Motokrosy ve světě

Minulý víkend byl bohatý na motokrosy – závodilo se u nás doma, v mistrovství světa, v USA i v Německu.

V Kramolíně na mistrovství republiky i v Lotyšsku při MS chyběl Filip Neugebauer, který jel mistrovství Německa 125 v Prisannewitz, dojel druhý a první a první je i v tabulce s náskokem 35 bodů. Třída Open se v Prisannewitz nejela, ale i v té vede po dvou závodech Neugebauer. Bravo!

Světový šampionát MX1 a MX2
se jel v lotyšském Kegumsu. Z našich na severovýchod cestovali jen Petr Smitka na KTM německého týmu Sarholz a Martin Michek s tovární TM – oba pro třídu MX2. Bohužel, tentokrát na body nedosáhl ani Smitka.
Ve třídě MX1 vyhrál Ital Antonio Cairoli, v první jízdě ho ale porazil stále se lepšící Belgičan Clement Desalle a získal stříbrné umístění v GP. Třetí skončil novozélandský veterán Joshua Coppins. Cairoli vede tabulku o 57 bodů před Němcem Maxem Naglem, obhájce titulu Ital David Philippaerts je o bod třetí.
V MX2 získali po jednom vítězství a jednom druhém místě Portugalec Rui Goncalves a Francouz Marvin Musquin, shodně bodů nasbírali i třetí Gautier Paulin z Francie a Němec Ken Roczen. Musquin vede tabulku o 49 bodů před Paulinem, třetí Goncalves na čelo ztrácí 70 bodů.

V USA se jel pátý motokrosový mistrák v Lakewoodu (stát Colorado) a podruhé v historii amerického šampionátu se jelo až večer za umělého osvětleníí – jako při superkrosech. Poprvé v hlavní kategorii (450) vyhrál obě jízdy i celkově tovární jezdec Hondy, brzy 28letý Ivan Tedesco. Ten byl v letech 2004 a 2005 mistrem v superkrosu třídy 125 (Lites) Západ, v roce 2006 k tomu přidal i motokrosový titul v téže třídě. Po dvou druhých místech obsadil celkové druhé další jezdec Hondy Andrew Short a oba jezdci se přiblížili v tabulce vedoucímu Australanu Chadu Reedovi (Suzuki), který se nedostal ani na stupně vítězů po třetím a sedmém místě. Třetí místo celkově patřilo v Lakewoodu Tommymu Hahnovi (Kawasaki) a bylo to jeho nejlepší umístění v kariéře. Celkově vede Reed o 14 bodů před Shortem a 34 pořed Tedescem (ten je na všech fotkách).

Ve třádě Lites vyhrál po výsledku 2+1 pilot Kawasaki Jake Weimer a druhé místo patřilo jeho týmovému kolegovi Francouzi Christophu Pourcelovi (1+6), třetí skončil další Evropan – Brit Tommy Searle (5+3) na KTM.
Jela i kategorie žen a dvakrát zvítězila Ashley Fiolek (Honda) před Sherri Cruse (Suzuki) a Brazilkou Marianou Balbi (Honda).