Téma: Low cost cestování - jak to dáváte
 
10.1.2019 v 00:22
ahoj vsem. jak si tak procitam cestopisy, cim dal vic narazim na to, ze lidi do celkovych nakladu na cestu casto nezapocitavaji zakladni veci, jako je jidlo, nebo olej a filtr a pod. par lidi se mi ozvalo ohledne meho rozpoctu, tak jsem vysvetloval, ze pro me jsou naklady na dovolenou vsim, co musim zaplatit od vyjezdu az do momentu, kdy to odstavim v garazi a naklady, ktere mi umozni danou destinaci vubec navstivit (napr. viza). kdyz nekdo argumentuje tim, ze preci clovek ji a pije kafe i doma, tak bych mu rad pripomel, ze u nas stoji kafe pade, v italii kolikrat tri petky a napr. na severu ke kilu. to same s jidlem. proto jsem rad, kdyz si v cestopise prectu realny obraz toho, co me kde muze potkat. ale to je samozrejme kazdyho vec. pri jezdeni po Evrope se nejvic usetri (v porovnani s nami) zrejme na jidle v restauracich a na ubytku i kdyz tam je to kolikrat napr. pres ARBNB zcela srovnatelne. ani jidlo nema uz cenu tahat, jelikoz v jakemokoliv supermarketu clovek nakoupi za stejne, nebo levnejsi ceny a v lepsi kvalite. a nemusi sebou tahat jeden kufr zradla. jak to mate vy s setrenim nakladu na cestach? diky za rozumne prispevky.
Předchozí
1 2
Následující

Low cost cestování - jak to dáváte

10.1.2019 v 15:37 | Nahoru | #31
Taky jsem šetříval - pod stan, plynový vařič, .... Mašina naložená jak náklaďák, ráno mokrý záda od vody na plachtě stanu, odjezd z kempu až po usušení stanu (občas třeba až v 11:00, někdy sbalen mokrý stan v dešti), , ...
Tak jsme poprvně někdy v letech 2015 - 2016 všechno harampádí nechali doma, bydlení operativně zajištěné až večer v daný den - vybrané podle ceny v okolí místa, kde zrovna jsme přes booking. Jídlo - večeře většinou v libovolné levnější hospodě v okolí místa ubytování, snídaně (pokud není v ceně ubytování) ze supermarketu, přes den maximálně bageta u benzínky.
A ejhle - cena na osobu a den vzrostla nepatrně, zato denní nájezd kilometrů vzrostl super. Na silnici jsme už okolo osmé, rychlost taky mírně vzrostla, pohoda při parkování, ..

Abych odpověděl na otázku - do nákladů počítám všechno, co utratím na cestě. Nepočítám přípravu motorky atd. S sebou mám hlavně kartu a tak snadno zjistím, jak jsem se rozšoupnul.

Low cost cestování - jak to dáváte

10.1.2019 v 17:18 | Nahoru | #32
Vůbec to neřeším a nepočítám, teď poslední dobou jezdím destinace, kde je většinou i levněji než u nás (Balkán), tudíž stravování vychází levněji než když jsem doma 😀, benzín +- všude podobný a když jsem v Itálii no bože, těch pár dní vydržím... Ani to Švédsko, Norsko nebylo tak strašný... Ale ti "Jugoši" to je prostě srdíčko, kam já budu jezdit až tam dojde ten evropský blázinec, to teda nevím... Asi s tím už seknu...😉

Low cost cestování - jak to dáváte

10.1.2019 v 18:47 | Nahoru | #33
Dle mého psát náklady na akci je zavádějící.
Každý ví, kolik mu žere motorka a kolik km asi najede, ale neví, kolik tam benzín v průměru stojí.
Každý se stravuje jinak, ale neví se, kolik stojí jídlo, pivo víno v hospodách a v obchodech.
Každý chce nocovat jinak - hotel, stan na pankáče, tak je potřeba vědět jaké jsou kde standardní ceny a tedy napsat že 14ti denní cesta po francii vyšla na 20 000kč myslím ostatním moc neřekne. A tak to beru vždy jen orientačně. Spíš se snažím s vašich cestopisů vytáhnout důležité informace o cenách za zboží, služby, mýtné a podobně. Na místě pak vím, že stan v kempu za 20E je normální nebo přemrštěná cena a podle toho se zařídím.
A taky z toho pak dokážu poskládat předpokládané náklady na danou cestu.
Když se ale vrátím, stejně je to pak úplně někde jinde, protože nikdy nevíte, co vás vlastně cestou potká.
Jinak preferuji na delší přesuny penziony, pak stan ale zásadně v kempu (chci sprchu, lidi a pivo), teplé jídlo na večeři vařím sám, sem tam hospoda a jinak studená strava přes den z věcí nakoupených v hypersuper, abych se s tím nemusel babrat. Viz moje cestopisy.
Poslední věc, značné náklady bývají za benzín, a když jedeme dva na jedné motce, hodně to pak zkreslí náklady na osobu.
Nazdar

Low cost cestování - jak to dáváte

10.1.2019 v 19:29 | Nahoru | #34
Já teda do nákladů počítám všechny peníze, které v danou dobu při cestování utratím. Takže před výjezdem vím kolik hotovosti beru, a kolik mám na kontě, po návratu spočítám. Tahám sebou stan, spacák, vařič a bambilión jiných, pro mnoho lidí zbytečných věcí. Jsem v tomto trochu staromilec, prostě mně to takto baví, a hledat mnohdy v pozdních hodinách ubytování asi není nejpraktičtější Stan postavím během chvilky. Do nákladů počítám i cenu jídla, které tahám sebou. A někdy ho není málo, ale třeba ve Skotsku se mi díky tomu podařilo náklady udržet v přijatelných mezích, jídlo je tam dost drahé. Booking nepoužívám, asi jsem trochu divnej, já totiž nemám rád ani GPS a pokud to není nezbytné, používám klasickou mapu a jízdu na večerníčka

Naposledy editováno 10.01.2019 19:31:00

Low cost cestování - jak to dáváte

10.1.2019 v 20:32 | Nahoru | #35
Walaszek: je zes to ty? studiowoles w cieszynie?

(reakce na) Low cost cestování - jak to dáváte

10.1.2019 v 20:45 | Nahoru | #36
JiriK84> jj,3,50 na km,to je přesně ono

Low cost cestování - jak to dáváte

10.1.2019 v 20:58 | Nahoru | #37
Já sic ted na "velké" motce pojedu na výlet poprvé-chci jet letos samo na Grossgl. a Itálie a možná jih Francie, ale tak jako vždy, pod stan, jídlo ze superhyper, občas něco teplého, kafčo na benzince, kavárně nebo vařiči. Ne proto, abych šetřil, ale proto, že jedu až do setmění a kam dojedu, tam dojedu, najdu nějaké vhodné místečko na stan, někde dál od města apod. Prostě je to takhle pro mě "svobodné" cestování.., pak mě baví být pár dní v určitém nekomfortu ( dojedu pak domů a řeknu si, ty vole postel a tekoucí teplá voda..prostě luxus, víc si pak toho co mám doma, těch obyčejných věcí vážím-aspon na chvíli ) a navíc to spaní někde v přírodě, to je prostě nádhera a nenahraditelné! Ale určitě ne v kempu-tam mě to stačilo párkrát a už nikdy víc-preferuju klid a pohodu. V kempu jen v případě nutnosti. Takže sic ušetřím za ubytko, ale zas peníze minu jinde-prostě každý podle svého.

Low cost cestování - jak to dáváte

10.1.2019 v 23:31 | Nahoru | #38
když nám bylo 16-19 a jezdili jsme na mustangu/číze/jawě po čr, spaní pod širákem, v dešti stan, s rozpočtem jídlo a pití 10-20 kč/den a zbytek do benzínu (a oleje )
tehdy těch 10 kč byl litr mlíka a 7 rohlíků...zbytek byla "fruta" podél cest

poslední roky "cestuju" nalehko - spaní po penzionech.

cenu cestování nepočítám. buď se před cestou rozhodnu, že na to mám, nebo nemám - a nesnažím se zbytečně utrácet

Low cost cestování - jak to dáváte

11.1.2019 v 07:57 | Nahoru | #39
Jezdíme lowcost a konečná cena závisí hodně na lokalitě a cenách benzínu a jídla v sámoškách. Obvykle spíme venku, sem tam kemp. Těch 12 - 15 dní se dá vydržet na čínských nudlích, kolínkách s kečupem a každý 4. den za odměnu konzerva guláše z Lidlu cena na jednotlivce byla vždycky max 16 tisíc se vším - včetně nákupu jídla doma. Lokalita dělá hodně. Na balkáně jsme se do rozpočtu vešli i s třemi návštěvami restaurací a totálního přežrání se. Na severu jsme pomalu škrabali mech. Hodně se ušetří také pečlivým naplánováním z domova. Krom výjimek se vyhýbáme placeným atrakcím, hledáme předem vstupné atd. Ušetřit se tedy dá na nocování, jídle a vstupném do památek a atrakcí. Až budu mít jednou víc peněz, klidně si to nocování na divoko odpustím Náklady tedy počítám jako ty, kompletně se vším.

Low cost cestování - jak to dáváte

11.1.2019 v 18:02 | Nahoru | #40
Yeuop: Czau, jezech to jo

1 reakcí na tento příspěvek Low cost cestování - jak to dáváte

11.1.2019 v 19:29 | Nahoru | #41
Walaszek: paaaanie, to my sie asi kupe rokow nie widzieli

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Low cost cestování - jak to dáváte

11.1.2019 v 19:30 | Nahoru | #42

yeuop píše: Walaszek: paaaanie, to my sie asi kupe rokow nie widzieli

hele, vy dva... co my to tu zasirate tim sentimentem?

Low cost cestování - jak to dáváte

11.1.2019 v 19:39 | Nahoru | #43
Virtuální setkání po letech

Yeuop: No uwazowolech cie skontaktowac, jak my jechali do Szkocji, ale Anglie my brali tranzytowo w pospiechu. Mom nadzieje ze kiedy pokecomy

Low cost cestování - jak to dáváte

11.1.2019 v 19:56 | Nahoru | #44
Walaszek: Jo uz teraz ani nie pamiyntom, kiedy my się ostatni roz widzieli, także nie wiym teraz nic Pore rokow zpatki to zes eszcze miol Savage, no a teraz podle profilu widzym, ze uz mosz VStroma. Jo miyszkom w Bristolu, to mosz skoro po cescie do Szkocji. To zes zadupol
Pozdrow A.

(reakce na) Low cost cestování - jak to dáváte

11.1.2019 v 20:27 | Nahoru | #45

Eso_Rimmer píše: hele, vy dva... co my to tu zasirate tim sentimentem?


nie będzie już taniej

Low cost cestování - jak to dáváte

11.1.2019 v 21:20 | Nahoru | #46
Yeuop: Migali my navrch do Szkocji, tak nie bylo czasu Jezdzym V strom, ale savage fort mom, jyny zmiynila wizaz

Low cost cestování - jak to dáváte

11.1.2019 v 21:41 | Nahoru | #47
panove, myslel jsem, ze vam to dojde....

Low cost cestování - jak to dáváte

12.1.2019 v 17:14 | Nahoru | #48
Eso_Rimmer: No no, snad se toho tolik nestalo Už mlčím.
Předchozí
1 2
Následující
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.

TOPlist