­ki); 16. Jus­tin Bray­ton (Hon­da), +2 kola; 17. Co­le See­ly (Hon­da), +3 kola; 18. Ryan Clark (Ka­wa­sa­ki); 19. Wes­t­on Peick (Ka­wa­sa­ki), +8 kol; 20. Ro­bert Ki­niry (Ya­ma­ha), DNF.

Bodový stav šampionátu AMA Supercross po desátém závodě (Top 20): 1. Ryan Vil­lo­po­to (Ka­wa­sa­ki), 221 bodů; 2. Ryan Dun­gey (KTM), 192; 3. Ja­mes Ste­wart (Ya­ma­ha), 177; 4. Ke­vin Wind­ham (Hon­da), 143; 5. Ja­ke Wei­mer (Ka­wa­sa­ki), 134; 6. Da­vid Mill­saps (Ya­ma­ha), 131;
7. Chad Reed (Hon­da), 128; 8. Brett Met­cal­fe (Su­zu­ki), 124; 9. Jus­tin Bray­ton (Hon­da), 121;
10. Mi­ke Ales­si (Su­zu­ki), 113; 11. Ky­le Chis­holm (Ka­wa­sa­ki), 91; 12. Jos­hua Han­sen (Ka­wa­sa­ki), 87; 13. Broc Tick­le (Ka­wa­sa­ki), 82; 14. Ni­cho­las Wey (Ka­wa­sa­ki), 76; 15. An­d­rew Short (Hon­da), 59; 16. Matthew Go­er­ke (Su­zu­ki), 38; 17. Ro­bert Ki­niry (Ya­ma­ha), 32; 18. Mar­vin Mus­quin (KTM), 30; 19. Ky­le Part­ridge (Ka­wa­sa­ki), 29; 20. Wes­t­on Peick (Ka­wa­sa­ki), 27.
Daytona - 250 Lites/East - kubatura 250 ccm: 1. Jus­tin Bar­cia (Hon­da), 12 kol za 18:10.228 min.; 2. Bla­ke Bag­gett (Ka­wa­sa­ki), +2.537; 3. Dar­ryn Dur­ham (Ka­wa­sa­ki), +56.423; 4. Ken Roc­zen (KTM), +1:09.798; 5. Bla­ke Whar­ton (Su­zu­ki), +1:26.508; 6. Ja­ke Ca­na­da (Hon­da), +1:30.753; 7. Ky­le Cun­ning­ham (Ya­ma­ha), +1 kolo; 8. Mal­colm Ste­wart (KTM); 9. Co­le Thomp­son (Hon­da); 10. Tom­my Weeck (Su­zu­ki); 11. Les Smith (KTM); 12. Sha­ne Se­well (KTM); 13. Alex Mar­tin (Hon­da); 14. Ty­ler Bo­wers (Ka­wa­sa­ki); 15. Jus­tin Star­ling (KTM); 16. P.J. Lar­sen (KTM); 17. Ky­le Pe­ters (Ya­ma­ha), +3 kola; 18. Jus­tin Bog­le (Hon­da); 19. Jeffrey Gib­son (Hon­da), +7 kol; 20. Phil­lip Ni­colet­ti (Hon­da), +10 kol.

Bodový stav šampionátu 250 Lites/East po čtvrtém závodě (Top 20): 1. Jus­tin Bar­cia (Hon­da), 100 bodů; 2. Dar­ryn Dur­ham (Ka­wa­sa­ki), 76; 3. Ken Roc­zen (KTM), 75; 4. Bla­ke Whar­ton (Su­zu­ki), 72; 5. Bla­ke Bag­gett (Ka­wa­sa­ki), 62; 6. Ja­ke Ca­na­da (Hon­da), 56; 7. Jus­tin Bog­le (Hon­da), 46; 8. Mal­colm Ste­wart (KTM), 42; 9. Ky­le Cun­ning­ham (Ya­ma­ha), 42; 10. Co­le Thomp­son (Hon­da), 32; 11. Hun­ter He­witt (Su­zu­ki), 31; 12. P.J. Lar­sen (KTM), 31; 13. Alex Mar­tin (Hon­da), 29; 14. Les Smith (KTM), 22; 15. Lan­ce Vin­cent (KTM), 21; 16. Sha­ne Se­well (KTM), 20; 17. Matthew Lemoi­ne (Ka­wa­sa­ki), 20; 18. Phil­lip Ni­colet­ti (Hon­da), 19; 19. Aus­tin Po­li­tel­li (Hon­da), 15; 20. Tom­my Weeck (Su­zu­ki), 11.