V Kaplici jeli předposlední podnik republikového šampionátu

Pátý závod seriálu Buksa/Ados motokros 2015 MMČR byl na poslední chvíli přeložen do jihočeské Kaplice. Tamní trať v Blanské kotlině patří k nejnáročnějším v šampionátu a právě díky tomu se zde projeví velké rozdíly ve výkonnosti jezdců. To se potvrdilo i letos, když nám Kaplice poodhalila, kdo má nejlépe nakročeno k titulu mistra republiky.

V Kaplici jeli předposlední podnik republikového šampionátu

Jako již tradičně začal den třídou Žen. Těch se v Kaplici nesešlo mnoho, protože holky zde jely úplně poprvé. Nicméně, kvalita nahradila kvantitu a mezi přítomnými jsme mohli spatřit jezdkyni Nancy Van de Ven, která je letošní vicemistryní světa. Její jízda byla o třídu výš a už od kvalifikace nikdo nepochyboval o tom, že vyhraje. Tyto předpoklady také potvrdila a obě jízdy s velkým náskokem vyhrála. I když se trochu zapotila, protože za šachovnicí druhé jízdy jí motocykl vypověděl službu. Důležité ale bylo, co se dělo za ní. Tam se očekával souboj věčných rivalek Jany Antošové a Lucie Simonové. Simonová měla lepší starty a vždy vyrážela druhá za Nancy. Antošová první jízdu odstartovala hned za Simonovou a tlačila na ni. Souboj vygradoval v polovině jízdy, když Antošová v motanici kolečkářek Simonovou předjela. Ta útok vrátila, ale Antošová se jen tak nedala. Pozice si vyměnily asi třikrát v jednom kole a po opravdu těsných soubojích byla v cíli rychleji Antošová. Přestože nevyhrála, poprvé dokázala porazit Simonovou, což pro ni bylo takové malé vítězství. V druhé jízdě odstartovala Antošová kolem pátého místa a Simonovou už v průběhu nedohnala. Celkově zvítězila holandská závodnice Nancy Van de Ven, druhá Simonová a třetí Antošová. Průběžně stále vede Simonová.

Veteráni byli opět dominantou Martina Žeravy. Ten se v Kaplici trochu šetřil, protože příští týden jede v Assenu závod mistrovství světa veteránů. Na jeho jízdě to bylo vidět, ale i tak ostatním odjížděl mílovými kroky. „Dnes mi trať úplně nesedí, nemám den a tak se trochu trápím,“ doplňuje Žerava na pódiu. Do druhé jízdy MX1 už ani nenastoupil. Druhý byl jako vždy Jindra Hrabica a třetí místo tentokrát získal Roman Skalka. Skalka nejel stylem start cíl, v první jízdě bojoval s Martinem Runkasem a v druhé s Adolfem Strakou, takže si třetí místo vybojoval.
 

Nadvláda Jaulina

Už ráno nasadil ukrutné tempo Sulivan Jaulin, který byl v kvalifikaci rychlejší o necelé tři vteřiny před Bence Szvobodou. Tento čas hlavně získával skákáním dvojskoku za startem, který mnoho jezdců nedávalo. V první jízdě měl Jaulin nejrychlejší start a za ním jel Jonáš Nedvěd se Szvobodou a Tomášem Šimkem. Nedvěd se propadl a na špici bylo rychlé trio Jaulin, Szvoboda, Šimko. Šimko věděl, že musí před Szvobodu a tak to na něj zkoušel úplně všude, ale bez výsledku. Szvoboda mu neustoupil a naopak se Šimkovi vzdálil. Trať vůbec neseděla Martinu Krčovi, který se v první jízdě nedokázal prokousat lépe jak na páté místo. V cíli byl nakonec první Jaulin, druhý Szvoboda, třetí Šimko.

Jízda druhá měla stejný průběh s tím rozdílem, že druhý jel za Jaulinem Šimko. Trať ale spíše vyhovuje agresivnímu stylu Szvobody a tak mu nedělalo problém dostat se přes Šimka na druhé místo. Tím byly karty na prvních pozicích rozdány a bojovalo se až o příčku čtvrtou, kde jezdil Richard Šikyňa. Toho v desátém kole vystřídal německý pilot Dominique Thury, ale i jeho vystřídal Tomek Wysocki, který jel navíc i obě jízdy MX1. Martin Krč nakonec dojel šestý. V průběžném hodnocení si Jaulin pomohl a Šimkovi odskočil na rozdíl 14 bodů. Třetí je Krč o devět bodů za Šimkem.

Sólovka pro Michka

V MX1 se celý den neřešilo nic jiného, než proskakováky v horní pasáži tratě, hned za velkým dvojskokem. Už loni vznikl nápad skočit je všechny čtyři najednou, ale nikdo se neodvážil. Letos přišel nejodvážnější pilot v depu Martin Vaněček, odkrokoval vzdálenost, a jako první člověk na světě to opravdu skočil. Po něm se nechal vyhecovat i Martin Michek, který díky tomu vyhrál kvalifikaci o 0,01s před Florentem Richierem.

Nejlépe však do první jízdy odstartoval Marek Sukup, ten uháněl, co mu Kawasaki dovolila, ale neskákal dvojskok pod startem. Druhý Michek ho skákal a díky tomu se dokázal Sukupovi na kontakt přiblížit. Michek na něj tlačil polovinu rozjížďky, až nakonec Sukup polevil. Bylo to i díky naraženým žebrům z Jinína a strženým puchýřům na ruce ze slovenské Šenkvice. Sukup v jízdě musel polevit a to byla voda na mlýn třetímu Richierovi. Bez potíží Sukupa předjel. Jenže největší Michkova hrozba čekala skryta v pozadí – Filip Neugebauer, který měl společně s Járou Romančíkem velmi špatný start a dojížděli zezadu. Neugebauer byl první polovinu závodu nesmělý, ale jak čas pokročil za hodnotu deseti minut, najednou výrazně zrychloval. Prokousal se před Sukupa i Richiera na druhé místo. Bohužel mu už ale nestačil čas na dojetí Michka. První jízdu vyhrál Michek, před Neugebauerem a Richierem.

Druhý holeshot si už Michek nenechal vyfouknout a převzal otěže závodu. Za ním jel Richier s přilepeným Romančíkem. Neugebauer byl pátý, Sukup šestý. Neugebauer šel okamžitě dopředu a přiblížil se prvnímu triu. Smůla potkala Marka Sukupa, který se srazil s Martinem Kohútem a oba upadli. Sukup to zvednul kolem desátého místa a Kohút už dál nepokračoval. Sukup se snažil zachránit co nejvíc bodů do šampionátu, ale v cíli mu to dalo jen na sedmé místo, protože pole už bylo velmi roztrhané a ztrátu nedokázal stáhnout. Opravdový závod udělal Filip Neugebauer. Ten se přiblížil Richierovi, předjel ho a pokračoval dál za Michkem. Michek měl náskok šesti vteřin a do cíle zbývalo zhruba sedm kol. Nenápadnou jízdou se k Michkovi neustále přibližoval a dvě kola před cílem byl na něm doslova přisátý.

Jenže Michek jel opravdu skvěle, trať tady zná a v rezervě měl ještě pár rychlých kol. Zrychlil a v kombinaci s drobnými chybami Neugebauera si v klidu dojel pro vítězství. „Jsem rád, že mi to konečně vyšlo. Čekal jsem ke konci závodu trochu tlak od Filipa a tak jsem si nechal trochu sil v rezervě,“ doplňuje po jízdě Michek. Celkově tedy vyhrál obě jízdy Martin Michek, což se mu letos ještě nepovedlo, druhý byl Filip Neugebauer a třetí Florent Richier. Šampionát se trochu znepříjemnil pro Sukupa, který nyní ztrácí 25 bodů a na zádech už má Romančíka se sedmi body ztráty. Do konce ale zbývá ještě 60minut a čtyři kola k tomu!

Taková byla letos náhradní Kaplice, která opět trochu protřídila startovní pole a o tom, kdo definitivně získá titul mistra republiky, rozhodne až závěrečný podnik sezony ve Vranově s datem 20.září 2015.
 

Buksa/Ados motokros 2015 MMČR - Výsledky:

MX1

Celkově:
1 - Michek Martin - (1-1, Buksa / Ados KTM Team, KTM)
2 - Neugebauer Filip - (2-2, Osička-Pfeil team, Kawasaki)
3 - Richier Florent - (3-4, Buksa / Ados KTM Team, KTM)
4 - Romančík Jaromír - (7-3, TEAM MAX 2, Suzuki)
5 - Marek Sukup - (4-7, KRTZ, Kawasaki)

Průběžně:
1 - Michek Martin - 219b.
2 - Sukup Marek - 194b.
3 - Romančík Jaromír - 187b.
4 - Bartoš Petr - 162b.
5 - Michalec Petr - 141b.

MX2

Celkově:
1 - Jaulin Sulivan - (1-1, Buksa/Ados KTM Team, KTM)
2 - Szvoboda Bence - (2-2, Buksa/Ados KTM Team, KTM)
3 - Šimko Tomáš - (3-3, KRTZ, Honda)
4 - Šikyňa Richard - (4-7, TEAM MAX 2, KTM)
5 - Krč Martin - (5-6, SZA Racing team, KTM)

Průběžně:
1 - Jaulin Sulivan - 215b.
2 - Šimko Tomáš - 201b.
3 - Krč Martin - 192b.
4 - Szvoboda Bence - 179b.
5 - Šikyňa Richard - 146b.

Ženy

Celkově:
1 - Van de Ven Nancy - (1-1, Orion-RS Petrol team, Yamaha)
2 - Simonová Lucie - (2-2, HT Group racing team, KTM)
3 - Antošová Jana - (3-3, Buksa/Ados KTM Team, KTM)
4 - Laňková Barbora - (4-4, Action racing team, Suzuki)
5 - Hromková Tereza - (5-5, HT Group Racing team, KTM)

Průběžně:
1 - Simonová Lucie - 242b.
2 - Antošová Jana - 205b.
3 - Laňková Barbora - 204b.
4 - Vítková Kristýna - 160b.
5 - Hromková Tereza - 158b.

Veterán

Celkově:
1 - Žerava Martin - (1-1, SMF, Suzuki)
2 - Hrabica Jindřich - (2-2, HT Group racing team, Suzuki)
3 - Skalka Roman - (3-3, TEAM MAX 2, Suzuki)
4 - Straka Adolf - (6-4, Motosport Chýnov, Yamaha)
5 - Rybák Martin - (5-5, Motokrosklub Český Krumlov, KTM)

Průběžně:
1 - Žerava Martin - 250b.
2 - Hrabica Jindřich - 220b.
3 - Mikas Ladislav - 178b.
4 - Skalka Roman - 165b.
5 - Kynčl Michal - 121b.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 1x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist