Téma: Vyvažování-Pneuservisáci prosím o radu
Na svojí Jawě 350/638 se snažím v maximální míře provádět servisní úkony sám.
Z nudy, dlouhé chvíle a touhy po poznání jsem koupil statickou vyvažováčku. Měl jsem pocit, že mi motorka trošku vibruje od předního kola, aniž by byl poškozený ráfek. Pneu je nová Mitas H-03.
Vždy jsem slyšel, že se tyto motorky nevyvažují. Ale nedalo mi to-poněvač nevím proč na Yamaze mám gumy vyvážené a na Jawě nee.
Takže výzva-zkusím vyvážit, poučen videji na youtube. Bez problémů jsem našel nejtěžší místo kola a naproti jsem přidával závaží. Dostal jsem se na těžko uvěřitelnou hodnotu přes 100g, než bylo kolo staticky luxusně vyvážené. To se mi nezdálo a proto jsem závaží sundal a otočil jsem plášt vůči ráfku s podezřením, že se mi potkalo nejtěžší místo kola s nejtěžšim místem gumy. Znovu jsem vyvážil a ušetřil jsem jen 15g. Zkusil jsem takto staticky vyvážené kolo projet a chovalo se to ještě debilněji. Tak velké závaží zase dělalo při větší rotaci paseku. Takže jsem tam nechal jen nějaký kompromis-tuším 40g a je to tak nějak ok.
Chtěl bych to pochopit! Proč je statické vyvažování? Proč je dynamické vyvažování? Které je lepší, nebo důležitější? Proč se motorky typu Jawa a Mz se špicovými koly, duší údajně nevyvažují?
Podotýkám, že s Yamahou budu dál jezdit do MotoMira, ale princip mi vrtá hlavou.
Předchozí
1 2
Následující

2 reakcí na tento příspěvek Vyvažování-Pneuservisáci prosím o radu

22.7.2022 v 16:55 | Nahoru | #31
Vsem co reagovali s povdekem na muj prispevek, tak neni zac. Skoro jsem v rozpacich
kasssy> Jo, pri statickem vyvazky pokud mozno ke stredu. Na nacvaknout na spice nebo i lepit na rafek. Jen dodam, ze krome klasicke hrotove vyvazovacky je mozne pro staticke vyvazovani pouzit i zavesnou metodu, ktera se driv uzivala pro vyvazovani setrvacniku a nebo velkych remenic. Staci k tomu teba jen kus vhodne upravene zavitovky, matice a nejaky zaves. Postup je snadny, urcite se to da nekde vygooglit.

Naposledy editováno 22.07.2022 16:56:18

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Vyvažování-Pneuservisáci prosím o radu

22.7.2022 v 17:12 | Nahoru | #32
Dawe02> Poslední, kdo tu takhle vyvažoval, byl Mito a Zdenalbenal to má i s popisem aparátu a jeho obhospodařování.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Vyvažování-Pneuservisáci prosím o radu

22.7.2022 v 20:48 | Nahoru | #33
Ariete> Ten prispevek od Zdenalbenal je ta metoda, kterou jsem mel na mysli. Takhle se staticky vyvazovaly uzke rotory uz v predminulem stoleti nebo i driv. Na zaklade staticke vychylky za klidu.

Ten druhyodkaz -mito7- uprimne nechapu. Jednak ten retez prece nezaruci prumet osy hridele kola do bodu uvazu (coz je z hlediska kinematiky kulova vazba v ktere maji byt jedine stupne volnosti). Respektive je uvaz nekde pobliz vrchi hrany kola, takze dost nestabilni stav a zaroven urcite bude znatelna vule mezi lozisky a retezem. Takze za klidu se to snad vyvazit prakticky neda a pokud ano tak velmi slozite.
No a za rotace (rotujici kolo je na jednom z obrazku v odkazu, plus pouziti koule coby spodni opory nahrava vyvazovani za rotace) to prozmenu bude chtit nejak zaridit identifikaci extremnich bodu. Takze idealne stroboskop a znacky na pneu. Nebo krida a velky grif. Trochu zvlastni zpusob pro staticke vyvazeni.
Dynamicky mi to smysl nedava uz vubec, protoze sice clovek tak nejak zhruba zjisti vektor hlavni osy setrvacnosti z normaly roviny ustaleneho rotujiciho kola vuci normalne rovine uvazu, ale nevi jak moc je ta osa decentralizovana - jake relativni hodnoty ma ta dvojice ekvivalentnich nevyvazku jez je treba dodat. Dokazal by mi to nekdo vysvetlit prosim?

Naposledy editováno 22.07.2022 20:53:17

2 reakcí na tento příspěvek Vyvažování-Pneuservisáci prosím o radu

22.7.2022 v 21:36 | Nahoru | #34
Vyvážení předku je na místě u motorky, kerá jede víc než 80.
Ten příchystek na vyvážení v závěsu je upravená závitovka M16 tak, aby šla do ložisek kol pokud možno bez zemědělské vůle (je lehce lízlá na prům. 15mm).. Na délku stačí tak 300mm.
Závěs musí byt v ose (použije se třeba klobouková matice) a dole matků se šteluje poloha bodu závěsu - nad těžištěm, aby byla poloha kola stabilní. Páč čím je poloha nestabilnější, tím je sice přesnost vyšší, ale výsledku se dosahuje těžko.
Až to všecko máme pěkně pověšené, tak se podíváme, esli je kolo vodorovně.
Když není, tak tam, kde je výš, přidáme závaží a snažíme se kolo vyrovnat do vodorovna.Obvykle je potřeba víc, než jedno olůvko..
Pro hustokrutý stroj Jawa 350 to stačí enom zhlídnůt, esli je kolo vodorovně. Když je, je kolo staticky vyvážené.
Tento "strašně složitý způsob" je několikrát přesnější, než všecko ostatní...
Kdybysme chtěli kolo vyvážit dynamicky (třebas před startem v Boneville), tak ho roztočíme...a budeme se snažit "osmicu" vyrovnat.

Naposledy editováno 22.07.2022 21:37:05

(reakce na) Vyvažování-Pneuservisáci prosím o radu

22.7.2022 v 22:14 | Nahoru | #35
Dawe02> Já jsem to Mitovi nijak nerecenzoval, jestli mu to správně funguje, jenom jsem si všiml, že to nemá úplně ve shodě s fotkama od Zdenála.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Vyvažování-Pneuservisáci prosím o radu

22.7.2022 v 22:24 | Nahoru | #36

Zdenalbenal píše: ..Kdybysme chtěli kolo vyvážit dynamicky (třebas před startem v Boneville), tak ho roztočíme...a budeme se snažit "osmicu" vyrovnat.Diky, ze jsi se zapojil do diskuze. Jak toho vyrovnani "osmice", coz si vykladam jako kompenzace dynamicke nevyvahy, dosahneme?

Naposledy editováno 22.07.2022 22:38:04

(reakce na) Vyvažování-Pneuservisáci prosím o radu

23.7.2022 v 16:19 | Nahoru | #37
kasssy> pardon za OT, ale NTV jsem měl jako první moto, viz karta. Brzdy jsem měl, troufám si tvrdit, ve stavu 1A (viz deník), krátké páčky a nebyl problém zablokovat přední kolo při nouzové brzdění dvěmi prsty. Jestli dobové jawy brzdily lépe, tak buď japonci něco podělali nebo češi byli zase o krok napřed.

Naposledy editováno 23.07.2022 16:19:38

(reakce na) Vyvažování-Pneuservisáci prosím o radu

25.7.2022 v 09:07 | Nahoru | #38
Nien> je každej, kdo napíše, že ty píšeš dušínovksý sračky, potrefená husa ? ...připiš si mě taky...

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Vyvažování-Pneuservisáci prosím o radu

25.7.2022 v 10:19 | Nahoru | #39

Dawe02 píše: ..... Postup je snadny, urcite se to da nekde vygooglit.


Postup je snadný, ale vygooglit se jaksi nedaří. Ani tištěná literatura, alias knihy, se o tom nikde nezmiňuje.
Našel jsem jenom domácí vyvažování řemenice pásové pily

A pak, že je to jedna z metod zjišťování těžiště a dovážení malých létajících aparátů:

(reakce na) Vyvažování-Pneuservisáci prosím o radu

25.7.2022 v 20:28 | Nahoru | #40
Ariete> Ja tedy online nehledal a koneckoncu to dostatecne popsal v tom odkazu Zdenalbenal.
Ale myslim, ze to bylo i ve skriptech z mechaniky nekdy z pulky minuleho stoleti, jestepsanych na stroji. Muzu se podivat az budu mit cas, kdybys extra chtel.

1 reakcí na tento příspěvek Vyvažování-Pneuservisáci prosím o radu

25.7.2022 v 23:54 | Nahoru | #41
Chtělo by to tuhle knížku:

(reakce na) Vyvažování-Pneuservisáci prosím o radu

26.7.2022 v 00:00 | Nahoru | #42
Ariete> tak tu mam mozna v knihovnicce taky. Ale nevim jiste.

Vyvažování-Pneuservisáci prosím o radu

26.7.2022 v 08:30 | Nahoru | #43
Kniha je často citovaná v různých studentských pracech. Pro naše použití ukázky z kapitoly Vyvažovací váhy. Výhoda proti vyvažování na pravítkách a pod. je v tom, že váhy mají ukazatele.

Základní částí vah naznačených na obrázku 15 jsou dva stojany 1 zakončené kalenými lůžky, do nichž se vkládá břit vahadla 2. S vahadlem je pevně spojeno pravítko 3 s ukazatelem 4. Po pravítku se pohybují závaží 5 a 6. Z vnitřní strany je s vahami spojena podložka klínového tvaru, do níž se vkládá trn vyvažované součásti.
Konstrukce je provedena tak, aby těžiště celku (tj. vahadla spolu s rotorem) bylo níže než střed kývání. Tímto zajistíme podmínku pro stabilní rovnováhu. Poloha těžiště celého systému se mění posunem závaží 7, přičemž jeho zdvižením zvyšujeme celkovou citlivost vah.
Při vlastním vyvažování se řídíme tímto postupem: Nejprve se při nulové poloze závaží 6 vyváží samotné vahadlo 2 závažím 5. Tím stroj připravíme k vyvažování. Po vložení součástí do lůžek se vahadlo odkloní vlivem momentu vyvolaného nevyvážeností a ukazatel 4 ukáže určitou výchylku. Vyvažovaný kotouč se pootáčí do té doby, než ukazatel zaujme nulovou polohu. Tehdy bude moment od nevyváženosti
vzhledem k ose procházející závěsem nulový a těžiště součásti bude ležet ve svislé rovině procházející středem tělesa. Tuto svislou rovinu na kotouči označíme ryskou a poté kotouč otočíme o 90°. Tím pádem bude nevyváženost působit na největším rameni, což se opět projeví skloněním vahadla. Nyní získáme rovnováhu přesouváním závaží 6 po stupnici (jednotky gcm), takže můžeme rovnou odečíst velikost potřebného přídavného závaží, které následně vložíme do označené svislé roviny proti těžišti.Naposledy editováno 26.07.2022 08:31:19

Vyvažování-Pneuservisáci prosím o radu

26.7.2022 v 08:34 | Nahoru | #44

Druhé konstrukční provedení, které je podobné předchozímu, můžeme vidět na obrázku 16. Na jedné straně vahadla 1 je umístěna vyvažovaná součást. Čepy trnu musí být v ložiskách dostatečně staženy, abychom zabránili volnému protáčení. Na druhé straně vahadla je zavěšeno závaží 2, které slouží k hrubému vyrovnání váhy celého systému. Rovnovážná poloha se určí číselníkovým úchylkoměrem 3. Za předpokladu, že těleso bude nevyváženo určitým nevývažkem Dn, pak tento nevývažek vyvolá statický moment vzhledem k ose závěsu o velikosti M= Dnp. Tento moment závisí na poloze nevývažku Dn, tedy na natočení vyvažované součásti. Minimálního momentu dosáhneme tehdy, jestliže nevývažek umístíme co nejblíže k ose závěsu. Tuto polohu najdeme tak, že tělesem otáčíme do té doby, než závaží 5 zaujme nejkrajnější polohu vpravo. Vodorovná poloha, procházející středem kotouče, se označí ryskou a v této rovině provádíme korekci při vyvažování. Velikost vývažku se zjistí otočením tělesa o 180°, aby byl vliv nevývažku maximální, a eliminací nevyváženosti přesunutím závaží 4, dokud nenastane rovnováha. Stupnice je opět v jednotkách gcm.


edit - ještě jeden obrázek pro lepší pochopení funkce a konstrukčního principu:


Naposledy editováno 26.07.2022 08:43:04

Vyvažování-Pneuservisáci prosím o radu

26.7.2022 v 08:49 | Nahoru | #45

V technické praxi se ukázalo často výhodnějším zařízení (hlavně při sériovém vyvažování), do kterého můžeme součást uložit horizontálně, tzn. aby byla osa rotace svislá. Potom je možno použít doplňujících zařízení (např. vrtačky), která umožní okamžité odstranění nevyvážené hmoty. Na obrázku 17 můžeme vidět schéma takového přístroje, kde je na rámu 1 zavěšeno kyvadlo 2 se třemi posuvnými závažími 3, 4, 5.
Závaží 3 slouží k nastavení samotného vahadla do rovnoběžné polohy, závažím 4 se mění citlivost zařízení a konečně závažím 5 se určuje nevyváženost tělesa opět v jednotkách gcm. Středící vložka 6 slouží k tomu, aby osa rotace tělesa splynula se svislou osou kývavého systému zařízení.
Vlastní postup vyvažování je opět podobný jako u předešlých zařízení. Na kyvadle, které je předem vyvážené závažím 3, otáčíme rotorem tak dlouho, dokud výchylka vahadla nevzroste na maximální hodnotu. Závažím 5 se vyrovná nevyváženost a na stupnici se odečte potřebný vývažek v gcm. K urychlení práce (hlavně u sériové výroby) se neposuzuje nevyváženost podle posuvu závaží 5, nýbrž podle sklonu vahadla pomocí úchylkoměru 7. Pokud je stupnice indikátoru cejchována v jednotkách gcm, je možno ihned odečíst potřebnou velikost nevývažku.


A ještě jeden principiální obrázek:

Vyvažování-Pneuservisáci prosím o radu

26.7.2022 v 09:10 | Nahoru | #46

Tohoto způsobu se využívá u předmětů, které kvůli jejich velikosti nelze umístit na obvyklé vyvažovací přípravky. Jako příklad uvedeme vyvažování oběžného kola Kaplanovy turbíny (obrázek 9), jehož hmotnost činí přibližně 40 t. Součást je pevně spojena s čočkou 1 kulovitého tvaru a je umístěna na kalené desce 2, která má zaručeně rovný povrch a je ustavena přesně vodorovně. Poloměr čočky R musí být větší než vzdálenost těžiště T od obvodu, jinak je součást v nestabilní poloze a hrozí překlopení. Těmito podmínkami je umožněn kývavý pohyb.
Chceme-li staticky vyvážit oběžné kolo, musí těžiště T ležet na ose rotace. V opačném případě dojde k vychýlení tělesa z rovnovážné polohy a dojde k ustálení v poloze nakloněné. Číselníkovým úchylkoměrem 3 se zjistí maximální vzdálenost desky 2 od spodního okraje kola a určí se tak „lehké místo“ rotoru. Vlastní vyvažování spočívá v tom, že se na „lehké místo“ oběžného kola přidává závaží do té doby, než roviny, jejichž vzdálenost se neustále kontroluje číselníkovým úchylkoměrem, jsou rovnoběžné.
Přesnost vyvažování touto metodou je malá, díky relativně velkým třecím odporům. Přesto však je dostačující, poněvadž jde vesměs o rotory s malými provozními
otáčkami, u kterých silové zatížení vodících ložisek od případné zbytkové nevyváženosti bude vždy menší než od zatížení vznikajícího vlastním provozem.Naposledy editováno 26.07.2022 09:11:04

Vyvažování-Pneuservisáci prosím o radu

26.7.2022 v 09:32 | Nahoru | #47
Od tohoto posledního způsobu už je jenom kousek k tomu závěsu Zdenalbenal. Případně i ta Mito koule by šla použít, bez řetězu, položená na desce, jenom by se muselo snížit těžiště , např. dvěma páry závaží, v páru vždy propojenýma šňůrkou vedoucí přes střed kola.

Nemám kouli a nemám závaží, abych to zkusil

Vyvažování-Pneuservisáci prosím o radu

Skvělá odpověď, děkuji! 26.7.2022 v 19:35 | Nahoru | #48
Mám novou Jawu 350 OHC, vyplétaná kola a mám kola vyvážená. Jawa jede jak po ledě, jen vibrace od motoru, ale mám vyvážená obě kola. Když jsem neměl vyvážené zadní kolo, přenášeli se vibrace zezadu dopředu. Zkusil jsem vyvážit kola s gumama mitas na své staré třindě 634 a podařilo se to vyvážit bez problému a chovalo se to normálně, ale jelikož na staré třindě jezdím do 80 Km/h a tak to vyvážení nemá moc smyslu. Rozdíl mezi vyváženýma kolama a nevyváženýma při jízdě je minimální. Nejde o pletená či loukoťová kola, nebo o značku motorky , ale o rychlost, jakou se na silnici pohybuje a zda se jedná o motorku, na které se jezdí sportovně, nebo na kochačku

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Vyvažování-Pneuservisáci prosím o radu

29.7.2022 v 08:26 | Nahoru | #49
Dawe02> Úplně stejně, jak při statickém vyvážení.
Akorát si musíž zapamatovat, v kerém místě je ráfek kola navrchu a kde důle .
Ináč - pro náš případ je to úplně zbytečné.
P.S. všem teoretikům - když se podíváte na ty všelijaké technické vychytávky, nezdá se vám kus železa a drátu přece enom jednodušší způsob?
A co místo teoretizování si to zkusit?

(reakce na) Vyvažování-Pneuservisáci prosím o radu

30.7.2022 v 19:01 | Nahoru | #50
Zdenalbenal> Rozumim tomu teda dobre tak, ze nejprve vyvazis v zavesu za klidu staticky a potom v zavesu za rotace tak, ze se snazis postrehnout bajvoko extremy a do nich potom parove umistujes dalsi dvojici zavazi (na dolni kraj rafku v miste ktere je za rotace nejnize a vice versa), pricemz jejich hodnotu odhadujes jen ze sklonu ? Takze minimalne tri zavazi, jedno stred a dve kraje rafku?

1 reakcí na tento příspěvek Vyvažování-Pneuservisáci prosím o radu

3.8.2022 v 22:08 | Nahoru | #51
No já sem kolo nikdy dynamicky nevyvažoval. Je to celkem zbytečné, páč mě kolo vyvážil kdysi mechanik v servisu a nezdálo se mě to.
Tak sem oprášil své teoretické znalosti a vyvážil sem to v závěsu - a ejhle - závaží (u mě teda pásky olova okolo špic) bylo úplně jimde a - fungovalo to.
Takže to dělám tak.
A vyvážit špicové kolo dynamicky enom páskama olova ani nejde...

(reakce na) Vyvažování-Pneuservisáci prosím o radu

3.8.2022 v 23:00 | Nahoru | #52
Zdenalbenal> No ja se tazal v reakci na tvoje tvrzeni, ze to lze. Zajimal me teda konkretni postup, lhostejno jestli se umistuje zavazi na vyplet, nebo primo rafek...

2 reakcí na tento příspěvek Vyvažování-Pneuservisáci prosím o radu

4.8.2022 v 22:50 | Nahoru | #53
No právě že to závaží bys musel dat mimo osu (na ráfek), páč za špice to dynamicky nevyvážíš (teda jako možná jo, páč špice nejsů v rovině, ale cik cak).
To šmatlání vyvozují ty dynamické síly, keré sů mimo osu souměrnosti kola, vzniknou až při jeho otáčení.
Já dávám závaží enom na špice - výhoda je, že pásky olůvka se dajů používat do aleluja. A když je závaží malé, jednoduše se přidá.
Na Zetoru sem musel dat tolik olova, až sem se lekl. Na druhé straně - kdybych ho tam nedal, tak nejezdím, ale nejspíš poskakuju.
Motorka je ČZ 175 (teda 180), což je opravdu rychlý stroj...nicméně i na něm má vyvážení smysl.

Naposledy editováno 04.08.2022 22:53:06

(reakce na) Vyvažování-Pneuservisáci prosím o radu

4.8.2022 v 22:54 | Nahoru | #54

Zdenalbenal píše: No právě že to závaží bys musel dat mimo osu (na ráfek), páč za špice to dynamicky nevyvážíš (teda jako možná jo, páč špice nejsů v rovině, ale cik cak)...Tomu celkem rozumim. Cetl jsi muj prvni prispevek v tomto tematu?
CHapu to tedy tak, ze jsi v onom zavesu dynamicky nikdy nevyvazoval? Pokud vyvazoval, tak jak prosim?

Vyvažování-Pneuservisáci prosím o radu

4.8.2022 v 23:02 | Nahoru | #55
Nevyvažoval.
Páč obyčejné statické vyvážení bohatě stačí...a pro tento účel je to i výhodnější, než na vyvažovačce v servisu.
A taky je to velejednoduché (když si vyrobíš příchystek) a používám to tak, že po namontování gumy vyvážím a po čase, až si pneumatika sedne, to možu udělat znova...když se mě chce...
Esli chceš, pošli mě emajlovů adresu. Kdysi tento způsob popsal jeden maník v "Urob si sám", tož bych ti to ofotil a poslal...

(reakce na) Vyvažování-Pneuservisáci prosím o radu

5.8.2022 v 00:22 | Nahoru | #56
Zdenalbenal> OK, poslu ti email do soukrome zpravy a budu rad za ten clanek. Sam mam celkem velkou sbirku Udelej si sam / Urob si sam z totace, je to krasna ukazka kreativity lidi v materialni nouzi .
Me v tvem prispevku zaujalo hlavne nasledujici tvrzeni, protoze to si skutecne nedokazu predstavit v praxi:

Zdenalbenal píše: ...Kdybysme chtěli kolo vyvážit dynamicky (třebas před startem v Boneville), tak ho roztočíme...a budeme se snažit "osmicu" vyrovnat.

(reakce na) Vyvažování-Pneuservisáci prosím o radu

5.8.2022 v 11:15 | Nahoru | #57
Zdenalbenal> Ten brzdovej kotouč je teda dost připravenej na broušení či výměnu.

Vyvažování-Pneuservisáci prosím o radu

7.8.2022 v 19:20 | Nahoru | #58
Gramofon na kotouči nevadí...teda na takovém peklostroji určitě neé.
Byla to služební motorka hajného a asi se mu tam nacpaly do paken nejaké kamínky a páč tam nejsů šlice, tak to tak dopadlo. Aspoň si to myslím...
Ale tahle drobná vada na kráse neměla nijaký vliv na brzdění a eventuální doprovodné jevy ať už mechanické či akustické.
No a nový - vlastně jiný, lepší tam už je.
A opravdu tá motorka líp brzdí jak jede .

Naposledy editováno 07.08.2022 19:20:59
Předchozí
1 2
Následující
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.
Související témata
Téma Autor Odp. Posl. příspěvek
Jawa 350 638 při přidání přestane j... Jawa 350/638 Ižik007 0 7.10.2022 v 19:18 Eddie83
Aretacni kolik Jawa 350/639 nejde v... Jawa 250/559, Jawa 350/634, Jawa 350/632, Jawa 350/6... naked11 16 23.8.2022 v 12:07 Mimísek
Jawa 350/638 malé VAPE Jawa 350/638 pavlik82 13 25.7.2022 v 10:46 Bimbam
Jawa 350/638 Výfuky Jawa 350/638 mirek.caha 10 19.5.2022 v 20:02 Ariete
ukrajinské vape zapojení do svazku [1, 2] Jawa 350/638 radys02 35 2.4.2022 v 12:21 combust

TOPlist