Nordkapp 2026
Datum: 23.11.2025 | Zobrazeno: 73x
Bol som sólo v 2023, 2 týždne, len Fjordy /fakt som to nechcel ťahať až hore/, vyše 7000km. Takto by som to zhrnul /pre nováčikov/:
* Veľa tam prší. Neviem prečo sa tam motorkári trepú. Nie je to vhodné pre motorky. Príde júl /červenec/, prázdniny, celozávodné dovolenky, tak sa tam pol Európy vyberie /najmä Nemci a Holanďania/. Ale domáci skôr odporúčali september z hľadiska počasia. Karavan fajn, ale motorka a stan nie je vhodná kombinácia na to podnebie.
* Nórsko je drahé. Benzín ešte ako tak ušiel, za zvyšok si treba priplatiť.
* Benzín treba tankovať ráno. O 11 hodine ho zvyšovali o 3-4 koruny.
* V potravinách ma zarazilo málo výberu pečiva, oproti slovenským potravinám. Alkohol predajný len do 20h, cez víkend ešte viacej obmedzené.
* Ak chceš vidieť tie najnovšie elektro autá, Nórsko je to správne. Tesla prevládala.
* Ako vodiči sú opatrní. Do kruháču neskáču a radšej pôjde 10-15 áut za karavanom, ako ho obehnúť.
* Teploty vzduchu od 6-21 stupňov celzia. Ale pocitovo by som povedal, že to bolo +5 °C na naše podnebie.
* Krajina krásna. Juh /cesty pod E134/ sa mi zdali zaujímavejšie, viacej kameňov a ihličňanov. Minimum trávnatej plochy. Všade čučoriedky, jazerá, machy.
* Horské cesty by som prirovnal rumúnskej Transalpine či Transfagarasanu, len dĺžkovo v kilometroch je to krát 100.
* Hocijaká prejazdová cesta môže byť kochačková, či si to svižne užiť v zátačkach.
* Nezaujal ma Bergen /dedina na môj vkus/, Geiranger /ďalšia dedina/ či Atlantická cesta.
* Ľadovec Jostedalsbreen. Videl som ho zo štyroch strán, no väčšinou sa dostaneš tak na vzdialenosť 300m. Najlepší je výšľap z dediny Mjolver /3km cez skaly z parkoviska/. Si priamo pri ľadovci, môžeš si naň vystúpiť, či si zaplatiť ľadolezenie.
* Vo veľkých nadmorských výškach sa nepohybuješ, často 600-1200mnm. Snehové fľaky sa držali tak od 1300mnm.
* Najvyšší prejazdový bod v 1425mnm, značenie cesty už nepamätám. Jednosmerná vyhliadka Dalsnibba 1500mnm stála za tie peniaze. Tam sa stretáva celá Európa. Ešte ma zaujala horská cesta Bjorgavegen Aurland, namiesto najdlhšieho tunela Laerdal a horská cesta na Lysebotn. Vyhliadka na Trollstigen tiež pekná /taký Transfagarasan, sadnúť a kochať sa/.
* Mám rád lyžovanie, tak som nemohol vynechať ani letné lyžiarske stredisko Galdhopiggen.
* Ak sa tam ešte raz vrátim, tak asi len v karavane /rozumnejšia voľba cestovania/. Motorka je na to podnebie trápenie /najmä keď Ti z vlhkosti začne štrajkovať elektrika a 3 dni sa s tým trápiš/.
A urobil som aj video na YT, všetci tie dovolenkové výlety robia s moc kecaním, 10-15 minút točia výjazd na jeden kopec, ja to mám rad takto, akčne, zostrihané:
Fórum: Nordkapp 2026