Originální díly PARTSDEPOT

Téma: 60/40 Silnice/mírný offroad do 50k na A2
Zdravím, momentálně jezdím s A1 na CBR125, příštím rokem chci rozšířovat na A2 a tak nějak mi došlo, že mě to táhne víc směrem k adventure bikům, ale na Tenerky, Africa Twiny a GSa nemam jak peníze tak papíry.

Plánuju jezdit cca 60% na cestách (rád bych s tím byl schopen cestovat) a 40% mimo cesty. Tím myslím nějaký polňačky, lesní cesty, do hor, ale ne žádný skákání a MX traily pro zběsílý dvoutakty. Prostě něco, s čím, když to hodně přeženu, objedu svět.

Těch pár vláken, co jsem našel tady na Motorkářích (nejnovější cca 2013) často doporučují vzít to, co je levnější v lepším stavu nebo úplně jiný motorky, jako třeba WR250R (což už mi přijde fakt moc MX). V zahraničí se ty názory liší ještě víc. Ta DR mě táhne tím, že je celkem lehká (oproti KLR) a vzduchem chlazená. Na druhou stranu KLR má větší nádrž a zdá se na cesty pohodlnější. O XT toho moc nevím, ale je taky často doporučovaná.

Jelikož to jsou celkem velký (a těžký) motorky, asi by stálo za to zmínit, že mám 185cm a vážím kolem 65kg.

Má teda tohle moje laborování nějaký smysl, nebo je vcelku jedno, kterou nakonec vyberu? Děkuju.

Naposledy editováno 06.08.2020 22:26:58

1 reakcí na tento příspěvek 60/40 Silnice/mírný offroad do 50k na A2

6.8.2020 v 22:53 | Nahoru | #1
Z těch 40% hooodně uber, tolik polních cest, ktreré vedou přes pole odněkud někam, u nás není. Máš vůbec tušáka, že do lesa se u nás na motorce nesmí?
No a vzhledem k tomu, že aktuální to vlastně bude až za rok, možná, tak co chceš teď radit? Prodej CBR a kup WR125R už teď.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) 60/40 Silnice/mírný offroad do 50k na A2

6.8.2020 v 23:29 | Nahoru | #2

Kohlstein píše: Z těch 40% hooodně uber, tolik polních cest, ktreré vedou přes pole odněkud někam, u nás není. Máš vůbec tušáka, že do lesa se u nás na motorce nesmí?
No a vzhledem k tomu, že aktuální to vlastně bude až za rok, možná, tak co chceš teď radit? Prodej CBR a kup WR125R už teď.Uznávám, že těch 40% jsem přehnal, částečně ale i úmyslně, protože jsem se chtěl vyvarovat odpovědím typu "kup si silničku, na tohle nemá dualsport cenu".

Tušáka mám a neměl jsem tím na mysli nějaký vyšlapaný lesní cestičky. Jen jsem nevěděl, jak termíny jako "fire roads" správně vyjádřit v češtině, tak jsem se to tímhle snažil přiblížit. Jde mi o normální lesní účelový komunikace.

Radu bych rád dostal na to, na co jsem se ptal. Rád bych prostě věděl předem, ať můžu popřípadě pomalu začít zkoumat ceny, inzeráty, ať to nehoním na poslední chvíli a neupnu se na něco, co za to ve skutečnosti nestojí. Na druhou stranu chápu, že je to ještě dost daleko a mám tendenci se pro něco dost nadchnout, ale tak není na škodu předem tušit, ne?

Naposledy editováno 06.08.2020 23:32:09

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) 60/40 Silnice/mírný offroad do 50k na A2

Skvělá odpověď, děkuji! 6.8.2020 v 23:42 | Nahoru | #3
uTukan> "Normální lesní účelový komunikace" jsou ti podle zákona zapovězeny taky, s tím počítej.

(reakce na) 60/40 Silnice/mírný offroad do 50k na A2

7.8.2020 v 00:39 | Nahoru | #4
Kohlstein> Hm, je to pravda no. Přísahal bych, že jsem někde četl, že za turistickými účely nebo za přejetí z jedny pozemní na druhou je to povolený, ale asi jsem to nějak zkomolil nebo nedočetl. Škoda. Pointa snad tak nějak zůstává stejná, i když už s trochu realističtějším nadhledem.

1 reakcí na tento příspěvek 60/40 Silnice/mírný offroad do 50k na A2

7.8.2020 v 07:34 | Nahoru | #5
Měl by jsi ve svém nicku změnit pímeno "k" za "p".

1 reakcí na tento příspěvek 60/40 Silnice/mírný offroad do 50k na A2

Skvělá odpověď, děkuji! 7.8.2020 v 09:53 | Nahoru | #6
Kle 500
Transalp
Freeeind
Nic jinyho a lepšího asi nesezenes

1 reakcí na tento příspěvek 60/40 Silnice/mírný offroad do 50k na A2

Skvělá odpověď, děkuji! 7.8.2020 v 11:32 | Nahoru | #7
DR 650 je fajn, pokud chceš teda i dost po polňačkách, nemálo lidí na tom cestuje.

1 reakcí na tento příspěvek 60/40 Silnice/mírný offroad do 50k na A2

Skvělá odpověď, děkuji! 7.8.2020 v 12:21 | Nahoru | #8
Určitě bych se první zamyslel jestli to má cenu. Pokud máš A1 tak bych šel určitě na neomezený, obzvlášť když tě táhnou cendura.. do té doby koupit třeba to WR-R.

(reakce na) 60/40 Silnice/mírný offroad do 50k na A2

7.8.2020 v 13:06 | Nahoru | #9
sekáčmagor> Já chápu, že s těma lesníma cestama jsem se zmýlil, chybu jsem uznal, nechápu, co je pak za problém. Je mi jasný, že jsem tady novej a ty celkem zběhlej, ale i tak, když člověk nemá co rozumnýho říct, tak je podle mě lepší neříkat nic.

KubaLC8> Na KLE a Freewinda jsem nějakou chvíli zpět taky koukal, ale pak je nějak strčil stranou. No teď když se dozvídám, jak to je s těma polňačkama a tak, tak to asi není uplně k zahození. Transalpa bych, pokud se nemýlím, musel nechat škrtit, jelikož má psáno nějakých 38kW. Děkuju za tipy, určitě je taky nechám v merku.

Pedl> Věřím, že je no, ideálně bych se chtěl na všech projet (nebo si na ně aspoň sednout, ať vím, do čeho jdu), ale to vypadá, že asi nehrozí. Dík za radu!

ThSwen> Rád bych šel rovnou na A, bohužel bych na to musel čekat 6 let, nebo stejnak udělat A2 abych z ní potom mohl jít na A. Autoškoly v okolí bohužel A1->A neumožňují (jestli to vůbec někde možný je). Každopádně děkuju za radu.

Naposledy editováno 07.08.2020 14:16:47

1 reakcí na tento příspěvek 60/40 Silnice/mírný offroad do 50k na A2

Skvělá odpověď, děkuji! 7.8.2020 v 14:54 | Nahoru | #10
a) Do lesa se nesmí! Jo, nesmí. Stejně jako se třeba nesmí jezdit po silnici víc jak devadesát. Je rozdíl v tom, jak se veřejnost dívá na někoho, kdo to na sportovním enduru motá mezi stromama, a na někoho, kdo se drží na klasickej lesačce, byť ilegální je oboje.
Drž se mimo trsy KČT a cyklotrasy. Když už někoho potkáš, míjej ho pomalu a ohleduplně. Neupozorňuj na sebe uřvanym vejfukem a nejezdi na jednom místě kolem dokola. Pokud se budeš držet těhle zásad, je dobrá šance, že se vyhneš konfliktům.

b) dual sport nebo cenduro? To za tebe nikdo nerozhodne. Já mam rád dualy. V lehkým terénu jakž takž fungujou (viz další odstavec), oproti cendurům se hodí, že jsou o něco lehčí, stejně jako to, že nemaj kaptoáž, kterou bys musel chránit padákama.
A na silnici je velkej jednoválec skvělá jezdecká škola. Rozsah použitelnejch otáček je malej, takže tě to naučí řadit. Moc to nebrzdí, ani nezrychluje, klíčem k rychlosti je tady plynulost, takže tě to donutí uvažovat nad správnou stopou.
Na druhej straně je pravda, že dálkový přesuny jsou na tom celkem za trest, takže na cestování po ose dejme tomu do Bosny, Rumunska to nejni úplně to pravý ořechový.
Vyhnul bych se verzím RS, Ténéré a Tengai, bo IMHO spojujou nevýhody dualů a cendur do půvabnýho celku (to říkám jako majitel opečovávaný Tengaiky), přičemž bonusem je pouze Dakar-look a velká nádrž. Jaká je důležitost velký nádrž při Evropskej hustotě benzínek si domysli sám.
To samý platí pro Freewind, ovšem s tim, že ten nemá ani ten Dakar-look

c) DR nebo XT nebo KLR? Za mě je to celkem jedno, koukal bych spíš po hezkým stavu. DR je taková "nejvostřejší" (ale i tak nesahá jakejkoliv LC4 ani po kolena), zase je to vysoká koza, vibrátor a trápí jí pár servisních neduhů.
KLR je "nejtupější" (čim novější model, tim hůř), je těžší, jedinej vodník, což se hodí v trialovejch pasážích (jak často je budeš jezdit? ...skoro vůbec..?). Zas mi ale přijde taková nejfestovnějš postavená, teda s výjimkou unikátně stupidního šponováku vyvažováku.
XT je podle mýho názoru takovej zlatej střed a muj osobní favorit.
Ovšem ty rozdíly jsou fak kosmetický. Co se jízdy v terénu týče, tak pokud s ní nemáš zkušenosti, tak na začátku budeš limitem ty. Brzo ale přijdeš na to, že do technickej pasáží jsou jedna jak druhá těžký a v rychlejch pasážích dostaneš u jedný jak druhý rychle do kolen odpružení, který prostě nestíhá a jde co chvíli na dorazy. Jasně, podvozek můžeš vyměnit, ale otázka je, nakolik to u stroje týhle cenový úrovně dává smysl.
Takže jsou tu čtyři scénáře, buď se s tim smíříš a omezíš se na klidně projížděný polňačky/lesačky, nebo koupíš EXC, nebo LC4 (což je stejně jen přestupní stanice na cestě k EXC ), nebo zjistíš, že tě to táhne k cestování a koupíš dvouvál.

Přeju šťastnou ruku při výběru

1 reakcí na tento příspěvek 60/40 Silnice/mírný offroad do 50k na A2

Skvělá odpověď, děkuji! 7.8.2020 v 14:59 | Nahoru | #11
Ahoj, na KLE 500 určitě koukni, jsou teď za slušné peníze a s tím dvouvalcem se dá suprově cestovat, je to pohodová motorka a lehčí terén taky zvládne dobře.

Jinak v terénu bude v této kategorii asi vždy lepší jednoválec, ten je pak naopak méně vhodný na delší silniční přesuny. Super stroj je Beta Alp 4.0, ikdyz jich teď na inzerci moc není, případně Suzuki DR 350, která má s Betou stejný motor.

S Yamahou XT 600 taky chybu neuděláš, v lehcim terénu super a kamarad s ní po silnici procestoval celou republiku a to ji zrovna nešetřil. Bohužel pěkných kousků je na inzerci taky pomálu...

PRO OSTATNÍ: stále mě nepřestává udivovat, kolik tupců dokáže neustále spamovat odpověďmi s nulovou přidanou hodnotou (viz Sekacmagor a podobní)

(reakce na) 60/40 Silnice/mírný offroad do 50k na A2

7.8.2020 v 15:52 | Nahoru | #12
RychlejSolista> Mne zase udivuje kolik tupců dokáže stále poukazovat na mou sníženou inteligenci.Já se za to nestydím a dal jsem si to před mnoha lety i do nicku... Ale ty výlevy a dotazy které tady borci typu uTukana prezentují nejde jinak komentovat.

(reakce na) 60/40 Silnice/mírný offroad do 50k na A2

7.8.2020 v 17:11 | Nahoru | #13
JohnnyS08> Mockrát děkuju za obecně užitečný rady. Přijde mi, že z týhle odpovědi jsem se toho dozvěděl víc, než z těch desítek hodin cestování skrz různý ADV/Dualsport rider fóra. Zároveň když je to takhle napsaný, tak to vlastně všechno dává i logicky smysl, jen mě to prostě v tu chvíli netrklo.

Domluva s lidmi mi nedělá problém, řekl bych, že nejsem moc arogantní a hlučný vejfuky rád nemám, takže bych v praxi asi neměl nikoho nějak extra otravovat.
Kromě tý mojí Hondy s tím jedním malým frťanem jsem si žádnej jednovál nezažil, ale už z týhle mojí zkušenosti je vidět, že to na cestování fakt asi optimální není (nad 7k, což je s tím motůrkem do kopců často potřeba) to je jak nějaký drobounký kango.

Ještě jednou moc děkuju za rady jak ohledně ježdění tak ohledně výběru. Věřím, že ať nakonec vyberu cokoliv, tak z toho radost bude .

RychlejSolista> Ta KLE se mi popravdě vzhledově líbí asi nejvíc. O tom Beta ALPu jsem nikdy neslyšel, ale vypadá dost zajímavě, taky přidám do seznamu. To stejný platí pro DR350 (znal jsem akorát DRZ400, jdu si o těch rozdílech něco zjistit). Ty XT vidím na Bazoši a i tady za celkem pěkný ceny, ale vypadá to, že se to odráží na stavu no . Budu hledat, děkuju.

sekáčmagor> Pořád mi nebylo odpovězeno, co je za problém. Rád bych věděl, co za výlevy mám, když tě to rozhořčí tak moc, abys mi tu nadával do tupce za to, že jsem se zeptal na běžnou otázku. Kdyby se tu na to někdo ptal každý den, pochopim to, ale tak to neni.

Naposledy editováno 07.08.2020 17:11:52

1 reakcí na tento příspěvek 60/40 Silnice/mírný offroad do 50k na A2

7.8.2020 v 19:15 | Nahoru | #14
Hlavne si rozmysli, jestli potrebujes vepredu 21" kolo nebo jestli ti staci 19ka. Tim se ti vyber bud zuzi nebo rozsiri.

60/40 Silnice/mírný offroad do 50k na A2

8.8.2020 v 10:18 | Nahoru | #15
Koukáš po docela různých motorkách, neopomíjej ten váhový rozdíl mezi nimi, to v terénu nejvíc poznáš .

(reakce na) 60/40 Silnice/mírný offroad do 50k na A2

8.8.2020 v 22:18 | Nahoru | #16
Slávek-TDM> Upřímně bych chtěl tu 21, na druhou stranu uznávám, že to říkám 1) kvůli vzhledu a 2) jako trošku informovanej odhad o tom, kde bych to mohl použít. Když ale vezmu to, že někam do písku/mokrýho bláta a na vyšší překážky se stejně dostanu asi až když bych se rozhodl cestovat do vzdálenýho zahraničí, kdy v tý době je možný, že už třeba budu mít jinou motorku, tak si uplně nejsem jistej tím, jeslti je ta 21 nutná.

Pedl> To je dobrá poznámka no, porovnávám tady motorky co mají 130kg a bezmála 180kg za sucha, to už asi znát je, kor v terénu. Nechám na paměti, děkuju

Naposledy editováno 08.08.2020 22:24:49

2 reakcí na tento příspěvek 60/40 Silnice/mírný offroad do 50k na A2

Skvělá odpověď, děkuji! 11.8.2020 v 12:11 | Nahoru | #17
KLE je dobrá motorka, na XT jsem nejel. Vzhled je poněkud zastaralý, ale je to nenáročný dříč. Navíc se dá jet podle nálady, na pohodu a když se ti zachce, dá se motoru dát pod kotel, je živej a točivej. Svou KLE mám už téměř 7 let, najel jsem s ní 25 000 km a jsem spokojený. Snad jen lepší brzdy, zvlášť když jedu s manželkou, je to slabota. Nějaký off to zvládne, já ho nevyhledávám, snad jen na srbském venkově nuceně, ale ideální na silnice druhých či třetích tříd u nás.
Mimochodem, občas se podívám na inzerci a mám dojem, že ceny u těch KLE se drží už několik let stejně. Já jí koupil za 49 000 v roce 2013 a je +-stejné i v roce 2020.

(reakce na) 60/40 Silnice/mírný offroad do 50k na A2

11.8.2020 v 14:32 | Nahoru | #18
Radek2107> Je to tak u všech motorek...některé jdou i nahoru - např. ty vzduchem chlazený jednoválce... Holt inflace je rychlejší, než pád ceny ojetých motorek

(reakce na) 60/40 Silnice/mírný offroad do 50k na A2

11.8.2020 v 14:49 | Nahoru | #19
Radek2107> Super, dík za názor. Ten vzhled se mi hrozně líbí, hlavně teda ty první generace, ale ani ta po faceliftu (na kterou jsem omezen abych nemusel škrtit) vubec neni k zahození. Ta tvoje vypadá moc pěkně. Chtěl jsem se zeptat, není výška už trochu problém? Koukám, že jsi taky vyšší a zmiňuješ, že zpočátku ti přišla malá, dětská. Je to o zvyku, nebo mě z toho při delších jízdách budou bolet bedra a kolena jak z CBR125?

60/40 Silnice/mírný offroad do 50k na A2

11.8.2020 v 21:12 | Nahoru | #20
uTukan: Výška není problém, pokud myslíš svojí tělesnou. Já měřím 181 a mám to tak tak. Ale zjevně tam není originál sedlo, předešlý italský majitel ho záměrně zvýšil. Posez je dobrý, jezdím vzpřímený, záda mě nebolí, spíš p*del.
Jinak děkuji za pochvalu.
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.
Související témata
Téma Autor Odp. Posl. příspěvek
Stání přes zimu [1, 2] Suzuki DR 650 Terezka108 47 Dnes v 08:48 PetrXX
Tlak oleje v motoru Yamaha XT 600 xt600 7 18.1.2021 v 17:20 Deadman
Napínák [1, 2, 3] Kawasaki KLR 650 papirek 79 13.1.2021 v 22:34 manet125
Jakou motorku Suzuki DR 650, Suzuki DR 350, Honda XR 400, Yamaha T... Ales5 19 27.12.2020 v 10:06 Palomoto
Suzuki DR650 RSE zhasíná Suzuki DR 650 Smrči-GSX-F 4 25.12.2020 v 12:43 Maverick001

TOPlist