Originální díly PARTSDEPOT

Téma: Přední kolo pořád brzdí - FZ6 fazer
13.11.2020 v 20:26
Čau chlapi,
potřeboval bych jednu radu.
Koupil jsem před pár měsícema Fazera 2006, první moto. Nejsem úplný lempl, tak se postupně učím a dělám si plno věcí sám (a když jsem zjistil, kolik si účtují páni v servise, tak ještě docela rád)

Přezouval jsem gumy, tak si říkám, že když už to rozebírám tak trochu zkusím rozhýbat přední brzdy. Jedna strana totiž přibržďovala konstantně a druhá "chytala", což možná mohlo být tím že jsem s tím práskl o zem a posmolil kotouč . Nicméně, testoval jsem a kotouče to nezahřívalo, ani žádné vibrace atp.

Početl jsem jak na to a vyměnil jsem brzdovku postupným doléváním shora a vytlačováním u brzd(mám ABS). Taky byly pěkně zasrané pístky od sajrajtu z brzdových destiček, což jsem považoval za možný důvod problému, tak jsem je očistil dohladka (nevyndával, ani nevím jak na to, a nechtěl jsem to zavzdušnit nebo něco...pouze potlačil brzdama a očistil konce které vylézají). S dobrým pocitem zkompletoval a zjistil, že brzdy brzdí mnohem víc, resp. kolo zůstalo po zabržední docela zablokované. Pokud se předtím točilo samo cca 3s, tak teď max 1s.

Samozřejmě jsem četl zde již nějaké vytvořené témata. Hadičky bych mohl asi vyloučit, protože předtím to šlo výrazně líp se stejnýma(ale staré jsou, o tom žádná).
A dál nevím, nejsem v tom ještě úplně mazák.
takové moje myšlenky okolo:
Nějaký jiný zřejmý důvod proč se nevrací pístky by mohl být?
nemohl jsem to zavzdušnit nebo něco pos*at, přetáhnout, atd?
Nesedne si to třeba když to projedu?

pokud by mě někdo nasměroval, bylo by to super
3x díky...

Naposledy editováno 13.11.2020 23:16:53

Přední kolo pořád brzdí - FZ6 fazer

13.11.2020 v 21:23 | Nahoru | #1
Čau, a neboli tam na doštičkách nejaké pliešky? Možno si to zle poskladal. Síce fazera som nerobil a aj čo som robil si nepamätám poriadne, ale nejaké pliešky sa tam nachádzajú. treba si poznačiť, ktorá doštička kam ide, mohol si ich pomiešať. Potom to môže aj sadnúť, lebo aj kotúč sa podá na tých valčekoch tiež tam nie je napevno. Keď si si istý, že si nepomiešal doštičky a správne poskladal tie pliešky čo tam majú byť tak to skús len pomaly na jednotke zabrzdiť a povoliť a ešte pár krát a potom pozri čo sa deje. Nabudúce do toho babri pod dohľadom niekoho skúseného a až potom sám, sa môžeš zabiť keď to zle poskladáš. Idem pozrieť na Parts depot čo tam je a čo si tam mohol posrať a pozri si to aj ty pre istotu.

PS: tak sú tam tie pliešky a je to plávajúci strmeň, skontroloval si vodiace kolíky? Ten strmeň sa musí hýbať na tých kolíkoch , teda tá pohyblivá časť, a tie pliešky to pomáhajú odtlačiť. Keď sú tie vodiace kolíky zahrdzavené tak to potom blbne a brzdí to stále.

Naposledy editováno 13.11.2020 21:30:07

Přední kolo pořád brzdí - FZ6 fazer

13.11.2020 v 21:43 | Nahoru | #2
Ahoj, diky za ochotu.

Ještě bych podotkl(nevím jestli to má vliv, jen pro jistotu) že před prvním zmáčknutím brzd se kolo točilo perfektně.

O žádných plíškách nevím. Ty brzdové destičky jsou řekl bych identické. nějaké plíšky jsou v tom "držáku na destičky" (nevím jak se to odborně jmenuje, pardon), s těma jsem nemanipuloval. Destičky mají na obou stranách(nahoře a dole) vybraní a nelze je v podstatě usadit špatně.
Přestože jsem se snažil dát každou desticku na své původní místo , je možné že jsem na jedné brzdě desticky vyměnil. Na té brzdě která nepravidelně přichytává jsem zaznamenal mírně nepravidelné opotřebení destiček, neboli je na jedné straně zbrousena mírně více. Tuto více zbroušenou stranu jsem dal nahoru s předpokladem, že to tak původně bylo. Pokud destičky nejsou stejné, což se mi na rovinu tedy nezdá, můžu to prekontrolovat. Vizuálně jsou stejné. Pokud byly usazeny jinak můžu snadno poznat z otlaceneho laku z pístů.
Mám nějaké foto destiček, pro jistotu přiložímReakce na P. S. : zítra to zkusím ještě rozmontovat a znovu poskládat. Nejsem si jistý, že přesně chápu co mám udělat, ale podívám se jestli jsou ty destičky správně usazené a ty plíšky tak jak mají být. Pošlu případně foto..

Naposledy editováno 13.11.2020 21:49:13

Přední kolo pořád brzdí - FZ6 fazer

13.11.2020 v 22:02 | Nahoru | #3
Ještě tedy k těm kolíkům. Měl jsem je venku jak jsem rozebíral bzdy. Možná bych je měl víc namazat, což udělám. A jdu ještě vyzkoušet jestli se třmeny hýbou, nedá mi to spát ty plíšky tedy taktéž pomáhají odtlačovat destičky, vyžadují nějakou údržbu? Kdyztak je taky vyndám a očistím alespoň.

1 reakcí na tento příspěvek Přední kolo pořád brzdí - FZ6 fazer

13.11.2020 v 22:04 | Nahoru | #4
Tak sa pozri na parts depot tam to máš rozkreslené, musíš skontrolovať pohyb tej časti kde sú piestiky po vodiacich kolíkoch či to ľahko chodí, či to nie je zaseknuté, zahrdzavené. Tie pliešky si pozri ako majú byť na rozkrese, tiež majú nejakú funkciu, nie sú tam na parádu. Keď si pozrieš ten výkres, náčrt, tak si niečo ešte poštuduj o činnosti plávajúceho strmeňa, ako vlastne fungujú brzdy na tvojej motorke. Fungujú ako na autách. Doštičky sa opierajú o tie pliešky a tie pomáhajú odtláčať doštičky od kotúča, keď sú zaseknuté a blbo poskladané, tak to brzdí stále môžu sa prehriať a zablokovať koleso a si v háji. Skús si nájsť nejaké video, ako sa to robí a na čo dávať pozor, sú také všelijaké videá, možno nájdeš aj ku svojej motorke.

Přední kolo pořád brzdí - FZ6 fazer

13.11.2020 v 22:15 | Nahoru | #5
Ok díky. Ještě tedy jeden dotaz. Ty pístky je vhodné něčím namazat, nebo ne? Čistil jsem je a odmašťoval, takže určitě hladce nepůjdou..
Zítra bych to prošel

...tak jsem to šel ještě rozhrabat. Destičky bylo nutno přehodit(vypadají sice identický, ale číslo dílů je na každé straně vyražené jiné). Možná to bylo prostě tím, že už byly na správném místě správně sedlé, nevím).. jojo, trochu si sypu popel nahlavu, že jsem to nedal kde to bylo.. Funkcí plíšku nechápu, po pořádném prozkoumání mi přijde že funguje pouze jako nějaká mezivložka. Lehce jsem namazal písty a jede to skvěle(no skvěle, spíš jako dřív, točí se cca 4s, tzn v pořádku).

Aspon můžu jít v klidu spát a tobě díky za ochotu

Naposledy editováno 13.11.2020 22:56:48

Přední kolo pořád brzdí - FZ6 fazer

13.11.2020 v 22:46 | Nahoru | #6
Projel jsi to? Musí se to projet a několikrát fest zabrzdit, aby se všechno usadilo. Nějaké točení rukou s předním kolem v luftě nic neznamená.

1 reakcí na tento příspěvek Přední kolo pořád brzdí - FZ6 fazer

13.11.2020 v 23:10 | Nahoru | #7
Už to jede myslím ok, stejně to ale projedu jak se trochu udělá počasí, abych to ozkoušel pořádně, dík. Stejně bych potřeboval vyprázdnit ještě nádrž ať ji můžu shodit(nic moc místa jak to visí na těch hadičkách) V příštím díle totiž potřebuju zapojit druhou potkávačku a analyzovat samodomo zásuvku (nebo co to je) po prvním majiteli
Přes zimu se holt musíme důkladně seznámit

Naposledy editováno 13.11.2020 23:14:44

1 reakcí na tento příspěvek Přední kolo pořád brzdí - FZ6 fazer

14.11.2020 v 08:08 | Nahoru | #8
Čau, práve tie pliešky odtláčajú tie doštičky od kotúča. Som rád, že ti to funguje, a ako píše Kohlstein, na najprv by to brzdil a skúšal v malej rýchlosti, brzdiť fest, pozor nerozbi si hubu a halvne motorku, koleso blokne na prachu a sa váľaš.

(reakce na) Přední kolo pořád brzdí - FZ6 fazer

14.11.2020 v 12:05 | Nahoru | #9
Lokomaster> tu druhou potkavacku zapoj dle návodu na fazer forum. Vyvedeni z konektoru za akumulátorem.

Přední kolo pořád brzdí - FZ6 fazer

14.11.2020 v 13:06 | Nahoru | #10
Michal :
Jasně, radši bych to zapojil takto rozumně než na prasáka z druhého světla. Našel jsem asi 2 témata, ty už mám proctene. Píšou tam sice o verzi moto 2004/2005 ale doufám že to bude stejné i u 2006. Zběžně jsem na to zatím při rozborce motorky koukal a nic moudrého jsem nezjistil, uvidíme jak to rozeberu příště. Kdyztak přijdu otravovat do příslušných témat

(reakce na) Přední kolo pořád brzdí - FZ6 fazer

15.11.2020 v 08:05 | Nahoru | #11
krokoš> ty tvoje plíšky nic neodtláčí.Destičky odtláčí kotouč svou házivosti.Ty vole jak by se ty destičky odtláčely na brzdách bez plíšku,Ty jsou tam pouze aby ty desticky neklepaly a nedrnčely

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Přední kolo pořád brzdí - FZ6 fazer

15.11.2020 v 08:14 | Nahoru | #12
[quote=krokoš]Doštičky sa opierajú o tie pliešky a tie pomáhajú odtláčať doštičky od kotúča,
A ted mi vysvětli jak by asi ten plíšek pomáhal odtláčet destičku od kotouče,když je ten plišek třeba zastrčen do válečkunebo do třmenu a odtláčí se od něj.
To nějak logicky ani nejde,to by ten plíšek musel tlačit na kotouč.
To tam je proto,aby ty destičky byly co nejblíže kotouči aby nedrnčely.To bude normálně fungovat i když ho tam nedáš.

(reakce na) Přední kolo pořád brzdí - FZ6 fazer

15.11.2020 v 08:44 | Nahoru | #13
filboy> dobre, možno máš pravdu, vyhoď si tie pliešky a ser na mňa a aj na to čo som napísal. Hlavné je , že už to Lokomasterovi funguje ako má. No, aby som sa ti pokúsil vysvetliť ako to funguje, teda, ako som na to prišiel , mal som motorku čo mala doštičky na vodiacich kolíkoch. Bez tých plieškov doštičky boli voľné a po namontovaní toho pliešku to tie doštičky PRITLAČILO o valčeky. Vlastne sa tým dosiahlo to , že doštičky , keď neboli v činnosti brzdy boli vlastne voči kotúču v uhle, čiže prípadný dotyk bol len malou plochou vlastne hranou doštičiek. Toto sa zrejme snažia konštruktéri dosiahnuť tým všelijakými plieškami a to je fuk kde sú namontované.

1 reakcí na tento příspěvek Přední kolo pořád brzdí - FZ6 fazer

15.11.2020 v 20:40 | Nahoru | #14
Krokos: hele mrmlas kraviny. Na okruhovce ty plisky nemam, a kolo mi nepribrzduje, a desky mi brzdi v plose a ne hranama. Pokud mu to furt pribrzduje, tak bud ma moc kapaliny v soustave, takze nema kam povolit, nebo zatuhly pistky, nebo hodne unaveny gumy ktery pistky tesni. Nebo vakl v pumpe ktera nepousti zpet.

Plechama to jednoduse byt nemuze.

Naposledy editováno 15.11.2020 21:33:53

(reakce na) Přední kolo pořád brzdí - FZ6 fazer

15.11.2020 v 23:07 | Nahoru | #15

Ozzy_ píše: Krokos: hele mrmlas kraviny. Na okruhovce ty plisky nemam, a kolo mi nepribrzduje, a desky mi brzdi v plose a ne hranama. Pokud mu to furt pribrzduje, tak bud ma moc kapaliny v soustave, takze nema kam povolit, nebo zatuhly pistky, nebo hodne unaveny gumy ktery pistky tesni. Nebo vakl v pumpe ktera nepousti zpet.

Plechama to jednoduse byt nemuze.1 reakcí na tento příspěvek Přední kolo pořád brzdí - FZ6 fazer

18.11.2020 v 17:04 | Nahoru | #16
Diky všem za info.
Tak jen abych to nějak ukončil, kdyby na tohle vlákno narazil třeba nějaký začátečník se stejným problémem.
1) udělaná výměna brzdovky
2) mechanické očištění pístů od sajrajtu z destiček, a lehké namazání ridší vazelinou (vazelinou proto, že v jiném tématu jsem četl, že to někdo mazal brzdovkou což prý není dobře, jelikož brzdová na sebe váže vodu a pak to nedělá dobrotu- rezaví)
3) vrátit každou destičku na původní místo aby líp sedly...
4) projel jsem to a několikrát fest zabrzdil(což jsem si s těma novýma gumama dovolil až tak po 50km, fakt dávejte bacha na nové gumy, jel jsem jak posr*** a stejně to klouzalo jak blázen )
5) je to dobrý , křivý kotouč sice furt mírně chytá(což tak lehce spravit nepůjde) , ale brzdy zablokované nejsou, pohodička.

Takže ještě jednou dík za ochotu a info

Naposledy editováno 18.11.2020 17:07:37

(reakce na) Přední kolo pořád brzdí - FZ6 fazer

18.11.2020 v 17:33 | Nahoru | #17
Lokomaster>
K těm novým gumám - lepidlo ze samolepky odrbej benzínem, lihem, čím to půjde. Pak celou gumu kartáčkem a teplou jarovou vodou, a můžeš jet normálně od prvního metru.
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.
Související témata
Téma Autor Odp. Posl. příspěvek
beowulf Yamaha FZ6 Fazer RomanCablik 11 15.1.2021 v 19:58 Piwell
Přístrojová deska Yamaha FZ6 Fazer alpe 5 25.10.2020 v 21:47 pavel_x
uřvaná převodovka Yamaha FZ6 Fazer lukasnoe 27 21.8.2020 v 22:38 lukasnoe
Yamaha FZ6 2004 nestartuje Yamaha FZ6 Fazer spatass 3 9.8.2020 v 17:11 lukasnoe
LS2 FF397 vector Yamaha FZ6 Fazer Petrasekf600 9 5.8.2020 v 10:24 Chuppa

TOPlist