bonmoto_srotovne

Téma: Oblečení do zimy
27.2.2023 v 17:46
Ahoj,

na začátku září se chystáme na první motovýlet v našich životech. Jedeme do Alp a zatím, co se ostatní k výletu staví laxně, já chci být připraven, užít si to a hlavně ve zdraví dojet domů. A jelikož nemám žádné zkušenosti a to ani zkušenosti z jízdy v chladnějším počasí, mám pár dotazů ohledně oblečení.

Zjistil jsem si, že např. na Grossglockneru a ve výše položených místech může být v září až 10 stupňů pod nulou na což dost možná nejsem připraven... Normálně jezdím kevlarové džíny, kožená bunda a boty a silniční rukavice. Do nedávna jsem si myslel, že mi bude stačit funkční prádlo pod tyto věci. Teď, po zjištění, že hrozí teploty pod nulou, mi to tak jasné nepřijde... Tudíž se před tím než začnu bezhlavě nakupovat ptám... Bude mi to stačit ?? Případně v čem jste jeli vy.

Budu moc vděčný za všechny odpovědi a nejvíce za odpovědi právě od těch, kteří v podobnou dobu Alpy jeli.

Díky :)

1 reakcí na tento příspěvek Oblečení do zimy

Skvělá odpověď, děkuji! 27.2.2023 v 17:56 | Nahoru | #1
Zas by som nepanikáril. Ale vyhrievané rukoväte si kúp, to oceníš aj v lete pod 18 stupňov. A na dlhé výlety dvoje rukavice, letné a zimné /keď i len jedny zmoknú, druhé sú v suchu užitočné/. Ak sa viacej oblečieš /tak si daj troje spodky a dve mikiny/, tak máš čo vyzliecť, ak bude teplo. A cez Grossglockner dáš koľko, 10-20km? To nič nie je. Po 30 minútach zas prídeš dolu, kde bude 20-25 stupňov. Ak by si mal ísť 10 hodín čo i len okolo teploty nula, to by som panikáril a riešil.
Keď tak si daj nepremok, ten tak 10 stupňov pocitovo oteplí.

1 reakcí na tento příspěvek Oblečení do zimy

Skvělá odpověď, děkuji! 27.2.2023 v 19:35 | Nahoru | #2
Myslím, že taková kosa tam nebude. Byl jsem tam také v září. Dole bylo ráno 8 stupňů a nahoře 25. Záleží, jak to trefis. Ale jestli si to chceš užít, počítej, že tam budeš nahoře tak půl dne.

Naposledy editováno 27.02.2023 19:37:35

1 reakcí na tento příspěvek Oblečení do zimy

27.2.2023 v 19:40 | Nahoru | #3
Já myslím, že začít zkoušet a trénovat jde hned, počasí je akorát.

(reakce na) Oblečení do zimy

27.2.2023 v 19:47 | Nahoru | #4

Kohlstein píše: Já myslím, že začít zkoušet a trénovat jde hned, počasí je akorát.Jako vylézt ven v trenýrkách, zůstat tam cca 10 min., pak 20, 30 a přidávat?

Oblečení do zimy

Skvělá odpověď, děkuji! 27.2.2023 v 19:54 | Nahoru | #5
Jezdíval sem koncem září , nic extra mikinu na spaní ,1 rukavice navíc kdyby pršelo a nepromok nikdy nebyl potřeba, slabou čepici užiješ

(reakce na) Oblečení do zimy

27.2.2023 v 20:18 | Nahoru | #6
nevo7> potvrzuji. Jednou jsem jel do Karlových Varů. Tam bylo příjemné podzimní počasí, slunce a tak a já že pojedu přes Boží Dar a Klínovec do Kadaně. Tam nahoře to byl úplně jiný svět, mrznouci mlha, viditelnost tak 10m, mrzlo... ale projel jsem to asi za +/- hodinku a bylo to úplně v pohodě. Sice trochu zima, ale při sjezdu do Kadaně zase slunce a teplo

Oblečení do zimy

27.2.2023 v 20:18 | Nahoru | #7
Díky všem, zkusím to tedy ve svých věcech a vezmu k tomu termo prádlo + teplej rolák kdyby byla kosa... a čapku :D Jinak nemyslím si, že se budeme nahoře zdržovat nějak extra dlouho, chceme spíše jezdit, míst na projetí je hodně a času zase tak moc nebude.

Oblečení do zimy

28.2.2023 v 08:27 | Nahoru | #8
V klidu, jezdíme každý rok 10-14 dní po Alpách a ohřát do Itálie nebo do Chorvatska, vždy cca polovina září. Největším problémem není zima, ale déšť, takže než oblečení řeš lepší stan .-)

Oblečení do zimy

28.2.2023 v 08:54 | Nahoru | #9
Jakože já na podzim a na jaře při teplotách kolem 8°C jezdím v lyžařském sjezdařském setu a přes to airbagovku. 3,5 hodiny jízdy se ještě dají vydržet. Co se týká motorkářů, co jezdí fakt v zimě, tak ti mají obvykle na sobě kombinézy určené pro sněžné skútry.

Nicméně popsanou cestu bych stejně dělal v moto hadrech s maximálním množstvím mezivrstev a jestli je ten den nahoře zima více než obykle, tak je třeba to odpískat a jel jindy. Stejně to vždycky odskáčou nejvíce ruce a nohy.

Oblečení do zimy

28.2.2023 v 11:17 | Nahoru | #10
Začátek září je stejnej jak léto.Můžeš mít slunečno a teplo,nebo opak a v průsmyku sníh.Ideální je když můžeš šoupat s termínem podle počasí. Normální oblečení +termoprádlo je v pohodě,ale největší zima je od větru a to řeší nepromok. Ale je to hnus,v těhle letech sem řešil benzín a ne co na sebe,tělo snese neskutečně moc a časem zjistíš co potřebuješ.

Oblečení do zimy

28.2.2023 v 11:42 | Nahoru | #11
Já si přes normální motobundu a motokalhoty přetahuju lyžařskou bundu a oteplováky. To mi přijde, že to stačí, na tělo a nohy mi zima nebývá, a přitom mám dobrý pocit z toho, že mám na sobě všechny chrániče jako normálně.

Nejhorší jsou rukavice, přes kožené motorukavice už další rukavice nepřetáhnu, takže jezdím v lyžařských rukavicích a do nich se vejdou maximálně takové tenké termo vložky, ale nestačí to, stejně mi v nich ruce mrznou, a ještě z toho mám blbý pocit, že v těch lyžařských rukavicích bych asfalt nechtěl brousit (a v zimě na promrzlém vlhkem asfaltu je k tomu mnohem blíž než na suchém sluníček vyhřátém asfaltu). Časem si koupím vyhřívané hefty a blastry. Vyhřívané hefty mi z doslechu připadají jako úplná samozřejmost a standard, ale ještě jsem neměl tu čest je vyzkoušet, a jsem zvyklý mít pořád ukazováky a prostředníky na spojce a na brzdě, což jsou zrovna ty prsty, na které je největší zima, a které se o vyhřívané řídítko neohřejou. Přemýšlel jsem o vyhřívaných rukavicích, ty by mohly zahřívat i ty prsty na páčkách, ale od nich mě odrazuje to, že v obchodech jsou jenom výjimečně a neslyšel o tom, že by je někdo používal. Takže to asi nefunguje tak dobře, jak si přestavuju

Druhý problém jsou boty. Zkoušel jsem jezdit v zimních pohorkách, v tom sice nebyla zima, ale zase jsem neměl cit na řazení. Asi by se na to dalo zvyknout, ale já jsem místo zvykání zvolil "podzimní" pohorky, v těch mám cit na řazení i brzdění normální, ale po hodině v nich člověk vymrzne. Z těch špatný pocit nemám, nemají sice okované špičky a kotníky jako okruhové motoboty, ale jsou to pevné kožené boty, takže si nemyslím si že by se o asfalt probrousily.

Třetí problém je helma, která se mlží a pak i rosí, tím víc, čím je větší zima. Pak se mlží už i pinlock. Pomůže jedině pootevřít hledí, ale to zas člověku mrzne ksicht, když je kolem nuly a míň.

Takže výsledek za mě je jezdit tak do +5°, pak už na to kašlu. Kdybych měl naplánovaný výlet na Glockner a předpověď říkala, že tam bude -10°, tak to přeplánuju na jindy nebo na jinam.

Oblečení do zimy

Skvělá odpověď, děkuji! 28.2.2023 v 12:19 | Nahoru | #12
Ono je otázka jednak, čo už máš, jednak, koľko budete jazdiť. Keď bude -10°, asi tam nepôjdete, ale ono aj cca tých 5°, pokiaľ človek jazdí celý deň a nekávičkuje furt, tak po pár dňoch premrzne aj stred tela a nie je to nič extra. (Stalo sa mi to, keď som sa na prelome septembra a októbra vracal z Francúzska, ale už to boli len posledné dni...) Ak máš trojvrstvú textilnú kombi, ja tak jazdím a pod ňu si hodím len funkčné prádlo, v prípade vytrvalého dažďa nepromok, tak budeš OK (ak nie si zimomrivý). Ak Ti chýba teplá vrstva, dá sa to riešiť, že si obliekneš viac vrstiev prádla, ak máš ešte termo-, tým lepšie.

Určite nezabudni nepromok, počasie sa môže zopsuť kedykoľvek, a teplé rukavice, ideálne buďto vyhrievané alebo vyhrievané rukoväte a zimné rukavice. Celkovo sú končatiny prvé, čo začnú byť studené, pretože sú najexponovanejšie...

(reakce na) Oblečení do zimy

28.2.2023 v 12:48 | Nahoru | #13

RaYama píše: Myslím, že taková kosa tam nebude. Byl jsem tam také v září. Dole bylo ráno 8 stupňů a nahoře 25. Záleží, jak to trefis. Ale jestli si to chceš užít, počítej, že tam budeš nahoře tak půl dne.souhasim, takova zima tam nebude
ja jezdim tak, ze vespod merino, na tom nejaka funkcni mikina, motobunda, to pri rychlostech do 100km staci i na nule, pokud rachleji, nebo dele, nebo vetsi zima (tam uz je ase spis o hubu klouzava silnice nezli zima) tak na sebe hodim Scott nepromok, ten uplne odboura proudici vzduch je v nem v zime super teplo, funguje perfektne

Oblečení do zimy

Skvělá odpověď, děkuji! 28.2.2023 v 19:17 | Nahoru | #14
Největší nepřítel je vítr. Můžu klidně jet na enduru v mikině, když se držím kolem 20-30km/h, ale na cenduru v 90 bys se stejným oblečením skončil se zápalem plic.

Protože mě zajímalo, jak se s tím poperu, odjel jsem si v prosinci jednu dovolenou, cca 5000km. Vyhřívané hefty a sloní uši na řídítka považuju za nutnost. Pokud ti vadí vzhled, jsou skladná, tak je můžeš v teplejších místech mít v kufru. Na tělo stačila normální ADV bunda od Revitu a kalhoty od MBW, v kevlarových riflích bych to jet nechtěl. Ujisti se, že ti netáhne na kolena. Důležitý je krk, s tím jsem trochu bojoval, nakonec zimní kukla, tunel a vysoký límec fungovali dobře. Měl jsem obyčejné vysoké boty a překvapivě v tom nebyl vůbec problém a kvůli sloním uším jsem mohl mít tenčí rukavice a tak lepší kontrolu, hlavně v terénu.

Občas jsem i tak prochladl, na to jsem si koupil ty polštářky, kde zlomíš plíšek a oni pak půl hodiny hřejou. Až někam dojedeš, dáš je do horké vody a jdou znovu použít, mám jich asi 12 , stačí je hodit do vnitřní kapsy bundy, pokud ta má dobrou ochranu proti větru.

Toto všechno platí za sucha. Zjistil jsem, že -10 a sníh je mnohem příjemnější, než -2 a déšť, to je hnus, například ten tunel s kuklou přestává fungovat, bunda a kalhoty naštěstí to hlavní zachránili, tady bys v riflích a kožené bundě asi hodně úpěl.

A poslední kapitola je led, čím těžší motorka, tím horší je dlouhá cesta po ledu, pokud nemáš navrtané gumy, musíš prostě počítat s tím, že cesta bude pomalá. Já jsem jel sám, tak jsem měl staženou prdel z toho, že budu motorku na ledu zvedat sám, to u tebe nebude problém, ale počítej s tím, že průměrnou rychlost budeš mít klidně pod 20km/h a tak další zastávka, kde se ohřeješ, může najednou být o dost dál...

Oblečení do zimy

Skvělá odpověď, děkuji! 28.2.2023 v 21:01 | Nahoru | #15
Tak nejdůležitější je mít sebou několik pytlíků posypové soli a písku , vyprošťovací lopatu od Fiskars a tekutý řetězy na ten brutál začátkem září .

Ale no ták ... začátkem září ??? - kurňa pohoda , klídek , tabáček . Kupodivu září v Alpách včetně " GG" a okolí zatím bylo vždy na pohodu počasí , horší může být naopak i v červenci , takže žádný drama . Hlavně , mimo té trochy teplého oblečení a nepromoku + nákrčníku (např. něco takového https://www.bonmoto.cz/restless-nakrcnik/ ) proti ranímu chladu nezapomeň opalovací krém , kapky do očí a sluneční brýle .

Naposledy editováno 28.02.2023 21:09:13

1 reakcí na tento příspěvek Oblečení do zimy

1.3.2023 v 07:38 | Nahoru | #16
1) Mnohem důležitější je co budeš mít za stroj

2) Proč nejezdis už teď?

Na supersportu v pohodě v normálním oblečení jako ty a letních rukavicích i v Lednu při teplotách okolo nuly protože kapotáž dobře funguje a motor hřeje. Na nahaci v tom samém je ti do půl hodiny zima. Na cruiseru s full kapotáží to samé jako na sportu.

I naši dědové co jezdili i na sněhu měli na Jawach revma plechy, plexi atd.

Jezdit se dá na čemkoliv a kamkoliv, ale pokud chceš v nějakém komfortu, tak musíš mít dobré kapotáže. Zbytek je už pak jen bonus jako třeba vyhřívané oblečení

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Oblečení do zimy

1.3.2023 v 15:44 | Nahoru | #17
puffybodie> Jedeme na naháčích a teď prostě nejezdím, nejsem blázen. Jak přijde termo oblečení tak si vyjet zkusím, očekávám teploty v rozmezí 10 až 20 stupňů a že jediný problém může být Grossglockner, který pro nás zase tak moc důležitý není.

Oblečení do zimy

1.3.2023 v 16:48 | Nahoru | #18
Jak nebude všude 25+, tak se na to vyser. Mohl bys dostat rýmičku, nebo nedej bože chřipičku, a to je strašně nebezpečný.

1 reakcí na tento příspěvek Oblečení do zimy

1.3.2023 v 17:12 | Nahoru | #19
Na většinu pass a GG. Tě za zimy a náledí a sheženi nepustí máj tam brány a šraňky
Sleduj kameru
https://www.grossglockner.at/gg/de/index

Naposledy editováno 01.03.2023 17:14:44

(reakce na) Oblečení do zimy

1.3.2023 v 17:17 | Nahoru | #20
Vacken> grossglockner by v září naopak mohl bejt na pohodu. možná nahoře bude chladnějc, ale to se dá na odpoledne vydržet. co já mám zkušenost s jízdou v zimě, tělo mi netrpí, zima mi není, ale používám dvě trička. navrch pod 5 stupňů fleece mikinu a textilní motobundu. ale jezdim na gsu, to stopro kreje víc, než naháč. takže trochu neobjektivní rada. spodní Triko KLIM Aggressor Cool, což je paradoxně chladivý triko do teplýho počasí a navrch normální bavlněný. to klím jsem původně vyzkoušel náhodou a od tý doby nenosím do zimy nic jinýho. je fantasticky dlouhý, takže nevylejzá z kalhot. ale asi postačí jakýkoliv "igelitový" triko pod bavlnu. když na sebe hodíš dvě termo, naopak to chladí, takže na to pozor. no a pak už mám problém jen s prochladnutím kolen a prstů na rukou. klouby strašně trpí. a to si dávám na kolena ještě jednu vrstvu (cyklistický nákolenky) a rukavice mám zimní, kvalitní od Rukka. nakonec si na to stejně přijdeš sám, ale třeba pomůžu tipem. hodně zdaru

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Oblečení do zimy

1.3.2023 v 17:24 | Nahoru | #21
kawapavel> jo, nepustěj, hledal jsem nějakej dobrej termín, kdy by to nemělo bejt zavřený, podle záznamů online kamery nahoře. zdá se mi pravděpodobnější sněžení v červnu, než v září. září bude dobrý. rozhodně letos

Oblečení do zimy

1.3.2023 v 17:36 | Nahoru | #22
My si dávali pod hadry noviny, ale to byl ještě svět v pořádku

(reakce na) Oblečení do zimy

1.3.2023 v 23:34 | Nahoru | #23
FaktNeníCoŘešit> GG. snažej se to otvírat v květnu

Oblečení do zimy

2.3.2023 v 09:03 | Nahoru | #24
Samozřejmě možností je mnoho... vyhřívané hefty a sedlo, vyhřívané oblečení (nejen rukavice, ale tričko, ponožky apod)..... jde o to kolik chceš investovat a jestli takové vychytávky použiješ i v budoucnu nebo je to jen jednorázový výlet....
S minimální investicí bych zvážil pořízení tohoto (co nezabere místo a v budoucnu může posloužit):
- pinlock (aby se nemlžilo hledí při nízké teplotě nebo při rychlých změnách teplot)
- kuklu pod přilbu (ochrání krk i hlavu od profukujícího chladného vzduchu a tím zlepší pocit tepla)
- vložky do rukavic (neposlouží tak jako zimní rukavice, ale posunou teplotu o pár stupňů; nebo koupit nějaké starší zimní rukavice např. na inzerát)
- nemok (v případě deště - i slabého - a delší jízdy v něm, ochrání před vodou a za chladna ochrání před profouknutím). A pokud by to měla být jen jednorázová akce, poslouží klidně i pracovní nepromokavý oblek za pár stokorun).
- a samozřejmě termoprádlo, zimní ponožky apod (stačí obyč, netřeba "motorkářské" značky)
Tak kolama dolů

Oblečení do zimy

2.3.2023 v 10:24 | Nahoru | #25
A ještě kočku na záda. Když nemáte kočku, dejte tam králíka.

1 reakcí na tento příspěvek Oblečení do zimy

3.3.2023 v 03:30 | Nahoru | #26
Jak bylo psáno výše. Některé nynější dny, kdy ke kolem 8 stupňů, nabal do kufru věci, které oblečeš pod bundu a kalhoty. Udělej si nějaký okruh. Během jízdy postupně vyzkoušej varianty oblečení a do jaké rychlosti fungují. Tlustá mikina pod bundou není zárukou pohody. Nějaký tenčí rolák , dle materiálu , může být teplejší.
Základem je i impregnace bundy a kalhot proti vlhkosti. Upnuté vrstvy na těle neizolují, vše raději volnější, lépe se i řídí. Po odzkoušení oblečení co máš po ruce, bych teprve zvažoval další nákup . Pamatuj, že reklama, je jen reklama a věc nemusí fungovat, jak píší. Teplé vložky do bundy fungují jen na kratší vzdálenosti. Když jsem věděl, že pojedu 200km v teplotě něco nad nulou, vložka šla ven a místo ní jsem si pod bundu dával péřovou tenkou bundu a v kufru jsem vezl časopis. Taková rychlá záchrana na prsa dvojstránka dělá divy. Nejlepší pak pro zabránění profuku oblečení, je nepromok. Největší zmiňovaný problém je místo kolem krku, mlžení hledí ,rukavice a zima v botech. Toto jsou místa, kde nejprve poznáš, že začíná prochlazení. A hlavně věc, která nezabere moc místa, půl litrová termoska vařícího kafe.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Oblečení do zimy

4.3.2023 v 11:01 | Nahoru | #27
[quote=BrumlaRT]

Upnuté vrstvy na těle neizolují,

Ty píšeš blbosti i do jiných témat než politických. Opak toho co tvrdíš je pravdou.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Oblečení do zimy

4.3.2023 v 12:41 | Nahoru | #28

FJRPEPA píše: [quote=BrumlaRT]

Upnuté vrstvy na těle neizolují,

Ty píšeš blbosti i do jiných témat než politických. Opak toho co tvrdíš je pravdou.


Nezasírej mu tady téma pepiku .Na světě je hodně havárií, ale největší je srážka s volem, jako jsi ty.

(reakce na) Oblečení do zimy

4.3.2023 v 12:49 | Nahoru | #29

BrumlaRT píše: Nezasírej mu tady téma pepiku .Na světě je hodně havárií, ale největší je srážka s volem, jako jsi ty.Já mu naopak vyvracím tvůj nesmysl, že uplé vrstvy na těle neizolují. To může napsat jenom hlupák. Takže naopak nesmyslem to tu zasíráš ty.

Naposledy editováno 04.03.2023 13:10:54

Oblečení do zimy

10.3.2023 v 17:48 | Nahoru | #30
Běžně opravdu upnutá vrstva hřeje míň než volná, ale k tomu musí být splněná, na motorce těžko splnitelná, podmínka, že se do té volné nedostane vítr. Pak to přestává platit a ani časopis to nezachrání tak dobře, jako když ty vrstvy mezi sebou toho vzduchu mají raději míň.
Nákrčník a kuklu nebo tenkou čepici pod helmu považuju za základ, stejně jako ledviňák. A je jedno jestli z kocoura, králíka, nebo strouhaných PETflašek, hlavně musí udržet mikinu, svetr nebo prostě tu vaši hřejivou vrstvu na zádech tak, aby pod ni nemohlo nafoukat. Za tím účelem taky mívají motohadry různá stahovátka na bocích, aby se daly na těle přitáhnout a nefoukalo pod ně.
Každopádně celé vlákno začal dotaz na GrossGlockner v září a tím pádem jsou tyhle mrazové tipy zbytečné. Stačí se zapnout až ke krku, vyjet nahoru, Na Edelweissspitze si dát kafe, pokochat se a za chvíli jste zase dole kde je teplo.
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.


TOPlist