paolo_novy Přidat reklamu

Téma: Vůle mezi válcem a pístem
2.6.2026 v 09:05
Čau chci se zeptat, koupil jsem si nový pist Wossner DA8077 který má 71,93mm a novy válec od S3. No a ze zajímavosti jsem si to nechal od znameho změřit. A válec má 72,0178mm (20mm od vrchu) i kdyz je fungl nový a v manuálu píšou nominal 71,99mm. No a Wossner uvadi ze vůle ma být pro muj pist 0,075 až 0,076mm no jenze teďka mi vychází vůle 0,088 takze přibližně o stovku víc.

Tak se chci zeptat jestli to tak prostě složit a nebo ještě vrátit a objednat DB8077 ktery má 71,94mm?
A jak moc velký je problém o 1 stovku větší vůle?
Nebo jestli je to zanedbatelné.


Naposledy editováno 02.06.2026 09:06:37
Předchozí
1 2
Následující

2 reakcí na tento příspěvek Vůle mezi válcem a pístem

2.6.2026 v 09:42 | Nahoru | #1
vložil by som piest do valca a zmeral špáromierkou. Beztak si myslím že 0.01 mm rozdiel je nič moc, ja mám problém s takou presnosťou robiť na sústruhu.

2 reakcí na tento příspěvek Vůle mezi válcem a pístem

2.6.2026 v 09:48 | Nahoru | #2
Ahoj, pred meraním valca a piestu musíš najprv naštudovať manuál a tam by si mal mať miesta kde sa to má merať. Podľa mňa si to dal merať na meracie stredisko kde majú na to stroj a patrčné vybavenie. Musíš im dať škicu k valcu a piestu s určením polohy merania a osy merania. Nikdy som to nemeral , robil som to pre zákazníkov proste prišiel mi valec s novým nicasilom a k tomu príslušný piest, stále som to mal ako sadu od dodávateľa. S čistým svedomím som to zákazníkovi namontoval s dôverou v srdci k dodávateľovi. Až raz, jeden zákazník mal známeho na meracom stredisku vo firme, kde som pracoval ako robotník. Ako robotník som to meranie nemohol vybaviť ( slabé známosti) , ale som sa toho zúčastnil ako divák. Na základe mojich podkladov z manuálu( tie im dodal zákazník) to zmerali a....bolo to na hovno. Teda nič strašné, ale myslel som si, že to bude v poriadku podľa manuálu , ale to nebolo. A nebol to jediný prípad. A ešte raz to napíšem, aby to bolo jasné valec po nicasile prišiel spolu s piestom ako sada. Každý už na všetko serie, ale prachy chce každý.

(reakce na) Vůle mezi válcem a pístem

2.6.2026 v 09:56 | Nahoru | #3

Destroyer píše: vložil by som piest do valca a zmeral špáromierkou. Beztak si myslím že 0.01 mm rozdiel je nič moc, ja mám problém s takou presnosťou robiť na sústruhu.



Ahoj, kurva , neser ma to nie je JAWA, v manuáli sa o tom píše ináč. S tou mierou 0,01 si myslím aj ja, ( ale ja a aj ty sme sedláci a neodborníci) že máš pravdu, ale v manuáli o tom píšu ináč, keď som videl tie tolerancie tak som bol z toho zúfalý. Ani neviem a radšej nechcem vedieť čo mi namontovali do mojej motorky .

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Vůle mezi válcem a pístem

2.6.2026 v 10:11 | Nahoru | #4
krokoš> tohle pisou v manuálu:

Překlad: - změřte průměr valce přibližně 20mm od vrchu v několika různých místech.

Naposledy editováno 02.06.2026 10:12:36

1 reakcí na tento příspěvek Vůle mezi válcem a pístem

2.6.2026 v 10:14 | Nahoru | #5
Na pistu je pismeno, rozdily jsou po 0.025 tak objednej tak abys byl v toleranci. U 2t by volny pist dole kvedlal a muze prasknout stena pistu

2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Vůle mezi válcem a pístem

2.6.2026 v 10:21 | Nahoru | #6
Foxous> no a piest? O tom čo píšu. Ten sa má kde merať?

Ešte ma napdlo k tomu meraniu. Pri tom meraní bol valec aký teplý? Lebo u hliníku už pár stupňov celzia urobí svoje.

Naposledy editováno 02.06.2026 10:24:09

(reakce na) Vůle mezi válcem a pístem

2.6.2026 v 10:21 | Nahoru | #7
ja1> je tam pismeno A a pisty jsou po 0,01mm

Naposledy editováno 02.06.2026 10:24:50

(reakce na) Vůle mezi válcem a pístem

2.6.2026 v 10:23 | Nahoru | #8
krokoš> on je ten manual takovej hodne neobsahlej oproti manualu treba od Hondy a nic o měření pístu tam neni ale pouzil jsem standard ze 10mm od spodu na sukni a nameril jsem přesně 71,930 coz by měl mít.

(reakce na) Vůle mezi válcem a pístem

2.6.2026 v 10:26 | Nahoru | #9
krokoš> na valec dali sondu a a mel 23,6°C takze ten vysledek je uz s korekcí

Vůle mezi válcem a pístem

2.6.2026 v 10:39 | Nahoru | #10
Co resis? Mas predepepsano toleranc? NE.
A jeste si prekontroluj taky vuli na pistnich krouzkach. Vlozenim krouzku do valce a zmerenim vule v zamku.

(reakce na) Vůle mezi válcem a pístem

2.6.2026 v 10:45 | Nahoru | #11
krokoš> Dnes bohuzel o to vic plati. Duveruj, ale proveruj. Delat tyhle veci bez meridel je naprd. Nebo bez prstupu k tomu si to nechat nekde premerit.

Nejvic te nasere kdyz tam dneska daj i pistni krouzky klidne bez vule a nic tam nenapisou. Provedte kontrolu. Nebo tak.

Naposledy editováno 02.06.2026 10:46:31

1 reakcí na tento příspěvek Vůle mezi válcem a pístem

2.6.2026 v 11:13 | Nahoru | #12
a píšou také,při jaké teplotě? dělal jsem na velké honovce,průměry až do cca 130 cm..a stačilo sluníčko a bylo po měření...o stále teplotě na hale ani nemluvím...

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Vůle mezi válcem a pístem

2.6.2026 v 11:22 | Nahoru | #13
karavanista> to uz v manualu napíšou. Spis me proste zajima jestli bude vule 0,088mm moc kdyz wossner udava doporcenou vuli 0,076

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Vůle mezi válcem a pístem

2.6.2026 v 11:56 | Nahoru | #14
Foxous> Podle toho obrázku měření je ten válec šišatý. V jednom směru máš 72,018 mm, v kolmém zase 71,985 mm. Takže tam ten píst můžeš klidně vrazit, ale kruhovitost 0,03 mm je už dost na hraně.
Mimochodem, válec se většinou měří ve třech výškách, těch 20 mm od vrchu, 20 mm od spodu a uprostřed pod okýnky kanálů.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Vůle mezi válcem a pístem

2.6.2026 v 13:38 | Nahoru | #15
Krautkopf> tak jo dekuji jen teda v papiru je kruhovitost 0,0031 takez je to v podstate perfektně kulaté a ještě aby ne kdyz je to fungl nový válec.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Vůle mezi válcem a pístem

2.6.2026 v 13:57 | Nahoru | #16
Foxous> Tak to pardon, myslel jsem, že se k tomu kruhovému grafu vztahují ty setiny o řádek níž.
V tom případě bych se držel téhle tabulky od Wossnera a dal tam píst 71,96. Ta vůle mezi pístem a válce pro tohle vrtání by měla být spíš 0,06 mm, s tím , že pro TPI je to 0,07 mm. To je na toho starého španělského Gasgase?

2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Vůle mezi válcem a pístem

2.6.2026 v 14:08 | Nahoru | #17
Krautkopf> jo jo je to z GasGase EC 300 2001 a s pistem prisla tabulka podle ktere by tam mela byt vůle 0,076. A dělají se 3 rozmery A, B a C.
A - 71,93mm
B - 71,94mm
C - 71,95mm
Problem je ten ze jsem si rekl kupuju nový válec tak koupim Ačko pist no a uz ho nam doma jenze s nim tam bude vůle 0,088
Tak jestli jo mam vracet a koupit B nebo jestli ho tam proste dát.

Naposledy editováno 02.06.2026 14:09:34

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Vůle mezi válcem a pístem

2.6.2026 v 14:24 | Nahoru | #18
Foxous> kup B pist,ten co mas muzes vratit kdyz ho nedas do valce

Naposledy editováno 02.06.2026 14:27:17

(reakce na) Vůle mezi válcem a pístem

2.6.2026 v 16:31 | Nahoru | #19
Foxous> Na tabulku jsem zapomněl ...

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Vůle mezi válcem a pístem

2.6.2026 v 16:32 | Nahoru | #20

ja1 píše: Foxous> kup B pist,ten co mas muzes vratit kdyz ho nedas do valce


Píst tam pasuje C. Ale změřil bych ten válec ještě v dalších výškách, ať je to tutovka.

Naposledy editováno 02.06.2026 16:38:48

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Vůle mezi válcem a pístem

2.6.2026 v 17:08 | Nahoru | #21
Krautkopf>
Tohle je tabulka ktera přišla s pistem. Mam se řídit tou? Pokud ano tak by tam mel přijít teda prijit pist B a byla by vůle 0,0778.
Tim ze je to kovaný pist tak by tam měly být trošku větší vůle než u litého pístu.

3 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Vůle mezi válcem a pístem

2.6.2026 v 18:20 | Nahoru | #22
Foxous> tak jsem si právě odpověděl sám ten valec je pro píst B. Ale na strance o tom nic nepsali, coz štve mě to ale co s tim nadělám prostě ten píst poslu zpátky a koupim B.

(reakce na) Vůle mezi válcem a pístem

2.6.2026 v 18:38 | Nahoru | #23
Foxous>

2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Vůle mezi válcem a pístem

2.6.2026 v 20:48 | Nahoru | #24
Foxous> já neporadím, ale když už to máš vyřešené, tak ti zaplevelím vlákno podobnou tématikou.

Nedávno jsem koupil Xtrainer 300, najeto 150 mth, bez zásahu do motoru.
Vzhledem k tomu, že už by měl být píst vyměněný asi dvakrát, tak ho chci vyměnit.
A teď otázka:
Je třeba nechat změřit válec a podle toho koupit píst a nebo je praxe taková, že to nájezdu XX se dá píst B a pod.?

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Vůle mezi válcem a pístem

2.6.2026 v 22:10 | Nahoru | #25
Fic6> Když se válec opotřebí jen tam, kde běhají kroužky a ty do té neopotřebené oblasti budeš nutit o dvě stovky větší píst, co se stane? Jestli je odpověď "nic se nestane", tak vzhůru do toho. Anebo teda změřit a dál viz. nějaký manuál ...

(reakce na) Vůle mezi válcem a pístem

2.6.2026 v 22:11 | Nahoru | #26
.

Naposledy editováno 02.06.2026 22:12:54

(reakce na) Vůle mezi válcem a pístem

3.6.2026 v 09:15 | Nahoru | #27

Foxous píše: Foxous> tak jsem si právě odpověděl sám ten valec je pro píst B. Ale na strance o tom nic nepsali, coz štve mě to ale co s tim nadělám prostě ten píst poslu zpátky a koupim B.


A opravdu potřebuješ kovaný píst? Pokud je tvoje skutečné jméno Steve Holcombe, tak by to snad nějaké opodstatnění mít mohlo. Jinak v tom nevidím žádnou výhodu.

(reakce na) Vůle mezi válcem a pístem

3.6.2026 v 14:09 | Nahoru | #28
Kohlstein> Dobře, nechám změřit. Dík

2 reakcí na tento příspěvek Vůle mezi válcem a pístem

3.6.2026 v 21:24 | Nahoru | #29
Když mašina ztrácí tlaky, tak oprava spočívá ve výměně nové vložky válce a nového pístu i s kroužky / nebo výbrus a výbrusová sada/. Jelikož každý válec z výroby má své tolerance, a průměr válce nikdy nebude v nule, proto jsou písty v různých rozměrech, aby se doladila vůle ve válci. Písty mají tři rozměry, v ose čepu, u pístních kroužků a na zástěrce. K tomu není píst přesný tvar, jelikož v úrovni pístních kroužků je kompozit, který zpevňuje hranu zápich pro kroužky, a hlavně tepelně srovnává po zahřátí, dilatací srovnává tvar pístu pro potřebnou vůli při pracovní teplotě. Proto je udávaný přesný body měření pístu . Válec má taky svou specifiku měření, kde k rozměru přibude kuželovitost a ovalita.

(reakce na) Vůle mezi válcem a pístem

3.6.2026 v 22:43 | Nahoru | #30
Předchozí
1 2
Následující
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.
Související témata
Téma Autor Odp. Posl. příspěvek
GasGas EC 300 převodovka Gas Gas EC 300 Foxous 3 20.5.2026 v 17:43 kokoška.
Rýha v dosedací ploše válce Gas Gas EC 300 Foxous 19 28.4.2026 v 18:23 krokoš
Drhnoucí tlumiče GasGas EC 300 2001 Gas Gas EC 300 Foxous 2 13.3.2026 v 08:26 krokoš
Sklon SPZ Gas Gas EC 300 Foxous 5 26.12.2025 v 12:09 krokoš
Boční stojan Gas Gas EC 300 2002 Gas Gas EC 300 Foxous 1 16.12.2025 v 11:34 Bugs


TOPlist