Royal Enfield Meteor 350 (2021)

Vlastník Hyacint
Vloženo 3.1.2022
Aktualizováno 3.1.2022

Vloženo: 15.09.2023, Uskutečněno: 02.09.2023, Zhlédnuto: 35x

Zajel jsem se podívat na hrobku Buquoyů na hřbitově v Nových Hradech. Byla postavena v novogotickém stylu v letech 1902-1904. Hrobka byla zbudována dle projektu architekta Josefa Schulze - autora budovy Národního muzea v Praze. Další zastávkou byly Trhové Sviny u rodného domu JUDr.Emila Háchy. Na domě je umístěna busta a pamětní deska. Emil Hácha byl v letech 1925 až 1938 předsedou Nejvyššího správního soudu. V listopadu 1938 byl zvolen prezidentem pomnichovské Česko-Slovenské republiky. Od 16.3.1939 pokračoval ve funkci jako státní prezident protektorátu Čechy a Morava.
V Jedovarech jsem se zastavil u objektu lehkého opevnění vz.37. Ještě před pár lety v něm bylo malé muzeum, řopík byl plně vybaven a měl obnovený maskovací nátěr. Nyní je zcela zarostlý křovinami a asi již opuštěn.
V Ostrolovském Újezdu jsem se podíval na zámek - původně tvrz z 16.stol. Od 19.stol. byla v zámku škola a poté skladiště.
V Borovanech na rozdíl od Jedovar jsem našel udržovaný řopík vz.36 a je možná jeho prohlídka. O kousek dál je kamenný most přes řeku Stropnici z roku 1867.
Na Žižkově náměstí je zámek Borovany, který vznikl v roce 1785 ze zrušeného augustiniánského kláštera. Na náměstí je také památník Jana Žižky z Trocnova z r.1893. V roce 1940 byl památník odstraněn a v roce 1955 opět obnoven.
Poslední zastávka byla u vodojemu, který pochází z roku 1931 a dosud je v provozu. Cestu zpátky stejně jak na začátku jsem si zkrátil opět přes kousek Rakouska.

Maršal_Malinovskij (12) napsal 19.09.2023 v 09:40

Super výlet a ta hrobka je parádní

SLAY (857) napsal 16.09.2023 v 21:07

moc pěkný okruh a zajímavá místa ,něco jsem si před lety projel ovšem řopíky,pranýř památník Žižky na bych se určitě mrknul.
Že Háchovi udělají pamětní desku a bystu to mě teda zaráží -podle mě jeden z českých jidášů takže tomuhle místu se zase plánovaně vyhnu .
Jinak opět inspirující místa asi si budu muset založit složku Hyacint a jeho tipy

Milan1963 (278) napsal 16.09.2023 v 16:10

Tebou projetou trasu znám celou. Ta hrobka v NH je parádní.
Opět dobře popsané i s fotkami.

• Vyhlídka u Třemošice

Tentokrát jsem vyjížďku nezahájil tradičně u nějaké sokolovny, ale u Orlovny v Hlinsku. Byla postavena v roce 1931 (za 5 měsíců!) Za celou éru její existence se v ní vystřídalo více činností: cvičení, divadlo, bály apod.

Vloženo: 23.05.2024
    Uskutečněno: 14.05.2024
  • Fort v Olomouci

Kolem Olomouce byl dle návrhu plk.Wumba z roku 1850 budován fortový věnec. Jako cíl vyjížďky jsem si zvolil Fort XIII v Nové ulici, který byl stavebně dokončen v roce 1854. V roce 1866, v době prusko rakouské války, by

Vloženo: 16.05.2024
    Uskutečněno: 12.05.2024
  • Pár církevních památek

V předpovědi počasí hrozili přeháňkami a bouřkami a tak jsem se vydal jen na krátký výlet podívat se po nějakých církevních památkách. První navštívenou památkou byla novogotická kaple z roku 1901 ve Zbraslavci. V Kunš

Vloženo: 07.05.2024
    Uskutečněno: 04.05.2024