Originální díly PARTSDEPOT

Téma: Závit na olejové vaně a alternativa šroubu
15.3.2020 v 11:30
Zdarec.

Natěšený jsem se s prvním slunkem pustil do přípravy na sezónu. No, nebudu vás napínat, skončil jsem u výměny oleje. Moje Yamaha Midnightstar 1900 má celkem tři šrouby na vypuštění vany. Jeden na pravé straně vzadu a dva na levé straně vepředu. A mi se samozřejmě posral závit u toho nejhůře dostupného — levá strana dál od předního kola. Šroub v podstatě nejde dotáhnout, protože když se dostanu na konec, přeskočí a opět se povolí. Šroubem to není, zkoušel jsem je mezi sebou prohodit a v jiné díře funguje dobře.

Tady je krátké video, kdyby někoho zajímalo, jak to vypadá:

Vím, řešilo se to tu už mnohokrát a všechny možné rady jsem si přečetl, ale bez kompletního rozebrání se k tomu nijak nemám šanci dostat, abych to převrtal a udělal si nový větší závit. Tím padá i možnost opravy pomocí sady a helicoil vložky. Teflonová šňura nebo rozebiratelné lepidlo mi nepřijde jako dobrý nápad. Možností je i tu jednu díru zalepit na pořád a z celkové náplně 4,9 l tam prostě nějakou tu decku starého oleje nechat. Naštěstí většina vyteče tou dírou na pravé straně.

Protože se vzhledem k současné situaci do servisu asi jen tak nedostanu a obchody mají zavřeno, začal jsem dumat nad alternativními řešeními a zajímalo by mě, jestli s nimi máte někdo zkušenosti.

1. Magnetická výpusť pro hliníkové vany — ECO-PLUG — v podstatě si ten šroub vyřeže kousek nového závitu a následně se tam zalepí natrvalo dvousložkovým lepidlem. Olej se pak vypouští vytažením zátky vyrobené ze silného magnetu.Amazon: https://www.amazon..../product/B01LZ1Q5TY/

2. To samé pro ocelové vany — magnetický špunt ECO-PLUG — Pokud je vana ocelová, funguje tohle jen na principu silného magnetu a trochy gumy.Amazon: https://www.amazon..../product/B01M0O9KJ0/

3. Gumový rozpínající se špunt — Dorman 65200 AutoGrade — špunt s křídlovou matkou, která dotahování roztáhne gumu a ucpe díru ve vaně.Amazon: https://www.amazon..../product/B000CO96FE/

4. Zátka s protikusem — Dorman HELP! 65109 — podobná zátka jako v bodě 2, ale místo magnetu je tam protikus, který to drží na místě.Amazon: https://www.amazon..../product/B000CO96CM/

Vzhledem k tomu, jak jsou podobné závady časté a jak drahá a nákladná může být oprava či výměna vany, bych řekl, že i kdybych měl každý rok koupit nový špunt, tak je to lepší než spoléhat na to, že nový závit vydrží délě než ten starý.

Zkoušel už někdo některou z těchto alternativ, nebo jste se s tímto problémem popasovali úplně jinak? Já mám vanu z hliníku, takže 2. možnost se mě netýká, ale zbytek zkusmo objednám a dám vědět, jak jsem pochodil.

Díky a přeji všem více štěstí, než jsem ho měl včera já.
Předchozí
1 2
Následující

Závit na olejové vaně a alternativa šroubu

15.3.2020 v 11:52 | Nahoru | #1
Pak jsou tu ještě možnosti použít ventil a to buď s páčkou a pojistkou proti samovolnému odjištění: https://www.amazon....ngine/dp/B07D9D9TJ1/

Nebo něco takového, kde se ventil otevře automaticky, když se k němu připojí vypouštěcí hadice: https://www.louis.e...icle_number=10002843

Závit na olejové vaně a alternativa šroubu

15.3.2020 v 12:07 | Nahoru | #2
Čau, držím ti palce a dík za toto téma, zas som sa niečo nové naučil. Mne osobne sa páči verzia č.:4. Najprv by som , ale skúsil, nejakým skrutkovačom, či tam máš dosť miesta nad tou zátkou. Ak áno tak paráda. Ešte raz, držím palce aj na nohách.

Závit na olejové vaně a alternativa šroubu

15.3.2020 v 12:16 | Nahoru | #3
Zajímavé, člověk si rád rozšíří obzory každopádně jen na magnet bych nespoléhal

Závit na olejové vaně a alternativa šroubu

15.3.2020 v 12:17 | Nahoru | #4
Ja bych to teda zkusil opravit poradne. Asi by mi na motorce vadilo mit neco jak špunt ve vane...

Závit na olejové vaně a alternativa šroubu

15.3.2020 v 13:32 | Nahoru | #5
3.

Závit na olejové vaně a alternativa šroubu

15.3.2020 v 13:35 | Nahoru | #6
Ahoj, mám tu samou mašinu a máš pravdu, že ke šroubům na levé straně je opravdu špatný přístup. Jsou přímo proti rámu, proto si myslím, že některý řešení nebudeš moct aplikovat, protože je tam prostě nedostaneš. Byl jsem se podívat na svou motorku a jediné řešení bez vyndání motoru bude asi číslo 3. Každopádně držím pěsti a budu to sledovat, jak jsi dopadl a doufám, že mě tohle nepotká.

1 reakcí na tento příspěvek Závit na olejové vaně a alternativa šroubu

15.3.2020 v 16:13 | Nahoru | #7
Čauvec, tuhle motorku moc neznám, ale když jsem to četl, říkal jsem si, že bych to udělal tak, že bych si nechal na soustruhu vytočit šroub, jaký tam originál patří, ale těsnější, ten bych do díry zalepil a do něj bych udělal menší šroub, kterým bych ten olej vypouštěl. Byla by sice díra menší, ale zahřátý olej je dost řídký a kdyžtak ho nechat vytékat o něco déle. V podstatě je to variace bodu č.1. Hodně štěstí

Závit na olejové vaně a alternativa šroubu

15.3.2020 v 17:10 | Nahoru | #8
Taky si přidám nápad,který mně funguje.Bazarovka-klasika první výměna oleje a závit KO nemožnost vložky.Takže výpustný šroub s kuželovým závitem zalepen a oblepen kolem natvrdo a v něm další díra a menší výpušták Myslím, M16 a M10x1 funguje to bez problémů už léta.Kužel a lepidlo je neomylné a na ten malý šroub není takový tah,aby se ten velký povolil. Akorát motorka den na boku kvůli důkladnému odmaštování poškozeného závitu.

2 reakcí na tento příspěvek Závit na olejové vaně a alternativa šroubu

15.3.2020 v 18:58 | Nahoru | #9
A co tohle tím se opravují závity pár desítek let.
www.helicoil.cz/

Závit na olejové vaně a alternativa šroubu

16.3.2020 v 01:55 | Nahoru | #10
Líbí se mi 3 a 4, ovšem zkušenosti s tím nemám. Magnet... přijde mi to nespolehlivé.

(reakce na) Závit na olejové vaně a alternativa šroubu

16.3.2020 v 14:35 | Nahoru | #11

kratkej01 píše: A co tohle tím se opravují závity pár desítek let.
www.helicoil.cz/


To je naprosto spolehlivé a vyzkoušené řešení. Akorát Kerut to bude vidět jinak on je totiž univerzální odborník

(reakce na) Závit na olejové vaně a alternativa šroubu

16.3.2020 v 14:40 | Nahoru | #12

kratkej01 píše: A co tohle tím se opravují závity pár desítek let.
www.helicoil.cz/Helicoil je super.
Ale to přeskakování může znamenat že má prasklou vanu od přetažení a tam to nebude nic platné. Stejně jako ty ostatní věci.

(reakce na) Závit na olejové vaně a alternativa šroubu

16.3.2020 v 19:29 | Nahoru | #13
Helicoil, v-coil nebo i insert coil od Wurth vypadají všechny moc hezky. Bohužel, z toho co jsem zatím viděl se zdá, že se tyto vložky instalují pomocí speciální sady, což by znamenalo vyndat motor ven a pohrát si s tím, protože se tam s tím jinak nedostanu. Bylo by to ale trvalé řešení.

Nicméně, jak píše Chenzee:

Chenzee píše: Čauvec, tuhle motorku moc neznám, ale když jsem to četl, říkal jsem si, že bych to udělal tak, že bych si nechal na soustruhu vytočit šroub, jaký tam originál patří, ale těsnější, ten bych do díry zalepil a do něj bych udělal menší šroub, kterým bych ten olej vypouštěl. Byla by sice díra menší, ale zahřátý olej je dost řídký a kdyžtak ho nechat vytékat o něco déle. V podstatě je to variace bodu č.1. Hodně štěstíNěco takového by mohlo fungovat i bez výroby na míru. Dokážu si představit závitovou vložku s vnější hlavou podobnou obyčejnému šroubu nebo vnitřním vybráním na způsob imbusu, kterou bych tam vlepil natrvalo a do ní dal o něco menší šroub.

Něco na tento způsobnebo

1 reakcí na tento příspěvek Závit na olejové vaně a alternativa šroubu

16.3.2020 v 19:37 | Nahoru | #14
Jestli tam dokážeš nacpat nakej ten kuzelovej cajk, tak helicoil apod bys tam dostal taky.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Závit na olejové vaně a alternativa šroubu

16.3.2020 v 20:03 | Nahoru | #15
assassin> To asi jo. Jenže na všech instruktážních videích k Helicoil vložkám jim řežou nový závit a na to tam dost místa není. Kdybych ale sehnal vložku, která by se dala vlepit do toho existujícího, mohlo by to fungovat. Nakonec já ten závit nemám tak moc v háji jako někteří, kterým se ho povedlo vytáhnout třeba celý ven.

(reakce na) Závit na olejové vaně a alternativa šroubu

16.3.2020 v 20:07 | Nahoru | #16
frenzymadness> Ten zavit je specialni, je jen o malo vetsi.. mas to zmerene? Kolik je tam mista? Hele jako klidne tam neco nalep, nejspis by fungoval i korkovej spunt... ja jen nemam dobrej pocit, kdyz neni neco ok provedene.

Ja pouzivam time-sert, u nas se to prodava jako wurth, uz nevim jak tomu rikaji... maj primo sady na olejove srouby.

Dobre servisy si s tim poradi. Maji tohle bezne. Jestli to nutne potrebujes vyresit ted a jezdit... tak ti nezbyde nez nejake to "provizorni" reseni.

Naposledy editováno 16.03.2020 20:09:28

Závit na olejové vaně a alternativa šroubu

16.3.2020 v 20:33 | Nahoru | #17
Tak to o čem psal Chenzee a Kluzon a pro co jsem se marně snažil najít to správné slovo se jmenuje závitový adaptér a vypadá to takto.Tohle tam vlepit tekutým kovem a je vystaráno.

Závit na olejové vaně a alternativa šroubu

16.3.2020 v 20:39 | Nahoru | #18

1 reakcí na tento příspěvek Závit na olejové vaně a alternativa šroubu

16.3.2020 v 21:20 | Nahoru | #19
v podstatě můžeš použít ten origo šroub jako tu vložku na zalepení. Do něj předtím vyvrtat ďouru s plochou na těsnění na menší šroub. Základem by bylo to supr odmastit ať se lepidlo nebo tmel chytí. Tohle umístění šroubů vymyslel nějaký kokot a vím o čem mluvím protože jednou ročně olej ve své XV1900 měním. Tyhle věci se prostě nesmí nikdy rvát, raději utáhnout míň a teprve v případě prosakování maličko přitnout. Jinak jsem si na ty šrouby uřízl cca 15mm trubkového klíče. Je to tak akorát aby tam šel dostat. Je tam díra na kulatinu cca 6mm a na povolování a utahování supr.
Jinak pravým šroubem vypouštíš olej z olejové nádrže. Levýma pak z motoru. V karteru je ale taková přepážka, takže jedním šroubem nikdy nevyliješ všechno. Vyndat motor je dupačka nechutná.

(reakce na) Závit na olejové vaně a alternativa šroubu

17.3.2020 v 06:06 | Nahoru | #20

alf567 píše: Tohle umístění šroubů vymyslel nějaký kokot a vím o čem mluvím protože jednou ročně olej ve své XV1900 měním.


Ne jen vypoušťáky ale snad úplně všechno

Závit na olejové vaně a alternativa šroubu

17.3.2020 v 13:06 | Nahoru | #21
Už jste letos měnili olej? Jen čistě ze zvědavosti, mohli byste změřit, kolik oleje vyteče z toho nejhůře dostupného otvoru? Když nebude jiného zbytí, přijde zaslepit a nějaký starý olej tam prostě vždy zůstane, jen by mě zajímalo kolik. Vím, že toho nebylo moc a většina vyteče na druhé straně, ale nebyl důvod to měřit.

Mluvil jsem se servisákem z MotoParku v Ostravě a dostat motor ven, opravit závit a dát jej zpět, to je tak za 10 000 Kč minimálně.

Závit na olejové vaně a alternativa šroubu

17.3.2020 v 17:23 | Nahoru | #22
frenzymadness: Otázkou ale je, jestli je kvůli opravě závitu nutné motor tahat ven. Midnight Stara podrobně neznám, ale možná by stačilo motor jen trochu přizvednout, popustit nebo naklonit, aby osa toho strženého závitu nemířila do rámu. To by servisní úkon hodně zkrátilo, protože pak už by se do té díry dalo dostat nástroji.

Závit na olejové vaně a alternativa šroubu

17.3.2020 v 21:53 | Nahoru | #23
Motor přizvednout asi nejde, je natvrdo v rámu, žádné silentbloky. Přizvednout ho znamená stejně skoro všecho sundat. Dostat ho ven je pro jednoho práce fakt na celou šichtu a pak zpátky. Když se započítají těsnění co se mají podle manuálu měnit při demontáži ta desítka mi dává smysl.
Kolik oleje v motoru zůstane když se použije jen jeden šroub vlevo přesně nevím, ale pár deci to bude. Otázka je jestli tam nezbude i největší bordel.

Závit na olejové vaně a alternativa šroubu

17.3.2020 v 22:06 | Nahoru | #24
Nepoznám detailne túto mašinu, ale....na xy harleyoch som menil olej a majú velmi podobný systém vypúštania. Hlavný vypúšťak je vzadu.Na spodu pod klukou majú dalši kuželový vypušťák, ktorý je tak zajebaný z výroby na doraz, že pri povoľovaní si myslíš že utrhneš pol bloku motora. Naposledy som sa ho snažil povoliť pred asi 10rokmi. V motore zostane asi 1dcl oleja, ale nikto to nerieši...ani v origo servise.
Dobre to odmastni a zalep tekutým kovom ...trebárs aj s tým preskočeným šrobom. Nič s tým nepokazíš.
Je tu kopec dobrých nápadov , ale toto je asi najrýchlejšia a najlacnejšia cesta... a vcelku spolahlivá

Vela štastných kilometrov...nazdravie

Závit na olejové vaně a alternativa šroubu

18.3.2020 v 08:15 | Nahoru | #25
alf567: Musely by se samozřejmě vyšroubovat šrouby, které motor drží. Mně šlo o to, že by nemuselo být nutné motor z rámu vytahovat úplně ven a odpojovat kvůli tomu elektriku, hadice a lanka.

Závit na olejové vaně a alternativa šroubu

18.3.2020 v 09:26 | Nahoru | #26
Jen takovy hloupy napad, co zkusit sundat jen vanu? Samozdřejme tu motorku a usazeni v ramu neznam ale vana by mohla jit ven. Pod vanu snad zadny vyrobce nic netaha. Takze by si mel pak moznost si ji pekne prohlidnout a udelat co bys uznal za vhodne.

E: Všimnul jsem si na videu te prepazky na ramu takze to asi nepujde. No alespon sem to zkusil. Drzim palce a dej vedet jak si to vyresil.

Naposledy editováno 18.03.2020 09:33:45

2 reakcí na tento příspěvek Závit na olejové vaně a alternativa šroubu

18.3.2020 v 09:32 | Nahoru | #27
Tak vanu bys na XV1900 hledal marně. Jedinou vanu mají motorkáři co na nich jezdí místo břicha (včetně mě) .

Závit na olejové vaně a alternativa šroubu

18.3.2020 v 09:41 | Nahoru | #28
pozice 10 nebo 31 ?

(reakce na) Závit na olejové vaně a alternativa šroubu

18.3.2020 v 09:44 | Nahoru | #29
alf567> Ok spletl jsem se žádna vana. Tím pádem je můj příspěvek naprosto zbytečný. Škoda myslel jsem že to fakt pomůže

Závit na olejové vaně a alternativa šroubu

18.3.2020 v 10:12 | Nahoru | #30
Kamikadze-Ace: Tipuju jeden ze šroubů 55:

Předchozí
1 2
Následující
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.
Související témata
Téma Autor Odp. Posl. příspěvek
Jaké pneu na yamahu 1900 midnight star Yamaha XV 1900 Midnight Star wittypetr 15 19.11.2020 v 23:00 Mrtvolkar
Divne zvuky na 3 prevodovom stupni Yamaha XV 1900 Midnight Star Cybernetyk 18 18.11.2020 v 21:22 Zdenis
Montážní sada opěrky spolujezdce Yamaha XV 1900 Midnight Star Yamaha original krepa 1 6.11.2020 v 01:48 Miranety
Spojkovy kos Yamaha XV 1900 Midnight Star, Yamaha XV 1900 Raider,... Cybernetyk 3 26.9.2020 v 20:29 Ondros
Chcípání Yamaha XV 1900 Midnightstar [1, 2, 3] Yamaha XV 1900 Midnight Star, Yamaha XV 1900 Raider,... Šíma31 67 11.9.2020 v 22:25 marek350

TOPlist