Jawa Stadion S11 (1958)

Vloženo 11.9.2019
Aktualizováno 12.9.2019

Jak jsem to rozebral

Vloženo: 17.09.2019, Uskutečněno: 17.09.2019, Zhlédnuto: 94x

Tož, po tým vytažení z garáže jsem seřídil předstih, natlačil karburátor a kozí dech se rozdýchal. Takže motor vrčí, hurá.
Původní plán byl takový, že bych nechal motor motorem a zrenovoval jen rám s bordelem kolem. Však ložiska a gufera jsem měnil před deseti lety a to motor ani od té doby nevrčel. Nakonec jsem se rozhodl, že motor dám taky.

Jaké bylo překvapení po rozlousknutí motoru, když jsem tam našel hromadu třísek z karterů a ze spojky. Na startovacím kole byly vymleté půlměsíce a za spojka... Že jsem si půlměsíců nevšiml, když jsem tehdy dělal ložiska, to bych pochopil. Ale že ve spojkovém koši nebude ani pouzdro (rozpěrka) a ani jedna podložka (opěrka) mě upozornilo, jaký jsem tehdy byl zbrklý kikot.

Prošel jsem celý motor, zaevidoval díly co jsou schopné, co už mají dost a ty co tam chybí, a začal jsem projížďět jednotlivé shopy, obvolávat krámy a hledat nejlepší ceny. Původně jsem chtěl měnit i kliku, bo má už trochu nepatrnou vůli, ale na to ježdění kolem komína pro radost jsem ji tam zatím zanechal tak jak je. S motorem mám do budoucna stejně ještě plány, tak ho zatím nechám v klidu dodýchat a pak na něj ještě přijde čas.

Následoval rám s přilehlým bordelem. Rozebrat, zkouknout, vyhodnotit a nakoupit věci co chybí a co jsou KO. Není toho málo. Ráfek, výplety, řídítka, sedlo, výfuky a spousta dalších chujovin. Momentální stav je takový, že se čeká až přijdou všechny díly. Mezitím pošlu rám s bordlem na pískování a vrhnu se na výběr barvy. Jestli zůstanu u osvědčené klasiky "zelená/slonovina" nebo "červená/slonovina" se teprve uvidí. Přikláním se k té červené.