cfmoto_800mt_sport_kufry

Téma: Dopravní předpisy - výklad
 
25.1.2023 v 11:49
Asi jsem celý život žil někde jinde. Dnešní výklad dopravních předpisů mě překvapuje.
Vždy jsem žil v tom, že pokud je někde křížení silnic a je tam značka "dej přednost, nebo stopka" - je to křižovatka.
Ale jak jsem byl v poslední době policií i správním orgánem poučen, tak to prý křižovatka nemusí být?
Zrovna tak, když jedu pomalu se zapnutým levým blikačem (vyhledávám místo na zaparkování) a při odbočování na toto místo to do mě napálí řidič, co mě předjíždí. Viník je kdo? Opět jsem setkal s vysvětlením, že viník je ten co odbočoval. (Byl jsem přesvědčen, že pokud blikám doleva, tak už mě nikdo nesmí předjíždět.)
Jak hodnotíte tyto situace, může být v těchto případech různý právní výklad? Vždy jsem si myslel, že dopravní předpisy musí být jednoznačné.


Naposledy editováno 25.01.2023 11:58:31

Dopravní předpisy - výklad

27.1.2023 v 00:43 | Nahoru | #31
Kolik tam clovek jede neni az tak dulezite, staci kdyz se u toho nenecha chytit a nikoho nenaboura
Porad plati, ze fyzikalni zakony jsou ty nadrazene

4 reakcí na tento příspěvek Dopravní předpisy - výklad

27.1.2023 v 09:50 | Nahoru | #32
Ještě k tomu konkrétnímu případu. Pojedu z druhé strany, odbočím vlevo k pumpě, natankuji a vyjedu doprava na hlavní. Jak mám vědět, že někde vlevo, než jsem vyjel od pumpy bylo omezení rychlosti?

Naposledy editováno 27.01.2023 09:51:18

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Dopravní předpisy - výklad

27.1.2023 v 09:54 | Nahoru | #33
mito7> tak se takhle muzes obhajovat az te tam zmeri

kdyz nasednes rano v garazi do auta a vyjedes na ulici - jak muzes vedet, ze jsi v obci? a co kdyz je v te obci zona 30? jak to muzes vedet?

Naposledy editováno 27.01.2023 09:55:44

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Dopravní předpisy - výklad

27.1.2023 v 10:09 | Nahoru | #34

mito7 píše: Ještě k tomu konkrétnímu případu. Pojedu z druhé strany, odbočím vlevo k pumpě, natankuji a vyjedu doprava na hlavní. Jak mám vědět, že někde vlevo, než jsem vyjel od pumpy bylo omezení rychlosti?Znáš to, neznalost neomlouvá.

(reakce na) Dopravní předpisy - výklad

27.1.2023 v 10:24 | Nahoru | #35

FJRPEPA píše: Znáš to, neznalost neomlouvá.


Pokud jsem neměl šanci tu značku vidět, jak mohou po mě vymáhat její dodržování?
Ty zákony by měli být jednoznačné, ne jak si to každý vyloží.

1 reakcí na tento příspěvek Dopravní předpisy - výklad

27.1.2023 v 10:42 | Nahoru | #36
Nekteré veci se stávají jen některým lidem

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Dopravní předpisy - výklad

27.1.2023 v 11:01 | Nahoru | #37

mito7 píše: Ještě k tomu konkrétnímu případu. Pojedu z druhé strany, odbočím vlevo k pumpě, natankuji a vyjedu doprava na hlavní. Jak mám vědět, že někde vlevo, než jsem vyjel od pumpy bylo omezení rychlosti?Já si tipnu, že je tam zákaz odbočení vlevo.
pism.

Naposledy editováno 27.01.2023 11:02:50

(reakce na) Dopravní předpisy - výklad

27.1.2023 v 11:02 | Nahoru | #38

assassin píše: Nekteré veci se stávají jen některým lidem


Svatá pravda. Když se něco může posrat, tak se to posere mně!

(reakce na) Dopravní předpisy - výklad

27.1.2023 v 11:04 | Nahoru | #39

ramlik píše: Já si tipnu, že je tam zákaz odbočení vlevo.
pism.


Ne je tam dokonce ukazatel k pumpě.
https://mapy.cz/zakl...z=20&base=ophoto

(reakce na) Dopravní předpisy - výklad

27.1.2023 v 11:15 | Nahoru | #40

assassin píše: mito7> tak se takhle muzes obhajovat az te tam zmeri

kdyz nasednes rano v garazi do auta a vyjedes na ulici - jak muzes vedet, ze jsi v obci? a co kdyz je v te obci zona 30? jak to muzes vedet?


Ten druhej případ se mně také už stal.
Manželka řídila, já spal. Zastavila v boční uličce a vzbudila mě, že jí není dobře. Tak jsme se vyměnili a já z té uličky vyjel na hlavní (dal jsem přednost kvůli značce) a na konci vesnice mě staví policie, že je tam zóna 30 km a já jel 48 km. A teď babo raď. To byly dohady, ale nakonec mě pustili, když bylo ženě tak zle. (Kvůli hrozící pokutě se jí udělalo tak zle, že jsem myslel, že toho policajta pozvrací ).

1 reakcí na tento příspěvek Dopravní předpisy - výklad

27.1.2023 v 11:20 | Nahoru | #41
Ok, s kůží na trh. Koukám na zaslané odkazy a na základě mých omezených znalostí budu tvrdit dvě věci:

Zaprvé je vidět, že všechny odbočky vedou k čerpacím stanicím nebo jiným soukromým objektům, jsou to tedy zjevně napojení účelových komunikací, ergo to nejsou křižovatky. Jediná výjimka, kde toto není zřejmé je situace na předposledním odkazu (kde je na odbočce značka železničního přejezdu, odbočka před Johnny Deerem), tam to není jasné.

Ale zadruhé po celé své délce je jízdní pruh z obou stran ohraničen vodorovnou dopravní značkou "vodící čára", která vyznačuje hranici konkrétní pozemní komunikace. Všechno co je za touto čárou není pozemní komunikace, je to buď krajnice nebo komunikace nikoliv stejné kategorie jako je ta, která je vyznačena "vodící čárou". Tudíž připojující se komunikace jsou nižší kategorie (tady v tom případě účelové). V křižovatkách se vodící čára mění na přerušovanou.

Tím pádem, pokud se znovu podíváme na citované ustanovení - křižovatka je místo, v němž se pozemní komunikace protínají nebo spojují; za křižovatku se nepovažuje vyústění polní nebo lesní cesty nebo jiné účelové pozemní komunikace na jinou pozemní komunikaci - nejde v zaslaných odkazech o křižovatky.

Doufám, že jsem se v něčem nesekl, pokud píšu kravinu, někdo mě prosím opravte.

Mimochodem k původní otázce:
Značka dej přednost v jízdě je značka upravující přednost, ale ne značka vymezující křižovatku (Značka označuje vedlejší pozemní komunikaci. Značku lze použít i uvnitř větší nebo složitější křižovatky nebo na místě, kde se řidiči přikazuje, opakuje nebo zdůrazňuje povinnost dát přednost v jízdě.)
Značka "Stůj! Dej přednost v jízdě! Je buď v křižovatce nebo před železničním přejezdem. (Stůj, dej přednost v jízdě! Značka přikazuje řidiči zastavit vozidlo na takovém místě, odkud má do křižovatky náležitý rozhled, a dát přednost v jízdě. Značku lze použít i uvnitř větší nebo složitější křižovatky. Značka se používá také před železničním přejezdem v kombinaci s výstražným křížem v případě, kdy je nutno přikázat řidiči zastavení vozidla.)

Takže PČR nekecá, obě značky se dají použít i jinde, než jen v křižovatce.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Dopravní předpisy - výklad

27.1.2023 v 12:37 | Nahoru | #42
mito7> Nie som si istý, ale napadlo mi jedno: Je tam vodorovná značka "Vodící čára" vyznačujúca okraj vozovky. Takže tie miesta už ležia mimo cesty.

V križovatkách táto značka nie je, resp. sa stáča na vedľajšiu cestu, napr. tu je prerušená...

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Dopravní předpisy - výklad

27.1.2023 v 14:24 | Nahoru | #43

mito7 píše: Ještě k tomu konkrétnímu případu. Pojedu z druhé strany, odbočím vlevo k pumpě, natankuji a vyjedu doprava na hlavní. Jak mám vědět, že někde vlevo, než jsem vyjel od pumpy bylo omezení rychlosti?


V tomto případě tam značka znovu být nemusí, protože si ji už viděl cestou k pumpě. Toto platí v případě křižovatky kde přijíždí auta z jiné ulice a danou značku nemohli vidět. Pokud omezení pokračuje, hned za křižovatkou je značka znovu.

(reakce na) Dopravní předpisy - výklad

27.1.2023 v 15:18 | Nahoru | #44

Metric píše: Nie som si istý, ale napadlo mi jedno: Je tam vodorovná značka "Vodící čára" vyznačujúca okraj vozovky. Takže tie miesta už ležia mimo cesty.
V križovatkách táto značka nie je, resp. sa stáča na vedľajšiu cestu ...Jenže na spoustě míst vodící čára ani červený patník není a navíc vedlejší cesta vypadá jako regulérní silnice.

(reakce na) Dopravní předpisy - výklad

28.1.2023 v 00:24 | Nahoru | #45

mito7 píše: Konkrétně jde o to, že křižovatka ruší omezení rychlosti. A policie v tomto případě pokutuje za rychlost za touto "křižovatkou", kde už by to omezení nemělo platit. Jak poznám, když je tam dej přednost, nebo stopka jestli to je, nebo není křižovatka?
Další zajímavý případ je - Značka konec obce a na té samé trubce omezení na 70km/h. Známého grilovala tajná oktávka a zastavili ho a chtěli pokutu. Tak se s nima dohadoval a vyhádal, že značka konec obce ruší omezení a není zřejmé, která značka je dříve a pokutu mu nedali. Takhle by ty značky neměli být umístěny. Musí být za sebou, aby bylo zřejmé, která kterou ukončuje.pokud je to zjevně "soukromý pozemek" - parkoviště, benzínka, polní cesta, výjezd z areálu - pak to křižovtka není
pokud odbočuješ vlevo, máš se nejdříve přesvědčit, že tě nikdo nepředjíždí, pak dát blinkr a zahájit odbočování...že blikáš niž bys chtěl bezprostředně odbočit je prasárna (asi před 15 lety tu jeden obhajoval, že kvůli motorce za sebou zapnul blinkr pársetmetrů před odbočkou "aby motorka věděla, že bude odbočovat" a motorka jela několikset metrů z ním a samozřejmě jej začala předjíždět v okamžiku, kdy si řidič řekl "debil neví, že bliká" a on zrovna dojel k odbočce mimo silnici)

pokud jsou značky na jedné štangli, čtou se shora dolů = první je ta horní. tohle není explicitně psáno, ale vyplývá to zvyklostně (viz dodatkové tabulky pod značkami, apod., které se čtou shora dolů)

2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Dopravní předpisy - výklad

28.1.2023 v 00:30 | Nahoru | #46

mito7 píše: Problém je, že ani v autoškole, ani na školení profesionálních řidičů školitel nezná správný výklad. Například mně na obou těchto institucích tvrdili, že při vyznačeném parkovišti pro invalidy stačí jedna ze značek (vodorovná, nebo svislá) přičemž ve vyhlášce je psáno "musí být doplněna tou druhou". Nakonec jsem si to musel ověřit tak, že jsem se tam postavil, dostal jsem předvolání na MP, tam jsem to odmítl. Poslali mě na okres na správní a tam teprve vedoucí rozhodl, že jedna nestačí a odložil to.táta je invalida, má před panelákem místo pro invalidy označené jen svislou značkou s jeho rz...pokud to považuješ za nedostatečné, tady voláme rovnou odtahovku

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Dopravní předpisy - výklad

28.1.2023 v 00:35 | Nahoru | #47

mito7 píše: CloudJumper>
https://mapy.cz/zakl...=50.3552873&z=19
https://mapy.cz/zakl...z=20&base=ophoto
https://mapy.cz/zakl...z=19&base=ophoto
https://mapy.cz/zakl...=50.3540908&z=19
https://mapy.cz/zakl...=50.3541273&z=17
https://mapy.cz/zakl...=50.3540189&z=17

Tohle všechno je za značkou omezující rychlost a před místem změření rychlosti policií. Jak má řidič vědět, že rychlost musí dodržovat až sem:
https://mapy.cz/zakl...868&z=17 [/quote]

tas fakt od autoškoly hodně...zapomněl

(reakce na) Dopravní předpisy - výklad

28.1.2023 v 21:13 | Nahoru | #48
CloudJumper> Značka "Stůj! Dej přednost v jízdě! Je buď v křižovatce nebo před železničním přejezdem. (Stůj, dej přednost v jízdě! Značka přikazuje řidiči zastavit vozidlo na takovém místě, odkud má do křižovatky náležitý rozhled, a dát přednost v jízdě.

Více na: https://www.motorka...p;pgr=2#goto10544102
Copyright © Motorkari.cz
"odkud má do křižovatky náležitý "- tak je to křižovatka, nebo ne?

(reakce na) Dopravní předpisy - výklad

28.1.2023 v 21:16 | Nahoru | #49

dave-lister píše: V tomto případě tam značka znovu být nemusí, protože si ji už viděl cestou k pumpě. Toto platí v případě křižovatky kde přijíždí auta z jiné ulice a danou značku nemohli vidět. Pokud omezení pokračuje, hned za křižovatkou je značka znovu.


Špatně jsi si to přečetl, píšu "pojedu z druhé strany". Tam žádnou značku omezující rychlost neuvidím!

(reakce na) Dopravní předpisy - výklad

28.1.2023 v 21:17 | Nahoru | #50

mariano píše: táta je invalida, má před panelákem místo pro invalidy označené jen svislou značkou s jeho rz...pokud to považuješ za nedostatečné, tady voláme rovnou odtahovku


Musíš si přečíst nové znění vyhlášky, popis u těchto značek.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Dopravní předpisy - výklad

28.1.2023 v 21:20 | Nahoru | #51
mariano> V autoškole sedím na teorii poslední 3 měsíce každý týden. Jinak mám skupiny A,B,C,E,T, takže jsem toho v autoškole též strávil dost.

(reakce na) Dopravní předpisy - výklad

28.1.2023 v 21:41 | Nahoru | #52
mito7> Vypada to, ze ani nekolik skupin v autoskole cloveka nenauci jak jezdit

1 reakcí na tento příspěvek Dopravní předpisy - výklad

29.1.2023 v 10:33 | Nahoru | #53
Taky se přidám k těm, co tvrdí, že zablokovat provoz levým blinkrem, pokud ještě nevíš, kam odbočuješ, je prasárna. Větší problém je ale nedodržení nepsaného pravidla, "pokud se nestihneš podívat do zrcátka, nezahajuj odbočovací manévr". Když to stíháš a přesto se dobře nepodíváš, chyba je prostě na tvý straně, i kdyby faktickým viníkem byl někdo jiný. Vůbec nejde o pravidla, spíš o pud sebezáchovy. Ale všichni jsme chybující, tak si to tak neber, jen si na to dej pozor. Blinkr je skutečně pokynem pro ostatní, aby tě nezačínali předjíždět, ruku na srdce, ještě jsi nikdy nepřehlédl něčí blinkr dvě auta před tebou? Na motorce jsi ty ten, kdo musí myslet za ostatní. A v dnešní době, kdy je pro mnohé blinkr jen zbytečnou dodatkovou výbavou, obzvlášť.
I křižovatku už tady výš někdo popsal. Je to úplně stejný. Jednu takovou křižovatku nekřižovatku taky znám. Zpravidla přijíždím z vedlejší na průběžnou hlavní a naproti je výjezd z parkoviště. Odbočuju na hlavní vlevo. Takže prst na klakson a přednost dávám všem. Nikdo z těch, který jsem protroubil, to ještě nepochopil.

Dopravní předpisy - výklad

29.1.2023 v 13:43 | Nahoru | #54
Hrozně se mně líbí, jak mě všichni poučujete, že si mám vše zopakovat, jak jste všichni nejlepší, jen já tomu nerozumím...
Ale zrovna případ o odbočování a bouračce znám jen od známých. Mně osobně se toto nestalo, a přesto mě všichni poučujete jaké jsem prase, když mám blikač dopředu a jak si mám zopakovat autoškolu ... Je to asi jako v televizních debatách kandidátů. Moderátoři jsou vždy "nestranní". Ale jinak dobře, místo aby se tu diskutovalo k věci, tak se ten co se zeptá, musí urazit, že se nikdy nenaučí jezdit, ale to už bývá v diskusích fór, jen by toto asi neměl používat moderátor. Pak to vypovídá o jeho charakteru a úroveň fóra to dost kazí. Pokud toto dělá nějaký "jouda", tak ještě budiž, myslím si o něm své. Od rozumného moderátora bych toto nečekal.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Dopravní předpisy - výklad

29.1.2023 v 13:45 | Nahoru | #55

FaktNeníCoŘešit píše: Taky se přidám k těm, co tvrdí, že zablokovat provoz levým blinkrem, pokud ještě nevíš, kam odbočuješ, je prasárna. Větší problém je ale nedodržení nepsaného pravidla, "pokud se nestihneš podívat do zrcátka, nezahajuj odbočovací manévr". Když to stíháš a přesto se dobře nepodíváš, chyba je prostě na tvý straně, i kdyby faktickým viníkem byl někdo jiný. Vůbec nejde o pravidla, spíš o pud sebezáchovy. Ale všichni jsme chybující, tak si to tak neber, jen si na to dej pozor. Blinkr je skutečně pokynem pro ostatní, aby tě nezačínali předjíždět, ruku na srdce, ještě jsi nikdy nepřehlédl něčí blinkr dvě auta před tebou? Na motorce jsi ty ten, kdo musí myslet za ostatní. A v dnešní době, kdy je pro mnohé blinkr jen zbytečnou dodatkovou výbavou, obzvlášť.
I křižovatku už tady výš někdo popsal. Je to úplně stejný. Jednu takovou křižovatku nekřižovatku taky znám. Zpravidla přijíždím z vedlejší na průběžnou hlavní a naproti je výjezd z parkoviště. Odbočuju na hlavní vlevo. Takže prst na klakson a přednost dávám všem. Nikdo z těch, který jsem protroubil, to ještě nepochopil.


Opět já jsem nenapsal, že nevím, kam budu odbočovat, ale dotyčný co se mu to stalo dobře věděl kam bude odbočovat, jen si chtěl být jistý, že ti za ním to stačí postřehnout, tak dal blikač včas. Ale hned je to prasárna! Prasárna je to, když tam ten blikač nedá vůbec.

Naposledy editováno 29.01.2023 13:46:49

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Dopravní předpisy - výklad

29.1.2023 v 13:52 | Nahoru | #56

mito7 píše: Opět já jsem nenapsal, že nevím, kam budu odbočovat, ale dotyčný co se mu to stalo dobře věděl kam bude odbočovat, jen si chtěl být jistý, že ti za ním to stačí postřehnout, tak dal blikač včas. Ale hned je to prasárna! Prasárna je to, když tam ten blikač nedá vůbec.


Chápu. Sorry. Blbě napsaný. Obecně vyznělo jako konkrétně. Není to nic proti tobě, všichni se stále učíme. Vydrž dál bez nehody!

2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Dopravní předpisy - výklad

29.1.2023 v 15:02 | Nahoru | #57

mariano píše: táta je invalida, má před panelákem místo pro invalidy označené jen svislou značkou s jeho rz...pokud to považuješ za nedostatečné, tady voláme rovnou odtahovku


Nedostatečné to skutečně je. Tato svislá RZ musí být doplněna vodorovnou značkou, viz vyhláška č. 294/2015 Sb. (hledej IP 12 a V 10f).

Nicméně mne zaujala ta odtahovka, už jste to někdy zkoušeli v praxi?

(reakce na) Dopravní předpisy - výklad

29.1.2023 v 15:10 | Nahoru | #58
Číkus> odtahovku v praxi jsem zkoušel. Když nám před vraty zaparkoval nejakej blb. Měšťáci to vyhodnotili tak, že počkaj jestli nám ten náklaďák, až vyloží, skutečně z těch vrat nevyjede. Čekali tam kvůli tomu 3/4 hodiny. Zákon je nezajímal. Podruhý zas odmítli odtáhnout prokazatelnej vrak, který se rozjel a zůstal stát uprostřed vozovky. Odtahovka dorazila, takže cajti měli třetího do party a strčili ho zpátky do křoví. Jestli takhle fungují i u vás…

1 reakcí na tento příspěvek Dopravní předpisy - výklad

29.1.2023 v 15:11 | Nahoru | #59
mito7> Já bych se hádal ve správním řízení. Pokud jsem dobře koukal, u jedné z těch odboček jsou osazeny červené patníky, u ostatních ne, tedy ty ostatní jsou křižovatky. Nebo respektive řidič se oprávněně domníval, že se jedná o křižovatky.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Dopravní předpisy - výklad

29.1.2023 v 17:00 | Nahoru | #60

Číkus píše: Já bych se hádal ve správním řízení. Pokud jsem dobře koukal, u jedné z těch odboček jsou osazeny červené patníky, u ostatních ne, tedy ty ostatní jsou křižovatky. Nebo respektive řidič se oprávněně domníval, že se jedná o křižovatky.


Přesně o tom píšu. Jedna věc je znění zákona a schválený navrh dopravního značení. Druhá věc je reálný stav v místě a to, jak celou situaci vnímá projíždějící řidič.
Podle znění zákona nemůže být žádný výjezd od čerpací stanice křižovatkou (zákon přímo to ve výpisu příkladů uvádí). Jenže občas dopravní značení přímo vyjadřuje, že o křižovatku jde. Co tedy platí, text zákona nebo dopravní značení na místě?
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.


TOPlist