globalmoto_duben_nolan





Téma: Fotovoltaika
16.10.2021 v 13:32
Sry za pořádný offtopic, ale google už pomalu není nic jiného než reklama, takže najít nějaký neovlivněný příspěvek je dost problém. Další fóra jsou boj tipu NIKDY vs všichni by jsem měli jezdit Teslou a žrát klíčky. Tak zkusím tady.
Má s tím někdo zkušenost? Vždy jsem to přecházel , protože návratnost tam byla hodně diskutabilní. V současné době a s výhledem na budoucnost je to už ale otázka.
Další otázka je jestli jít cestou dotace, nebo vlastní cestou. Jde mi o tom, že když jsem v minulosti zjišťoval nějakou dotaci, tak v podstatě to bylo o tom, že ty peníze za dotaci sebrala firma za "služby" , zatímco když to člověk sháněl sám byl schopný ušetřit nalezením lepších cen atd.

Mám klasickou sedlovou střechu v zástavbě, bohužel přesně sklon směr východ-západ. Na druhou stranu plocha jak kráva. Nechtěl bych to asi na ohřev vody, protože ten mám napojený na plynový kotel a celé to přestavovat už by byly další velké peníze navíc (nevím, jestli třeba není možné do zásobníku dát nějaký el. ohřívač, pak by to bylo zajímavé).

Dík

(reakce na) Fotovoltaika

17.10.2021 v 18:54 | Nahoru | #31
Kubák> to si moc neumím představit, kde bys to použil..to bys fakt musel mít nějaký velký sklep, kde bys chtěl srážet teplotu, nebo tu kotelnu-ale tak pro bytovku ale nevim-nemam s tím zkušenost...mám obojí ven..já jsem to tenkrát bral tak, že dam o desítku víc za bojler a jestli to ušetří polovinu nákladů na ohřev vody, budu spokojenej...což se asi zatím daří...ten nuos 110 teď stojí 22 a nám to stačí...

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika

17.10.2021 v 19:41 | Nahoru | #32

Slávek-TDM píše: Trochu si to tady ocuram. Premyslel jsem o ostrovnim systemu s bateriema kvuli ocekavanym blackoutum, ale je to ekonomickej nesmysl i pri rostoucich cenach elektriny.
Uz jsem hledal i takovy pitchoviny, jako je domaci generator na drevo



Poku bude nějakej pořádnej tak potřebuješ akorát jíst = zásoba jídla a nezmrznout.
Všechny data ,informace jdou po netu jak dlouho asi budou zálohy na provoz??
Co se dá dlouhodobě skladovat ?,benzín 3 měsíce pak nalejt stabilizátor paliva, centrála dost peněz ,na naftu ještě dražší.
Dříví topíš vaříš, skladovatelnost neomezená pokud ti to nesežere červotoč,ještě černý uhlí a koks.
Za mě ideální pokud nemáš komín a kamna tak bomby PB skladovatelnost topíš vaříš můžeš svítit.
K tomu nějakej FV panel+ akumulátor.

(reakce na) Fotovoltaika

17.10.2021 v 19:46 | Nahoru | #33

Kubák píše: Wenca24> Ok,diky Ja zatim zahlid neco kolem 40k,ale detailne jsem to jeste nezkoumal.Takze do technicky mistnosti mu musim zajistit privod vzduchu,i odvod..Pokud teda dobre nefunguje i ta varianta,kterou popisuje Truk,ze si cuca vzduch jen z mistnosti..


Chtěl jsem napsat: Blbost. Proč by to cucalo vzduch z místnosti? Ale je to tak. To je píčovina, vhodná leda do teplých krajů v létě. Vypadá to, že tč boilery zrovna nejsou příliš domyšlená záležitost.
Já mám fungl novou vnější jednotku, kterou jsem dostal zadara, páč k ní majitel neměl vnitřní jednotku. Mám ideu, že až nebude co dělat. , dal bych místo vnitřní jednotky hada z měděné trubky dovnitř do boileru. ALe má to háček, že to neumím ovládat. Má to ovládání po jednom drátě z té vnitřní jednotky, kterou nemám. A má to invertorovej motor.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika

17.10.2021 v 20:21 | Nahoru | #34

kratkej01 píše: Poku bude nějakej pořádnej tak potřebuješ akorát jíst = zásoba jídla a nezmrznout.
Všechny data ,informace jdou po netu jak dlouho asi budou zálohy na provoz??
Co se dá dlouhodobě skladovat ?,benzín 3 měsíce pak nalejt stabilizátor paliva, centrála dost peněz ,na naftu ještě dražší.
Dříví topíš vaříš, skladovatelnost neomezená pokud ti to nesežere červotoč,ještě černý uhlí a koks.
Za mě ideální pokud nemáš komín a kamna tak bomby PB skladovatelnost topíš vaříš můžeš svítit.
K tomu nějakej FV panel+ akumulátor.


Mam kousek lesa, asi 15 kubiku dreva v metrech, pec s troubou i kamna v patre, vlastni studnu (sice uzitkova voda, ale mam i chemii na desinfekci a pocitam s prevarovanim) a zasoby, ktery nechci verejne specifikovat. Co nemam pokryty je vrt s pitnou vodou (bohuzel 3faz cerpadlo), cistirnu odpadni vody, samozrejme chlazeni pripadnych netrvanlivych potravin, komunikaci a sviceni. Proto hledam neco jako parni generator na drevo

(reakce na) Fotovoltaika

17.10.2021 v 20:34 | Nahoru | #35
Slávek-TDM>
Hledej něco podobnýho.
www.google.com/search

Fotovoltaika

17.10.2021 v 21:57 | Nahoru | #36
Já mám v autě trakční baterku a měnič. Počítám, že v případě blackoutu bych napojil důležité části baráku na měnič a po vybití baterky nastartoval a dobil. Ještě bych asi propojil kabelama baterky ze všech aut.

1 reakcí na tento příspěvek Fotovoltaika

17.10.2021 v 22:05 | Nahoru | #37
Wenca/Born> ok,takze nadech i vydech venku
Jeste me napada zimni nadech treba na pude,tam nebude mrznout..No,mam co pres zimu zkoumat

(reakce na) Fotovoltaika

17.10.2021 v 22:16 | Nahoru | #38
Kubák> Ideální řešení je v zimě topit a ohřívat TUV dřevem. TČ a soláry jsou pak vhodné na přechodné období a léto.

1 reakcí na tento příspěvek Fotovoltaika

17.10.2021 v 22:21 | Nahoru | #39
Tak jsem si na základě aktuálního dění s energiema objednal měnič 1600W. Potřebuju ještě do druhého auta a vzhledem k tomu, že momentálně byly větší výdaje a nemáme úplně na vyhazování, souhlasil jsem s manželkou, že další měnič koupíme až před vejletovou sezónou. Ale když na to koukám, blackout může přijít kdykoli a víte, co maj skauti na opasku. 1600 mi utáhne i čerpadlo ve studni. Takže při uskromění budeme soběstační.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika

17.10.2021 v 22:29 | Nahoru | #40
Borntobewild> jakoze budete mit barak na "lpg-previo-elektrocentralu" ? tak jako proc ne, zajimavy impro,..

jeden fakt nevi dneska.. v sobotu jsem jel kousek nad liberec, koukam benzin tady drahej, 35.50 na robinojlu, na liberecku jeste vse pod 35, rikam dojedu jakz takz a vezmu tam.. v patek koukam, NMpS nounejm pumpa, 35.90,.. hmm.. ok vezmu na robinu rano, dojedu tam a taky 35.90.. jako ne ze by me to sralo s tema 12l nadrze a spotrebou nic, ale jako 50 haliru/den slusnej celorepublikovej progres, pokracovat to tak sme pristi vikend ke 40.. uz by ta krivka mohla jakoze nabrat nejaky lokalni maximum pomalu a zacit zas klesat..

Naposledy editováno 17.10.2021 22:31:02

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika

17.10.2021 v 22:35 | Nahoru | #41
kerut> To bude pouze prepperské opatření. Doufám, že to nebudu muset použít. Je to rozumnější, než mít v pohotovosti benzínový agregát.
Že jde benzín, plyn i elektrika nahoru je nahovno, ale dá se s tím žít. Týdenní blackout bude horší.

(reakce na) Fotovoltaika

17.10.2021 v 22:59 | Nahoru | #42
Borntobewild> chapu a souhlasim

(reakce na) Fotovoltaika

17.10.2021 v 23:01 | Nahoru | #43

Johny_Servis píše: Borntobewild> Ano, samozřejmě že teplo směnný výměník je také cesta a dokonce lepší,ale pro mě jako elektrotechnika je zajímavější panel + nemám bojler se šnekem, takže to musím řešit touto cestou.



O solární ohřev TUV jsem se nějakou dobu zajímal, že bych si to nainstaloval. Bohužel to celkově vychází tak, což potvrzují i praktické zkušenosti majitelů, že to má ekonomickou návratnost 25 až 40 let, tedy na hranici životnosti a za ní. Podle velikosti to dokáže uspořit 50%-60% energie na ohřev. Jenže té teplé vody zas tolik nespotřebujete, aby se to vyplatilo. Ekonomický smysl to reálně má jen, když vám větší část zaplatí daňový poplatníci na dotacích.
Jiná situace je, pokud tím vytápíte třeba i bazén.
Technickou nevýhodou solárního ohřevu je, že v létě musíte mít nějak vyřešenou ochranu proti přehřátí. Řeší se to buďto programově, kdy to v noci vytopí zbytek tepla z bojleru kolektorama ven, aby bylo kam akumulovat (problém je, pokud další den nečekaně nesvítí slunce) nebo vypouštěním horké vody do odpadu, aby bylo co ohřívat. Elektricky ovládané žaluzie přes panely jsem nikdy neviděl, asi by to bylo dost drahé. Ono i elektrická venkovní žaluzie na střešní okno stojí brutální nesmysl.

Fotovoltaika

17.10.2021 v 23:31 | Nahoru | #44
Problém alternativních řešení je ono klasické: nechci slevu zadarmo. Přestože jsem typ, co si za rozumný peníz ubastlí i kulatou krychli, pokud je potřeba, tak na poli úspor energii zaseto stále nemám. Zatím jsem nenašel dostatečně spolehlivé řešení, které by ušetřilo zásadní peníze nebo čas Ale téma sleduji, třeba sem někdo pustí prima zkušenost nebo nápad.

3 reakcí na tento příspěvek Fotovoltaika

18.10.2021 v 08:20 | Nahoru | #45
Tak jsem si to vše spočítal a teď to fakt nedává smysl. Otázka, kam nás zavedou do budoucnosti. Viz. třeba Anglie, kde chtějí zakázat plynové kotle . (btw. kdysi už udělali něco podobného a za velké propagace vyměnili klasické za kondenzační. Ale údajně mají jinak vedené trubky (z venku) a proto při nižších teplotách docházelo k zamrzání kondenzované vody a x tisíc domácností bylo bez tepla). Obecně se obávám, že tak do 5 let, k tomu budeme přinuceni.
Ohřev teplé vody solárem jsem řešil před x lety. Opět to bylo nejvíc zajímavé, když si člověk co nejvíc věcí udělal sám, třeba i panely. Jak už tady bylo, jsou tam ale problémy co s přebytečnou teplou vodou a jestli zvolit přímé, nebo nepřímé ohřívání (přímé vede vodu pro ohřev přímo do panelů, nepřímo to ohřívá přes medium. Tam se musí řešit okruh, nějaké ty spirály do bojleru atd. ale zase nehrozí, že se tam při odstávce bude kazit voda (bakterie atd.)
Co se týká kotlů na dřevo atd. tak chci žít ve 21 století, ne řešit kam uložím dřevo, rozdělám oheň atd. Vím, za pohodí zase musím platit. Ale já mám zrovna dva velké odstrašující příklady z blízkého okolí. 1. došlo ke zvýšení ceny el. (desítky let zpět), tak pořídil plynový. Došlo ke zvýšení ceny plynu, tak si postavil vlastní na dřevo, ten nestačil, tak další rok už koupil z obchodu. Aby se ušetřilo co nejvíc, tak samozřejmě dřevo zpracovat sám z výseků. Tzn. koupit vlastní kvalitní motorovku a chodit skoro furt do lesa "dělat dřevo", když lesáci zaveleli s termínem, že musí být uklizeno do nějaké času, tak + brigádníci. Teď jak to dostat do baráku. Nechtělo se mu pořád štípat do prdele kamoše s traktorem, tak si udělal vlastní papíry na traktor, protože ten mu půjčil kdykoliv. Doma samozřejmě zase lítat s kolečkama, cirkulou atd. atd. Teď se vrátil zase k plynu, protože ho to už nebavilo. Tzn. úspora jak kráva.
Příklad č. 2 - při stavbě baráku x krát řešené, čím to vlastně bude vytápět. Nakonec kotel na dřevo, obří kondenzační nádrž. Jednou tak naložil pod kotel a vypla elektrika. Tak lítal a vyhazoval hořící dřevo z kotle, protože mu neběželo čerpadlo a on měl strach, že mu ta nádrž bouchne a bude po baráku. To má ještě výhodu, že nemá klasickou pracovní dobu. Takže už kupoval centrálu. Nový barák, ale před ním hromada nějaké dřeva, co kde levně sehnal.
Jestli má někdo usedlost, vlastní les atd. tak to dává smysl, ale u mě v baráku v zástavbě mě to fakt neláká.

Zajímavá řešení existují, ale to je tak pro nové stavby. Kdesi jsem čet, že na severu staví k barákům nádrže na parafín, který zvládne dlouhodobě akumulovat teplo. Z těchto nádrží pak berou teplo po zbytek roku. Nebo předsazená skleněná "izolace" před barák, která má v zimě ohřívat vzduch a v létě průduchy naopak ochlazovat atd. atd.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika

18.10.2021 v 09:11 | Nahoru | #46
mmks> Jaký si to uděláš, takový to máš.
Základem je, postavit si barák, ve kterém nemusíš topit jak magor. Já na vytápění a ohřev TUV spotřebuju asi 7 m měkkého dřeva. To je v sezóně asi 1 velká přepravka na ovoce denně. Pokud zrovna jako teď nemám celý uschlý les, který potřebuju vytěžit, nechám si na pile naložit za 600,- 2 metry krajinek, které za 2 hodiny nařežu a naskládám. Takže topení vyjde cca na 3 tisíce plus 2 dny práce. Samotné topení probíhá tak, že když se večer usadím v obýváku a zatopím v krbu, čumím na oheň a při práci na počítač a krafání na motorkářích jednou za půl hodiny přiložím poleno. Příprava dříví obnáší trochu fyzické práce. Topení je spíš zábava.

(reakce na) Fotovoltaika

18.10.2021 v 09:13 | Nahoru | #47
mmks> Sedlovou strechu situovanou smerem V/Z bych bral jako vyhodu, slunko ti na panely bude svitit po cely den. Vlastne je to zadouci stav a pro FVe znacka ideal.
Rozhodne bych se vyhnul bateriovemu ulozisti a pripadne vyuzil tzv. virtualni baterky od distributora elektriny. Baterky jako takove ti pro servis (vymenu) realne prodluzuji navratnost cele investice a z fin. hlediska se nevyplati. Pouzivaji se max. nekde v prumyslu nebo kdekoliv jinde, kde mohou nahradit " BTS", zalozni zdroj proti vypadku.

Kazdopadne navratnost FVe na rodinny dum je realne 17let+ a to v pripade ziskani dotace (u prumyslovych vyroben se s dotacemi dostanu na nejakych 11 let), bavim se o realne hodnoste, ne o pohadkach.
U tech rodinnych FVe je to spis takova hi-tech okazalost pro sousedy a nebo to ma nekdo jako konicka, ale ja bych do toho osobne nesel, alespon v teto dobe ne.

Fotovoltaika

18.10.2021 v 09:31 | Nahoru | #48
Tak nějak se přidávám k dotazu. Situace u rodičů velký barák nyní kompletně vše na elektriku (vaření, svícení) a 14kW TČ vzduch voda na vytápění a ohřev 250L vody. Záložní teplovodní kamna na dřevo, která vytopí celý dům a původní elektrický bojler s možností ohřevu vody rozvodem z topení (tedy teoreticky z těch kamen). Topení je na samotížku takže bez elektriky.
No a říkám si co s tím, jestli pořídit fotovoltaiku a/nebo el. centrálu (benzín+plyn a nebo naftu a nebo nějaký olej) + baterky. Ani tak zatím neřešíme ekonomiku, jako spíš fakt, že elektrika prostě občas nebude.

(reakce na) Fotovoltaika

18.10.2021 v 09:44 | Nahoru | #49

mmks píše:
Příklad č. 2 - při stavbě baráku x krát řešené, čím to vlastně bude vytápět. Nakonec kotel na dřevo, obří kondenzační nádrž. Jednou tak naložil pod kotel a vypla elektrika. Tak lítal a vyhazoval hořící dřevo z kotle, protože mu neběželo čerpadlo a on měl strach, že mu ta nádrž bouchne a bude po baráku. To má ještě výhodu, že nemá klasickou pracovní dobu. Takže už kupoval centrálu. Nový barák, ale před ním hromada nějaké dřeva, co kde levně sehnal.
Jestli má někdo usedlost, vlastní les atd. tak to dává smysl, ale u mě v baráku v zástavbě mě to fakt neláká.


Ten problém s čerpadlem jsme řešili u mámy (má malej domeček, 5kW kamna s výměníkem a 4 radiátory. Nakonec jsme před čerpadlo dali chytrou UPSku (nikoliv klasickou pro IT), která podrží těch 35W čerpadla 2-3 hodiny spolehlivě. Akorát to samozřejmě nebylo levný a navíc baterie bude nutné každých cca 5 let měnit...

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika

18.10.2021 v 09:46 | Nahoru | #50
Borntobewild> jasný, bohužel jsem kdysi udělal rozhodnutí (ani po tolika letech nedokážu posoudit, jestli dobré, nebo špatné) a přestavoval 2. generační barák. Tzn. musím vycházet z toho jak to bylo. Stavět na zelené louce (teď) tak to řeším vše jinak.
SLEEPER> co jsem si díval, tak na tento směr střechy uvádí snížení výkonu o cca 20%, Myslím, že vzhledem k tomu výhledu jaký mám by to bylo míň. Jak jsem to studoval, tak pro mě by byly třeba zajímavé amorfní panely, sice mají nejnižší výkon, ale zase (údajně) líp zvládají rozptýlené světlo, nejsou tak náchylné na úhel dopadu paprsků. Vzhledem k ploše, co mám k dispozici by mě teda netrápilo, že místo jednoho mono, musím dát třeba 2-3 amorfní. (samozřejmě při 1/3 ceně)

1 reakcí na tento příspěvek Fotovoltaika

Skvělá odpověď, děkuji! 18.10.2021 v 10:59 | Nahoru | #51
vzhledem k tomu co je tady za hromadu příspěvků to asi nemá cenu nějak rozebírat, každý má svůj úhel pohledu....

napíše jen pár poznámek, kdyby Tě zajímalo něco konkrétního ptej se
provozuji střešní instalaci FVE 10 let tak nějaké zkušenosti s provozem i stavbou mám, navíc táta FVE 12 let staví a projektuje

umístění mám na střeše na JZ střední čechy - hned první "drobnost" je ta, že oproti nabídkám relizačních firem je reálná "osluněnost" horší - jsem na nějakých 78% projektovaného stavu - projekt o bere jen na základě mapy intenzity záření - to jsou ty W na metry, ale v reálu závisí i na tom, že tam stíní kopec, stromy atd.
takže když někdo nabídce a počítá jak je to super tak realita u mě je o cca 20% horší, mít to na bankovní úvěr tak nic moc

pro ilustraci mám instalaci 9,6kWp (FVE se udává ve Watt peak - tj. maximální hodnota výkonu - ale ta vyžaduje správný sklon vůči slunci, čisté panely (souvisí se sklonem) a nízkou teplotu - s růstem teploty polovodičového přechodu panelu klesá účinnost)

a z této instalace vyrábím zhruba 6 MWh energie za rok (z energetického hlediska to má koefient využití cca 8%, když JETE a JEDU mají kolem 80% - to jen k diskzi ohledně zelené energie)

co se životnosti týče - panely jedou 10 let a pokles účinnosti je minimální - větší jsou rozdíly mezi jednotlivými roky vzhledem k počasí než že bych vysledoval velký klesající trend výkonu FVE

ještě zde padlo - abych měl elektriku když bude výpadek - pokud nebudeš mít hybridní měnič a odpolední na ostrov tak nic mít nebudeš - aby bylo možné mít měnič připojený do sítě tak podmínkou připojení je slave režim - tj. měnič je podřízen síti - když nemá na vstupu napětí tak nic nesmí vyrábět - je to logické, přijde pracovník distribuce opravovat vedení - vypne na trafačce přívod aby tam nic neměl a mohl pracovat a FVE by mu tam poslala pecku z druhé strany

ještě jedna z drobností - u plánování spotřeby je taky třeba myslet na rozložení po fázích (elektriku ale nikdo kvůli tomu předělávat nebude - v čr je měření po fázích takže klidně na jedné fází energii do sítě FVE dodává a na druhé si musíš energii ze sítě koupit, protože na to 1 fáze z FVE nestačí

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika

18.10.2021 v 11:22 | Nahoru | #52
Honza-TA950> Tak ten synchronní měnič nefunguje bez připojení k síti ani ne tak proto, aby to nekoplo elektrikáře, jako proto, že se prostě nemá s čím synchronizovat. On potřebuje tu sinusovku, aby jí kopíroval.

(reakce na) Fotovoltaika

18.10.2021 v 11:53 | Nahoru | #53
Borntobewild> měnič si frekvenci tvoří sám a ještě ji umí i měnit dle zatížení - tím je řízeno připojení/odpojení/výkon - nafázování je věc k připojení, která platí pro všechny měniče - tohle je podmínka připojení bez toho tě distributor kopne do zadku a neschválí připojení a taky začne hlídat přetoky - to je pro distributora super business, ví že nemáš nic provozovat tak jakýkoliv i minimální tok do sítě je neoprávněný zásah do distribuční soustavy, který je pokutována to dost drsně

(reakce na) Fotovoltaika

18.10.2021 v 15:08 | Nahoru | #54

mmks píše:
SLEEPER> co jsem si díval, tak na tento směr střechy uvádí snížení výkonu o cca 20%, Myslím, že vzhledem k tomu výhledu jaký mám by to bylo míň. Jak jsem to studoval, tak pro mě by byly třeba zajímavé amorfní panely, sice mají nejnižší výkon, ale zase (údajně) líp zvládají rozptýlené světlo, nejsou tak náchylné na úhel dopadu paprsků. Vzhledem k ploše, co mám k dispozici by mě teda netrápilo, že místo jednoho mono, musím dát třeba 2-3 amorfní. (samozřejmě při 1/3 ceně)



Je pravda, ze na domky jsem zadnou studii nedelal, ale pokud ma nejaky objekt plochou strechu, coz byva hlavne u prumyslovych objektu, davaji se takove jakoby sedla panelu, kde jedna strana smeruje na vychod, druha na zapad. Je to prave kvuli nejvyssimu vyuziti slun. svetla. Take celkem zalezi na zemepis. souradnicich a zrovna na te JM to celkem smysl dava.
Delaji se folie, nebo i tasky se zabudovanou fve, ale s tim zkusenosti nemam a nemyslim si, ze budou hodnoty kwp srovnatelne s klasickymi panely.
S vracenim elektriny do distribucni site se dnes nepocita, neni to fin. relevatni, mozna snad vyuzit te virtualni baterky.

Zkus si to nekym napocitat, ale realne se pod navratnost 17 let nedostanes, leda bys mel strechu jak runway. :)

Ted se ocekava tak trochu blazinec, poptavka po fve, coz zpusobi umele vystreleni cen.

Rozmyslel bych spis poradne zatepleni (strecha, okna, fasada), ledky, tepelne cerpadlo, kotel na biomasu......, to si myslim, ze dava vetsi smysl, nez ta fve na domek.
Sam bych ji jinak uz na strese mel. :)

e: na tu komplexni energetiku jsou dotace take...

Naposledy editováno 18.10.2021 15:11:35

Fotovoltaika

18.10.2021 v 17:02 | Nahoru | #55
Píšu OT ale jen z vlastní zkušenosti...
Můj záměr je být co nejvíce soběstačný a zárověň mít možnost rychle reágovat na změny.

Vytápění a ohřev TUV tedy řeším obyč odhořívacím kotlem s akumulací a kombi bojlerem, který zbaští s velmi dobrou účinností cokoli sypkého nebo kusového do 65cm délky.
Kotel je jednoduchý a svépomocí si na něm opravím cokoli. Navíc jej umím upravit tak, aby v něm sypké palivo bez přiložení hořelo až 12 hodin - opravdu hořelo, nikoli doutnalo.

Zálohu domu (světla, topení, počítače, kamery...) řeším UPS 3KVA s externím blokem baterií - baterky beru vyřazené CSB protože jejich lepší modely mají i po 15ti letech víc než 50% kapacity.

Při delším blackoutu, který u nás bývá tak dvakrát za rok mám možnost živit z automěniče, nebo nabíjet baterie UPSky přímo home-made generátorem - ten je ale dost hlučnej a neekonomickej.

FVE ani kolektory nezvažuji, spíš pokoukávám po TČ na přechodné období podzim/jaro.

Vodu ze studny a ČOV mám vlastní, jen je v plánu osadit studnu jednofázovým čerpadlem pro možnost zálohování UPSkou.

Fotovoltaika

18.10.2021 v 18:29 | Nahoru | #56
Začátkem roku jsme se ženou koupili barák, na kterém byla namontovaná FVE - 2 x 4,1 kW, FVE zkolaudována před koncem roku 2008, podpora je cca 16000/1MWh...hodí to v čistém cca 80-100 000/ročně...v baráku se topí tepelným čerpadlem/elektrickým kotlem...barák jsme nekupovali samozřejmě kvůli té FVE, ale tak ty prachy z toho se hodí - zaplatí to aspoň tu roční spotřebu proudu....

3 reakcí na tento příspěvek Fotovoltaika

19.10.2021 v 07:03 | Nahoru | #57
Ahoj,
tady je můj příspěvek do mlýna:

Teď v září jsem zprovoznil fotovoltaický ohřev teplé vody. Instalovaný výkon je 1890 Wp, sklon střechy cca 34°, orientace JJZ. Napojeno na bojler 160l s jednou spirálou 2,2kW.

Montáž svépomocí, MPPT regulátor jsem si vyráběl sám podle http://tnweb.tode.cz/fotovoltaicky-mppt-menic-pro-bojler/ s drobnými úpravami (jiné tranzistory, bez odesílání dat).
Dále jsem dodělal přepínání na NT z distribuční sítě. Pokud je teplota vody pod 45°C, tak se v noci dohřeje.

Protože jsem se snažil vše dělat vlastními silami, tak jsem se dostal na pořizovací cenu 25 500,- Kč. Po měsíci provozu je vyrobeno cca 130 kWh, když je pěkný slunný den, tak je výroba cca 8 kWh, když bylo zataženo a pršelo, tak 1-2 kWh.

Vím, že po měsíci provozu je brzo dělat nějaké závěry, ale s dosavadním provozem jsem velice spokojen. Navíc v letních měsících budou podmínky příznivější a budu řešit, co s přebytky (zatím mám v hlavě ohřev bazénu).

Jako kosočtverec nebo hovadinu to nevidím, podle mě je to co do návratnosti nejpříznivější řešení.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika

19.10.2021 v 07:53 | Nahoru | #58
vb_g>
Šikovnej ,ale připomíná to socík,dnes zákazník vyžaduje instantní řešení,koupit zapojit a nestarat se.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika

19.10.2021 v 08:20 | Nahoru | #59
vb_g> Já mám ohřev, jak už jsem psal, dělaný měděnýma trubkama, položenýma pod měděnou střechou.Samozřejmě lze těžko změřit celkovou vyrobenou energii, pouze odhadovat. Boiler mám 240 litrů a za slunného dne se ohřeje na 45 stupňů. V dubnu, nebo říjnu třeba na 30. Většinou se voda odebírá průběžně. Spočítal- li jsem správně, k ohřátí 240l vody z 10st. na 40 je potřeba 9kWh Myslím, že ta získaná energie je +- stejná jako Tvá fve, se zlomkem vstupní ceny a vyšší životností . Možná by byla zajímavá kombinace obojího. Já jímáním na plechu získám víc energie, ale teplota je omezená. Ty získáš energie míň, ale je jedno jak teplou vodu ohříváš. Samozřejmě další varianta jsou vodní solární kolektory, které imho nadělají víc muziky než fve. A ideální pak fve panely s ohřevem vody, které získají ze stejné plochy ještě tu tepelnou enegrii navíc, krom toho chlazené mají vyšší účinnost.
A další věc: Moje měděná střecha s absorbérem dostala v roce 09 zásah kroupama o velikosti pingpongových míčků. Jsou v ní ďůlky, ale funguje bezproblémově dál. Z kolektorů na sousedních střechách zbyly jen střepy.
Edit: A ještě by byla pro ohřev TUV zajímavá kombinace FVE a TČ.

Naposledy editováno 19.10.2021 08:25:01

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika

19.10.2021 v 08:27 | Nahoru | #60
kratkej01>
Jo, jasně, technika včetně elektra je můj koníček. Pokud je člověk levej, tak holt platí, nezávisle na režimu. Pokud chce někdo využít dotace, nechť je využije, ale ať se pak nediví, že dostane to co nechtěl...
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.


TOPlist