Honda GL1800 GoldWing (2023)

Vlastník Wurst
Vloženo 15.1.2024
Aktualizováno 16.5.2024

Vloženo: 20.05.2024, Uskutečněno: 19.05.2024, Stav tachometru: 11659 km, Zhlédnuto: 178x

V neděli 19. května vyrážíme po domluvě s Jirkou Novákem, jeho dcerou Míšou a přítelkyní Jitkou na Křivoklátsko po stopách Oty Pavla. Začali jsme skalnatým kaňonem na Zbirožském potoce, kudy dojdeme ke Skryjským jezírkům v přírodní rezervaci Jezírka, která je součástí CHKO Křivoklátsko. Poté jsme se přesunuli za obec Skryje a odtud vyrážíme po žluté stezce při Berounce kolem vyhlídky Královka (Oskarova vyhlídka) na romantickou zříceninu bývalého přemyslovského hradu Týřov, odkud jsou úžasné výhledy na údolí řeky a přilehlé okolí. Oběd ve Skryjích nám nasytí naše hladové žaludky a můžeme tedy v klidu nalézt zpět na naše jednostopé oře a jet za hlavním cílem dnešního dne, na Kouřimeckou Rybárnu. Jen před pár týdny jsme jí pozorovali z nedaleké Čertovy skály, nyní si jí chceme prohlédnout z blízka.
Roubené stavení je známé díky povídkám Oty Pavla, který zde na sklonku svého života údajně žil. Odehrával se zde děj několika jeho zfilmovaných adaptací povídek, např. Zlatí úhoři. Objekt se využil i pro natáčení jiných filmových děl. Usedlost je posazena na lukách u řeky Berounky na překrásném klidném místě a roste u ní památný, 10 metrů vysoký a 400 let starý, dub, jehož obvod kmene má délku více jak 6,5 metru! Dle pověsti je pod ním hrob švédského generále z třicetileté války.
Tuto válku připomíná i místo zvané U tří koulí, které se nachází při cestě k usedlosti. Pojmenování místa „U tří koulí“ odkazuje dle pověsti k nálezu dělových koulí z třicetileté války, kdy Švédové prohráli bitvu u Broum. Koule, které jsou zde umístěny, už nejsou původní, jedná se pouze o betonové napodobeniny.
Náš výlet jsme zakončili u Pamětní síně Oty Pavla u přívozu Branov - Luh. Expozici síně již bohužel nestíháme, tak si alespoň dáme výtečnou kávičku v opodál stojící kavárně V mechu a kapradí. Parádní den to byl!

Hyacint (43) napsal 22.05.2024 v 10:55

1 reakce

Wurst
Wurst 21.05.2024 v 12:52

• Kosatcová louka

Tak přece jenom ještě jeden příspěvek a náš společný výjezd s Lucií před mým odjezdem do Skotska. V úterý za opět krásné slunečné oblohy jedeme po práci kouknout na nádherně rozkvetlou louku v přírodní rezervaci Kosatco

Vloženo: 05.06.2024
    Uskutečněno: 04.06.2024
  • Propršený víkend

První červnový víkend zahájil svůj počátek v duchu přeháněk, bouřek a přívalových dešťů. Hned v pátek po práci se s množstvím narůstajících kapek přesunuji do Nepomuku, kde mám na jednu noc zajištěné ubytování v Penzionu

Vloženo: 03.06.2024
    Uskutečněno: 02.06.2024
  • Českolipsko

Jelikož se sobotní výlet na Kokořínsko opravdu vydařil, vracíme se v neděli opět do těchto končin, jen o trošku víc severněji. Společnost nám tentokrát dělá Jirka Wágner s jeho Martinou. První zastávkou je jeskyně Peke

Vloženo: 28.05.2024
    Uskutečněno: 26.05.2024