Téma: TET bez navigace
Otázka pro borce, kteří jezdí TET ( Trans Euro Trail ). Jel někdo TET bez navigace? Třeba jen překreslil trasu do papírové mapy? Nebo se s tím vypořádal jiným způsobem? Balkán asi bude složitej, ale placatý státy jako Maďarsko nebo Polsko ( většinou polňačky ) by nemusely být složitý... Prostě nevím, jestli tu věc koupit. Díky.

TET bez navigace

Skvělá odpověď, děkuji! 20.6.2020 v 00:37 | Nahoru | #1
Nejel jsem podle toho, protože u nás to není. Ale jde normálně stáhnout GPX trasa a přes Nástroje importovat v PC do Mapy.cz. V nějaké Android aplikaci jsem to nezkoušel.
https://365tipu.cz/2...-google-mapy-cz-atd/
Maďarsko:


Naposledy editováno 20.06.2020 00:44:00

TET bez navigace

Skvělá odpověď, děkuji! 20.6.2020 v 09:26 | Nahoru | #2
Do Android u stiahnuť Osmand , nahrať gpx súbor s trasou . Môžeš si zapnúť navigovanie alebo len nechať vykresliť do mapy a podľa toho valis. Papierové mapy sú otrava ,keď to ide odost jednoduchšie

TET bez navigace

Skvělá odpověď, děkuji! 20.6.2020 v 09:42 | Nahoru | #3
Jel jsem minulý rok HR a BiH............no, já jakožto počítačová lama bych to jen s navigací (silniční Garmin) nedal. To vím zcela jistě. Naštěstí jsem jel v partě kluků, kteří se s "chytrým" telefonem kamarádí, takže vše bylo OK.
Občas bylo nutno "pozměnit" trasu..............objet placený vjezd do NP, nenalezení cesty (v mapě byla, ale v reálu jen stráň v lese - podle lesních dělníků se sesula lavina země a cestu už nikdo neobnovoval), dojet pro ND do města (po pádu stroje), najít místo pro přespání, nebo i jen benzínku a pod.

V HR bez problémů, v BiH jen v nejdůležitějších situacích (nejsou v EU a data jsou drahá)
Některé odbočky bych nenašel...................bylo to asi tak - za třetím keřem odboč mezi dva stromy...........pěšina jak pro zajíce. Samozřejmě většina cest byla takových, že by šli projet i terénním autem. Jeli jsme KTM 950, R1150GS, Honda 650 SLR a občas byly úseky "na hraně"- naštěstí nám přálo počasí..........za deště by to asi pro naše stroje a naše kvality bylo místy neprůjezdné.

Naposledy editováno 20.06.2020 09:43:47

1 reakcí na tento příspěvek TET bez navigace

20.6.2020 v 09:50 | Nahoru | #4
Díky za poznatky. Uznávám, že překreslovat trasu do papírové mapy by byla ...čka na dlouho. Možná si trasu zobrazit v Mapách.cz a pak postupně tisknout? Obávám se, že by to byla pořádná bichle

1 reakcí na tento příspěvek TET bez navigace

20.6.2020 v 10:11 | Nahoru | #5
Mapy CZ mi niektoré gpx súbory nechceli otvorit. Treba použivat openstreet mapy. Do Osmand si stiahnem aj mapy terénu a fungujem offline. Žiadne dáta netreba, v Bosne niekde v tramtarii aj tak nieje signál

TET bez navigace

Skvělá odpověď, děkuji! 20.6.2020 v 10:16 | Nahoru | #6
Mobil s Androidem na navigování a k tomu mapy.cz, budeš mít stažené mapy, aby v případě států mimo EU byly dostupné bez dat offline.
Doma si na PC navrhneš nebo upravíš trasy a uložíš mezi své trasy pod účtem. Trasy TET využívají šotolinové komunikace pro běžný provoz motorových vozidel v kombinací tras pro horská kola.
Mě osobně se v Maďarsku podle papírové mapy orientuje dost špatně. Země je to placka bez možných kopců, které slouží jako orientační body a taky dlouhé názvy vesnic, které jsem vždy podle mapy luštil, jestli je to vůbec ono.

(reakce na) TET bez navigace

20.6.2020 v 11:04 | Nahoru | #7

nepirum píše: Díky za poznatky. Uznávám, že překreslovat trasu do papírové mapy by byla ...čka na dlouho. Možná si trasu zobrazit v Mapách.cz a pak postupně tisknout? Obávám se, že by to byla pořádná bichle


Já se podle papírové mapy ztratím na 20km třikrát. Prostě přejedeš nějakou nevýraznou odbočku a je to. V módu průzkumníka to nevadí, ale když se chceš dostat odněkud někam, najedeš dvakrát tolik Motorka je na papírovou mapu moc rychlá a psát si itinerář na ruličku ve stylu rallye taky nic nezaručuje.

1 reakcí na tento příspěvek TET bez navigace

20.6.2020 v 15:00 | Nahoru | #8
v papiru asi jedine roadbook, ale s tim se nikdo na 500km trati logicky nebude delat .....
proc nechces jet s navi ? na motorku jednoznacne ideal ....
pokud penize, tak to vyres mobilem a offline mapama, uz to davno jde a funguje spolehlive ....

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) TET bez navigace

20.6.2020 v 17:19 | Nahoru | #9
xylem> Mobil mám tlačítkovej, tam žádný mapy nenarvu Takže asi budu muset koupit navigaci, vyzkouším, uvidím...

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) TET bez navigace

Skvělá odpověď, děkuji! 21.6.2020 v 17:08 | Nahoru | #10
nepirum> Pokud budeš kupovat navigaci, ověř si u vybrané navigace, že dokáže pracovat s gpx soubory a podporuje open street mapy (OSM). Je to zásadní věc. ne každá navigace to dokáže a všechny trasy TET jsou ve formátu gpx. Mé doporučení vzhledem k tvému dotazu je jednoznačně pořídit navigaci - těch stezek, které se průběžně objevují je hodně a musíš se rychle zorientovat. Navíc do té navigace musíš dostat mapu, která zobrazuje i nezpevněné cesty a stezky (obecne nejlépe OSMTOPO mapu (má vrstevnice) anebo prostě Open street mapu. Nedávno jsem pomáhal známému, který dělal trasu na Drtiče, nemohl tam dostat jeden přejezd přes louku, protože mapy.cz tam tu polňačku neviděli. OSM TOPO mapa ano. V současné době je asi nejdostupnější Garmin XT

Naposledy editováno 21.06.2020 17:09:57

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) TET bez navigace

21.6.2020 v 21:37 | Nahoru | #11
PetNed> ohledně těch mapových podkladů je to docela věc k dlouhé diskusi. Např. na jedné trase v Bosně hlásil Garmin bez cesty, Sygic vedl, že je to normální silnice a mapy.cz hlásily přerušovanou ultra polnačku, přitom to byla asi rok úzká vyasfaltovaná silnice. Na jiných cestách to bylo s navigacemi zase jinak.
Ten Garmin XT se zdá být na přehlednost asi nejlepší, ale tazatel k němu bude muset asi přikoupit smartphone kvůli lepšímu spárování a zasílání tras.

(reakce na) TET bez navigace

22.6.2020 v 12:40 | Nahoru | #12

mendosk píše: Mapy CZ mi niektoré gpx súbory nechceli otvorit.mapy.cz neotvárajú GPX, ktoré sú zložené z viacerých GPX-iek.
Zopakujem a upresním: Ak je GPX jedna trasa, potom mapy.cz to otvoria. Ak je však GPX viac nezávislých trás - mapy.cz GPX neotvoria.
Niektoré TET trasy sú zložené, preto...

Riešenie (ak chcem predsa len používať mapy.cz):
Otvorím (dané zložené) GPX v (trebárs) BaseCamp (od Garminu- je zdarma a na daný účel netreba aktualizáciu). To mi to GPX otvorí a rozdelí do daných samostatných trás.
Potom každú jednu trasu samostatne sejvnem nanovo ako GPX (takže tých gpx mám potom viac).
No a po jednom si ich importnem do mapy.cz

Neprium:
Neblbni s papierovými mapami človeče. Mapu treba mať, ale v kufri, do istoty a na celkový prehľad.

Každý Garmin by ti mal GPX otvoriť. ALE TomTom nie. V žiadnom prípade nekupuj TomTom. A ak kúpiš inú značku ako Garmin, presvedči sa, či otvára GPX. Ale bacha. GPX otvára aj TomTom, ale jak nie je na mape v danom mieste cesta, GPX nezobrazí. TomTom je len pre asfaltovžch edvenčrov.

Ak kúpiš telefón, nedaj sa zlákať na nepremokavý obal. Hovno budeš vidieť. Kupuj minimálne vodeodolný telefón, ideálne odolný celkovo (vibrácie...).

Napríklad v Čiernej Hore je úsek, kde budeš k mape potrebovať aj kompas, sextant a dosť času, aby si sa zorientoval.
Alebo navigáciu a pekne sa držať čiary a užívať si jazdu.

1 reakcí na tento příspěvek TET bez navigace

22.6.2020 v 14:02 | Nahoru | #13
Ja by som sa vykašľal nielen na TET bez navigácie. Ja by som sa vykašľal na celý TET ...

Dôvody som Ti písal v PM.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) TET bez navigace

22.6.2020 v 14:07 | Nahoru | #14

rabdzi píše: ..... Ja by som sa vykašľal na celý TET ...proc ? jedem za 14 dni TET SLO a HR tak me to zajima, jestli jsem neprehledl nejake racionalni duvody .....
diky za odpoved

(reakce na) TET bez navigace

22.6.2020 v 14:42 | Nahoru | #15
xylem>

Primárne by som sa na TET vykašľal ...

Celý projekt TET je nedokončený.

Ako beta tester som si k tomu naozaj nenašiel cestu.

To je ale môj problém.

Jednoducho, TET je nespoľahlivý.

Nevyvážený. Často nepriechodný. A mnohokrát neatraktívny ...

Balkán poznám.

Príklad:

Vybrať sa na Lurské jazerá po SH34 ? Stokrát zaujímavejšie a krajšie je to cez Arras a Cidhen.

Jazdecky, technicky, aj tak nejako ľudsky ...

Trasu z Progonat do Kuc by som šiel tiež ináč.

Opačne.

Vynechať Mali i Dajtit, výjazd na Tomorrit alebo trasu cez bane smerom na Kräste a Bizë je v Albánsku trestuhodné.

A to sa bavíme zatiaľ len a len o Albánii ...

Naplánuj si cestu radšej sám. TO zvládneš lepšie ako TET ...

Som o tom presvedčený.

Ciao.

Naposledy editováno 22.06.2020 14:43:08

1 reakcí na tento příspěvek TET bez navigace

22.6.2020 v 14:48 | Nahoru | #16
ok, rozumim, diky ....

TET bez navigace

22.6.2020 v 14:54 | Nahoru | #17
Nehrozí, že když zavřou Alpy pro motorky, přesunou se lidé na TET, takže se tam budou tvořit zácpy?

(reakce na) TET bez navigace

22.6.2020 v 15:45 | Nahoru | #18

xylem píše: ok, rozumim, diky ....Prepáč priateľu, ale nerozumieš. To je ako keby prišiel kvantový fyzik na základnú školu a začal zhadzovať Newtona. Ta tak rabdzi hovorí, že TET je na figu, lebo rabdzi trávi ročne niekoľko týždňov na Balkáne a tak môže machrovať. Lebo to dôverne pozná.
A my ostatní, čo to nepoznáme, máme dve možnosti. Študovať mapy, linky, kanály a čmárať si vlastné trasy a furt nemáme istotu, že sú vyvážené a prejazdné.
Alebo sledovať TET a nič neriešiť. A až sa dostaneme na nezjazdný úsek, tak aspoň viem odhadnúť obchádzku.

Treba aj vedieť, že TET prehlasuje, že je pre ľahké stroje. Takže ak do toho ideš s 200kg "endurom" a neprejdeš, tvoja vec. Ale z toho, čo som ja na TET zažil, tak prejdeš aj s 200 kg motorkou, a ak ste dvaja-traja, tak nie je čo riešiť.

vilemx: Dosť možné, že hej. Si predstav, že nejazdili teraz moto GP, asfaltové okruhy boli zatvorené a tak som ich tu mal plný les.

TET bez navigace

22.6.2020 v 16:14 | Nahoru | #19
V TET vidím veľkú výhodu ,že ak sa nejaký úsek stane neprejazdný tak to vieš nahlásiť a upravia trasu na stránke ,preto treba gpx sťahovať pred cestou. Navigacii je dosť ale mne sa najviac osvedčil Osmand . Stačí na to lacný Android fon a netreba kupovať drahé Navi.
Podľa map nieje žiadny problém naplánovať trasu, ale potom sa stane to že pod Velikim Vitorogom sme sa točili ako Maďari v kukurici a hľadali cestu ktorá v mapách bola ale ju strhla lavína a tak už pekných pár rokov nieje a obchadzkou sme zabrali 3 hodiny čo sme šli cez lesy...
Tiež som si TET Bosna upravil podľa svojho, určite to bolo lepšie ako len čistý TET
Tento rok idem Albánsko a tiež som si upravoval a nie všetko idem cez TET

TET bez navigace

22.6.2020 v 16:19 | Nahoru | #20
: ))))
- vubec neresim trasu, trasu vnima kazdy jinak, co ma nekdo za krasny vyhled, muze mi druhej za "stejne nejhezci je to v banskej bystrici"
- mame projety balkan taky cik cak, a stalo se 100x ze jsme se nekde otaceli protoze to dal neslo (pocasi, necesta, hluboka voda, zaval ....), to je uplne v poradku a vubec na tom neni nic spatneho a neresim to
- ptal sem se spis jen proto jestli treba nemas nejake info typu ze je treba legislativni problem s vjezdem do hor, korona omezeni, nebo cokoli jineho co me nenapadlo ....

cesta je cil a ne si odskrtnout ze se presne projela TET trasa .... jezdime tam kde se nam to libi a kdyz je to zajimavejsi vpravo, tak se jede doprava, TET je jenom voditko s tim ze cekam ze tam budou cesty ktere nezname, nic vic ....

Naposledy editováno 22.06.2020 16:24:33

TET bez navigace

22.6.2020 v 17:07 | Nahoru | #21
Tak keď spomínaš SLO, tak bolo jedno video jedného nemca a pri nájazde na TET SLO bolo vidieť, že ide do zákazu vjazdu.
Upozornil som na to vtedy na TET fóre (ksichtbuk)..., lenže zatiaľ čo Slovinci na to môžu srať, tak ako my serieme, keď jazdíme v lese vo svojich krajinách, tak vo všeobecnosti sa mi to nezdá fér, že mi niekto pripraví trasu a vženie ma na páchanie nejakého prečinu, priestupku, či nebodaj trestného činu v cudzej krajine. Veď práve preto my v CZ a SK TET nemáme, aj keď by sme spoločne trasy lesmi naťahať vedeli, však?
Preto som sa ja na TET SLO vykašľal a navyše, SLO trasa by mala viesť asi aj 90% lesmi. No a aký je rozdiel medzi lesom českým, slovenským, rumunským či slovinským? Ak žiaden, tak minimálny. Po lese môžem jazdiť aj doma...

TET bez navigace

22.6.2020 v 19:59 | Nahoru | #22
no tak se zakazem vjezdu souhlas ......

(reakce na) TET bez navigace

22.6.2020 v 21:26 | Nahoru | #23
ThomasDRZ> Omlouvám se, ale moc tomu co píšeš nerozumím.. Stáhnu si OSM mapu, stáhnu si gpx trasy. V bascecampu v PC si natáhnu mapu i trasu a už vidím, kudy trasa vede. Vidím cesty i stezky. A když to vidím doma, Garmin už nic kecat nebude, protože neroutuje, ale pouze zobrazuje aktuální polohu na trase gpx. Pokud ti to dělá jinak, je to chybný postup používání gpx souboru.
Dále nechápu proč by měl tazatel ke Garminu XT přikupovat smartphone kvůli lepšímu spárování a zasílání tras. Všechny trasy vč. map si nachystá doma.
Telefon s Garminem páruje pouze pro využívání info o počasí, dopravní info a příp. sdílení polohy, tedy nic co by nutně potřeboval v terénu. Jo, ještě telefonování přes intercom přes navigaci. Nicméně si nedovedu v dnešní době představit, že někdo někam vyrazí bez telefonu, tedy na 99% smartphonu.

TET bez navigace

22.8.2020 v 18:10 | Nahoru | #24
Jde na TET použít navigace Navitel G550 Moto ????
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.
Související témata
Téma Autor Odp. Posl. příspěvek
RE Himalayan [1, 2] Royal Enfield Himalayan ThomasDRZ 45 20.6.2022 v 13:08 Fyro
Svíčky brisk [1, 2] Royal Enfield Himalayan Geonova 46 23.5.2022 v 22:36 OldCrow
148 směr Balkán Royal Enfield Himalayan nepirum 1 4.8.2021 v 09:15 Komorerth
Výlety po ČR Royal Enfield Himalayan Geonova 5 6.6.2021 v 07:00 ThomasDRZ
Royal Enfield Himalayan - co na něj... [1, 2] Royal Enfield Himalayan Miškin 36 18.5.2020 v 12:36 sardel


TOPlist