Gajser a Jonass vyhráli kvalifikaci na GP Španělska

Pole position pro třetí závod motokrosového mistrovství světa, Velkou cenu Španělska, si na 1730 metrů dlouhé trati Red Sands u Valencie vyjeli Slovinec Tim Gajser na tovární Hondě ve třídě MXGP a Lotyš Pauls Jonass (KTM) ve dvěstěpadesátkách. Jelo se za ideálních podmínek, bylo slunečno s teplotou 19 stupňů.

Sen španělských fanoušků o vítězství domácího supertalenta Jorge Prada v kvalifikační závodě třídy MX2 se nesplnil, ale třeba to přijde v neděli. Mladíček v barvách týmu Red Bull KTM Factory sice po holeshotu chvíli vedl před Britem Adamem Sterrym (Kawasaki), ale poměrně brzy, ještě v průběhu prvního kola, se dostal do čela jeho týmový kolega Pauls Jonass. Lotyš, který zatím vyhrál všechny čtyři jízdy dosavadního průběhu mistrovství světa, ale tentokrát ostatním neujel a až do konce musel o další triumf tvrdě bojovat. V cíli měl na Prada náskok pouhých šest desetin sekundy. Třetí místo obsadil Američan Darian Sanayei na Kawasaki, nejrychlejší muž ve volném i měřeném tréninku, který v závěru ještě tlačil na Prada, ale na druhou příčku už to nezvládl. Zajímavý postup měl Australan Hunter Lawrence (Honda). Po startu jezdil desátý, postupně se propracoval až na čtvrté místo, aby nakonec skončil pátý za Dánem Thomasem Kjerem Olsenem (Husqvarna), třetím mužem průběžné klasifikace mistrovství světa. Slovák Richard Šikyňa (KTM) v barvách českého JD 191 KTM Racing Teamu při svém druhém letošním startu v  MS skončil v kvalifikačním závodě jednatřicátý, jako poslední jezdec s plným počtem kol.

V kvalifikačním závodě třídy MXGP předvedl velký návrat po zranění mistr světa z roku 2016 Tim Gajser. Slovinský jezdec továrního týmu Hondy vedl prakticky od startu až do cíle a vyhrál nad Francouzem Romainem Febvrem (pro změnu mistr světa z roku 2015) na Yamaze o tři a půl sekundy. Gajser věnoval vítězství svému bratrovi Žanovi, který v roce 1995 zemřel ve věku tří let a včera by měl narozeniny. Na jeho počest také jezdí se startovním číslem 243 (datum 24.3.). "Cítím, že je tady pořád se mnou a dohlíží na mne," uvedl v cíli dojatý Gajser, který si před začátkem MS v závodě italského mistráku zlomil čelist.

Gajser vedl po startu nejprve před Britem Maxem Anstiem (Husqvarna), za chvíli už ale před  Febvrem, Francouzem Gauthierem Paulinem (Husqvarna), nováčkem ve třídě Švýcarem Jeremy Seewerem (Yamaha) a Belgičanem Jeremy Van Horebeekem na další Yamaze. Příliš se nedařilo dosavadním suverénům letošní sezony z továrního týmu KTM. Devítinásobný mistr světa, Ital Antonio Cairoli, byl až osmý a Nizozemec Jeffrey Herlings jedenáctý. Vítěz z Valkenswaardu se brzy dostal dopředu na devátou pozici, Cairoli naopak klesl na desáté. To ale Herlingsovi nestačilo a probil se dokonce na sedmé místo a tlačil se na Seewera. Vepředu bylo zatím po 4. kole stejné pořadí jako po startu, tedy Gajser, Febvre a Paulin.

Febvre chvílemi po Gajserovi tvrdě šel, ale Slovinec se jeho útokům ubránil. Top 3 se tak do cíle nezměnilo. Herlings jel v sobotu poněkud nevyrovnaně. Nejprve dlouho (čtyři kola) nemohl zdolat Seewera, když už se mu to podařilo, začal jezdit nejrychlejší kola, ale potom začal dělat chyby a dostal se před něj i Cairoli. Ten skončil nakonec čtvrtý, Herlings pátý. Polák Tomasz Wysocki (KTM) jedoucí místo zraněného Jaromíra Romančíka v českém týmu JD 191 KTM Racing bojoval srdnatě a dojel 27. se ztrátou 1:54.361 min. Evropské stopětadvacítky s Petrem Polákem se ve Španělsku nejedou, zato v první jízdě třídy EMX 300 se blýskl Václav Kovář (Gas Gas) sedmým místem. Marek Nešpor (KTM) bral devatenácté místo.