Royal Enfield Meteor 350 (2021)

Vlastník Hyacint
Vloženo 3.1.2022
Aktualizováno 3.1.2022

Vloženo: 03.05.2023, Uskutečněno: 30.04.2023, Zhlédnuto: 26x

Thorovo kladivo je magická zbraň, kterou podle severské mytologie vlastní bůh Thor. Thorovo kladivo je nerozbitné, vždy trefí svůj cíl a poté se vrátí ke svému majiteli do ruky. Kladivo je nesmírně těžké a uzvedne je jenom Thor. A toto kladivo čeká na svého Thora v obci Vendolí u Svitav ve sportovním areálu. Než jsem se dostal do Vendolí tak jsem se cestou zastavil u pár zajímavostí. První je v Bystřici nad Perštejnem na náměstí. Je to budova spořitelny, jež byla postavena v roce 1932 dle návrhu arch.Freiwalda. Přes Jimramov jsem jel již několkrát, ale až nyní jsem si všiml budovy sokolovny z roku 1926. O kousek dál je hrobka rodiny Belcredi. Byla postavena v novogotickém stylu v roce 1868. V Poličce na nynější Hegerově ulici byla v roce 1910 firmou Františka Křižíka vybudována elektrárna vzhledem připomínající secesní vilu. Elektrárna byla v provozu do roku 1932 a potom budovu město upravilo na bydlení. Cestou na Svitavy jsem odbočil do již zmíněného Vendolí. Ve Svitavách na přelomu 19. a 20.století místní bohatí podnikatelé postavili několik vil a budov. U několika jsem se zastavil. Je to třeba rozlehlá vila postavená v letech 1890-1892 v historizujícím slohu pro svitavského podnikatele Julia Langra. Z církevních staveb je to kaple sv.Vincenta z roku 1867. Nedaleko je budova reálného gymnázia v novorenezančním slohu z roku 1897. Nyní je zde základní škola. Další vilu si postavil v roce 1900 továrník a politik Hugo Albrecht. Ottendorferův dům byl postaven vroce 1892 a sloužil jako knihovna Po 2 svět.válce byla knihovna z části rozkradena. Nyní je zde muzeum a koncertní sál. A poslední, u které jsem se zastavil, byla vila někdejšího starosty a podnikatele Johana Budiga z roku 1892. Už mě z těch vil přecházel zrak a tak jsem byl rád, když jsem se ve Svitavách-Lánech zastavil u obyčejné kaple ze 30.let 20.stol. Ale nebyl těch vil konec. V Půlpecnu jsem narazil na vilu Arnolda Löw-Beera, majitele nedaleké
textilní továrny. Vila byla postavena v roce 1913. Ve Vítějevsi jsem se ještě zastavil u kostela pocházejícího ze 14.stol. A jak jsem cestu spořitelnou začal, tak i končím a to Tišnovskou městskou spořitelnou. Funkcionalistická budova byla postavena v letech 1931-1933 dle návrhu Jindřicha Kumpošta a Bohuslava Fuchse.

Pupi04 (41) napsal 04.05.2023 v 20:26

Hezká místa...
Nové inspirace

DejvGSR (52) napsal 04.05.2023 v 12:50

Krásný výlet a moc krásné fotky.

Motokatynka (2) napsal 04.05.2023 v 10:15

Spousta krásné architektury... Mám v oblibě podobná místa.

Maršal_Malinovskij (12) napsal 04.05.2023 v 10:08

Pěkný výlet a fotky . Já kladivo stihnul ještě na starým místě pod vyhlidkou.

• Fort v Olomouci

Kolem Olomouce byl dle návrhu plk.Wumba z roku 1850 budován fortový věnec. Jako cíl vyjížďky jsem si zvolil Fort XIII v Nové ulici, který byl stavebně dokončen v roce 1854. V roce 1866, v době prusko rakouské války, by

Vloženo: 16.05.2024
    Uskutečněno: 12.05.2024
  • Pár církevních památek

V předpovědi počasí hrozili přeháňkami a bouřkami a tak jsem se vydal jen na krátký výlet podívat se po nějakých církevních památkách. První navštívenou památkou byla novogotická kaple z roku 1901 ve Zbraslavci. V Kunš

Vloženo: 07.05.2024
    Uskutečněno: 04.05.2024
  • Most přes Labe ve Valech

Již dlouho jsem se chtěl podívat na provizorní most přes Labe typu Bailey Brigde, který zde byl postaven po 2.svět. válce. Než jsem stačil cestu uskutečnit, tak most zbourali a v roce 2020 postavili most nový. Tak jsem v

Vloženo: 02.05.2024
    Uskutečněno: 28.04.2024