Honda VFR 1200X Crosstourer (2013)

Vlastník BezprstyBill
Vloženo 22.5.2022
Aktualizováno 11.10.2022

Vloženo: 04.09.2023, Uskutečněno: 04.09.2023, Stav tachometru: 84716 km, Zhlédnuto: 39x

Niektoré výlety vznikajú celkom náhodne obyčajným nápadom. Takto raz s kamošom robím na dvore (preosievame hlinu) a on spomenie, že ide do Chorvátska na motorke aj s manželkou. Nuž, to sa hneď ponúka, aby som ho išiel (tiež s manželkou) odprevadiť. Nakoľko plánujú prespať na Balatone, tak je rozhodnuté, v sobotu to zoberieme na juh Balatonu s nimi a v nedeľu sa vrátime domov, zatiaľ čo oni budú pokračovať na pláže "slovenského" mora.

Plán bol natoľko dobrý, že sa k nám nakoniec pridal ešte kamoš s manželkou. Dohodnuté bolo spanie v penzióne a cesta tam aj nazad bez diaľnic (teda bez diaľnic mimo SK). V sobotu 12.8. o siedmej ráno sa teda stretávame v zostave 2x Honda VFR 1200 X Crosstourer a 1x Kawasaki Versys 1000. V Tlmačoch tankujeme a rôznymi drobnými cestičkami sa presúvame až do Komárna. Nakoľko je teplo, tak sa schovávame v tieni, kde sa dá.

Hranicu prekonávame po krásnom moste spájajúcom Komárno a Komarom a po ceste 81 mierime na Stoličný Belehrad alias Székesfehérvár. Cesta je plná áut a nepohodlná. Odtial nabiehame na cestu číslo 7 Smerujúcu na Siófok a pozdĺž Balatonu. Už teraz sa teším na tie stredomorské výhľady na najväčšie jazero v strednej Európy.

Nuž, omyl. Celá cesta číslo 7 je omyl, ktorému sa treba oblúkom vyhnúť. Je to samá 50tka, samý semafór (nie, zelená vlna sa nekoná), kopec áut, chodcov a cyklistov. Je to celé zle a 70km tej cesty je čistým utrpením. A nie, Balaton nevidno, pretože na každom metri je postavený hotel.

Ubytovanie nachádzame vo Ville Alexandr a ako naznačuje názov, tak majiteľ nie je Maďar. Vlastní ju starší ukrajinský pár. Ubytovanie je úplne v pohode a tak skladáme veci a hybaj na večeru nižšie po ulici do Az Én Anyósom Étterem. Tá bola skutočným luxusom a fakt stála za peniaze.

Odľahčení od batožiny a zaťažení večerou sa presúvame do Keszthely pozrieť si konečne Balaton. Je to veľké, voda je "čistá" ako v bežnom jazere a to je asi tak všetko. Prišiel som, videl som a fajn, už nemusím. v SPARe nakupujeme pivo a ide sa oddychovať.

Ráno 13.8. sa lúčime s kamošmi, ktorí ešte obzrú západný breh Balatonu a potom sa diaľnicou presunú na juh. Vo štvorici (dve motorky) sa odoberáme na juh tiež. Ono totiž, keď už je človek na juhu Balatonu, tak by bol hriechom aspoň nezabrdnúť do Chorvátska a Slovinska, že áno. Cez Letenye prechádzame hranicu a pred deviatou sme v Chorvátsku. Káva na pumpe a otočka na západ. Popri hranici sa presúvame do Slovinska, kde vbiehame o 10tej. Len prejdeme Lendavu a vraciame sa do Maďarska:) Plán je prejsť Maďarsko-Rakuským pohraničím až k Neusielder See.

Smerujeme priamo na sever, takže prechádzame cesty druhej triedy (miestami tretej). V Csákánydoroszló dávame obed . Na to, že je to bufet pri ceste je fakt dobre navarené a veľká porcia za 10 EUR na osobu. Super.

Zaujímavosťou niektorých maďarských obcí, je názov obce na značke doplnený o verziu v Staro-Maďarských runách. Viac o tom tu, tu a u nás aj tu.

O trištvrte na jednu prechádzame cez Rakúsku hranicu. A budeme cez ňu prechádzať ešte pár krát, nakoľko sa držíme cestičky vedúcej pozdĺž. Sú to malé prázdne cestičky, rýchlosť nie je bohvie aká, ale určite stoja za prejdenie. V Rakúskom Bildein obzeráme pamätník železnej opony. Je ich tu viac. Smutná história.

V Kőszegu zastavujeme pri Tescu na ľadovú kávu a nanuky. Je fakt teplo. Cesta je však dobrá a tak čoskoro prechádzame z Fertődu do Pamhagenu a nadobro sa lúčime s Maďarskom. Cestičkami sa dostávame až do Bergu, kde nabiehame do Bratislavy. Tankujeme a teda zatiaľ, čo v Slovinsku stál benzín 1.51 EUR/l tak tu stojí 1.71 EUR/l... asi niekde robíme chybu.

Ďalším plánom bolo sa dostať po diaľnici čo najbližšie domov k Martinu. Prekvapenie na slovenský spôsob vyzerá tak, že sa nejaký chytrák rozhodol v nedeľu poobede maľovať pruhy na D1 a to spôsobom, že uzavrel dva pruhy diaľnice naraz na dĺžke 100 m. Kolóna bola asi taká, že 5 km sme šli 30 minút. Pár áut okolo nás sa uvarilo a priestoru na nehodu bolo viac než dosť. Dobrá práca ako obvykle u nás.

Nakoniec to domov berieme cez Nitru. Celkovo sme spravili 1030 km za dva dni a navštívili sme 4 štáty:)

Guga (72) napsal 04.09.2023 v 13:26

Fasa

• 87753km celkovo / 12202km moje (+Východ SK 2024)

Tak za posledný mesiac sme toho stihli viac než dosť. Crosstourer dostal novú baterku Yuasa YTZ14S 12V 11.8Ah 230A (86164km, 2024-05-13), otestoval som BMW R1300GS (veľká bieda), F900GS (super vec), Yamaha Tracer 9GT+ (f

Typ: Dovolená
    Vloženo: 06.06.2024
    Uskutečněno: 02.06.2024
  • 86023km celkovo / 10472km moje

Konečne sme sa dočkali otvorenia motosezóny v Turci a to tu máme až DVE skupiny na Facebooku, ktoré sa danej tématike venujú :-D No, niekedy je asi aj jedna moc, aby sa čosi spravilo. Otvorenia sezóny sa zúčastni

Typ: Sraz
    Vloženo: 29.04.2024
    Uskutečněno: 27.04.2024
  • Testovanie motocyklov Indian... teda pokus

Pokus o testovanie motocyklov Indian vo Zvolene . Dohodnuté po telefóne a zarezervované. Ráno vyrážam smer Zvolen aj napriek nie zrovna ideálnemu počasu (7°C + mokro). Po príchode do ZV ma však čaká nemilé prekvapenie, k

Vloženo: 29.04.2024
    Uskutečněno: 20.04.2024