Cesta na Slovensko - Jawa 21 Pionýr

Hodnocení (0x):
|Zatím nehodnoceno| Nahlásit
Odkaz:

Slovensko 2021
V létě jsme s Tomášem začali probírat kam bychom se tentokrát chtěli podívat, shodli jsme se na Slovensku. Dva dny před odjezdem mi Tom volal, že nemůže jet. Já jsem věděl, že chci vidět Slovensko a mít další intenzivní zážitek, tak jsem vyrazil.
Celkem rychle jsem si zvyknul na to, že jedu sám. Cesta vedla z Jihlavy na Mikulov, kde jsem poprvé tankoval pod Svatým kopečkem. Přechod z ČR do SK byl hladký, přihlížející policajti nic nechtěli. Hned za hranicí praskla spojková páčka, náhradní jsem neměl, ptal jsem se lidí, jestli někdo ve vsi nesbírá čs. motocykly, ale nikdo nic. Štěstí se na mě usmálo v Kútech v autoservisu Burel, kde byli fajn borci a jeden z nich mi páčku daroval. Přes Trenčín jsem směřoval do Bánké Bystrice, cesta z Tučianských Teplic před Dolný Harmanec je klikatá skoro jako na Grossglockner ? takže pro motorkáře bomba. Po městě jsem trochu bloudil, naštěstí mi mladá slečna udala dobrý směr přímo na náměstí, kde jsem vjel z úzké uličky hned mezi stoly noblesní restaurace, číšníci s lidmi překvapěně koukali, ale viděl jsem spíše úsměv na tvářích.? Za městem na letišti v Očovej jsem si udělal fotku s odstavenou stíhačkou MIG a to už byl nejvyšší čas hledat ubytování, protože slunce se schovávalo za hory. Ubytování bylo lepší něž bych za tu cenu čekal, paní byla milá a donesla mi ještě tácek cukroví, že prý měli křtiny.
Druhý den jsem vyrazil kolem půl osmé rovnou hledat čerpačku. Následně mi přestala fungovat spojka, po chvíli jsem zjistil, že jsem ztratil 2 šrouby ze 3 ze spojkového víka, v následující vsi Tisovec bylo železářství, kde jsem šrouby sehnal a spojce opět vrátil život. Čím dále jsem pokračoval na východ, tím více byla krajina chudší a přibývalo romských osad, kde nejsou vyjímkou jejich jednoduché příbytky stlučené z toho co zrovna bylo, ruiny bez oken a dveří, místo střech plachta nebo zchátralé maringotky a vraky aut. Přesto se raději pohybuji po silnicích II. a III. třídy které nejsou obvykle jedny z nejkvalitnějších, za to Vás často zavedou na zajímavá, méně frekventovaná místa s hezčími výhledy do krajiny a zároveň nikoho nebrzdím s mým raketoplánem na rychlostních silnicích.? Dále stojí za zmínku určitě Spišský hrad, nepřehlédnutelná dominanta, kterou bych někdy chtěl vidět více z blízka.
V dáli se tyčí Vysoké tatry, přijíždím do Popradu na první křižovatku, kde rychle zhasínám řinčící motor, rozpadl se pístní kroužek, jehož kousky jsou natlučené v hlavě a v pístu, zajímá mě jestli se dostali až na klikové ložiska. Je asi 14hod. tak obvolávám vše možné ve spojení s Jawou, aby mě někdo odkázal na místo, kde seženu nové kroužky. Po chvíli mě nečekaně někdo plácne do ramene a říká : ,,Pojď já jsem ten s kým si volal, u mě to opravíme." Byl to Dušan, majitel TatraMoto.sk, který má servis a Kawasaki prodejnu v Popradu, mimo to prodává i novodobé čtyřtaktní Jawy a na motorce procestoval velkou část světa. S jeho pomocí kupuji nové pístní kroužky u staršího pána, který má prodejnu náhradních dílu na Jawy ve svém domě. Kontroluji stav válce, vyškrabu nožem zaražené kousky z hlavy a pístu, složím vše dokupy a start. Vše běží dobře, rozloučíme se a jedu dál.
Zastavím se na jídlo a přitom hledám nějaký apartmán na večer, mám sebou sice stan, ale všichni straší, že je tu hodně medvědů. Po pár telefonech sháním ubytování v Uhorské Vsi.
Další den vstávám, venku je hezky, objedu Liptovskou Maru a přes Dolný Kubín jedu do Terchovej, zastavuji v Jánošíkově kolibě na halušky, užívám si moment a přemýšlím nad cestou domů, trip byl plánovaný na 4 dny, ale baví mě především jet, poznávat a nikde se moc nezdržovat, tak si říkám, že dnes zkusím dojet domů a buď se to povede nebo rozložím stan někde v ČR. Cestu jsem naplánoval přes Valašské Meziříčí, abych mohl koupit frgále ? dále Olomouc, Svitavy, Žďár nad Sázavou. Protože poslední den nebyly žádné větší problémy stíhám dojet domů před 20hod.
3 dny / najeto 1220km
Ještěže jsem nezůstal sedět doma na prdeli, budu rád vzpomínat.
Pokud se video líbilo budu rád, když dáte ? pod videem.

Vložil: rider199

Motokatalog.cz

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste
Podívej se na další videa


TOPlist