Yamaha XT1200Z Super Tenere (2013)

Vlastník petan79
Vloženo 28.2.2015
Aktualizováno 14.8.2017

Moje třetí v pořadí, doufám, že si jí dlouho nechám, slíbil jsem to manželce

Motorka koupena od Ži&Ži Yamaha, Lipník nad Bečvou - rychlé a pohodové jednání, dobrá cena = spokojenost :-)

Honda XL 1000V Varadero: nenatrefil jsem na pěkný kousek, starší koncepce
KTM 1190 Adventure: pro mě nevyužitelný motor, (ne)spolehlivost
Triumph Tiger Explorer: dlouhou dobu horký kandidát, lákal mě ten 3-hrnek, nakonec zvítězila Yamaha
BMW R 1200 GS Adventure: tolik očekávaný uaaauuu efekt se nedostavil, za ty peníze bych si představoval i větší exkluzivitu na silnicích, vysoká cena

První dojmy - Je to velká a mohutná motorka. Ve skutečnosti je daleko hezčí než na fotkách. Matná šedá v kombinaci s černou a zlatými vidlemi mě prostě uchvátila.

Motorku bych doporučil pro - Pro mě, pro člověka, který už snad nemá potřebu si něco dokazovat a pro toho, kdo hledá prvotřídní japonskou kvalitu za ještě celkem snesitelné peníze.

Doplňky na motorce - Deflektor na plexi: super věcička, která odstranila turbulence.
Gipro: ukazatel zařazené rychlosti. Moc nechápu, proč ho motorka za cenu přes 300 tKč nemá v základu.
Vyhřívané hefty oxford: výrazně zvyšují komfort jízdy v zimě.
Frézované páčky: dizajnovnka, která potěší.
Přídavné LED světlomety: jednak se mi líbí a taky jsem chtěl být víc viděn a to splňují na 100%.
Zvýšení řídítek: nutnost pro lidi nad 190 cm
Padáky: to aby mě nemrzely odřené plasty, když mi někde upadne ze stojánku

Po prodeji Vstroma, jsem hledal motorku, která by mě chytla za srdce, byl to kup z rozumu a měla být lepší než předchůdce. Nakonec u mě vyhrála Yamaha a z prvních 100 km od prodejce usuzuju, že to byla dobrá volba. Skvělá ovladatelnost (pocitově lehčí než Vstrom), silný motor a parádní brzdy (to je úplně jiná liga) jsou její hlavní předností.

11.8. ujeto 15 tis. km, tak už můžu hodnotit:
Ergonomie a posez : měřím 200 cm a na motorku se poskládám úplně v pohodě. Jelikož nejsem pavoukoidní typ, tak se mě vejdou i nohy do prolisů a nefouká mě na kolena. Žena 171 cm se za mě vejde taky v pohodě. Sedlo je tvrdé tak akorát a navíc potažené neklouzavým materiálem. Plexi mám v nejvyšší poloze doplněné o deflektor a funguje parádně. Ještě budu muset dokoupit rozšíření zrcátek - asi mi nějak narostly ramena

Motor a podvozek: motor je super s parádním zvukovým doprovodem i se sériovým laufem. Motor má 2 režimy. T (touring) je na kochačku, nebo do města. Dost často ho využívám, když se jdu o víkendu na pohodičku projet. S (sport) to je jiná káva, tady už motor ukáže všech svých 110 koníků v plné kráse. Na jaře jsem poslal ECU do Německa, kde mi odstranili omezení prvních 3 kvaltů a to je teda šupec. V režimu S to letí jak píchlá svině za světelného doprovodu kontrolky trakce. V režimu T pociťuju citelné zklidnění chodu motoru a možná i lehký nárůst výkonu. Spotřeba po této úpravě zůstala stejná - jezdím 5,2 - 5,5 l/100 km.
S podvozkem jsem vesměs spokojený. Dobře žehlí nerovnosti, v zatáčkách jede motorka jako po kolejích. Jen se mi občas stává (při tvrdším nastavení předpětí), že mi na příčných nerovnostech při akceleraci poskočí zadní kolo a jakoby lehce pokope, tady to budu muset ještě nějak poladit. Ve dvou je jízda velice pohodlná a motorka se jen tak pohupuje - tady je vidět výrazný posun vpřed oproti původnímu Vstromu.

Brzdy: opět výrazný posun oproti Vstromu. Příjemný nástup, pro ostřejší brždění je potřeba více zmáčknout páčku, ale brzdí opravdu dobře. Kamarádova Multisranda brzdí ale ještě o poznání líp.

Tom-749
Tom-749 napsal 27.09.16 v 15:58 10b.

Hezká radost!

ynzha
ynzha napsal 13.07.16 v 15:23 10b.

Pěknej strojek, ta barevná kombinace je dokonalá :)

Marost
Marost napsal 26.03.15 v 10:47

Asi si sa dlho rozhodoval pre kupu.Bude to tvoj klenot.Vela stastia a spokojnu manželku.

iman
iman napsal 19.03.15 v 22:32

Taku istu som prave kupil ale v bielej perleti. Po vystave v BA som odskocil od V Stroma 1000 lebo mi prisiel dost odflaknuty. Aj ked ten motor ma svoje caro. Nech Ti robi radost.

Padrino
Padrino napsal 17.03.15 v 10:42

Gratuluji k volbě a přeju hodně kráásných a spokojených km v sedle!!! 100 bodou a tuš