Royal Enfield Meteor 350 (2021)

Vlastník Hyacint
Vloženo 3.1.2022
Aktualizováno 3.1.2022

Vloženo: 16.05.2024, Uskutečněno: 12.05.2024, Zhlédnuto: 140x

Kolem Olomouce byl dle návrhu plk.Wumba z roku 1850 budován fortový věnec. Jako cíl vyjížďky jsem si zvolil Fort XIII v Nové ulici, který byl stavebně dokončen v roce 1854.
V roce 1866, v době prusko rakouské války, byla pevnůstka osazena 26 děly a sloužilo zde 410 mužů. Za první Československé republiky zde byla krátce i plemenná stanice vepřů. Během 2.světové války byla v objektu umístěna jednotka Hitlerjugend, která při osvobozování Olomouce zde kladla odpor. Do roku 1998 byl objekt využíván Armádou ČR jako muniční skladiště. Nyní je objekt v soukromých rukou a má sloužit jako muzeum. Když jsem sem dojel, tak zde bylo pusto, prázdno, zamčeno. Žádná cedulka o možnostech prohlídky. Tak jsem fotil aspoň přes plot. Tak příště zkusím Fort Křelov, ten má fungovat.
A teď k trase vyjížďky. První zastávka byla samozřejmě u sokolovny a to v Olšanech u Prostějova. Byla postavena v roce 1924. Dál jsem jel do Hněvotína, kde je u kruháče výklenková kaplička - gloriet - se sochou Panny Marie z roku 1755. Odtud jsem jel již k zmíněnému fortu. Od fortu jsem jel do Topolan k novorománské kapli Božského Srdce Páně z roku 1913.
V Ustíně jsem se zastavil u hostince U labutě - bohužel už je mimo provoz. Je to barokní stavba z roku 1747. Je zde také památkově chráněný kamenný most z první pol.18.století.
V Příkazech jsem se zastavil u budovy školy z roku 1912 a u kaple sv.Cyrila a Metoděje postavené v letech 1924 - 1926.
V obci Náklo jsem na hřbitově jsem vyhledal hrob Jana Opletala, studenta Lékařské fakulty Karlovy univerzity, který byl smrtelně zraněn během protinacistické demonstrace 28. října 1939.
Našel jsem v obci také sokolovnu z roku 1924. Dále je zde kostel sv.Jiří, který byl vybudován v letech 1696 - 1698. Vstup do areálu kostela je tvořen branou vystavěnou z korálů a se sochou Panny Marie Lurdské z roku 1899.
V Mezicích jsem si vyfotil kapli Panny Marie se sousoším Kalvárie z roku 1840.
V Ludéřově jsem se podíval na barokní sýpku z budovanou z tvrze ze 14.stol.
A jak jsem vyjížďku sokolovnou začínal tak i sokolovnou končím a to Přemyslovicích.

Radek2107 (55) napsal 17.05.2024 v 13:26

Pěkný výlet. Všímáš si drobností, které jsou pro dost lidí všední nebo se nad nimi vůbec nepozastaví.

Milan1963 (278) napsal 16.05.2024 v 21:20

Hezká cesta, "výživná " , ve smyslu množství navštívených objektů.

elvis78 (141) napsal 16.05.2024 v 19:46

Moc hezký. O těch pevnůstkách slyším prvně. Moc pěkný fotečky

• Vyhlídka u Třemošice

Tentokrát jsem vyjížďku nezahájil tradičně u nějaké sokolovny, ale u Orlovny v Hlinsku. Byla postavena v roce 1931 (za 5 měsíců!) Za celou éru její existence se v ní vystřídalo více činností: cvičení, divadlo, bály apod.

Vloženo: 23.05.2024
    Uskutečněno: 14.05.2024
  • Pár církevních památek

V předpovědi počasí hrozili přeháňkami a bouřkami a tak jsem se vydal jen na krátký výlet podívat se po nějakých církevních památkách. První navštívenou památkou byla novogotická kaple z roku 1901 ve Zbraslavci. V Kunš

Vloženo: 07.05.2024
    Uskutečněno: 04.05.2024
  • Most přes Labe ve Valech

Již dlouho jsem se chtěl podívat na provizorní most přes Labe typu Bailey Brigde, který zde byl postaven po 2.svět. válce. Než jsem stačil cestu uskutečnit, tak most zbourali a v roce 2020 postavili most nový. Tak jsem v

Vloženo: 02.05.2024
    Uskutečněno: 28.04.2024