Jawa 90 Cross/Trail (1973)

Vlastník SJ90
Vloženo 1.9.2019
Aktualizováno 2.9.2019

Jawa 90 Trail v provedení na vývoz do Ameriky, u nás jen těžko k sehnání, pokud si ji nedovezete. Od Crossa se liší plnou přední vidlicí, jinou nádrží, chromovanými baltníky a kryty nádrže, dále jinými světly, sekundárním převodem bez gumového krytu s vět

První dojmy - Stálo to za tu několikaletou námahu ... jsem rád, že zase po 5 nebo 6 letech mám složený další myslím si velmi povedený kus.

Motorku bych doporučil pro - Všem, kdo mají pevné nervy si s tím pohrát, aby to jelo, nebo těm, kteří chtějí, aby to jen někde stálo :-)

Doplňky na motorce - Bohužel tam musí být dle předpisů zrcátko.

Tak tuhle Jawou jsem dával dohromady cca 6 let, ale díly jsem sháněl snad už 10 let, tak jak mi postupně přišly pod ruku. Neříkám , že to byla nějaká usilovná práce, spíše jak byl chvíli čas tak jsem na ní něco udělal. Co jsem řešil nejdéle byl problém sehnat přední blatník. Standardní typy Roadster nebo Cross mají obdobné blatníky ale s přesným poloměrem na 18" kolo, zde je blatník rozevřenější, tak nezbylo nakonec než nechat vyrobit. Nakonec se povedlo a výsledek můžete dle fotek posoudit sami.

Taky jsem nepoužil originální zadní rozetu, neboť je ještě větší a ve výsledku to má jen to, že Jawa 90 jede max 60 km/h což jsem nechtěl a řešil nějaký kompromis. Nakonec mám rozetu tuším s 52 zuby. Jinak jsem se snažil všechny ostatní díly doladit dle originálu. Rám i motor pochází z vývozní motorky někde do Německa dle štítku a motor je jeden z posledních protože má číslo 44 204.

Motorku musím ještě trochu motorově doladit neboť ještě nejede jak má. Hlavně od poloviny otáček nahoru výrazně cuká a špatně jede. Spodní část je pohoda, ale pak se to jen dusí nebo cuká a nedá se s tím jet. Musím si pohrát s nastavením jehly nebo nevím co by ještě bylo za problém. Vzduchový filtr je nový tak nevím.

S motorkou nehodlám nikam dál cestovat, ale jsem rád, když je motorově v pořádku a když ji člověk někdy v neděli odpoledne na hodinku protáhne tak ať z ní má radost.
Ostatní zkušenosti s Jawou 90 jsou popsány u dříve dokončených 90-tek v mém profilu.

hruso25
hruso25 napsal 11.02.21 v 18:52 10b.

To len aby som ťa navnadil ku knihe Jawa 90 od Zdenka Metzkera.
Nevel som, ako ti tu dat zopar fotiek z tej knihy,

bubuci
bubuci napsal 02.05.20 v 17:52 9b.

ahoj,nastav ihlu na druhý zárez a skrutku vzduchu max. štvť otáčky...zdar

SJ90
SJ90 napsal 26.09.19 v 22:19

Coccia - jo hezká, aspoň na ní máš téměř vše co mi dělalo léta problém sehnat. Přeji ať se Ti daří při renovaci!

Coccia
Coccia napsal 26.09.19 v 05:00

Tu je ta co vyzera ako Tvoja:

Coccia
Coccia napsal 26.09.19 v 04:49 10b.

Nadhera. Tiez ich mam par, Jednu v tej istej farbe ako Tvoja. A mozno raz bude aj v stave ako ta Tvoja. Zatial mam iba jednu na webe: http://cs.jawa-club.com/vozidlo/jawa-90-807