Na cesty
Speedy Přidat reklamu

Téma: Závit na olejové vaně a alternativa šroubu
15.3.2020 v 11:30
Zdarec.

Natěšený jsem se s prvním slunkem pustil do přípravy na sezónu. No, nebudu vás napínat, skončil jsem u výměny oleje. Moje Yamaha Midnightstar 1900 má celkem tři šrouby na vypuštění vany. Jeden na pravé straně vzadu a dva na levé straně vepředu. A mi se samozřejmě posral závit u toho nejhůře dostupného — levá strana dál od předního kola. Šroub v podstatě nejde dotáhnout, protože když se dostanu na konec, přeskočí a opět se povolí. Šroubem to není, zkoušel jsem je mezi sebou prohodit a v jiné díře funguje dobře.

Tady je krátké video, kdyby někoho zajímalo, jak to vypadá:

Vím, řešilo se to tu už mnohokrát a všechny možné rady jsem si přečetl, ale bez kompletního rozebrání se k tomu nijak nemám šanci dostat, abych to převrtal a udělal si nový větší závit. Tím padá i možnost opravy pomocí sady a helicoil vložky. Teflonová šňura nebo rozebiratelné lepidlo mi nepřijde jako dobrý nápad. Možností je i tu jednu díru zalepit na pořád a z celkové náplně 4,9 l tam prostě nějakou tu decku starého oleje nechat. Naštěstí většina vyteče tou dírou na pravé straně.

Protože se vzhledem k současné situaci do servisu asi jen tak nedostanu a obchody mají zavřeno, začal jsem dumat nad alternativními řešeními a zajímalo by mě, jestli s nimi máte někdo zkušenosti.

1. Magnetická výpusť pro hliníkové vany — ECO-PLUG — v podstatě si ten šroub vyřeže kousek nového závitu a následně se tam zalepí natrvalo dvousložkovým lepidlem. Olej se pak vypouští vytažením zátky vyrobené ze silného magnetu.Amazon: https://www.amazon..../product/B01LZ1Q5TY/

2. To samé pro ocelové vany — magnetický špunt ECO-PLUG — Pokud je vana ocelová, funguje tohle jen na principu silného magnetu a trochy gumy.Amazon: https://www.amazon..../product/B01M0O9KJ0/

3. Gumový rozpínající se špunt — Dorman 65200 AutoGrade — špunt s křídlovou matkou, která dotahování roztáhne gumu a ucpe díru ve vaně.Amazon: https://www.amazon..../product/B000CO96FE/

4. Zátka s protikusem — Dorman HELP! 65109 — podobná zátka jako v bodě 2, ale místo magnetu je tam protikus, který to drží na místě.Amazon: https://www.amazon..../product/B000CO96CM/

Vzhledem k tomu, jak jsou podobné závady časté a jak drahá a nákladná může být oprava či výměna vany, bych řekl, že i kdybych měl každý rok koupit nový špunt, tak je to lepší než spoléhat na to, že nový závit vydrží délě než ten starý.

Zkoušel už někdo některou z těchto alternativ, nebo jste se s tímto problémem popasovali úplně jinak? Já mám vanu z hliníku, takže 2. možnost se mě netýká, ale zbytek zkusmo objednám a dám vědět, jak jsem pochodil.

Díky a přeji všem více štěstí, než jsem ho měl včera já.
Předchozí
1 2
Následující

1 reakcí na tento příspěvek Závit na olejové vaně a alternativa šroubu

18.3.2020 v 10:54 | Nahoru | #31
Je to tak, ty 55 jsou vypouštěcí šrouby.

(reakce na) Závit na olejové vaně a alternativa šroubu

18.3.2020 v 11:30 | Nahoru | #32
alf567> dík za info

řešení má dvě části - provizorní na ježdění z možností jak to ucpat a druhé konečné - po sezoně motor ven a udělat to pořádně s tím , že rovnou uděalt oba dva šrouby:)

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Závit na olejové vaně a alternativa šroubu

18.3.2020 v 13:23 | Nahoru | #33
alf567> Tys mě někde viděl jezdit

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Závit na olejové vaně a alternativa šroubu

19.3.2020 v 05:15 | Nahoru | #34
ren-old> pockej on psal o vaně ne pekáči buchet ... ještě že Star se nic neříká

(reakce na) Závit na olejové vaně a alternativa šroubu

19.3.2020 v 06:48 | Nahoru | #35

Chenzee píše: ren-old> pockej on psal o vaně ne pekáči buchet ... ještě že Star se nic neříkáTak ten jsem právě nikdy neměl ale je fakt, že jak to alf567 napsal, tak jsem si dost uprsknul Zlepšil jsi mi náladu, Dík

3 reakcí na tento příspěvek Závit na olejové vaně a alternativa šroubu

20.3.2020 v 11:08 | Nahoru | #36
Už dorazily věci z Amazonu i z česka a taky jsem trošku prověřil své zkušenosti ze střední, takže přináším první postřehy. Ptejte se, kdyby vás něco zajímalo, než to začnu montovat na motorku, mám možnost různé věci vyzkoušet nebo změřit.

Kuželový šroub s magnetem vypadá velmi dobře a možná to bude to nejlepší řešení. Na místě ten špunt sice opravdu drží magnet, ale musí se tam vtlačit, protože špunt má na sobě i dost gumy, díky které by měl dobře těsnit. K vytažení stačí chytit kleštěmi a zapáčit proti lemu na matce.Gumový roztahující se špunt vypadá taky dobře. Jen je v návodu napsáno, že by se neměl používat vícekrát. Nicméně povolení nehrozí, protože utahovací matka má na sobě výstupky, které přeskakují v tom těle a tak se samovolně nic nepovolí, i když to nebude dotáhnuté opravdu na fest.Špunt s protikusem ve vaně nevypadá nic moc a navíc je oproti originálnímu šroubu dost veliký, takže se tam asi ani nevejde, ale fungovat by to mohlo, protože je tam také hodně gumy. Nicméně to nebudí důvěru, protože, když se ten protikus rozpadne (a že to není nic extra) tak ten špunt z vany vystřelí a místo malého úniku vyteče všechno najednou.Pak tu máme koupenou závitovou redukci, která je sice krásně přesná, ale je oproti originálu moc krátká a v kombinaci s měděnou podložkou bych měl asi strach, že to nebude držet.No a na závěr můj vlastní pokus, kdy jsem originál šroub provrtal a vyřezal v něm závit na menší šroub.

(reakce na) Závit na olejové vaně a alternativa šroubu

20.3.2020 v 11:13 | Nahoru | #37
frenzymadness> No tak to poslední řešení vypadá asi jako nejlepší ne? Dobrá práce

1 reakcí na tento příspěvek Závit na olejové vaně a alternativa šroubu

20.3.2020 v 16:22 | Nahoru | #38
Pecka. Ten tvůj výtvor se jeví jako super, ale ještě před tím mne napadlo. Ty dva výpušťáky vedle sebe na levé straně (podle videa) jsou fakt zapotřebí oba vyšroubovat? Ta vana je nějak rozdělená? Vidím poprvé že by by motor měl dokonce 3 výpušťáky a ještě na takových debilních místech. proč to aspoň nenaklonli nebo nadaly na spodek?
Kdyby ta vana byla spojená tak bych ten špatnej šroub asi na tvrdo zalepil a vypouštěl tím jedním.

(reakce na) Závit na olejové vaně a alternativa šroubu

20.3.2020 v 20:34 | Nahoru | #39
frenzymadness> Myslím, že jednoduché a funkční řešení. Ten origo šroub tam budeš muset něčím zalepit. Hlavně nenapiš, že Loctitem. To by se mohl Kerut postolicovat. Používá se na to Loctite PC 3967

(reakce na) Závit na olejové vaně a alternativa šroubu

20.3.2020 v 22:43 | Nahoru | #40
)

Naposledy editováno 10.11.2020 22:28:07

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Závit na olejové vaně a alternativa šroubu

21.3.2020 v 12:22 | Nahoru | #41

MartasUS píše: Pecka. Ten tvůj výtvor se jeví jako super, ale ještě před tím mne napadlo. Ty dva výpušťáky vedle sebe na levé straně (podle videa) jsou fakt zapotřebí oba vyšroubovat? Ta vana je nějak rozdělená? Vidím poprvé že by by motor měl dokonce 3 výpušťáky a ještě na takových debilních místech. proč to aspoň nenaklonli nebo nadaly na spodek?
Kdyby ta vana byla spojená tak bych ten špatnej šroub asi na tvrdo zalepil a vypouštěl tím jedním.Přepážka v tom karteru opravdu je (odhadem tak 3cm) takže bordel by tam zůstával. Řešení s odvrtaným šroubem vypadá fajn, jen ten vložený šroub bude muset být hodně krátký. Mezi origo šroubem a rámem je odhadem tak 15mm. Z toho ti 1- 2mm vezme těsnění a 4-5mm hlava nového šroubu.

Závit na olejové vaně a alternativa šroubu

21.3.2020 v 13:50 | Nahoru | #42
Však výšku hlav obou šroubů lze dle potřeby upravit na soustruhu. Defacto na tom origo bude sloužit jen pro případ opětovného strhání závitu, jinak tam ani nemusí být. Dosedací plocha je na motoru. Tím chci říci, že je potřeba proměřit reálnou situaci, navrhnout míry a ty pak při realizaci dodržet. Toť vše.

Závit na olejové vaně a alternativa šroubu

21.3.2020 v 13:57 | Nahoru | #43
Stručné, výstižné .

(reakce na) Závit na olejové vaně a alternativa šroubu

24.3.2020 v 08:58 | Nahoru | #44
alf567> aha Je to docela na makovici, že třeba neudělali kanálek v podobě díry do té přepážky ve spodní části a tím by stačil jeden výpušťák. Nebo ty dvě komory mají jiný důvod, že musí být rozdělený?

Závit na olejové vaně a alternativa šroubu

26.3.2020 v 20:36 | Nahoru | #45
Netuším proč to tak mají. Na obrázku je pravý karter. Modře jsem vyznačil to co myslím tou přepážkou. Červené šipky ukazují kde cca ústí (na levém karteru) ty vypouštěcí ďoury. Tím zadním vyteče i olej z prostoru převodovky, je to z vnější strany karteru propojené. Olejová nádrž je úplně oddělená a má svůj vlastní vypouštěcí šroub (nejlépe dostupný). Vypouštěcí šroub zespod by byl fajn, ale má to docela tenkou stěnu.

1 reakcí na tento příspěvek Závit na olejové vaně a alternativa šroubu

30.3.2020 v 10:25 | Nahoru | #46
Tak, mám hotovo. Nakonec jsem kvůli omezenému prostoru použil ten svůj výtvor, vlepil ho tam dvousložkovým tmelem, který přišel společně s tím kuželovým šroubem s magnetickým špuntem, a drží to. Musel jsem nakonec ještě i trošku zkrátit ten menší šroub, aby se to tam vešlo, a zbrousit hlavu toho velkého původního vypouštěcího šroubu, protože měla jednak límec a také byla zbytečně velká. Dobré je, že si teď ten vlepený šroub můžu při povolování toho menšího přidržet a tak by se to snad nemělo uvolnit ani při další výměně.

Ostatní možnosti jsou sice fajn, ale ne v takto omezeném prostoru. Ten kuželový šroub bych musel zkracovat a ani pak si nejsem jist, že bych byl schopen vyndat z jeho velké hlavy ten magnetický špunt. Ty dva špunty s gumou se tam nevlezou vůbec.

V sobotu jsem se byl projet a nikde ani kapka, takže jsem s výsledkem spokojen. Uvidíme, jak příští rok při další výměně.

Jsem zase o něco chytřejší a schopen poradit, kdyby to někdo někdy potřeboval.

(reakce na) Závit na olejové vaně a alternativa šroubu

1.4.2020 v 11:42 | Nahoru | #47
frenzymadness> Tak super. Dobře sis poradil. Tak ať to už jenom jezdí bez poruchy.
Předchozí
1 2
Následující
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.
Související témata
Téma Autor Odp. Posl. příspěvek
Přední vidlice Yamaha XV 1900 Midnight Star štangla 4 17.5.2021 v 18:00 štangla
Jaké pneu na yamahu 1900 midnight star Yamaha XV 1900 Midnight Star wittypetr 19 16.5.2021 v 15:45 Forrest-Lump
Laděný výfuk Yamaha XV 1900 Midnight Star FJI 14 16.5.2021 v 00:04 Doktorx
Prevodový olej na Yamahu XV 1900 Mi... Yamaha XV 1600 WildStar, Yamaha XV 1700 Warrior, Yam... Džouker 15 22.3.2021 v 14:54 Džouker
Vše o Yamaha XV 1900 Midnight Star Yamaha XV 1900 Midnight Star MROUS 22 7.3.2021 v 17:46 Ladas28

TOPlist