Jawa 350/640 (1996)

Vlastník Johny_R
Vloženo 25.7.2017
Aktualizováno 18.8.2019

Vloženo: 16.04.2020, Uskutečněno: 16.04.2020, Zhlédnuto: 28x

Ahoj všem a zdravím a vítám Vás do sice těžších časů, ale věřím že i tak je prožíváte v klidu a radosti a to nejen se svými stroji.
Venku je počasí na střídačku docela příjemné a tak se dají polykat kilometry a užívat si hezké krajiny za zvuku a vibrací dvoutaktního týneckého srdce černé třistapadesátky. Hadovité okresky krásné Vysočiny se i přes občasný štěrk krásně projíždějí, Jawka se do zatáček vrhá statečně a neohroženě a hlavně pěkně sebejistě. Čím to může být? :)
Jak jsem již psal v minulém příspěvku, chystal jsem se na úpravu, která spočívala v úpravě uložení kyvné vidlice. Původní Jawácké řešení pomocí metalplastových vložek je sice také funkční, ale co se týče životnosti, tuhosti, není to žádná hitparáda.
Toto uložení bylo nahrazeno bronzovým futrem a ložiskovým torringtonem. V rámci této úpravy jsem provedl celkovou údržbu kyvky, vyměnil jsem rovnou mazací hlavu, ke které se nedá dostat za hlavu s úhlem 90° , zkontroloval jsem tlumiče, ložiska v kolech.. atd.
Montáž probíhala snadno, samozřejmě všechny ostatní díly byly nové - misky a těsnění kyvky.
Prvotní jízda neukázala nějak zásadní rozdíly, ale když jsem začal jezdit po rozbitých cestách na Vysočině, musím říct, že celková stabilita motorky je naprosto výborná a to i s původní trubkovou kyvkou. Naložen ve dvou by se určitě ukázaly její limity, ale takhle to bylo moc fajn. Takže za mě tuto úpravu rozhodně doporučuji a za občasného namazání musí být životnost takřka nekonečná.
Další ladění probíhalo na karburátoru DellOrto. I přes nový jehlový ventil to čas od času protékalo a opravdu netuším proč. Přijedu, kouknu pod karburátor a tam mokro od benzínu - a jehlový ventil je kompletně nový. Tak jediné co mě napadlo, je vysoká hladina (seřízená dle manuálu) a jak motor vibruje, tak to cáká přes přepad ven. Tak jsem se naštval, sundal jsem víko, hladinu snížil o nějaký kousek jel jsem se projet a - pod karburátorem mokro. To bylo asi po 5 kilometrech. Jel jsem dál, najel cca 60km a sucho. Tak nevím, snad nějaké zbytky...
Dojel s DellOrta je torchu rozpačitý, ale spíše pozitivní. Ono odladit ho je docela umění, chtělo by to hodně trysek a to nemám.. ani trysky, ani to umění.
Takže minusy:
- studené starty jsou podstatně horší. Na Jikovu se zapl sytič který charakteristicky syčel a na třetí šlápnutí i dříve to chytlo a běželo na o něco větších otáčkách. Tady se zapne sytič, nic nesyčí (to by mě nechybělo, jen jsem byl zvyklý) a na šesté, sedmé šlápnutí to chytí. Motor za chvilku vyskočí na hodně vysokých otáček a tak je potřeba sytič trochu páčkou stáhnout dolů. Toto se týká jen hodně studeného motoru. Je naopak zajímavé, že se sytič dá za chviličku vypnout a motor hezky běží bez něj. To na Jikovu nešlo, muselo se na sytič chvíli jet než se to ohřálo. Takže bohatší směs na volnoběh? Nebo jiným systémem fungování?
- další minus a je překvapivě o něco větší spotřeba. Z nějakých 5,5 litru to vylezlo na 6,3 litru. Faktem je, že něco asi vyteklo, teprve to ladím, a hlavně za to více tahám. Takže se ukáže teprve časem.
No a pozitiva:
- podstatně lepší chod motoru a reakce na plyn. Motor jde plynule, není problém ho točit k 6000 otáčkám a pořád pěkně bere. S Jikovem šel přes 4500 podstatně vlažněji a s tupou reakcí. Jízda s minimem plynu je plynulejší, ale také si zacuká, chce to držet více než 2500 ot.
- dobré starty za tepla i na vlažném motoru.
Takže suma je zatím taková, že jsem spokojen, teď jsem karbec jinak seřídil, tak až něco najedu, uvidím jak na tom bude.
Při montáži kyvky jsem také objevil prasklinu na trubce spodního držáku motoru. To jsem se docela lekl. Proč praskla a proč tam praská i ostatním jak jsem vyčetl, to teda nevím. Jestli vibracemi,... netušim. Já bych to nepoznal, zvětšené vibrace jsem necítil, ale klidu mě to nepřidalo. Takže trubka se v prasklině zavařila a z preventivních důvodů do ni udělám ještě něco na způsob zadní kyvky - vložím tam druhou trubku, čep, se závity a normálně ji k sobě stáhnu. Pak prasknout už nemůže a já budu klidnější. To bych měl dělat teď, fotky dodám později.
No a to je vše. Teď už jen mnoho šťastných a dlouhých kilometrů v sedle tohoto báječného stroje.
Jawě zdar!

• zadní tlumiče

Letošní rok je hodně o jízdě nejen na pohodlné a úsporné RVM, ale i na týnecké klasice a to dvoutaktní J350. Ta jezdí spolehlivě, ještě nechávám cinkající písty ve válcích, na podzim dám nové válce s písty a za nižších

Vloženo: 25.08.2023
    Uskutečněno: 25.08.2023
  • Generálka No.2

Ahoj a když je už na silnicích sníh a sůl, je aspoň čas na psaní, ke kterému se jinak nemůžu dostat. Tak moc jsem se radoval z generály motoru skvělé 350, že to bylo nejspíše tak silné, že to motor prostě nevydržel. :-

Typ: Oprava
    Vloženo: 16.12.2022
    Uskutečněno: 16.12.2022
  • Zajíždění, úpravy

Ahoj a hodně hezkých chvil, do nelehkých dnů. V téhle době je snad více než jindy potřeba držet si pozitivní myšlenky, mít radost z maličkostí a užívat si každého dne a chvil co to jde. Počasí se pomalu umoudřuje, já j

Typ: Údržba
    Vloženo: 13.03.2022