Jawa Velorex 250/16 (1957)

Vlastník jawarmaniak
Vloženo 14.5.2016
Aktualizováno 3.7.2018

Deník motorky
Nalezeno 39 záznamů

• Kolečko se polámalo, mnoho škody nadělalo

Tak a máme tu první větší hapala. Jel jsem z Brna na chalupu. Měl jsem za sebou už více, jak 60km a domů mi zbývalo asi 8km. Motor táhnul, jak blázen, až jsem sám sebe musel krotit a nehnát se na plný plyn. Sluníčko s

Typ: Havárie
    Vloženo: 15.07.2019
    Uskutečněno: 12.07.2019
  • Menší ohlédnutí za uplynulými dvěma roky

Sestříhal jsem uplynulé dva roky života.. Snad se bude líbit. https://youtu.be/F5gGE2V8nvg

Vloženo: 30.07.2018
    Uskutečněno: 30.07.2018
  • Veteranfest Slavkov 2018

Tak předsevzetí, které jsem si dal začátkem dubna se mi nakonec podařilo uskutečnit. Stihnout Veteranfest ve Slavkově u Brna 2018. Z počátku cesta, dlouhá 65km, ubíhala velice dobře. Dokunce se mi zdálo, že motor se u

Typ: Sraz
    Vloženo: 03.07.2018
    Uskutečněno: 03.07.2018
  • Hurá na silnici

Minulý týden jsem dolakoval blatniky, namontoval sterač a vyrobil kryt na akumulátor. Minulý čtvrtek jsme s Pepikem úspěšně absolvovali STK bez jakekoliv závady a v pátek jsem tak mohl na DI vytáhnout SPZ z depozitu. M

Vloženo: 26.06.2018
    Uskutečněno: 22.06.2018
  • Světla a blinkry

Takže neděle 10.06.2018 byla ve znamení montáže světel a blinkrů. Nakonec to trvalo trochu déle, než jsem počítal.. Zkusmo jsem nasadil přední blatníky, abych se ujistil, že je vše OK. Musím je ještě nalakovat.. Nakon

Vloženo: 11.06.2018
    Uskutečněno: 11.06.2018
  • Kabátek, šitý na míru

Hlásíme návrat od krejčí, která Pepíkovi ušila kabátek na míru. Vypadá to dobře a jsem spokojený nad míru. Tak a teď rychle světla, čelní sklo, blatníky a hurá na technickou :-DD Ne, tak to bohužel nefunguje. Je tam

Vloženo: 30.05.2018
    Uskutečněno: 30.05.2018
  • blatníky

Tak zase o kousek dál. Tentokrát přišly na řadu blatníky, které, ač na to nevypadaly, v ideální kondici nebyly. Klasicky dostaly zabrat v místech pod výztuhami. Stav před a po můžete porovnat na fotkách níže.. Konečně

Vloženo: 23.05.2018
    Uskutečněno: 23.05.2018
  • Tak zase o kousek blíže k cíli.

Mám doma konečně vyrobenou novou kličku na řídící páku. K tomu už mám i namontovaný i ruční plyn. Pomalu dokompletovávám i koš a sedačku. K tomu mám vyrobenou z nerezového plechu i bedničku na výstroj a nářadí, ktero

Vloženo: 14.03.2018
    Uskutečněno: 11.03.2018
  • Motor je kompletní

Tak oficiálně je od včerejšího dne již motor kompletní. V neděli jsem navrtal pravé víko motoru a namontoval jsem vrtuli chlazení. Měl jsem doma dekl, který byl na motoru, upraveném pro frézu. Využil jsem ho, protože už

Vloženo: 19.02.2018
    Uskutečněno: 18.02.2018
  • Oživení krakena!

Tak v sobotu se otřásla země! Po poledni 10.2., léta páně 2018 jsem poprvé nakopnul motor. Sice o kultivovanosti běhu a nízkém volnoběhu nemohla být ani řeč, ale poprvé konečně běžel sám. Volnoběh i bohatost se seříd

Vloženo: 12.02.2018
    Uskutečněno: 12.02.2018
  • Je hotová elektrika a dodělané zapalování

Tak už jsem konečně dokončil elektrický svazek a dotáhnul ho až do motoru. Při té příležitosti jsem nainstaloval i regulátor zapalování a VN cívku. Namontovat zapalování byl nakonec větší problém, než jsem si myslel. Po

• Výfuk

Svařený výfuk jsem opatřil stříbrnou žáruvzdornou barvou a namontoval. Drobné oděrky ještě opravím druhou vrstvou barvy...

Uskutečněno: 07.02.2018
  • Další drobnosti jsou hotové..

Tentokrát proběhlo jen pár drobností... Mám nový epesní klíček. Sem si prostě udělal radost :-DD Koupil jsem dobový brzdový spínač, fajku se signováním TESLA a vyrobil jsem z plechu držáky bowdenů k pedálům. Origin

• Pedály, brzdy

Abych mohl pokračovat v kompletaci, bylo potřeba implantovat do Oskara pedály. Pro mou, takřka dvoumetrovou, maličkost to znamenalo, umístit je, co nejdále to šlo... Po jejich upevnění pomocí vratových šroubů jsem mohl

Vloženo: 11.01.2018
    Uskutečněno: 30.12.2017
  • Výfukové svody

Nastal čas na výfuk.. Vše jsem si v rámu napasoval. Šlo to celkem dobře. Pak jsem kolena vyjmul a nechal svařit TIGem. Dopadlo to celkem dobře. Alespoň já jsem spokojený. Při té příležitosti jsem i navrtal po vzoru origi

Uskutečněno: 29.12.2017
  • Karburátor

Tentokrát jsem se zaměřil na karburátor. Byl v dosti žalostném stavu, takže jsem ho celý rozebral a vyčistil. Byl poměrně dosti zoxidovaný, takže ho neminulo ani šetrné odmoření kyselinou. Po sestavení, hrubém seřízen

Uskutečněno: 28.12.2017
  • Elektrifikujeme

Pro další postup renovace bylo potřeba začít řešit elektrickou soustavu. Bez ní už jsem prostě dál postupovat nemohl... Mám pro motor připravené zapalování Vape, upravené i pro opačné otáčení, takže bude zachována fun

Uskutečněno: 27.12.2017
  • Ruční řazení, výroba stěrače

Tak zase o chloupek pojedeme.. Podařilo se mi sehnat úplně haluzově ruční řazení spojky. Jde o neopakovatelnou příležitost, tak jsem ho vzal... Pasovalo přesně. Hrušku z páky jsem zbavil starého nátěru barvou. Vykouk

Uskutečněno: 23.12.2017
  • Tachometr, klakson, světla

Přes Vánoce byl čas, takže jsem se zese chtěl o něco posunout dál.. Pustil jsem se tedy do tachometru.. Vše jsem rozebral, vyčistil a promazal. Stupnici jsem vyčistil od letitého nánosu prachu a nasledne jsem černou bar

Uskutečněno: 23.12.2017
  • Kolečka II.

Tak jsem po delší době zase ušetřil trošku času a konečně jsem vypletená kola přecentroval. Byla to docela pakárna. Srovnat středy se starými ráfky bylo docela pracné. Ráfky samy o sobě už byly za ta léta pokroucené.

Vloženo: 17.10.2017
    Uskutečněno: 17.10.2017
  • Kolečka

Tak.. Aby Oskar nedělal ostudu, musi mit pěkné obutí. Jal jsem se proto dát do kupy kolečka. Přední bubny používaly ložiska s vnitřním průměrem 12mm. Osa pulbubnu je totiž jen 12mm. Velorex má však osy 15mm. A protože

Vloženo: 23.08.2017
    Uskutečněno: 23.08.2017
  • Volantujeme

Tak jsem se v sobotu a v neděli podíval na zoubek volatnu a řízení. Volant byl hodně popraskaný, takže jsem ho musel přetmelit tmelem se skelným vláknem. Následovalo broušení smirkem 80, 400 a následně 800 pod vodou.

Vloženo: 14.08.2017
    Uskutečněno: 13.08.2017
  • pomalinku lakujeme a skládáme

Tak jsem se hecnul a vzal si konečně dovolenou. Za vydatné pomoci přítelkyně jsem natřel rám a začal skládat.. Podlahy jsou vyrobené podle originálu ze smrkových prkének, spojených na pero a drážku. Namontoval jsem

Vloženo: 07.08.2017
    Uskutečněno: 05.08.2017
  • Univerzální stahovák takřka dokončen

Tak stahovák/půlič karterů je více-měné hotov. Základna je výpalek z 10mm nerezi 1.4301 1D. Matice je vyrobená z nerezového superduplexu. Šroub se závitem M20x1,5 a pevností 10.8 je upravený pro axiální ložisko a výmě

Vloženo: 05.03.2017
    Uskutečněno: 05.03.2017
  • Záchyty brzdového lanka předních kol

Včera odpoledne jsem si vyrobil záchyty brzdového lanka pro přední kola. Je to sice drobnost, ale potěší.. Škrtám si ze seznamu další díl, který chyběl :)

Vloženo: 22.02.2017
    Uskutečněno: 21.02.2017
  • Přední ramena

Tak po delší odmlce zase začínáme něco dělat. Ramena přední nápravy už mají odřezaná oka na hydraulické tlumiče a místo toho jsou navařeny držáky vinutých pružin. Čepy celobubnových kol jsem vylisoval a místo nich zpátky

Vloženo: 29.10.2016
    Uskutečněno: 29.10.2016
  • Motor

Tak zase kousinek pokročím.. Koupil jsem kývačkovský motor, jako dárce orgánů pro dokompletování mého originálního. Je to rok 56, takže dekly motoru bez loga, starší typ náhonu tachometru a hlava válce na zapuštěné ma

Vloženo: 21.08.2016
    Uskutečněno: 21.08.2016
  • Popojedeme :)

Takže zase trochu popojedeme v krasojízdě.. Poslední týden jsem se věnoval výrobě konzoly s brzdovými kladkami. Měl jsem vypůjčené originály, takže jsem si je oměřil, zkreslil a šlo se vyrábět. Rolny jsou dle origi

Vloženo: 12.08.2016
    Uskutečněno: 12.08.2016
  • Kompletujeme

Dorazily další chybějící díly. V prvé řadě je to řadicí páka staršího provedení, protože moje je upravovaná. Jako bonus i s plastovou hruškou. Doma už mám i chlazení motoru "lodní šroub" a mechanismus přeplavování karbu

Vloženo: 01.08.2016
    Uskutečněno: 01.08.2016
  • A zase doma..

Včera jsme ve zdraví vítězoslavně dojeli domů. Jen lehce nám po cestě sprchlo, takže nic hrozného. Hnědý lak nanesu až v klidu v garáži. Nepoškrábe se transportem. Jako bonus už mám vyrobené i držáky pružin z hliníku -

Vloženo: 31.07.2016
    Uskutečněno: 31.07.2016