Drámo do poslední zatáčky

Neuvěřitelné se stalo skutečným. Ještě před čtrnácti dny bylo v areálu Dlouhá Loučka, půl metru sněhu. Tenkrát místní prorokovali, že na závodech se ještě bude prášit. Nevím jakým kouzlem to udělali, ale jejich prognózy se naplnily. První díl skládanky jménem „BUKSA/ADOS MOTOKROS 2013“ MMČR v motokrosu, se v Dlouhé Loučce odjel za úžasného jarního počasí.

Drámo do poslední zatáčky
Letos se jelo zbrusu novým systémem používaným i na světě. Třídy MX2 a MX1 jedou každá jednu samostatnou rozjížďku, ze které se kvalifikuje prvních 18 jezdců do velkého Superfinále. To je už nakombinované (20 jezdců MX2 a 20 jezdců MX1). A aby diváci viděli souboje o každou pozici, jsou jezdci motivováni finanční odměnou (celkem se mezi jezdce rozdělí 140tis.Kč). Jezdci, co se v první rozjížďce své třídy nevešli do zmiňovaných 18ti postupujících, šli do kombinovaného opravného Finále B (MX1+MX2). Z této jízdy postoupili do Superfinále vždy první dva z každé třídy. Systém třídy Veterán zůstal klasický dvou rozjížďkový. Bylo docela legrační sledovat zmatenost jezdců i diváku z tohoto systému. Samotnému mi trvalo, než jsem se zorientoval.

Kvalifikace
Po sobotních přeháňkách jsme se ráno probudili do blátivého dne. Ale jen co vykouklo sluníčko, bylo jasné, že bláto rychle vyschne. Proto nejrychlejší kola padaly až v samotném závěru kvalifikací.

V MX2 zabodoval obhájce titulu Marek Sukup, kterému osychající trať seděla, a zbytku ujel o 0,7 vteřiny. Těsně ho pak následovali Francouz Sullivan a Slovák Šimko. Naopak trať vůbec neseděla Francouzi Musquvinovi bratru slavného Marvina Musqvina, který skončil až na 10. místě.

Velmi našláplá byla třída MX1. Co jméno to pojem. Kvalifikace tedy byla o vteřinách. Celou dobu se na špici přetahovali Florent Richier, František Smola, Martin Michek a Filip Neugebauer. Nakonec první na rošt nastoupil Francouz Richier následovaný Michkem a Smolou.

MX2
Finále A třídy MX2 naznačovalo, že Sukupa dnes nikdo neporazí. Získal holeshot a začal ujíždět. Jenže jeho plán zvítězit, mu chtěl zkomplikovat Tomáš Šimko. Předjel ho, ale Marek se nedal a předjetí mu vrátil. Nakonec do cíle dorazil se 14ti vteřinovým náskokem na Šimka a téměř půl minutovým na Borise Maillarda. Skvěle se ve své premiéře předvedl Vašek Kovář, který dojel na 8. místě po tom, co mu motorka v závěru vypovídala službu.

MX1
Strhující podívanou nabídlo první finále třídy MX1. Na startu došlo k lehkému kontaktu mezi Smolou a Neugebauerem, a tak všem vypálil rybník Jiří Čepelák. Ovšem ve čtvrté zatáčce se potvrdilo heslo „mládí vpřed“ a Čépu předjel Franta Smola. Ten okamžitě zatáhl a vytvořil si drobný náskok. Postupně se přes Čépu dostal i Richier a Neugebauer. Loňskému mistru Martinu Michkovi se příliš nevydařil start a musel dotahovat z druhé poloviny první desítky.
Zhruba v polovině závodu Smolovi ztvrdly ruce a už nebyl schopný Richiera udržet za zády. Ten toho využil a ujal se vedení. Dvě kola před cílem divákům zastavil srdce Martin Michek, kterého potkala neuvěřitelná smůla. Jeho motocykl se zastavil a z rozjížďky musel odstoupit pro poruchu motoru. Naopak štěstí stálo při Frantovi Smolovi, který rozpletl zadní kolo a jen tak tak dojel do cíle. Pořadí v cíli tedy bylo Richier, Smola, Neugebauer.

Last Chance Qualifying
Do opravného závodu nastoupil tedy i Martin Michek. S přehledem toto finále vyhrál a spolu s Vítem Stránským postoupili do Superfinále. Z třídy MX2 postoupili David Kosmák a Jakub Hruška.

Superfinále (MX1+MX2)
A bylo to tu. Historicky první kombinované superfinále. Celkem 2000 diváků mohlo vidět opravdu to nejlepší z nejlepšího. Všichni měli husí kůži, když se na rošt postavilo 40 borců, co si nedarují ani metr, když šlo o prachy.

Holeshot bral Richier, za ním Neugebauer a Smola. Ve druhé zatáčce Smola zužitkoval nabrané zkušenosti z Ameriky a Richiera předjel. Smola jel opravdu na maximum a na cílové rovince udělal chybu na hranici pádu. Nohu měl přehozenou přes sedlo, jakoby chtěl z motorky vystoupit. Toto zaváhání zdrželo i Richiera a chyby využil Neugebauer. Richier kolo na to také zachyboval a dostal se opět za Smolu. Jenže jeho trápení nekončilo. Další jezdecká chyba ho odsunula až na místo sedmé, kde za boha nemohl najít to správné tempo. Franta Smola měl obdobné problémy. Zašlápl si motorku a propadl se na šesté místo. Mezi tím, jel na špici osamocený Neugebauer, ale nenápadně ho desetinu po desetině dotahoval zdravě naštvaný Martin Michek. Ten chytl takové tempo, že v posledním kole měl Neugebauera na dostřel, a vypadalo to, že v posledních metrech bude velký souboj. Bohužel Martinovi chybělo právě ještě jedno kolo, aby s Neugebauerem mohl napřímo závodit. A tak cílem projel první Neugebauer před Michkem a Bartošem.

MX2 - finále A: 1. Marek Sukup; 2. Tomáš Śimko; 3. Boris Maillard

Superfinále: 1. Tomáš Śimko; 2. Marek Sukup; 3. Boris Maillard

MX1 - finále A: 1. Florent Richier; 2. František Smola; 3. Filip Neugebauer

Superfinále: 1. Filip Neugebauer; 2. Martin Michek; 3. Petr Bartoš

Další závod se jede 19.5. v Pacově.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 1x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist