barth_kveten2
padaky Přidat reklamu

Téma: Výroba šikmého ozubeného kola
Švagr by potřeboval vyrobit šikmé ozubené kolo ze silonu (popř.jiného plastu). Onehdá tady na toto téma byla nějaká diskuze,kterou jsem ale bohužel nedohledal. Jen jsem to přelítl očima,zůstala mě v hlavě pointa té diskuse,ale nijak jsem to nestudoval. Měl bych tedy dotaz,jestli se dá vyrobit ozubené kolo,se šikmými zuby na základě předlohy hodně odrbaného starého kola,nebo jestli je potřeba k výrobě výkres s kótami a úhly? Nevztahuje se to k motorce,ale k elektrickému sklápění tažného zařízení. Náhradním dílem to ozubené kolo není a celé to stojí včetně elektromotoru hroznou dardu.
Děkuji.
Předchozí
1 2 3
Následující

Výroba šikmého ozubeného kola

21.5.2019 v 08:27 | Nahoru | #1
No měl bych spíš jinej nápad. Vytvořit 3D model v Catii nebo Inventoru a necha vytisknout na 3D tiskárně. Možná bych měl někoho, ale jsme od sebe docela daleko.

Výroba šikmého ozubeného kola

21.5.2019 v 08:46 | Nahoru | #2
Kolega v práci by to byl asi schopný vytisknout

1 reakcí na tento příspěvek Výroba šikmého ozubeného kola

21.5.2019 v 08:52 | Nahoru | #3
Jak říká kluk, co dělá kolečka do veteránů: "Pokud mi dáš alespoň jeden zub, který je neojetý a půjde oměřit, pak půjde i kolo udělat"

Jde o to, že "není kolo jako kolo". Počet zubů a odhad modulu bohužel nestačí (asi bude evolventní, že), protože často se kola tzv. "korigují" kvůli osové vzdálenosti soukolí, aby nedocházelo k výrobě rozteče hřídelů např. 34,876 mm jmenovitě. Nu a pak jde i o to, jak zvolil konstruktér korekce, jestli na jednom kole, druhém kole nebo obou... a ani to není sranda, protože může hrozit podřezání nebo špičatost zubu apod...

Tím chci říci, že pokud máš kolo s jedním oměřitelným zubem, máš šanci všechno kolem ozubení oměřit a pokud nemáš, musíš udělat inženýring, oměřit osovou vzdálenost soukolí, ozubení protikola a podle toho navrhnout nové kolo.

Dále geometrickou základnou pro kolo je díra... a když tedy budeš navrhovat kolo, musíš navrhnout prve díru. Tady je otázka, jestli to plastové kolo je nalisované a s jakým přesahem (na hladký hřídel, rýhovaný hřídel... může být i nalepené, pak je třeba vůle aby se tam to lepidlo udrželo), jestli drží na peru apod... to je u plastu taky celkem podstatný...

Bohužel to tak jednoduché není...

... mj. pokud už bych toto dělal, pak bych se zamyslel, jestli neudělat to kolo třeba z bronzu (záleží na protikole a mazání), protože za prvně silon na obrábění ozubených kol není úplně ideální a vyžaduje také nějaké mazání. Plastová kola se nejčastěji přesně vstřikují a to dnes ze samomazných plastů... což silon úplně není.
Nu a pokud bys ho chtěl tisknout na 3D, pak podle uvažovaného namáhání můžeš zvolit jako filament právě samomazný plast... dodává to ve formě filamentu třeba IGUS a to za rozmnou cenu (mám s tím zkušensti ).

Mj. třeba rozvodová kola u starých motocyklů Praga 500 jsou z nějakého texgumoidu nebo něčeho podobného (obdoba pertinaxu, který se na kola také občas používal), ale blíže nemůžu soužit. Výhoda byla a je v dobé obrobitelnosti a tichosti soukolí )plast prostě nezvoní), ale vyžaduje to mazání.

Howgh!

1 reakcí na tento příspěvek Výroba šikmého ozubeného kola

21.5.2019 v 09:08 | Nahoru | #4
Ten silon a ostatní plasty berte z mých úst s rezervou. Moc tomu nerozumím,tak co je kovové je pro mě železo a co není kovové je pro mě plast. Ještě tak poznám ten bronz a měď,ale to je asi tak všechno. Možná ještě rozeznám plast od hovna Ale tím si už také nejsem jistý. Zkusím švagrovi napsat,ať mě pošle fotku a dám ji sem.

(reakce na) Výroba šikmého ozubeného kola

21.5.2019 v 09:11 | Nahoru | #5
dafikk> na 3D tiskárně se dá tisknou spoustu materiálů (plastů ) z různými vlastnostmi.

2 reakcí na tento příspěvek Výroba šikmého ozubeného kola

21.5.2019 v 10:36 | Nahoru | #6
Takhle to vypadá. Myslíte si,že z toho torza ozubení toho plastového kolečka někdo dokáže udělat nové ozubené kolo??

1 reakcí na tento příspěvek Výroba šikmého ozubeného kola

21.5.2019 v 10:48 | Nahoru | #7
Sofia: na cem a s jakym nastavenim tisknes ten iglidur? A kterou variantu? Co jsem zkousel tak je to na tisk horsi nez nylon :(

Daffik: myslim, ze vyroba neceho jako prototypu co se jinak vyrábí bude drazsi nez nakup. Ikdyz jde o cely konstrukční celek.
Vytisknutej dil to podle me nevydrzi, muselo by se to prekonstruovat.

Moc neverim tomu, ze najdes nekoho kdo ma odpovídající schopnosti a vybaveni co bude delat za nejaky rozumny penize. Uz jen režie jsou nesmysl - kompjutr, sw, frezka... kazda z tech veci ma omezenou životnost a lita to ve statisících. Me treba cca 250kc/hod stoji jen to ze mi bezi kompjutr a na nem catia...

4 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Výroba šikmého ozubeného kola

21.5.2019 v 11:11 | Nahoru | #8
assassin> Problém je v tom,že ty kola se nedají koupit samostatně. Je to jen jako díl včetně motorku za cca 32.000,-kč. Švagr by těch koleček koupil asi více (cca 6-10),pokud by ta cena byla nějaká normální. On ví že to kolečko nikdo nevyrobí za děkuji a flanděru Rumu
Nemáme představu kolik si kdo za takovou výrobu může říct. Pokud si někdo řekne za 8 koleček 5000,-Kč,tak OK....pokud si řekne 28.000,-Kč tak je na zváženou jestli nekoupit celý set.

(reakce na) Výroba šikmého ozubeného kola

21.5.2019 v 11:50 | Nahoru | #9
dafikk> Zkus to tady...
https://d2.tos-znoj...nska-vyroba/ozubeni/

...třeba ti pomůžou. Nebo se aspoň dovíš, za kolik pomůžou.

(reakce na) Výroba šikmého ozubeného kola

21.5.2019 v 11:53 | Nahoru | #10
dafikk> Pokud je to to bílý plastovy kolo na obrazku tak jsou to vlastne dve kola a navic jsou navržena tak, ze se odstriknou z plastu - pro triskove obrábění tam neni prostor - tzn pokud by kola nekdo frezoval, musi nejdriv predesignovat tenhle dil na dva dily a vymyslet jak je spojit do sebe. Kusova vyroba takoveho kola bude docela draha - strelim hodne od boku - 5tis (to uz mame dve kola po peti tisících) a to jeste nekdo kdo to omeri, namodeluje, vymysli - dost klidne bych na tom strávil cely den coz uz tahne na dalsi desítku...

Jako chapu, ze 32tis je fakt dost na to ze opravuje tažný - ale je to dost mozna nejsnazší a nejlevnější reseni. Spis bych se pokoušel dostat k nejake lepsi cene za tu prevodovku.

Jo a jeste kdyz na to koukam - šikmý zuby jim tam vyšly prave proto, ze je tam plastovej dil (rovny nevyšly pri výpočtu namáhání ozubení) tzn by se to treba dalo predelat na soukolí kov/kov a primyma zubama - vyrobne jednodussi, ale zase bys musel delat vsechna kola nova...

Výroba šikmého ozubeného kola

21.5.2019 v 11:59 | Nahoru | #11
No jo, to jsou ty kurvítka. :D

1 reakcí na tento příspěvek Výroba šikmého ozubeného kola

21.5.2019 v 12:21 | Nahoru | #12
Jak tak na tu fotku koukám, tak jestli je to z jednoho kusu, tak leda vstřik/tisk... toto prakticky nejde vyrobit z jednoho kusu, protože na odval tam nemáš výběh (leda tam udělat výběh a sehnat nekonečně malou frézu), obrážet šikmé leda řezným kolem a to nevim, nevim...

Pokud je to ze dvou kusů, nebo by to ze dvou šlo udělat, pak by to možná šlo i obrábět.

assassin: Tiskne nám to kolegyně z vedlejšího kanclu. Tiskárna Průša MK II nebo snad III (musel bych tam zajít), parametry nevím, filament přesně nevím, maximálně se můžu dojít optat . Akorát jako správná ženská vím, že je to takový béžový filament .
Mám zkušenosti zejména s aplikací výtisků, nikoli s jejich výrobou... na to máme technology . Já mam na starosti konstrukci a prototypování...

E. assassin byl rychlejší... chlapec jeden šikovnej

Naposledy editováno 21.05.2019 12:23:51

(reakce na) Výroba šikmého ozubeného kola

21.5.2019 v 13:24 | Nahoru | #13
Sofía> Aha, ja mam taky Prusu mk3 a pokud neni uzavřena v boxu zkrouti se uz docela malé dily. Ten iglidur neni uplne levnej, cívka stoji cca litr, jen je toho 250g. PETG je kilo za petikilo, tady je kilo za 4tis...

(reakce na) Výroba šikmého ozubeného kola

21.5.2019 v 14:03 | Nahoru | #14
Sofía> Kromě korekcí nám tam ještě lítá kosinus beta, tedy o kolik se zvětší čelní modul proti normálnímu vlivem šikmosti zubů.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Výroba šikmého ozubeného kola

21.5.2019 v 14:21 | Nahoru | #15

dafikk píše: assassin> Problém je v tom,že ty kola se nedají koupit samostatně. Je to jen jako díl včetně motorku za cca 32.000,-kč. Švagr by těch koleček koupil asi více (cca 6-10),pokud by ta cena byla nějaká normální. On ví že to kolečko nikdo nevyrobí za děkuji a flanděru Rumu
Nemáme představu kolik si kdo za takovou výrobu může říct. Pokud si někdo řekne za 8 koleček 5000,-Kč,tak OK....pokud si řekne 28.000,-Kč tak je na zváženou jestli nekoupit celý set.Z jakého je to auta?

2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Výroba šikmého ozubeného kola

21.5.2019 v 14:51 | Nahoru | #16

Růža1800 píše: Z jakého je to auta?

Buď BMW nebo Audi....nevím...

(reakce na) Výroba šikmého ozubeného kola

21.5.2019 v 15:06 | Nahoru | #17

dafikk píše: Buď BMW nebo Audi....nevím...Asi už jste hledali předpokládám... ale napadlo mě zda by se nenašlo něco třeba i zde:
https://bazar.autome...00&order=default

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Výroba šikmého ozubeného kola

21.5.2019 v 15:38 | Nahoru | #18

dafikk píše: assassin>
Nemáme představu kolik si kdo za takovou výrobu může říct. Pokud si někdo řekne za 8 koleček 5000,-Kč,tak OK....pokud si řekne 28.000,-Kč tak je na zváženou jestli nekoupit celý set.

Já teda dělám trochu jiný kolečka, ale vychází to cca 2500,- za kus, se vším (počítání, materiál). Takže 8 koleček za pět by nešlo.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Výroba šikmého ozubeného kola

21.5.2019 v 16:28 | Nahoru | #19

suzafon píše: Já teda dělám trochu jiný kolečka, ale vychází to cca 2500,- za kus, se vším (počítání, materiál). Takže 8 koleček za pět by nešlo.


Ty bys dokázal udělat to ozubené kolo?? Pokud chceš 2500 za jedno a bude to co k čemu,tak asi minimálně 2 by si ten švára nechal udělat.

1 reakcí na tento příspěvek Výroba šikmého ozubeného kola

21.5.2019 v 16:35 | Nahoru | #20
Mě by spíš zajímalo, který inženýr (kokot) navrhne takové převodové kolečko v originálu z PLASTU....
(zejména když to nejde koupit jako náhradní díl)

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Výroba šikmého ozubeného kola

21.5.2019 v 16:54 | Nahoru | #21
dafikk> Nahoď sem jaké to má rozměry, průměry, počet zubů, tím pádem modul a sklon ozubení. Spousta kol se dá standarně koupit, dělá se ocel, bronz, mosaz, plast, přímé i se sklonem 20°, moduly od 1 do 3mm.

2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Výroba šikmého ozubeného kola

21.5.2019 v 17:08 | Nahoru | #22

Spazik píše: Mě by spíš zajímalo, který inženýr (kokot) navrhne takové převodové kolečko v originálu z PLASTU....
(zejména když to nejde koupit jako náhradní díl)Treba ja

nejde koupit jako dil jedno kolo v prevodovce, ale cela prevodovka jo . Ze ta prevodovka stoji 30k - no to je velka tragedie vzhledem k tomu, ze je to auto za mega a vic....

Kdyby tohle kolo bylo original z oceli, tak bude stat 30k to jedno kolo :D

(reakce na) Výroba šikmého ozubeného kola

21.5.2019 v 17:10 | Nahoru | #23

Kohlstein píše: dafikk> Nahoď sem jaké to má rozměry, průměry, počet zubů, tím pádem modul a sklon ozubení. Spousta kol se dá standarně koupit, dělá se ocel, bronz, mosaz, plast, přímé i se sklonem 20°, moduly od 1 do 3mm.Kolo jako na fotce urcite koupit nepujde, musel bys slozit do sebe dve různá kola, otazka je jestli je tam na to misto - v garazi to asi taky neudela....

2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Výroba šikmého ozubeného kola

Skvělá odpověď, děkuji! 21.5.2019 v 17:57 | Nahoru | #24
dafikk>
Ahoj,na ebay bola ponuka na 3D tlac ozubeneho kolecka na tazne z BMW.Tu je link a kontakt na predajcu.Cena 60€ je celkom ok.
https://www.ebay.de/...druckt-/333165599581

tu je kontakt na borca z Bmw forum,estonec,ktory ponuka vyrobu za 86€.

https://forum.bmw5.c...jaak-k%C3%B5ivistik/

Hi
I can send you stainless steel gear with price 86€ with postage fee.
If you wish it, you can do PayPal transfer to jaakkoivistik@gmail.com (send to friend) and provide your address where to send.

Skus napisat,neviem ci je to este aktualne,napis ako to skoncilo

Naposledy editováno 21.05.2019 18:08:46

Výroba šikmého ozubeného kola

22.5.2019 v 00:20 | Nahoru | #25
dost let jsem se mimo jiné zabýval přesně tímto, tedy zjistit z různě poškozeného kusu, co je to za soukolí. Změř co nejpřesněji osovou vzdálenost. Ta je potřeba k výpočtu ozubení. Změřit dost přesně úhel se dá po přejetí kolem po bílém papíře. Pak se tak dlouho počítají varianty až se jedna strefí. Ať už se to bude dělat jakkoli, je to nutný spočitat. Pokud se to bude obrábět, doporučuji pastorek a věnec zvlášť a slepit nebo slisovat nejlépe z duralu. Z plastu 3d tiskem to asi brzo dopadne stejně ale dá se to zas vyměnit. Já osobně bych zhotovil výkres a našel ozubárnu která to vyrobí na zakázku

(reakce na) Výroba šikmého ozubeného kola

22.5.2019 v 09:17 | Nahoru | #26

dafikk píše: Takhle to vypadá. Myslíte si,že z toho torza ozubení toho plastového kolečka někdo dokáže udělat nové ozubené kolo??

Takhle, jak to je slozeny to do sebe zabira? Kovove kolo so plastoveho?

(reakce na) Výroba šikmého ozubeného kola

22.5.2019 v 11:07 | Nahoru | #27

Forstwirt píše: dafikk>
Ahoj,na ebay bola ponuka na 3D tlac ozubeneho kolecka na tazne z BMW.Tu je link a kontakt na predajcu.Cena 60€ je celkom ok.
https://www.ebay.de/...druckt-/333165599581

tu je kontakt na borca z Bmw forum,estonec,ktory ponuka vyrobu za 86€.

https://forum.bmw5.c...jaak-k%C3%B5ivistik/

Hi
I can send you stainless steel gear with price 86€ with postage fee.
If you wish it, you can do PayPal transfer to jaakkoivistik@gmail.com (send to friend) and provide your address where to send.

Skus napisat,neviem ci je to este aktualne,napis ako to skonciloSuper....moc děkuji. Toto mě připadá schůdnější jak to vyrábět. Jebání s tím...měření...zkoušení....frézování a pak se něco nepodaří a znovu. Pokud už to někdo má vymyšleno,tak je schůdnější to koupit.
Chválím všechny za objektivní příspěvky. Čekal jsem 40% vysírek (jako vždy,když se někdo na něco ptá) ale tentokrát jsem mile překvapen.
DĚKUJI VŠEM !!

2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Výroba šikmého ozubeného kola

22.5.2019 v 11:57 | Nahoru | #28
Forstwirt> Tak na tom Ebay už to borec nenabízí. Vyprodáno. Napsal jsem mu,jestli umí dodat a čekám na odpověď. Navíc je to to kolečko,které já nepotřebuji. Na mé fotce je kovové. Potřebuji to plastové.
Na tom druhém odkazu na to BMW foru jsem napsal tomu borcovi Jaak K?ivistik a odpověď přišla ihned zpět,že mám poslat 86,-€ PayPalem a že je na 2 týdny pryč. Nějak to na mě nepůsobí moc důvěryhodně. Ale zase přes ten PayPal by to mělo být bezpečné a neměl by to být podvodník,ne?!?!

(reakce na) Výroba šikmého ozubeného kola

22.5.2019 v 12:11 | Nahoru | #29

dafikk píše: Forstwirt> Tak na tom Ebay už to borec nenabízí. Vyprodáno. Napsal jsem mu,jestli umí dodat a čekám na odpověď. Navíc je to to kolečko,které já nepotřebuji. Na mé fotce je kovové. Potřebuji to plastové.
Na tom druhém odkazu na to BMW foru jsem napsal tomu borcovi Jaak K?ivistik a odpověď přišla ihned zpět,že mám poslat 86,-€ PayPalem a že je na 2 týdny pryč. Nějak to na mě nepůsobí moc důvěryhodně. Ale zase přes ten PayPal by to mělo být bezpečné a neměl by to být podvodník,ne?!?!Na Paypalu je určitá doba, po kterou můžeš reklamovat platbu. Možná proto je dva týdny pryč, potom bude trvat výroba, atd., až přelezeš dobu reklamace platby. Napsal bych mu, ať se ozve, až bude připraven vyrábět, jestli bude mít pořád zájem.

(reakce na) Výroba šikmého ozubeného kola

22.5.2019 v 12:39 | Nahoru | #30
dafikk>
Jeden borec predaval prave to kolecko od toho z estonska,predal ho za 96€ a tak som sa dostal na zdroj.Viac info nemam,skusim este preliezt fora bmw.
Předchozí
1 2 3
Následující
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.
Související témata
Téma Autor Odp. Posl. příspěvek
Malá plechová garáž na motorku - zk... BMW F 650 GS jirkap2005 14 20.5.2020 v 20:47 Komorerth
Výběr pneu BMW F 650 GS vlastikK 21 16.5.2020 v 19:15 Animals21
Jaky silnicni enduro pro zacatecnika BMW F 650 GS Jezek200 18 13.5.2020 v 11:11 jetam
F 650 gs BMW stráci výkon BMW F 650 GS, BMW F 650 GS Dakar derbi125 16 3.5.2020 v 09:06 kratkej01
Uchycení nosiče bočních kufrů GIVI ... BMW F 650 GS Vladimírek 0 29.4.2020 v 08:08 Vladimírek


TOPlist